Syntia Militowska
Syntia Militowska
07 Paź, 2017 - 03:00
Praca za granicą: praca w Niemczech

Praca za granicą: praca w Niemczech

Syntia Militowska

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, dzięki któremu praca w Niemczech nie będzie miała przed Tobą tajemnic. Poznaj najważniejsze informacje o pracy w tym państwie.

Praca w Niemczech przyciąga coraz więcej Polaków. Czy praca za granicą faktycznie jest opłacalna? Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Niemiec.

Czy pozwolenie na pobyt w Niemczech jest potrzebne?

Każdy obywatel Unii Europejskiej posiada prawo, które umożliwia mu na przyjazd do Niemiec bez pozwolenia. Jest to duże udogodnienie bowiem pozwala na ograniczenie kłopotliwych formalności.

Zanim jednak praca w Niemczech całkowicie nas pochłonie – należy pamiętać, że Niemcy wymagają bezzwłocznego zgłoszenia pobytu w urzędzie.

Czas, w którym należy zameldować się w lokalnym urzędzie gminy wynosi od 7 do 14 dni od daty przyjazdu, przy czym okres ten zależny jest od danego landu. Mając tak ograniczoną ilość czasu nie należy zwlekać z meldunkiem.

Dowiedz się więcej: Meldunek w Niemczech – to musisz wiedzieć! >>

Warto pamiętać, że praca w Niemczech wiąże się z obowiązkowym posiadaniem ubezpieczenia zdrowotnego, o które trzeba zatroszczyć się samemu. Wybór państwowej kasy chorych jest zależny wyłącznie od nas.

Dowiedz się więcej: Legalna praca w Niemczech – niezbędne formalności >>

Praca za granicą: praca w Niemczech - flaga

Praca w Niemczech – o czym należy pamiętać

W ferworze emocji jakie wywołuje praca za granicą nie zapominajmy o tym, co powinniśmy ze sobą wziąć:

Dokument tożsamości

Ważny dokument tożsamości wraz ze zdjęciem jest obowiązkowy. Należy wziąć ze sobą aktualny dowód osobisty lub paszport. Bez tych dokumentów praca w Niemczech będzie musiała poczekać.

Kopie aktów

Kopie aktu ślubu lub aktu urodzenia dzieci są niezwykle ważne, bowiem to od nich zależy jaką klasę podatkową uzyskamy, co z kolei będzie miało wpływ na wysokość wynagrodzenia netto w Niemczech. Nawet jeśli sprowadziła nas praca w Niemczech dla par i jedziemy tam razem ze swoim współmałżonkiem, powinniśmy pamiętać o tych dokumentach.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą dla par – jak wyjechać razem? >>

Potwierdzenie kwalifikacji

W niektórych zawodach wymagane są kwalifikacje, które bezwzględnie muszą być potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Ich okazanie sprawia, że praca za granicą będzie dla nas możliwa.

Dowiedz się więcej: Szkoła w Niemczech: poznaj niemiecki system szkolnictwa >>

Uwaga! Praca w Niemczech bez języka nie zwalnia nas z obowiązku posiadania przetłumaczonych dokumentów.

Dowiedz się więcej: Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się przygotować? >>

Praca za granicą: praca w Niemczech - nauka niemieckiego

Praca w Niemczech – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czas pracy

Praca w Niemczech cechuje się tym, że dni robocze obowiązują od poniedziałku do soboty. Jednak są branże, które uznają dni robocze jedynie od poniedziałku do piątku.

Przepisy prawne w Niemczech nie zabraniają pracy w niedziele i święta, jednakże dotyczy to tylko wybranych branż.

Praca w Niemczech na pełen etat wynosi 40 godzin tygodniowo. Zaś tygodniowy maksymalny czas pracy w tym państwie wynosi 48 godzin i jest on określony ustawowo.

Ponadto w wyjątkowych sytuacjach, niemiecki kodeks pracy przewiduje, że praca w Niemczech  może trwać do (maksymalnie) 60 godzin tygodniowo, lecz dzieje się tak tylko w nagłych wypadkach.

Dowiedz się więcej: Oferty pracy w Niemczech – gdzie szukać? >>

Wynagrodzenie

Praca w Niemczech pozwala na spokojne utrzymanie się, a ponadto umożliwia finansowe wsparcie, które oferujemy swoim bliskim pozostałym w rodzimym kraju. Jeszcze korzystniej jest, jeśli decydujemy się na krok jakim jest praca w Niemczech dla par. Wtedy obie strony mogą liczyć na wysokie zarobki za granicą.

