Praca zdalna wykonywana w domu i za pośrednictwem internetu to coraz popularniejsza forma zarabiania pieniędzy. Wpływa na to przede wszystkim szybki rozwój technologii, dzięki której coraz więcej zawodów można wykonywać poza biurem. Największą grupą osób pracujących w domu są freelancerzy, wykonujący typowe wolne zawody jak architekt, grafik komputerowy, tłumacz czy copywriter.
Możliwość wykonywania pracy we własnym domu z pozoru wydaje się bardzo komfortowym rozwiązaniem. Jak się jednak okazuje, to co dla jednych jest zaletą, dla innych może okazać się wadą.
Czym charakteryzuje się praca zdalna?
Bez wnikania w specyfikę poszczególnych zawodów, można wyróżnić kilka cech, którymi charakteryzuje się w zasadzie każda praca wykonywana zdalnie w domu przez Internet. Są to przede wszystkim:
- elastyczne godziny pracy,
- swobodny wybór miejsca wykonywania pracy,
- samodzielność,
- brak szefa,
- brak współpracowników.
Na pierwszy rzut oka powyższa lista brzmi jak opis wymarzonej pracy. W rzeczywistości każda z tych cech ma swoje jasne i ciemne strony. Przyjrzyjmy się zatem, za co można pokochać pracę zdalną, a za co można ją znienawidzić.
Elastyczne godziny pracy – zalety i wady
Praca zdalna umożliwia swobodne planowanie czasu i sposobu wykonywania zadań. Wynika z tego mnóstwo korzyści:
- możliwość wykonywania pracy o dowolnej porze dnia i nocy – nawet o 3 rano, jeśli np. jesteś nocnym markiem,
- możliwość pójścia na zakupy o dowolnej porze dnia – gdy wszyscy siedzą w biurach, można uniknąć kolejek,
- możliwość załatwienia spraw na mieście poza godzinami szczytu,
- możliwość ucięcia sobie drzemki w środku dnia,
- możliwość zrobienia sobie spontanicznie dnia wolnego od pracy,
- możliwość opiekowania się dzieckiem.
Swoboda w zarządzaniu czasem ma jednak także swoje wady:
- wykonanie zadań w terminie wymaga doskonałej organizacji i samodyscypliny (niektórzy muszą się tego długo uczyć),
- praca w domu wymaga dzielenia czasu między obowiązki zawodowe i prywatne, co w przypadku złej organizacji rodzi ryzyko zaniedbania albo jednych albo drugich,
- ryzyko wzięcia na siebie zbyt dużej liczby obowiązków – jest to częsty problem początkujących freelancerów, którzy nie potrafią jeszcze dobrze ocenić swoich możliwości.
Praca we własnym domu – wada czy zaleta?
Praca zdalna ma to do siebie, że do jej wykonywania potrzebny jest jedynie komputer z dostępem do Internetu. Teoretycznie więc mając laptopa, pracę zdalną można wykonywać dosłownie wszędzie – w sypialni, na kanapie w salonie, w kuchni, na balkonie, w parku, w kawiarni lub w biurze co-workingowym.
Dowiedz się więcej: Czym jest coworking i dlaczego jest tak popularny? >>
Jest to niewątpliwie duża zaleta, ponieważ zawsze można sobie znaleźć miejsce zapewniające idealne na daną chwilę warunki do pracy. Co ważne, pracując w domu, nie tracimy czasu i pieniędzy na dojazdy do biura, oszczędzamy także pieniądze na specjalne ubrania do pracy.
Praca zdalna nie każdemu jednak odpowiada. Ciągłe przebywanie w mieszkaniu powoduje, że zaciera się granica między życiem osobistym i zawodowym. Miejsca, w których inni odpoczywają po pracy, freelancerowi kojarzą się z obowiązkami zawodowymi i na odwrót – pracując w sypialni lub na kanapie, niektórym trudno zmobilizować się do pracy.
Osoby mieszkające z rodziną narzekają, że obecność domowników rozprasza ich i obniża wydajność pracy, z kolei żyjący samotnie freelancerzy narażeni są na izolację i depresję. Już samo przebywanie 24 godziny na dobę w jednym miejscu u wielu osób rodzi frustrację i zniechęcenie.
Freelancerzy oczywiście radzą sobie z tym problemem w różny sposób – przede wszystkim urządzając sobie osobny pokój do pracy, kupując komputer przenośny, a także uprawiając sport i prowadząc bujne życie towarzyskie.
Dowiedz się więcej: Praca w domu – zalety i wady >>
Praca zdalna a samodzielność
Samodzielność jest najważniejszą cechą pracy freelancera. Samemu trzeba urządzić sobie miejsce pracy, samemu zdobywać klientów, samemu wykonywać pracę, samemu się rozliczać i samemu pilnować wszystkich swoich interesów. W pracy zdalnej nie można liczyć na pomoc kolegi, na zorganizowanie pracy przez kierownika, czy nawet na zastępstwo w przypadku choroby.
