Michał Nielub
Michał Nielub
09 Maj, 2018 - 16:10
Pracodawcy 2018: Kto pojawi się w Polsce?

Pracodawcy 2018: Kto pojawi się w Polsce?

Michał Nielub

Polska wyróżnia się wysokim rozwojem przedsiębiorczości. Wskazuje na to chociażby fakt, że pracodawcy w 2018 roku planują inwestycje, które stworzą wiele nowych miejsc pracy. Jest to dobra informacja dla wszystkich poszukujących zatrudnienia. Przekonaj się, gdzie warto szukać pracy w tym roku.

Pracodawcy w 2018 roku planują szereg inwestycji, które przyczynią się do zmniejszenia już i tak niskiego bezrobocia. Eksperci szacują, że w samej branży związanej z outsourcingiem usług biznesowych zapotrzebowanie na nowych pracowników wzrośnie o 87%. Warto również nadmienić, że poziom wynagrodzenia pracowników stale rośnie, co wymusza zmiana charakteru współczesnego rynku pracy. Aktualnie to dobry pracownik jest towarem deficytowym, na co często wskazują pracodawcy. Dlatego w 2018 roku przewidywany jest dalszy wzrost zatrudniania obcokrajowców.

Pracodawcy 2018: woj. pomorskie

W województwie pomorskim w samej Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstaną inwestycje za blisko 30 milionów złotych. Tak wynika z oficjalnych informacji o liczbie wydanych zezwoleń oraz deklaracji przedsiębiorców, którzy planują inwestycje.

Nowe zakłady budowane są przez takie przedsiębiorstwa, jak: Gino Rossi S.A., Resaco sp. z o.o. oraz Buglo: Place Zabaw sp. z o.o.

Łącznie powstanie 45 nowych miejsc pracy.

Pracodawcy w 2018 r. – nowe miejsca pracy w Łodzi

Wszystko wskazuje na to, że wiele wydarzy się na terenie Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. W sumie jest to 12 nowych inwestycji, które pracodawcy zrealizują w 2018 roku. Do największych należą następujące:

Schnee – Polska sp. z o.o.

Firma ta powstała 14 lat temu, kiedy funkcjonowała w charakterze podwykonawcy koszy do zmywarek takich producentów, jak Indesit oraz Electrolux. Aktualnie jest to niezależnie funkcjonujący zakład produkcyjny, który wyposaża w kosze zmywarki firmy Miele.

Nowa inwestycja zlokalizowana będzie w Sieradzu i przeznaczono na nią ponad 63 mln zł. W pierwszym etapie zatrudnionych zostanie 110 osób, docelowo zaś ma ich tam pracować 240 osób.

Texsus Poland sp. z o.o.

Jest to podmiot, który wchodzi w skład grupy kapitałowej zarządzającej przez spółkę Fintex & Partners. W 2018 roku zamierza zainwestować 70,5 mln złotych w Radomsku. Powstanie tam zakład, który będzie produkować włókniny typu ATB. W nowym obiekcie zatrudnienie znajdzie minimum 35 osób.

Grupa August Faller

Jest to przedsiębiorstwo z bogatą przeszłością. Działalność rozpoczęło ponad 136 lat, zaś produkcją opakowań zajmuje się przeszło od 65 lat. Pierwsze kroki w Łodzi stawiało w 2013 roku. Obecnie grupa zyskała dodatkowe zezwolenie na rozbudowę zakładu. Inwestycja ma pochłonąć 19 mln zł, dzięki czemu dodatkowo zostanie zatrudnionych 35 osób. Warto nadmienić, że aktualnie firma utrzymuje 122 stanowisk pracy.

Topsil Global

Przedsiębiorstwo jest wysoce wyspecjalizowane w przetwórstwie silikonów za pomocą wszystkich aktualnie znanych i opracowanych technologii. Firma planuje zainwestować 15 mln złotych na obszarze w Skierniewicach, leżącym na terenie w Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Utworzonych zostanie dzięki temu 10 stanowisk pracy, przy utrzymaniu aktualnych 50. Warto nadmienić, że docelowo ma zostać tam zatrudnionych 300 pracowników.

Pracodawcy inwestują również w Krakowie

Pracodawcy w 2018 roku zatrudniać będą również w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Rekrutacja będzie prowadzona przede wszystkim w dwóch firmach, które mają już wydane pozytywne decyzje.

Włoskie przedsiębiorstwo Brembo zainwestuje ponad 51 mln złotych, z kolei rodzinna firma Protech rozbuduje swój zakład produkcyjny. Przeznaczy na ten cel blisko 25 mln zł. Nie wiadomo jednak, ile dokładnie osób znajdzie tam zatrudnienie.

