Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
22 Maj, 2017 - 17:26
Praca za granicą w służbie zdrowia

Praca za granicą w służbie zdrowia

Urszula Stanisławska-Hunek

Praca za granicą to dość powszechne dążenie, które występuje szczególnie wśród młodych osób. Dotyczy to także specjalistów zatrudnionych w służbie zdrowia.

Służba zdrowia w Polsce nie spełnia wymogów pacjentów.  Kolejki do lekarzy specjalistów, brak pielęgniarek i salowych w szpitalach, to codzienność, z którą mają do czynienia chorzy ludzie. Brak motywacji finansowych odczuwają  pielęgniarki. Za niewielkie pieniądze pełnią odpowiedzialną funkcję w szpitalach i ośrodkach zdrowia, zmagając się z brakami w zatrudnieniu i nieodpowiednimi warunkami pracy. Na swoją sytuację uskarżają się również lekarze. Dla nich wszystkich jednym z rozwiązań jest praca za granicą.

Dlaczego wyjeżdżają?

Wykształceni młodzi lekarze decydują się na wyjazd do pracy za granicę, by zapewnić swoim rodzinom lepsze warunki życia. Polscy specjaliści, stomatolodzy, chirurdzy, lekarze rodzinni i wielu innych, szukają odpowiednich warunków finansowych, a także satysfakcji z wykonywania odpowiedzialnej pracy, w warunkach sprzyjających wszechstronnemu rozwojowi zawodowemu.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą – jak szukać i gdzie warto wyjechać >>

Dokąd do pracy?

Wielu lekarzy znajduje zatrudnienie w Niemczech, gdzie docenia się ich umiejętności. Na 1000 chorych Niemców przypada 4 lekarzy – w Polsce tę samą liczbę pacjentów obsługuje zaledwie 2 lekarzy. Niemiecka służba zdrowia darzy polskich lekarzy zaufaniem. Są cenni, bo posiadają wysokie kwalifikacje i swoją pracę wykonują z oddaniem.

Uznaniem cieszy się również praca pielęgniarek i salowych. Oprócz placówek medycznych, zatrudniane są w domach opieki, a także przez prywatne osoby, do opieki nad dziećmi i starszymi pacjentami.

Warto zaznaczyć, że podobna sytuacja występuje w wielu krajach Unii Europejskiej, do których udają się zdesperowani pracownicy polskiej służby zdrowia poszukujący pracy za granicą.

Kraje, którym zależy na doskonale wykształconych polskich specjalistach i pielęgniarkach oferują im, poza zatrudnieniem, kursy językowe dla całej rodziny,  kursy doskonalenia zawodowego oraz potężną pomoc socjalną, w postaci pomocy w przeprowadzce lub wyszukaniu odpowiedniego miejsca zamieszkania. W Wielkiej Brytanii chętnie zatrudniani są lekarze rodzinni oraz pielęgniarki. Do Szwecji wyjeżdżają lekarze różnych specjalności, a najbardziej poszukiwani są specjaliści psychiatrii, stomatolodzy oraz farmaceuci. Dobre warunki płacowe znajdują pielęgniarki oraz salowe.

Ile zarobią?

Wielu lekarzy i wiele pielęgniarek decyduje się na przeniesienie się do Szwecji. Praca za granicą w tym kraju wiąże się z najkorzystniejszymi warunkami. Lekarz domowy może liczyć na zarobki w wysokości około 3100 euro miesięcznie. W Niemczech taki lekarz otrzyma do 2400 euro, a w Wielkiej Brytanii, 2900 euro.

Pielęgniarka w Wielkiej Brytanii i w Szwecji zarobi podobnie, do 2600-2700 euro/miesiąc. Natomiast płace w Niemczech kształtują się na poziomie 2300 euro.

Poszukiwani są pracownicy, którzy opiekują się osobami starszymi oraz fizjoterapeuci. W Szwecji opiekunka może zarobić nawet 1700 euro/miesiąc. W Wielkiej Brytanii – 1500 euro, a w Niemczech 1300 euro.

Fizjoterapeuci doceniani są w Wielkiej Brytanii, gdzie oferuje się im zarobki w wysokości 2700 euro/miesiąc. W Niemczech specjalista zarobi 2400 euro, natomiast w Szwecji około 2300 euro.

Pracownicy branży medycznej w ramach pracy za granicą mogą liczyć na wysokie zarobki w krajach, w których występują braki kadrowe. Problem starzenia się społeczeństwa  występuje w całej Europie, stąd osoby związane ze służbą zdrowia mogą liczyć na dobrze płatną pracę, spełniającą ich życiowe aspiracje.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Niemczech >>

Praca za granicą – w czym tkwi trudność?

Osoby opuszczające Polskę muszą zdawać sobie sprawę, że problemem może okazać się komunikacja w obcym języku. Zwykle poszukuje się specjalistów, którzy opanowali język kraju, w którym ubiegają się o zatrudnienie, przynajmniej na poziomie średnim. Uczestniczenie w kursach doskonalących, pozwala na szybkie opanowanie języka.

Polskie dyplomy, poświadczające uzyskane wykształcenie i specjalizacje, często wymagają nostryfikacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