Syntia Militowska
Syntia Militowska
06 Paź, 2017 - 02:00
Praca za granicą: praca w Norwegii

Praca za granicą: praca w Norwegii

Syntia Militowska

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, dzięki któremu praca w Norwegii nie będzie miała przed Tobą tajemnic. Poznaj najważniejsze informacje o pracy w tym państwie.

Praca w Norwegii wydaje się być utopią. Coraz więcej osób uważa, że praca w Skandynawii jest doskonałym źródłem stałego dochodu. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Norwegii.

Praca w Norwegii: czy pozwolenie na pobyt jest potrzebne?

Już od wielu lat pozwolenie na pobyt w Norwegii nie jest wymagane. Jednakże warto pamiętać, że decydując się na pobyt dłuższy niż 3 miesiące należy wcześniej dokonać odpowiedniej rejestracji stacjonarnie lub na stronie www.udi.no (sprawdź tutaj) – Przy czym należy pamiętać, że strona internetowa nie zwalnia z obowiązku osobistego stawienia się w wyznaczonym miejscu.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji w Norwegii?

Należy pamiętać, że obywatele należący do Europejskiego Okręgu Gospodarczego powinni okazać:

 • Ważny dowód osobisty lub paszport,
 • Umowę o pracę lub zaświadczenie o pracę, które zgodne jest z norweskim Kodeksem Pracy,
 • Wypełniony formularz pobrany ze strony selfservice.udi.no (sprawdź tutaj).

Kiedy dokumenty są w pełni skompletowane, należy udać się do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych lub na wskazany wcześniej posterunek policji, gdzie uzyskamy potwierdzenie rejestracji.

Potwierdzenie rejestracji w Norwegii jest dokumentem nieodnawialnym bowiem jest wydawane na czas nieokreślony.

Odmowa rejestracji, co robić?

Niestety osoby, których rejestracja nie została przyjęta nie mogą odwoływać się od tej decyzji. Pozostają jedynie próby ponownej rejestracji, jeśli dana osoba nadal utrzymuje, iż spełnia warunki pozwalające na rejestrację.

Dowiedz się więcej: Praca w Danii – co należy wiedzieć przed wyjazdem? >>

Praca za granicą: praca w Norwegii - przed wyjazdem

Praca w Norwegii – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czas pracy

Tygodniowy wymiar czasu pracy w Norwegii obejmuje 37,5 płatnych godzin pracy oraz dodatkowo dwie i pół godziny przerw, które niestety są nieodpłatne.

Praca w Norwegii przewiduje nadgodziny lub konieczność wykorzystania równoważnego czasu pracy.

Przeglądając oferty pracy w Norwegii pamiętajmy, że długość czasu pracy wraz z harmonogramem dziennego i tygodniowego czasu pracy mają obowiązek być jasno przedstawione w umowie o pracę.

Wynagrodzenie

Praca Skandynawii cieszy się bardzo wysokim zainteresowaniem. Standardowe zarobki w Norwegii różnią się od siebie w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, a także od stanowiska i wahają się od 26 000 do 37 000 koron. Osoby na wyższych stanowiskach mogą zarobić nawet 90 000 koron miesięcznie.

Według najnowszych danych, w 2016 roku miesięczna średnia pensja brutto w Norwegii wynosiła aż 43 800 koron. Nic więc dziwnego, że oferty pracy w Norwegii są tak pożądane wśród Polaków decydujących się na wyjazd za granicę.

Dowiedz się więcej: Praca sezonowa za granicą – gdzie dorobić w wakacje? >>

Urlopy

W Norwegii obowiązuje 25 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu całego roku. Ponadto osoby, które ukończyły 60 rok życia mają prawo do dodatkowych 6 dniu urlopu.

Ważną informacją jest fakt, że urlopy w Norwegii są nieodpłatne, lecz w zamian za to każdemu pracownikowi przysługuje dodatek urlopowy. Wynosi on 10,2% wynagrodzenia, które pracownik osiągnął w poprzednim roku kalendarzowym.

Praca za granicą: praca w Norwegii - oferty pracy

Ile kosztuje życie w Norwegii?

Koszty życia w Norwegii różnią się w zależności od lokalizacji, a także od preferowanego standardu życia danej osoby.