Dowiedz się więcej: Praca w Unii: gdzie wyjechać, aby dobrze zarobić? >>

Wynagrodzenie waha się od około 1 600 nawet do 4 000 euro brutto miesięcznie. Choć dysproporcje w zarobkach są duże, to praca za granicą często jest korzystna. Warto jednak pamiętać, że stawka minimalna brutto jest zależna od rodzaju wykonywanej pracy.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: Zarobki w Niemczech >>

Urlopy

Ustawa w prosty sposób reguluje kwestie urlopu. Osoby pracujące przez 5 dni w tygodniu mają prawo do 20 dni urlopu w ciągu roku. Zaś pracownicy pracujący 6 dni w tygodniu mają prawo do 24 dni urlopu.

Według prawa, powyższe regulacje są absolutnym minimum – często zdarza się, że pracodawcy oferują więcej dni urlopu swoim pracownikom co sprawia, że dla wielu osób taka praca okazuje się jeszcze bardziej korzystna.

Należy pamiętać, że żaden pracodawca nie może dać mniej dni urlopu, niż przewiduje ustawa, nawet jeśli umowa o pracę mówi inaczej.

Wypowiedzenie

Praca za granicą miewa także swoje minusy. Pracodawca w Niemczech ma prawo do zwolnienia pracownika, podczas gdy ten przebywa na urlopie chorobowym.

Dowiedz się więcej: Praca sezonowa za granicą – gdzie dorobić w wakacje? >>

Praca za granicą: praca w Niemczech - koszty życia

Ile kosztuje życie w Niemczech?

Praca za granicą często wiąże się z większymi zarobkami – to właśnie dlatego jest tak bardzo popularna. Nie warto jednak zapominać, że koszty życia w Niemczech są zależne od wielu czynników, między innymi takich jak:

 • Lokalizacja,
 • Rodzaj wybieranych sklepów,
 • Ilość członków rodziny i ich apetyt,
 • Preferowany standard życia,
 • Wydatki dodatkowe zależne od sposobu życia.

Według najnowszych danych, praca w Niemczech może okazać się korzystna dla rozsądnych osób, bowiem wydają one tylko tyle, ile faktycznie potrzebują.

Koszty ekonomicznego życia w Niemczech dla dwóch osób mogą zamykać się w kwocie 1 200 euro miesięcznie.

Z tego można wywnioskować, że praca w Niemczech dla par (nawet jeśli jest to praca w Niemczech bez języka) okazuje się idealnym sposobem na odłożenie znacznej sumy pieniędzy.

Dowiedz się więcej: Praca w Niemczech przy granicy od A do Z >>

Polityka społeczna w Niemczech

Komunikacja międzyludzka

Niemcy z reguły są uprzejmi i tolerancyjni. Jednakże mimo swojego przyjaznego usposobienia nie tak łatwo nawiązują przyjaźnie, a na co dzień są zdystansowani i powściągliwi w nawiązywaniu prostych znajomości.

Dowiedz się więcej: Polacy i Niemcy – różnice kulturowe >>

Pieniądze

Jak się okazuje, praca w tym kraju jest nie tylko wysoce opłacalna, ale także wszechobecna – Niemcy nieustannie rozmawiają o pracy i pieniądzach co często razi obcokrajowców nieprzyzwyczajonych do takiego stylu bycia.

Dowiedz się więcej: Praca w Niemczech dla mężczyzn >>

Porządek

Choć praca w Niemczech bez języka jest możliwa, to jednak jego nieznajomość nie zwalnia z konieczności przestrzegania obowiązujących zasad. Jako że Niemcy są bardzo dokładni – wysoką wagę przykładają do porządku w każdym możliwym miejscu. Segregacja śmieci, czyste ulice, zadbane tereny zielone i wiele innych są tutaj na porządku dziennym. Brak ładu zdecydowanie nie jest tutaj mile widziany.

Biurokracja

Jeśli ktoś narzeka na mnogość obowiązków związanych z biurokracją w Polsce, prawdopodobnie nigdy nie był w Niemczech. Niestety, praca za granicą dla obcokrajowca wiąże się z wypełnianiem wielu formularzy i ze składaniem mnóstwa wniosków. W Niemczech biurokracja okazuje się prawdziwą bolączką. Najgorzej mają osoby, które zdecydowały się na krok, jakim jest praca w Niemczech bez języka – jego nieznajomość tylko komplikuje cały proces.

