ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
22 Kwi, 2018 - 02:00

Praca zdalna – za co ją pokochasz, a za co znienawidzisz?

ARTYKUŁ PARTNERA

Chcesz zostać freelancerem i pracować zdalnie w domu? Dowiedz się, czy praca zdalna jest dla Ciebie! Poznaj wszystkie wady i zalety tej formy zarabiania pieniędzy. Przekonaj się, czy jesteś gotowy na pracę bez szefa i współpracowników, a także czy dasz radę oddzielić życie osobiste od zawodowego.

Praca zdalna wykonywana w domu i za pośrednictwem internetu to coraz popularniejsza forma zarabiania pieniędzy. Wpływa na to przede wszystkim szybki rozwój technologii, dzięki której coraz więcej zawodów można wykonywać poza biurem. Największą grupą osób pracujących w domu są freelancerzy, wykonujący typowe wolne zawody jak architekt, grafik komputerowy, tłumacz czy copywriter.

Możliwość wykonywania pracy we własnym domu z pozoru wydaje się bardzo komfortowym rozwiązaniem. Jak się jednak okazuje, to co dla jednych jest zaletą, dla innych może okazać się wadą.

Czym charakteryzuje się praca zdalna?

Bez wnikania w specyfikę poszczególnych zawodów, można wyróżnić kilka cech, którymi charakteryzuje się w zasadzie każda praca wykonywana zdalnie w domu przez Internet. Są to przede wszystkim:

 • elastyczne godziny pracy,
 • swobodny wybór miejsca wykonywania pracy,
 • samodzielność,
 • brak szefa,
 • brak współpracowników.

Na pierwszy rzut oka powyższa lista brzmi jak opis wymarzonej pracy. W rzeczywistości każda z tych cech ma swoje jasne i ciemne strony. Przyjrzyjmy się zatem, za co można pokochać pracę zdalną, a za co można ją znienawidzić.

Elastyczne godziny pracy – zalety i wady

Praca zdalna umożliwia swobodne planowanie czasu i sposobu wykonywania zadań. Wynika z tego mnóstwo korzyści:

 • możliwość wykonywania pracy o dowolnej porze dnia i nocy – nawet o 3 rano, jeśli np. jesteś nocnym markiem,
 • możliwość pójścia na zakupy o dowolnej porze dnia – gdy wszyscy siedzą w biurach, można uniknąć kolejek,
 • możliwość załatwienia spraw na mieście poza godzinami szczytu,
 • możliwość ucięcia sobie drzemki w środku dnia,
 • możliwość zrobienia sobie spontanicznie dnia wolnego od pracy,
 • możliwość opiekowania się dzieckiem.

Swoboda w zarządzaniu czasem ma jednak także swoje wady:

 • wykonanie zadań w terminie wymaga doskonałej organizacji i samodyscypliny (niektórzy muszą się tego długo uczyć),
 • praca w domu wymaga dzielenia czasu między obowiązki zawodowe i prywatne, co w przypadku złej organizacji rodzi ryzyko zaniedbania albo jednych albo drugich,
 • ryzyko wzięcia na siebie zbyt dużej liczby obowiązków – jest to częsty problem początkujących freelancerów, którzy nie potrafią jeszcze dobrze ocenić swoich możliwości.

Praca we własnym domu – wada czy zaleta?

Praca zdalna ma to do siebie, że do jej wykonywania potrzebny jest jedynie komputer z dostępem do Internetu. Teoretycznie więc mając laptopa, pracę zdalną można wykonywać dosłownie wszędzie – w sypialni, na kanapie w salonie, w kuchni, na balkonie, w parku, w kawiarni lub w biurze co-workingowym.

Dowiedz się więcej: Czym jest coworking i dlaczego jest tak popularny? >>

Jest to niewątpliwie duża zaleta, ponieważ zawsze można sobie znaleźć miejsce zapewniające idealne na daną chwilę warunki do pracy. Co ważne, pracując w domu, nie tracimy czasu i pieniędzy na dojazdy do biura, oszczędzamy także pieniądze na specjalne ubrania do pracy.

Praca zdalna nie każdemu jednak odpowiada. Ciągłe przebywanie w mieszkaniu powoduje, że zaciera się granica między życiem osobistym i zawodowym. Miejsca, w których inni odpoczywają po pracy, freelancerowi kojarzą się z obowiązkami zawodowymi i na odwrót – pracując w sypialni lub na kanapie, niektórym trudno zmobilizować się do pracy.

Osoby mieszkające z rodziną narzekają, że obecność domowników rozprasza ich i obniża wydajność pracy, z kolei żyjący samotnie freelancerzy narażeni są na izolację i depresję. Już samo przebywanie 24 godziny na dobę w jednym miejscu u wielu osób rodzi frustrację i zniechęcenie.

Freelancerzy oczywiście radzą sobie z tym problemem w różny sposób – przede wszystkim urządzając sobie osobny pokój do pracy, kupując komputer przenośny, a także uprawiając sport i prowadząc bujne życie towarzyskie.

