Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
24 Paź, 2018 - 13:13

Praca za granicą: zarobki w Danii

Mariola Krzyżak

Zastanawiasz się nad wyjazdem do pracy do Skandynawii? Sprawdź, jak prezentują się zarobki w Danii i czy pod względem finansowym warto wybrać ten kraj!

Zarobki w Danii należą do jednych z najwyższych w Unii Europejskiej. Dzięki członkostwu Polski we wspólnocie również i my możemy skorzystać z atrakcyjnych duńskich wynagrodzeń, znajdując pracę w tym skandynawskim kraju. W jakich branżach w Danii zarabia się najwięcej, a w jakich można łatwo znaleźć zatrudnienie? Odpowiadamy!

Rynek pracy w Danii

Dania na tle innych krajów Unii Europejskiej wyróżnia się specyficznym podejściem do regulacji związanych z rynkiem pracy. W państwie tym nie obowiązuje z góry narzucony Kodeks pracy, a wszelkie zobowiązania przedsiębiorstw wobec pracowników omawiane są pomiędzy pracodawcami a związkami zawodowymi.

Silne związki zawodowe

Przedstawicielstwo pracowników w postaci związków zawodowych jest w Danii bardzo dobrze działającą organizacją, która w jak najlepszy sposób dba o prawa swoich podopiecznych. O ich doskonałym działaniu mogą świadczyć nie tylko wysokie zarobki w Danii, proporcjonalne do wkładu pracy i siły nabywczej pieniądza, ale także fakt, że ponad 85% Duńczyków należy do organizacji związkowych. Przedstawicielem podmiotów zatrudniających jest natomiast Duńska Konfederacja Pracodawców.

Rynek pracy w Danii należy do pracowników. Państwo o wysokim poziomie rozwoju oraz silnej gospodarce stale potrzebuje nowych rąk do pracy. Z tego powodu mile widziani są tutaj także obcokrajowcy, w tym Polacy. Nasi rodacy w skandynawskim kraju mogą swobodnie podejmować zatrudnienie.

Brak wyzysku cudzoziemców

Co ważne, duńskie prawo stanowi o tym, że obcokrajowcy muszą otrzymywać takie samo wynagrodzenie za taką samą pracę jak rodowici mieszkańcy. W ten sposób w Danii nie pojawia się problem pozyskiwania tzw. taniej siły roboczej i wyzyskiwania pracowników.

Wysokie zarobki w Danii są tym bardziej atrakcyjne, jeżeli weźmiemy pod uwagę również fakt, że w kraju tym panuje świetny balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Dane Duńskiego Urzędu Statystycznego wskazują, że pracownicy w tym kraju pracują średnio o ponad 2 godziny mniej niż przeciętny Europejczyk, co daje około 38,6 godzin tygodniowo.

Dowiedz się więcej: Praca w Danii – co należy wiedzieć przed wyjazdem?

Zarobki w Danii - jaki jest duński rynek pracy?

Zarobki w Danii – przegląd najpopularniejszych zawodów

W Danii nie obowiązuje ustawowo przyznawana stawka minimalnego wynagrodzenia. Średnia krajowa w 2016 roku wynosiła natomiast prawie 5000 euro brutto na miesiąc. Oznacza to, że przeciętnie znacznie przekracza polskie realia. A jak wynagrodzenie wygląda w poszczególnych branżach według Duńskiego Urzędu Statystycznego?

Dowiedz się więcej: Średnia krajowa w Polsce – ile wynoszą zarobki brutto, netto i na godzinę?

Branża medyczna

Na najwyższe zarobki w branży medycznej mogą liczyć oczywiście lekarze specjaliści. Zawód ten jest otoczony dużym szacunkiem społecznym oraz umożliwia zarabianie dużych pieniędzy. Dla lekarzy zarobki w Danii sięgają nawet 9 000 euro miesięcznie, co czyni ich jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych.

W branży medycznej na świetne zarobki mogą liczyć także pielęgniarki. Ich wynagrodzenie utrzymuje się powyżej średniej krajowej i szacuje się je na około 2 000 do 5 500 euro miesięcznie. W przypadku sektora opieki zdrowotnej warto wspomnieć, że istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników, dlatego wykształceni w tym kierunku Polacy w Danii mogą z łatwością znaleźć zatrudnienie.

Menadżerowie

Według ostatnich danych Duńskiego Urzędu Statystycznego jedną z najlepiej opłacanych branży są także menadżerowie. Ich zarobki w Danii sięgają od 8 000 do 9 000 euro.

Finanse i ubezpieczenia

Na wysokie zarobki mogą liczyć także osoby zatrudnione w sektorze finansowym. Według statystyk zarabiają one średnio od 6 000 do 7 000 euro. Warto pamiętać, że jak w każdym przypadku, płace zależą zarówno od zajmowanego szczebla w hierarchii zawodowej, jak i doświadczenia.