Dowiedz się więcej: Regiony i miasta w Niemczech o najlepszym statusie życia >>

Polityka prodziecięca

Praca dla par jest w Niemczech bardzo popularna, dlatego każdy, kto chce tu mieszkać z dzieckiem musi pamiętać o kilku kwestiach. Niemcy cechują się wysoce rozwiniętą polityką prodziecięcą, która nieustannie wspiera ich prawidłowy rozwój i to na każdym etapie dojrzewania.

Wiąże się to także z szerokim wachlarzem obowiązków rodziców względem dziecka. Kładzie się tutaj nacisk na wysokie standardy życia i godne warunki socjalne jakie rodzic winien zapewnić dziecku, jeśli nie chce mieć problemów z organami prawa.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą bez znajomości języka – gdzie szukać? >>

Praca za granicą: praca w Niemczech - mapa

Ile kosztuje leczenie w Niemczech?

Praca w Niemczech kusi nie tylko wysokimi zarobkami, ale także atrakcyjną opieką medyczną. Nie jest ona zbyt droga, a posiadacze karty EKUZ mogą liczyć na wiele korzyści.

Leki

Recepty na leki, które są objęte refundacją mogą być wystawione wyłącznie przez lekarza, który posiada podpisaną umowę z regionalną kasą chorych. W innym przypadku, leki należy zakupić na własny koszt.

Ceny medykamentów nie są wysokie bowiem posiadając ubezpieczenie zdrowotne, płacimy tylko cząstkową cenę większości leków.

Praca w Niemczech posiada wiele dobrych stron: z opłat za leki w Niemczech zwolnione są kobiety w ciąży, a także dzieci i młodzież, która nie ukończyła 18 roku życia.

Leczenie szpitalne

W razie wystąpienia nagłych wypadków, możemy zgłosić się do niemieckiego szpitala bez skierowania. W innym przypadku należy uzyskać skierowanie od lekarza specjalisty.

Transport medyczny

Nagłe wypadki wymagające niezwłocznego transportu medycznego do szpitala są bezpłatne. Natomiast w każdym innym przypadku opłata za transport na terytorium całego kraju wynosi od 5 do 10 euro.

Uwaga! W przypadku nieokazania karty EKUZ pacjent zostanie obciążony wszelkimi kosztami leczenia tak, jakby był pacjentem prywatnym, czyli będzie zmuszony pokryć 100% wszelkich koszyków leczenia.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie w Niemczech – system opieki społecznej w Niemczech >>

Jak uzyskać zwrot kosztów leczenia w Niemczech?

Praca za granicą wiąże się także z możliwością wystąpienia konieczności podjęcia leczenia. Niestety, w wielu przypadkach koszty te musimy ponieść z własnej kieszeni.

Dlatego należy pamiętać o zbieraniu wszelkich dowodów poniesionych kosztów. Z rachunkami i odpowiednim wnioskiem należy zgłosić się niezwłocznie po powrocie do Polski do najbliższego względem miejsca zamieszkania oddziału NFZ.

Praca za granicą: praca w Niemczech - niemieckie miasteczko

Praca w Niemczech – na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Choć praca za granicą może kusić bardzo atrakcyjnymi ofertami, warto pozostać ostrożnym. Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem:

 • Pamiętaj, by nigdy nie podpisywać umów, których zapisów nie rozumiesz lub które budzą w Tobie jakiekolwiek wątpliwości.
 • Masz pełne prawo do otrzymania kserokopii swojego kontraktu.
 • Praca za granicą może być ryzykowna. Przed wyjazdem oraz w już trakcie pracy w Niemczech poinformuj najbliższych o wszystkich istotnych kwestiach związanych z wyjazdem (miejsce zamieszkania, miejsce pracy) i powrotem do kraju. Udziel rodzinie wszystkich informacji, które uważasz za niezbędne.
 • W razie niewypłacenia przez pracodawcę wynagrodzenia, skontaktuj się z przedstawicielem związków zawodowych lub z prawnikiem.
 • Na czas wyjazdu warto zabrać za sobą odpowiednią ilość gotówki lub kartę kredytową – takie zabezpieczenie finansowe może się przydać w nagłych wypadkach.
 • Przed wyjazdem przygotuj listę numerów oraz adresów wszystkich placówek dyplomatycznych w Niemczech. W tych instytucjach uzyskasz pomoc w razie nagłej potrzeby.

ZOBACZ RÓWNIEŻ