Dowiedz się więcej: Praca w domu – zalety i wady >>

Praca zdalna a samodzielność

Samodzielność jest najważniejszą cechą pracy freelancera. Samemu trzeba urządzić sobie miejsce pracy, samemu zdobywać klientów, samemu wykonywać pracę, samemu się rozliczać i samemu pilnować wszystkich swoich interesów. W pracy zdalnej nie można liczyć na pomoc kolegi, na zorganizowanie pracy przez kierownika, czy nawet na zastępstwo w przypadku choroby.

Z drugiej strony wszystko można robić według własnego uznania, bez oglądania się na innych. Samodzielność w przypadku freelancera oznacza także umiejętność radzenia sobie z różnymi problemami: z trudnym klientem, z urzędnikiem skarbówki, z awarią komputera, czy wreszcie z nieregularnymi przychodami.

To czy samodzielność będzie zaletą, czy wadą pracy zdalnej, w głównej mierze zależy od charakteru freelancera. Pod tym względem praca w domu doceniana jest przede wszystkim przez osoby przedsiębiorcze, lubiące nowe wyzwania oraz pewne siebie i swoich umiejętności.

Z kolei dla ludzi preferujących pracę w zespole, mających trudności z podejmowaniem decyzji lub trudno znoszących porażki, praca zdalna może okazać się prawdziwą męczarnią.

Brak szefa i współpracowników – czy pokochasz za to pracę zdalną?

Dla większości osób największą zaletą pracy zdalnej jest brak szefa. Doceniają to zwłaszcza osoby, które miały w przeszłości przykre doświadczenia ze zwierzchnikami. Pracując w domu, jest się szefem dla samego siebie. Tylko od nas zależy, w jaki sposób wykonamy pracę, czy wywiążemy się z ustalonych terminów i czy jej efekty będą zadowalające.

Praca bez bezpośredniego nadzoru jest mniej stresująca – nikt nas przecież nie upomni w razie potknięcia, nikt nie będzie narzucał swojego zdania, ani nie każe pracować po godzinach.

O ile brak szefa jest uznawany za plus pracy zdalnej, o tyle brak współpracowników okazuje się często problemem. Dotyczy to przede wszystkim osób towarzyskich, które po prostu nie lubią przebywać same przez dłuższy czas.

Samodzielne wykonywanie pracy od A do Z ma też swoje negatywne strony pod kątem zawodowym. Nie mogąc skorzystać z wiedzy i doświadczenia współpracowników, jest się skazanym wyłącznie na swoje umiejętności i swoją kreatywność, które niestety czasami zawodzą.

Praca zdalna - za co ją pokochasz, a za co znienawidzisz? - praca przez Internet

Inne ważne zalety pracy zdalnej

Praca w domu przez Internet ma szereg dodatkowych korzyści i są to między innymi:

 • można swobodnie wybierać rodzaj i liczbę przyjmowanych zleceń,
 • nie trzeba marnować czasu na zebrania, konferencje, szkolenia i spotkania pracownicze,
 • nie trzeba zmuszać się do pracy podczas złego samopoczucia lub innej niedyspozycji,
 • nie ma przymusu wychodzenia z domu podczas niesprzyjającej pogody,
 • można stworzyć sobie idealne warunki do pracy, w których nic i nikt nie będzie przeszkadzał,
 • pracując w domu, nie trzeba przestrzegać żadnych biurowych zasad – można pracować w piżamie, można mieć zły humor, można głośno się śmiać, można jeść nad klawiaturą, można też w każdej chwili po prostu wyjść na spacer lub sobie pośpiewać.

Inne mankamenty pracy w domu

Warto pamiętać, że pomimo wielu zalet zdalna praca przez Internet może w niektórych przypadkach pokazać także swoje ciemniejsze oblicze. Decydując się na tę formę zarobkowania, trzeba być przygotowanym także na takie niedogodności:

 • poczucie izolacji i osamotnienia,
 • brak wsparcia w trudnych momentach,
 • brak uznania w przypadku dobrze wykonanej pracy,
 • brak stałych dochodów,
 • ciągłe martwienie się o zlecenia i pieniądze,
 • konieczność nauczenia się samodyscypliny i samokontroli,
 • częste niezrozumienie charakteru pracy zdalnej przez rodzinę i znajomych (nieświadome przeszkadzanie w pracy poprzez np. odwiedziny w ciągu dnia, podawanie w wątpliwość wartości pracy zdalnej poprzez np. życzenia „znalezienia normalnej pracy” itp.).

Praca zdalna może być świetnym pomysłem na życie zawodowe, ale tylko wtedy, jeśli będziemy umieli wykorzystywać jej wszystkie zalety i unikać wynikających z niej niedogodności. Jednak mając świadomość o wszystkich jej plusach i minusach, można łatwiej pokonywać przeciwności lub po prostu się do nich przyzwyczaić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