Martyna Markiel
Martyna Markiel
21 Kwi, 2017 - 12:25

Praga na wakacje – najważniejsze atrakcje

Martyna Markiel

Praga – chętnie odwiedzana przez turystów, jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Przedstawiamy najciekawsze i najważniejsze atrakcje malowniczej Pragi.

Położona niedaleko Polski, określana jako miasto o stu wieżach – złota Praga to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Bogata kultura, niezwykła architektura i intrygująca historia. Wąskie praskie uliczki otwierają się na spektakularne place, pełne historycznych budynków i opowieści, które tylko czekają żeby je odkryć.

Praga od dawna czaruje różnorodnością, niesamowitą atmosferą i niezliczoną ilością zabytków. Ukształtowana przez trzy wielkie dynastie: Przemyślidów, Luksemburgów i Habsburgów. Gdziekolwiek nie spojrzymy, wszędzie czeka na nas coś pięknego. Przykłady stylu gotyckiego, barokowego, renesansowego i secesyjnego dramatycznie kontrastują tu ze starożytnym Zamkiem Praskim. Planujesz wakacje w Czechach? Poznaj najważniejsze atrakcje Pragi.

Praga – najważniejsze atrakcje

Most Karola

 

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych mostów w Europie, wspaniały Most Karola (Karluv Most) to główna wizytówka Pragi. Budowę mostu zlecił w 1357 roku Karol IV. Chociaż ukończony w 1390, wraz z niepowtarzalnymi rzeźbami dodanymi w XVII wieku, most przyjął nazwę Karola dopiero w XIX wieku. Wcześniej znany był jako Kamienny Most.

Pomimo sporadycznych uszkodzeń z powodu powodzi, most przetrwał 500 lat ruchu kołowego, stając się mostem pieszym dopiero po II wojnie światowej. To tu spełnią się nasze życzenia a jak głoszą liczne legendy, dotknięcie tablic pod figurą Św. Jana Nepomucena przyniesie nam szczęście. Z mostu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na panoramę Pragi.

Rynek Staromiejski

 

Pomimo niezwykle bogatej i przepełnionej licznymi wydarzeniami historii, Rynek Staromiejski w Pradze (czeski: Staroměstské náměstí) do dziś pozostał stosunkowo nietknięty. Pochodzące z okresu X wieku historyczne uliczki zachwycają swoją architekturą i magiczną atmosferą. To tu bije serce Pragi. Praska starówka wpisana została w 1992 roku na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Na środku placu znajduje się pomnik Jana Husa, spalonego na stosie inicjatora Husytycyzmu – ruchu religijno-politycznego, a także twórcy literackiego języka czeskiego. Rynek Staromiejski to przede wszystkim wielobarwne kamienice, urocze kawiarenki i znana na całym świecie wieża ratuszowa ze wspaniałym zegarem astronomicznym Orloj.

Zamek Praski

 

W praskiej dzielnicy Hradčany mieści się przepiękny Zamek Praski. Niegdyś stanowiący siedzibę królów czeskich, zamek stanowi dziś oficjalną rezydencję prezydenta Republiki Czeskiej. Jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w mieście. Historia Zamku na Hradczanach sięga roku 970. Zbudowany pierwotnie jako otoczona murami twierdza, zamek zmieniał się dramatycznie przez lata dzięki czemu znajdziemy tu dziś przykłady większości wiodących stylów architektonicznych ostatniego tysiąclecia.

Zamek Praski to największy zamek starożytny na świecie. Za murami zamku i w okolicy znajduje się wiele popularnych miejsc turystycznych w Pradze, przede wszystkim prześliczna Złota Uliczka, Bazylika św. Jerzego, Pałac Królewski, katedra św. Wita a także Wieża Prochowa. Ceny biletów na zamek wahają się obecnie od 250 do 350 Kč w zależności od trasy.

