Anna Pawłowska
Anna Pawłowska
13 Gru, 2017 - 02:00

Praca za granicą – jak szukać i gdzie warto wyjechać

Anna Pawłowska

Praca za granicą to alternatywa, na jaką decyduje się coraz więcej Polaków. Podpowiadamy, gdzie wyjechać i jak szukać stałej i sezonowej pracy za granicą.

Praca za granicą jest rzeczywistością dla coraz liczniejszego grona Polaków – jako sezonowy epizod lub stały wybór zawodowy. Jak wynika z opublikowanej w listopadzie siódmej edycji raportu „Migracje Zarobkowe Polaków” przygotowywanego na zlecenie Work Service, blisko 14% aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy rozważa emigrację zarobkową.

Ilu Polaków już wyjechało? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w końcu 2016 roku poza granicami Polski przebywało czasowo około 2515 tys. mieszkańców naszego kraju. GUS do tego grona zalicza osoby, które nie wymeldowały się na stałe z Polski i przebywają poza jej granicami przez ponad trzy miesiące. Oczywiście to tylko przybliżone dane, bo nie wszyscy wyjeżdżający podejmują pracę zarobkową na emigracji, zdarzają się też wyjazdy krótsze niż trzymiesięczne, jednak pokazuje to wyraźnie, że praca za granicą jest coraz częściej rozważana jako alternatywa dla zarobkowania w kraju.

Decyzja o wyjeździe do pracy za granicą nie zawsze jest jednak łatwa. Wymaga sporej wiedzy o przepisach prawnych obowiązujących w danym kraju i formalnościach, jakich musimy dopełnić. Niezbędna jest też znajomość zagranicznych rynków pracy, by trafnie wybrać kierunek emigracji.
Z myślą o tych, którzy chcieliby pracować za granicą przygotowaliśmy więc kompleksowy poradnik, który pomoże z powodzeniem zorganizować całe przedsięwzięcie.

Praca za granicą: gdzie warto wyjechać?

Polacy zainteresowani pracą za granicą, najczęściej jako planowany kierunek wyjazdu wskazują Niemcy (32%) i Wielką Brytanię (19%). Na kolejnych miejscach znajdują się Norwegia (11%), Holandia (9%) i Szwecja (5%). Sporo naszych rodaków pracuje też w Irlandii i Danii. Zdecydowanie mniejsze grono wybiera kraje nieeuropejskie.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Irlandii >>

Czym kierować się, podejmując decyzję o kierunku wyjazdu?

Przepisy prawne

Możliwość legalnego podjęcia pracy w danym kraju jest najistotniejszym kryterium wyboru. Nieprzypadkowo Polacy tak chętnie wyjeżdżają do pracy w krajach Unii Europejskiej. Jako obywatele państwa członkowskiego nie potrzebujemy zezwolenia na pracę w UE.

Na mocy odrębnych przepisów możemy też legalnie pracować w Szwajcarii. Lichtenstein natomiast nie wymaga odrębnych zezwoleń, natomiast stosuje ograniczenie liczby obywateli UE, którzy mogą podjąć pracę w tym kraju.

Dowiedz się więcej: Wiek emerytalny w Europie >>

Rynek pracy a nasze doświadczenie i umiejętności

Wybierając pracę za granicą możemy zdecydować się na szukanie ofert niewymagających kwalifikacji (wariant chętnie wybierany przez studentów) lub ściśle związanych z naszym zawodem.

Na przykład Niemcy to idealny wybór dla osób z branży medycznej (lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, opiekunów osób starszych) oraz wykwalifikowanych robotników – pracę bez trudu znajda tam stolarze, elektrycy czy hydraulicy. Inżynierowie specjalizujący się w budownictwie są natomiast poszukiwani w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą w służbie zdrowia >>

Znajomość języka

Międzynarodowe korporacje często jako język roboczy przyjmują angielski i jego biegła znajomość wystarcza nawet na najwyższych stanowiskach.

Nieco inaczej jest w branżach usługowych i wymagających bezpośredniego kontaktu z klientami – wymagana jest minimum komunikatywna znajomość języka danego kraju.

Oczywiście istnieje też możliwość pracy za granicą bez znajomości języków obcych, ale są to niżej płatne stanowiska dla pracowników niewykwalifikowanych i sezonowych.

Warto pamiętać, że niezależnie od tego, jakim językiem posługujemy się w pracy, jeśli decydujemy się na wyjazd np. do Niemiec, Włoch czy Rumunii warto opanować podstawy tych języków, bo to ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Dowiedz się więcej: Praca sezonowa za granicą – gdzie dorobić w wakacje? >>

Koszty utrzymania

Aby ocenić rentowność pracy za granicą, nie wystarczy spojrzeć na zarobki. Liczą się także koszty życia, bo dopiero bilans tych dwóch czynników pokazuje, jaka będzie nasza sytuacja finansowa po wyjeździe.

Oczywiście zupełnie inaczej wygląda to w przypadku osób, które chcą na dłużej związać swoją przyszłość zawodową z danym krajem, a inaczej w przypadku pracowników sezonowych i osób, które decydują się na krótkoterminowy wyjazd, by zaoszczędzone pieniądze przywieźć do Polski.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>

Koszty transportu

W czasach tanich linii lotniczych koszty transportu mają coraz mniejsze znaczenie, gdy podejmujemy decyzję o pracy za granicą. Warto jednak sprawdzić ceny połączeń i zastanowić się, jak często planujemy podróżować do Polski.

Dowiedz się więcej: 6 sposobów na tanie bilety lotnicze >>

Praca za granicą: gdzie znajdziesz zatrudnienie?