Wiadomo natomiast, że inwestycja Mabuchi Motors zaowocuje powstaniem 300 nowych miejsc pracy. Powstaje tam fabryka japońskiego producenta części do branży motoryzacyjnej, której zakończenie przewidziane jest na jesień 2018 roku, zaś uruchomienie produkcji ma nastąpić w roku 2019.

Inwestycja opiera na kwotę 360 mln złotych i jest jedną z większych na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Mercedens-Benz i fabryka w Jaworze – 500 nowych miejsc pracy

Budowa nowego zakładu produkcyjnego koncernu Mercedes-Benz w Jaworze miała już swoje pięć minut w mediach – inwestycja powstaje na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Śląsk potrzebuje tego typu inwestycji, zważywszy w szczególności na fakt zamykania kolejnych kopalń węgla. Inwestycja będzie kosztowała pół miliarda euro, zaś w jej wyniku zatrudnienie znajdzie ponad 500 osób.

Pracodawcy 2018 a Starachowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Inwestycje powstaną również na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w okolicach Starachowic. Zarządca tego terenu wydał już cztery zezwolenia od początku roku, w ramach których inwestorzy deklarują inwestycje na poziomie 50 mln złotych i powstanie 40 nowych stanowisk pracy.

Największym inwestorem jest firma Exlabesa Extrusion Opole, która przeznaczy na rozbudowę ponad 21 milionów złotych, dzięki czemu ma zatrudnić dodatkowo 10 osób.

Koncern Hengst rozwija się na Opolszczyźnie – 110 nowych miejsc pracy

W Gogolinie na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstanie zakład pracy, w którym zostanie zainwestowanych ponad 100 mln złotych i docelowo zatrudnienie znajdzie w nim 110 osób.

Inwestorem jest niemiecki koncern Hengst, który specjalizuje się w produkcji wysokowydajnych filtrów. Jest to drugi zakład produkcyjny, który powstanie w Polsce. Pierwszy znajduje się w Gostyniu na terenie woj. wielkopolskiego, w którym produkowane są wkładki do filtrów. W nowo powstającym zakładzie w Gogolinie wytwarzane będą moduły do zarządzania płynami.

Rynek pracy w 2018 roku – prespektywy

Wynagrodzenia w bieżącym roku

Warto podkreślić, że rynek pracy w 2018 roku będzie w dalszym ciągu należeć do pracownika. Wciąż bowiem brakuje osób, które mogłyby zostać zatrudnione w nowo tworzonych miejscach pracy. Z tego powodu pensja brutto będzie nieustannie rosnąć.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia minimalnego wynagrodzenia, które w 2018 roku wynosi 2 100 zł brutto. Podniesiono również minimalną stawkę godzinową, która obowiązuje w odniesieniu do umów cywilnoprawnych rozliczanych w oparciu o przepracowane godziny. W 2017 roku było to 13 zł, zaś po zmianach jest to 13,70 zł.

Dowiedz się więcej: Średnia krajowa w Polsce – ile wynoszą zarobki brutto, netto i na godzinę? >>

Pracodawcy 2018 – na co zwracać uwagę?

Sam fakt, że pracodawcy w 2018 roku będą prowadzić rekrutacje na wakujące miejsca pracy nie oznacza, że tak łatwo znajdą nowych pracowników. Coraz większe znaczenie mają opinie o pracodawcach, które są łatwo dostępne w Internecie.

Zależą one w dużej części od takich czynników jak: oferowane zarobki brutto, elastyczność warunków zatrudnienia, umowa na podstawie której zawierany jest stosunek pracy, a nawet rzekomy mobbing. Byli pracownicy chętnie dzielą się doświadczeniem w danym zakładzie pracy i opisują je w Internecie.

Co będzie czekało pracodawców?

Zmieniający się rynek pracy powoduje, że coraz ciężej jest znaleźć osoby chcące pracować w danym zakładzie pracy. Jest to spowodowane tym, że zwiększające się zapotrzebowanie na pracowników niekoniecznie znajduje pokrycie w zasobach ludzkich. Będzie to determinowało dalszy wzrost wynagrodzeń w sektorze prywatnym na przestrzeni najbliższych lat.

Pracodawcy w 2018 roku planują zwiększenie inwestycji oraz poziomu zatrudnienia. Wzrost zapotrzebowania na zasoby ludzkie w perspektywie niskiego bezrobocia pozwala przewidywać, że w dalszym ciągu będą rosły zarobki brutto. Wiele inwestycji powstanie na terenach Specjalnych Stref Ekonomicznych, w tym przede wszystkim w okolicach Krakowa oraz Łodzi. Warto nadmienić, że również na mniejszych obszarach tego typu firmy planują rozwój i rozbudowę istniejących zakładów inwestycyjnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