Z drugiej strony wszystko można robić według własnego uznania, bez oglądania się na innych. Samodzielność w przypadku freelancera oznacza także umiejętność radzenia sobie z różnymi problemami: z trudnym klientem, z urzędnikiem skarbówki, z awarią komputera, czy wreszcie z nieregularnymi przychodami.
To czy samodzielność będzie zaletą, czy wadą pracy zdalnej, w głównej mierze zależy od charakteru freelancera. Pod tym względem praca w domu doceniana jest przede wszystkim przez osoby przedsiębiorcze, lubiące nowe wyzwania oraz pewne siebie i swoich umiejętności.
Z kolei dla ludzi preferujących pracę w zespole, mających trudności z podejmowaniem decyzji lub trudno znoszących porażki, praca zdalna może okazać się prawdziwą męczarnią.
Brak szefa i współpracowników – czy pokochasz za to pracę zdalną?
Dla większości osób największą zaletą pracy zdalnej jest brak szefa. Doceniają to zwłaszcza osoby, które miały w przeszłości przykre doświadczenia ze zwierzchnikami. Pracując w domu, jest się szefem dla samego siebie. Tylko od nas zależy, w jaki sposób wykonamy pracę, czy wywiążemy się z ustalonych terminów i czy jej efekty będą zadowalające.
Praca bez bezpośredniego nadzoru jest mniej stresująca – nikt nas przecież nie upomni w razie potknięcia, nikt nie będzie narzucał swojego zdania, ani nie każe pracować po godzinach.
O ile brak szefa jest uznawany za plus pracy zdalnej, o tyle brak współpracowników okazuje się często problemem. Dotyczy to przede wszystkim osób towarzyskich, które po prostu nie lubią przebywać same przez dłuższy czas.
Samodzielne wykonywanie pracy od A do Z ma też swoje negatywne strony pod kątem zawodowym. Nie mogąc skorzystać z wiedzy i doświadczenia współpracowników, jest się skazanym wyłącznie na swoje umiejętności i swoją kreatywność, które niestety czasami zawodzą.

Inne ważne zalety pracy zdalnej
Praca w domu przez Internet ma szereg dodatkowych korzyści i są to między innymi:
- można swobodnie wybierać rodzaj i liczbę przyjmowanych zleceń,
- nie trzeba marnować czasu na zebrania, konferencje, szkolenia i spotkania pracownicze,
- nie trzeba zmuszać się do pracy podczas złego samopoczucia lub innej niedyspozycji,
- nie ma przymusu wychodzenia z domu podczas niesprzyjającej pogody,
- można stworzyć sobie idealne warunki do pracy, w których nic i nikt nie będzie przeszkadzał,
- pracując w domu, nie trzeba przestrzegać żadnych biurowych zasad – można pracować w piżamie, można mieć zły humor, można głośno się śmiać, można jeść nad klawiaturą, można też w każdej chwili po prostu wyjść na spacer lub sobie pośpiewać.
Inne mankamenty pracy w domu
Warto pamiętać, że pomimo wielu zalet zdalna praca przez Internet może w niektórych przypadkach pokazać także swoje ciemniejsze oblicze. Decydując się na tę formę zarobkowania, trzeba być przygotowanym także na takie niedogodności:
- poczucie izolacji i osamotnienia,
- brak wsparcia w trudnych momentach,
- brak uznania w przypadku dobrze wykonanej pracy,
- brak stałych dochodów,
- ciągłe martwienie się o zlecenia i pieniądze,
- konieczność nauczenia się samodyscypliny i samokontroli,
- częste niezrozumienie charakteru pracy zdalnej przez rodzinę i znajomych (nieświadome przeszkadzanie w pracy poprzez np. odwiedziny w ciągu dnia, podawanie w wątpliwość wartości pracy zdalnej poprzez np. życzenia „znalezienia normalnej pracy” itp.).
Praca zdalna może być świetnym pomysłem na życie zawodowe, ale tylko wtedy, jeśli będziemy umieli wykorzystywać jej wszystkie zalety i unikać wynikających z niej niedogodności. Jednak mając świadomość o wszystkich jej plusach i minusach, można łatwiej pokonywać przeciwności lub po prostu się do nich przyzwyczaić.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Praca w domu – zalety i wady
- Domowe biuro, czyli jak urządzić pokój do pracy w domu
- Praca jako copywriter, czyli jak zarabiać w domu
- Zawód programista: jak nim zostać?
- Czym jest coworking i dlaczego jest tak popularny?
- Dlaczego warto wynająć biuro na godziny?
- Dni wolne od pracy i długie weekendy
- Praca w start-upie: wady i zalety