Sektor nieruchomości

W tej branży zarobki w Danii wynoszą około 5 000 euro, co nieznacznie przekracza średnią krajową.

Przemysł budowlany

Sektorem, w którym zatrudnienia poszukuje duża liczba pracowników z Polski, jest budownictwo. Według statystyk osoby w niej zatrudnione zarabiają średnio od 4 500 euro miesięcznie, jednak najczęściej przekraczają 5000 euro. Tutaj dużą rolę odgrywa oczywiście doświadczenie i fachowość pracowników.

Warto jednak zauważyć, że pracownicy ci przeważnie zarabiają więcej, niż wynosi średnia krajowa. Praca za granicą na zachodzie dla budowlańców zazwyczaj jest bardziej opłacalna niż w Polsce, jednak w przypadku Danii przebicie wydaje się jeszcze większe.

Administracja publiczna i edukacja

Duński Urząd Statystyczny podaje, że w tych branżach średnie zarobki wynoszą około 5 000 euro. Warto pamiętać, że jest to wartość obliczona dla różnych zawodów, jednak możemy mieć pewność, że pracując w tych sektorach, nasze zarobki będą przekraczać średnią krajową.

Technologi informacyjne i komunikacyjne

Na bardzo wysokie zarobki w Danii można liczyć w branży zajmującej się nowoczesnymi technologiami. Tutaj wynagrodzenia zaczynają się od minimum 6 000 euro. Im wyższe wykształcenie pracowników, tym wypłata będzie wyższa.

Przemysł wytwórczy, górniczy, kamieniołomy

W tym sektorze pracownicy mogą liczyć na wynagrodzenie od 4 500 do 5 500 euro miesięcznie. Również ta branża stale potrzebuje rąk do pracy, dlatego doświadczone osoby z łatwością znajdą tu zatrudnienie.

Rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo

Te branże są szczególnie atrakcyjne dla osób poszukujących pracy sezonowej w Danii. Jeżeli chcemy wyjechać do tego kraju na krótszy czas, to wysokie zarobki niewymagające dużego doświadczenia lub fachowej wiedzy z pewnością będą dla nas zachętą. Miesięcznie możemy liczyć tutaj na zarobki od 4 500 do ponad 5 000 euro.

Branże o zarobkach poniżej średniej krajowej

Nieco gorzej opłacalne, a jednak nadal bardzo atrakcyjne dla Polaków wyjeżdżających tylko na pewien okres za granicę, są zawody związane z branżą gastronomiczną i hotelarską. Tutaj nie zarobimy zazwyczaj więcej niż 5000 euro, jednak nadal są to stawki przekraczające 2 000 euro.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą – jak szukać i gdzie warto wyjechać

Budowlańcy mogą liczyć na wysokie zarobki w Danii

źródło zdjęcia: Getty ImagesGregorBister

Zarobki w Danii a koszty życia

Polacy w Danii mogą cieszyć się znacznie wyższymi zarobkami niż rodacy, którzy nie wyjechali z kraju. Jednak za wyższym wynagrodzeniem zazwyczaj idzie w parze zwiększenie kosztów życia. Mieszkając więc w jednym ze skandynawskich państw, musimy liczyć się z tym, że nasze miesięczne koszty, zarówno te związane z pożywieniem, jak i wynajmem mieszkania czy usługami, znacznie się zwiększą.

Według danych Eurostatu artykuły spożywcze w Danii są droższe nawet o ponad 100% w stosunku do produktów sprzedawanych na naszym rodzimego rynku. Nie oznacza to jednak, że po odliczeniu comiesięcznych, stałych kosztów będziemy dysponować mniejszymi środkami na życie.

Pomimo wysokich cen Dania jest liderem wśród europejskich państw pod względem tego, jaka kwota pieniędzy pozostanie nam po odjęciu wszystkich wydatków.

Dowiedz się więcej: Przeciętne koszty życia w Danii

Czy warto wyjechać do Danii do pracy?

Wysokie zarobki w Danii są niezwykle atrakcyjne dla osób, które pragną polepszyć swoją sytuację finansową i liczyć na wynagrodzenie proporcjonalne do wkładu pracy oraz doświadczenia. Na znalezienie świetnie opłacalnego zatrudnienia mogą liczyć nie tylko wysoko wykwalifikowani pracownicy, ale także osoby bez większego doświadczenia, które pragną jedynie znaleźć pracę za granicą np. na wakacje. Większym problemem nie będzie także praca w Danii bez języka.

Warto mieć na uwadze fakt, że w państwie tym stale poszukiwana jest duża liczba pracowników, dlatego jeżeli zastanawiamy się nad wyjazdem, to nie powinno zająć nam dużo czasu znalezienie oferty, która będzie dla nas atrakcyjna. Pamiętajmy także, że w Danii nasz status obcokrajowca nie będzie w żaden sposób wykorzystywany do dyskryminacji pod względem płac.

ZOBACZ RÓWNIEŻ