Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
16 Maj, 2019 - 12:46
Pracodawcy 2019: Kto pojawi się w Polsce?

Pracodawcy 2019: Kto pojawi się w Polsce?

Elzbieta Tchorowska

Kto pojawi się w Polsce w 2019 roku? Jak kształtują się zarobki i benefity pracownicze? Poznaj pracodawców 2019, do których warto złożyć CV!

Poszukiwania nowej pracy bywają czasochłonne. Z nami zaoszczędzisz swój czas – poniżej wskażemy, gdzie w tym roku praca w Polsce jest na pewno dostępna i to od ręki. Pracodawcy 2019 roku czekają w wielu miastach. Sprawdź i wybierz tego, z którym osiągniesz sukces!

Pracodawcy 2019 – o czym musimy pamiętać?

Opinia na temat pracodawcy oraz wynagrodzenie brutto nie są już najważniejszymi kryteriami wyboru pracodawcy w 2019 roku. Istotną kwestią dla wielu poszukujących zatrudnienia jest przede wszystkim środowisko pracy, w tym styl zarządzania czy panująca atmosfera.

Niemniej ważny jest również:

  • czas dojazdu do firmy,
  • pakiet szkoleń czy benefitów,
  • możliwość pracy w domu,
  • żłobek, przedszkole czy szkoła w pobliżu miejsca zatrudnienia.

W tym roku obserwujemy również kontynuację rozwoju rynku pracownika i dla pracownika. Ogłoszenia o pracę są na wyciągnięcie ręki – jeśli szukamy pracy, możemy wybierać spośród wielu ofert. Stwarza to również możliwość negocjowania wynagrodzenia.

Pracodawcy 2019 mają zatem nie lada wyzwanie, by nie tylko dostosować się do wymagań rynku, ale również przedstawić ciekawe oferty pracy, które przyciągną specjalistów.

Na jakie warunki pracy możemy liczyć od pracodawcy w 2019 roku?

W porównaniu z rokiem ubiegłym zarobki brutto zwiększyły się o 150 zł, a minimalna stawka godzinowa wzrosła o złotówkę. Minimalna pensja brutto to 2250 zł (czyli około 1634 zł netto), a minimalna stawka godzinowa z 13,70 zł wzrosła do 14,70 zł.

Z uwagi na zmiany w ustawie o związkach zawodowych w 2019 roku wzrośnie zapewne ich liczba. Nowe przepisy dają możliwość zakładania ich osobom zatrudnionym na tzw. śmieciówkach. Umowa o pracę nie jest już zatem jedyną przepustką do wstąpienia w szeregi związku zawodowego.

Pracodawcy 2019 na Dolnym Śląsku

Poniżej prezentujemy najnowszych pracodawców w województwie dolnośląskim, gdzie warto złożyć swoje CV.

1. Jawor

Mercedes Benz-Cars uruchomi w nowej fabryce w Jaworze produkcję baterii elektrycznych do samochodów elektrycznych. Wartość tej inwestycji przekroczy 200 mln euro.

Dzięki temu powstanie aż 300 nowych miejsc pracy. Jest to pierwsza fabryka tej skali, która będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Ponadto będzie to już dziewiąta fabryka baterii należąca do Mercedes Benz.

2. Wrocław

W stolicy Dolnego Śląska Koncern WABCO rozpoczął rozbudowę Globalnego Centrum Testowego (GCT). Jest ono częścią Globalnego Centrum Badań i Rozwoju WABCO. To globalny i wiodący dostawca technologii, które poprawiają m.in. bezpieczeństwo pojazdów ciężarowych.

Dzięki tej rozbudowie firma zwiększy o jedną czwartą liczbę projektów, co przełoży się na wzrost zatrudnienia. Inwestycja obejmuje rozbudowę do 3800 mkw. i jest warta 2,5 mln dolarów. We Wrocławiu testowaniem produktów firmy zajmuje się ponad 120 osób.

Pracodawcy 2019 - rozbudowa fabryk stworzy wiele nowych miejsc pracy

źródło zdjęcia: Getty Images / ipopba

Pracodawcy 2019 w województwie śląskim

Pora zaprezentować pracodawców z województwa śląskiego, do których warto zapukać, szukając pracy.

1. Gliwice

Jeśli szukamy w 2019 roku pracodawcy w Gliwicach, to właśnie tutaj firmy Kirchhoff oraz AIUT planują spore inwestycje. Działają one w gliwickiej strefie ekonomicznej. Na inwestycje przeznaczonych jest 239 mln zł, co wiąże się również z powstaniem nowych miejsc pracy.

Kirchhoff to firma z niemieckim kapitałem, która działa w branży motoryzacyjnej. Rozbudowa hali oraz zakup zautomatyzowanej linii produkcyjnej to inwestycja na ponad 172 mln zł. Dzięki temu firma zwiększy zatrudnienie pracowników do 676 osób.