Dzieciątko Jezus z Pragi

 

Praga to także miejsce kultu religijnego. Znajdujący się w dzielnicy Mala Strana, w samym sercu miasta Kościół Matki Bożej Zwycięskiej skrywa w sobie czczony przez miliony ludzi skarb – figurkę Dzieciątka Jezus. Pochodzenie wyrzeźbionej w XVI wieku figurki Bambino di Praga jest nieznane. Niewielkie rozmiary i zarazem ogromne znaczenie duchowe. Każdego dnia setki wierzących odwiedza sanktuarium, modląc się o zdrowie, Bożą łaskę czy też pokój ducha.

Dzielnica Żydowska

 

Dzielnica żydowska, znana również jako Josefov, znajduje się pomiędzy Starym Miastem a Wełtawą. Jej historia zaczęła się w XIII wieku, kiedy to żyjący w Pradze Żydzi zmuszeni zostali do opuszczenia domów i osiedlenia się w tym właśnie obszarze. Żydom nie wolno było mieszkać w innym miejscu, stopniowo dołączali do nich także wygnańcy z innych krajów europejskich.

Wiele budynków w okolicy zostało zniszczonych pod koniec XIX wieku w skutku przebudowy miasta. Na szczęście do dziś zachowało się wiele zabytkowych obiektów, tajemniczych synagog a także słynny cmentarz żydowski.

Wieża Widokowa Petřín

 

Położone na lewym brzegu Wełtawy wzgórze Petrin oferuje wspaniałe widoki na miasto, będąc także jednym z najbardziej zielonych miejsc w Pradze. Warto wybrać się na przyjemny spacer na szczyt wzgórza od strony Strahovskiego Klasztoru, podziwiając po drodze przepiękne malownicze widoki na miasto. Alternatywnie, można udać się tutaj kolejką linową – obowiązują te same bilety, z których korzystamy w innych środkach komunikacji miejskiej.

Na szczycie wzgórza znajduje się miniaturowa, pięć razy mniejsza wersja Wieży Eiffla, ogród krajobrazowy i niezwykły kościół św. Michała, drewniany budynek w stylu bojkowskim przeniesiony z Ukrainy. Wieża Widokowa Petřín liczy sobie 60 metrów wysokości i 299 schodów, czynna jest codziennie od godziny 10.00 do 18.00.

Ściana Johna Lennona

 

Chociaż Praga mieści się stosunkowo daleko od Liverpoolu – miejsca narodzin Beatlesów, fani zespołu koniecznie powinni udać się w to miejsce. Znajdująca się nieopodal Mostu Karola ściana Johna Lennona od lat 80. XX wieku zapełniona została graffiti inspirowanymi słynnym artystą a także fragmentami tekstów piosenek Beatlesów. Niezwykła atrakcja turystyczna Pragi, bardzo popularna wśród turystów i młodych ludzi, którzy przychodzą tu aby oddać hołd zespołowi.

Tańczący Dom

 

Tańczący dom (Tančící dům) znajduje się w przepięknym miejscu nad rzeką Wełtawą w Pradze. Wyjątkowa konstrukcja, szczególnie uderzająca w centrum miasta – nowoczesny budynek otoczony jest bowiem zabytkową architekturą Pragi. Tańczący dom powstał w latach 1992-1996. Ma odważne, krzywe kontury, które sprawiły, że stał się on jednym z najsłynniejszych praskich budynków.

Zaprojektowany przez wyśmienitego Vlado Milunica we współpracy z amerykańskim architekem Frankiem Gehry, Tańczący dom określany bywa jako Ginger & Fred, po legendarnym duecie tanecznym. Watro wejść na górę, gdzie na ostatnim piętrze znajduje się kawiarnia i restauracja z tarasem widokowym – za darmo.

Do Pragi najprościej dostać jest się z Polski samochodem. Do poruszania się po autostradach niezbędne będą nam winiety. Innym rozwiązaniem będzie pociąg. Skorzystać można z oferty IC, EC, TLK lub nieco taniej – z pociągów lokalnych i przejazdów kombinowanych. Warto sprawdzić także rozkład lotów lini SprintAir, Czech Airlines i LOT.

ZOBACZ RÓWNIEŻ