 • Przykładowo, wynajem mieszkania w Norwegii to miesięczny koszt od około 4 000 do nawet 8 000 koron.
 • Koszt pokoju jednoosobowego w Norwegii wynosi od 3 000 do 5 500 koron.
 • Koszty za jedzenie w Norwegii na jedną osobę to wydatek rzędu 4 000 koron.
 • Miesięczne koszty transportu mogą sięgać nawet 6 500 koron.
 • Należy także liczyć się z dodatkowymi wydatkami, które mogą pojawić się zupełnie niespodziewanie. W tym celu warto zarezerwować sobie około 4 000 koron.

Pamiętajmy, że mimo wysokich kosztów życia, praca w Skandynawii cieszy się ogromną popularnością wśród Europejczyków.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Czechach >>

Praca w Norwegii bez języka

Zatrudnienie w Norwegii bez znajomości języka jest jak najbardziej możliwe. Oferty pracy można znaleźć na wielu portalach ogłoszeniowych, a także na forach internetowych. Pracy można szukać także przez pośredników.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą bez znajomości języka – gdzie szukać? >>

Polityka społeczna w Norwegii

Nic dziwnego, że dla wielu osób praca w Skandynawii wydaje się być utopią, bowiem Norwegia oraz Islandia słyną z warunków życia o niesłychanie wysokim standardzie.

Praca w Skandynawii cechuje się przede wszystkim niskim bezrobociem, wysokimi dochodami oraz szerokim wachlarzem pakietów socjalnych.

Polityka społeczna w Norwegii także nie odbiega od wysokich standardów. Wszyscy są traktowani na równi sobie i z należytą uprzejmością, a wysoki poziom edukacji jest satysfakcjonujący dla większości osób.

W raporcie opracowanym przez ONZ w 2013, który dotyczył warunków życia Norwegia zajęła pierwsze miejsce, bowiem okazała się najlepszym miejscem do zamieszkania.

Jeśli ktoś decyduje się na krok, jakim jest praca w Norwegii bez języka – nie musi się martwić. Znalezienie zatrudnienia w Skandynawii bez znajomości języka jest możliwe, a ponadto każdy zostaje tutaj przyjęty w przyjazny sposób.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą – jak szukać i gdzie warto wyjechać >>

Ile kosztuje leczenie w Norwegii?

Wysokie standardy życia oraz dobre zarobki dają ogromną satysfakcję i zapewniają niesłychany komfort psychiczny. Jednakże praca w Norwegii wiąże się także z możliwością wystąpienia nagłych zdarzeń losowych, co oczywiście pociągnie za sobą wysokie koszty leczenia.

Minimalne zabezpieczenie, które powinna mieć każda osoba decydująca się na pobyt w Norwegii jest karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Mając ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia można skorzystać z opieki medycznej jedynie na jej podstawowym poziomie. Niestety, karta EKUZ nie daje gwarancji pokrycia wszystkich kosztów leczenia, bowiem niektóre opłaty nie podlegają refundacji.

Chcąc uniknąć dopłat do opieki medycznej i wysokich kosztów leczenia, przed wyjazdem do Norwegii należy wykupić indywidualną polisę ubezpieczeniową, która obejmie koszty leczenia oraz wszelkie koszty następstw od nieszczęśliwych wypadków. Warto wybrać takie ubezpieczenie, które pokryje także koszty transportu medycznego w Norwegii.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą dla par – jak wyjechać razem? >>

Praca za granicą: praca w Norwegii - mapa

Praca w Norwegii – na co należy zwrócić szczególną uwagę

Choć praca w Skandynawii może kusić bardzo atrakcyjnymi ofertami, warto pozostać ostrożnym. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz pracować w Norwegii:

 • Nigdy nie podpisuj umów, których zapisów nie rozumiesz lub które budzą Twoje wątpliwości.
 • Praca za granicą wiąże się z niejednym ryzykiem. Przed wyjazdem oraz w trakcie pracy w Norwegii warto poinformować rodzinę o wszystkich istotnych kwestiach takich jak miejsce pracy, miejsce zamieszkania czy też ewentualny czas powrotu do Polski. Najbliższym należy udzielić także wszystkich informacji, które uważasz za słuszne i potrzebne.
 • Na czas wyjazdu warto zabrać za sobą pieniądze lub kartę kredytową co wspomoże nas w razie wystąpienia przykrych niespodzianek.
 • Przed wyjazdem należy przygotować listę numerów oraz adresów wszystkich placówek dyplomatycznych, w których można uzyskać pomoc w razie potrzeby.

ZOBACZ RÓWNIEŻ