Firma AIUT Sp. z o.o. wybuduje dwie hale produkcyjno-magazynowe wraz z zapleczem socjalno-biurowym. Wartość inwestycji to ok. 67 mln zł, co także wiąże się z zatrudnieniem 30 nowych pracowników. Nowe obiekty pomogą rozwinąć działalność inżynieryjną firmy w zakresie takich usług jak np. realizacja i integracja systemów automatyki przemysłowej czy zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych.

2. Zabrze

Pracodawcy roku 2019 zainwestują również w Zabrzu – tajwańska firma Iron Force zainwestuje tu ponad 80 mln zł. Inwestycja obejmuje budowę zakładu, w którym zatrudnienie znajdzie ponad 100 osób.

Spółka specjalizuje się w produkcji m.in. podzespołów pasów bezpieczeństwa oraz nadmuchiwaczy poduszek powietrznych dla branży samochodowej. Obiekt powstanie na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wybór tej lokalizacji był podyktowany nie tylko dobrze rozwiniętą infrastrukturą, ale także dobrze wykształconą kadrą.

3. Sosnowiec

Pracodawcy w 2019 roku planują wzrost zatrudnienia w branży logistycznej. W Sosnowcu DHL planuje zatrudnić ponad 300 nowych pracowników, głównie przy zapewnieniu usługi magazynowania dla klientów zewnętrznych. Kolejna siedziba spółki DHL w tym miejscu to szansa na znalezienie pracy w kadrze menadżerskiej i operacyjnej. Głównie poszukiwani są operatorzy wózków widłowych.

Inwestycja Uber w Krakowie i Warszawie

W tym roku inwestycje Ubera w Polsce, o łącznej wartości 26 mln zł, obejmą m.in. rozwój Krakowskiego Centrum Usług Biznesowych. Obecnie pracuje tutaj 300 osób. Dzięki inwestycji na ponad 11 mln zł zatrudnienie znajdzie minimum 200 nowych pracowników.

Pracownicy tam zatrudnieni zajmują się nie tylko samą aplikacją do wypożyczania pojazdów, ale również projektują nowe wersje rowerów elektrycznych oraz hulajnóg.

Warszawa natomiast stanie się głównym centrum biznesowym w naszym rankingu Pracodawcy 2019 roku. To tutaj będą zapadały najważniejsze decyzje biznesowe w kwestii rozwoju aplikacji.

Młodzi polscy inżynierowie zajmować się tutaj będą także planowaniem nowych inwestycji czy poszukiwaniem nowych rozwiązań z zakresu mobilności miejskiej. Około 30 nowych specjalistów może liczyć na zatrudnienie w warszawskim biurze Uber.

Pracodawcy 2019 - szykuje się wiele nowych miejsc pracy dla specjalistów i pracowników biurowych

źródło zdjęcia: Getty Images / monkeybusinessimages

Województwo pomorskie i kujawsko – pomorskie, czyli nowe inwestycje i nowe miejsca pracy

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna planuje setki nowych miejsc pracy dzięki nowym inwestycjom. Pracodawcy w 2019 roku deklarują zainwestować tutaj 31,5 mln zł i stworzyć 764 nowych miejsc pracy. W kujawsko-pomorskim powstanie 11 nowych inwestycji, a województwie pomorskim – 10.

Najbardziej atrakcyjne inwestycje dotyczą m.in.:

  • produkcji rowerów w Brześciu Kujawskim, inwestycja na kwotę 79 mln zł realizowana przez RTE Poland stworzy 70 nowych miejsc pracy,
  • produkcji wyrobów elektrycznych w Podstrefie w Grudziądzu, inwestycja na kwotę 65 mln zł realizowana przez firmę Kitron stworzy 190 nowych miejsc pracy.

Pracodawcy 2019 zawitają również do Łodzi

Pracodawcy w 2019 roku zaoferują w Łodzi pracę w różnych dziedzinach. Najbardziej poszukiwani będą m.in. analitycy, programiści, pracownicy logistyki, ale też murarze czy kucharze.

W ramach 4 dużych inwestycji powstanie aż 12 tysięcy miejsc pracy. Jedną z nich jest Central European Logistic Hub, czyli tzw. Nowa Dzielnica Przemysłowa w Łodzi. Będzie to największe centrum produkcyjno-dystrybucyjne w Polsce. Inwestycja będzie realizowana przez firmę Panattoni Europe i tylko tutaj nową pracę znajdzie 7 tys. osób.

Nowa fabryka zmywarek BSH oraz koncernu Miele zatrudnią po 1500 nowych pracowników.

Pracodawcy w 2019 roku oferują wiele nowych miejsc pracy na terenie całej Polski. Wiele inwestycji powstanie w południowej części kraju. Ten rok również należy do pracowników, którzy mogą negocjować wynagrodzenie brutto czy inne warunki zatrudnienia. Szacuje się, że bez problemów zatrudnienie znajdzie nawet kilka tysięcy osób, które obecnie są bezrobotne. Może to się przyczynić także do dość dużej migracji między firmami, co wpłynie na wzrost wynagrodzeń. Z pewnością takie zjawiska zaobserwujemy szczególnie na południowym zachodzie kraju, gdzie bezrobocie jest najniższe, a w praktyce nawet go nie ma.

ZOBACZ RÓWNIEŻ