Praca w Niemczech

Niemcy oferują pracę zarówno pracownikom fizycznym niewykwalifikowanym (sprzątanie), jak i wykwalifikowanym. Poszukiwani są malarze, stolarze, spawacze, elektrycy i hydraulicy.

W związku z trendami demograficznymi niemiecki rynek pracy poszukuje osób specjalizujących się w opiece nad seniorami – zatrudnienie znajda więc pielęgniarze, fizjoterapeuci i opiekunowie.

Praca w Niemczech czeka też na lekarze różnych specjalności. Na wyjazd do Niemiec mogą się zdecydować również osoby związane z branżą budowniczą – praca czeka na inżynierów, geodetów i architektów.

Dowiedz się więcej: Legalna praca w Niemczech – niezbędne formalności >>

Praca w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania czeka na murarzy, dekarzy, hydraulików i elektryków. Zatrudnienie znajdzie tu także cieśla, operator żurawia czy operator wózka widłowego.

To także jedno z państw najchętniej wybieranych jako miejsce pracy za granicą dla lekarzy – w związku z coraz liczniejszą grupą polskich imigrantów Wielka Brytania za duży atut uważa fakt, że lekarz czy pielęgniarka mówią po polsku.

Z tego samego względu to interesujący kierunek emigracji dla polskich nauczycieli znających biegle język angielski.

Dowiedz się więcej: Profesjonalne CV – jak je napisać na kilka różnych sposobów? >>

Praca w Norwegii

Norwegia plasuje się wysoko w rankingu państw oferujących dobre zarobki pracownikom niewykwalifikowanym i bez znajomości języka (wystarczy podstawowa znajomość angielskiego).

Miejsca pracy czekają przede wszystkim na fermach rybnych – wymogiem jest dobra sprawność fizyczna.

Norwegowie rekrutują też pracowników do sektora stoczniowego oraz branży budowlanej. Wysokie zarobki wiążą się z pracą na platformach wiertniczych.

Norwegia to tez kraj, który warto brać pod uwagę, gdy interesuje nas sezonowa praca za granicą – od maja do października można znaleźć zatrudnienie w rolnictwie, np. przy zbiorach truskawek.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Norwegii >>

Praca w Holandii

Holandia to kierunek dla tych, którzy chcieliby podjąć prace za granicą w rolnictwie, ogrodnictwie, logistyce, przetwórstwie spożywczym czy branży chemicznej.

Nie brakuje też ofert pracy sezonowej, także dla osób bez znajomości języka.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Holandii >>

Praca w Danii

Dania to kolejny kierunek popularny wśród personelu medycznego. Zatrudnienie znajdą tu zarówno lekarze, jak i pielęgniarki czy salowe.

Praca w Danii czeka też na pracowników budowlanych i wykwalifikowane ekipy remontowe.

Sporo wakatów jest w branży mięsnej, a także w sektorze turystycznym i hotelarskim.

Dowiedz się więcej: Praca na czarno za granicą – dlaczego nie warto się na nią decydować >>

Praca w Szwecji

Szwecja to kraj wybierany jako kierunek emigracyjny przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Nie brakuje tu ofert pracy dla osób z wyższym wykształceniem: inżynierów, architektów, energetyków i nauczycieli.

Jest tu także duży popyt na wykwalifikowanych pracowników sektora medycznego: lekarzy i pielęgniarki, w tym pielęgniarki specjalizujące się w opiece geriatrycznej. Nie brak też ofert pracy dla salowych.

Na szybkie znalezienie pracy w Szwecji mogą liczyć tez kucharze, piekarze i rzeźnicy, a także osoby specjalizujące się w pracach budowlanych i remontowych.

Praca w Czechach

Czechy przyciągają Polaków bliskością geograficzną i kulturowa oraz podobieństwem językowym. Oferty pracy znajda tu osoby związane z sektorem motoryzacyjnym i wykwalifikowani pracownicy produkcyjni i fizyczni: ślusarze, spawacze i monterzy.

Praca w Czechach czeka też na osoby z uprawnianiami obsługi wózków widłowych i na pracowników zainteresowanych zatrudnieniem w branży turystycznej i hotelarskiej.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – co należy wiedzieć? >>

Praca za granicą - jak szukać i gdzie warto wyjechać

Jak wyjechać wspólnie?

Dla wielu osób istotnym kryterium przy wyborze kierunku emigracji zarobkowej jest możliwość wyjechania wspólnie z partnerem lub rodziną. Jakie kraje oferują taką możliwość? Praca za granicą dla par będzie łatwiejsza w miejscu, gdzie rynek pracy jest różnorodny i daje możliwość zatrudnienia zarówno na wysokich stanowiskach, jak i w miejscach, które nie wymagają kwalifikacji.

Dlatego jako kierunek wyjazdów wspólnych i rodzinnych prym wiodą Wielka Brytania i Niemcy. Prace dla par oferują też niektóre agencje zatrudnienia specjalizujące się w rekrutacji do pracy sezonowej.

Dobrym wyborem, szczególnie dla osób młodych szukających wspólnej pracy na wakacje będzie branża turystyczna i hotelarska.

Dowiedz się więcej: Jak szukać pracy – najlepsze sposoby >>

Jak się przygotować do wyjazdu do pracy za granicą?

Wyjazd do pracy jest rzecz jasna znacznie łatwiejszy (z punktu widzenia organizacyjnego), jeśli jedziemy sami. Wówczas wystarczy pamiętać o następujących punktach:

 • Zebrać jak najwięcej informacji o rynku pracy w kraju, do którego wyjeżdżamy, w tym o obowiązujących przepisach, płacy minimalnej, wymiarze czasu pracy itp. Niestety zdarzają się nieuczciwi pracodawcy, którzy zatrudniają obcokrajowców, wykorzystując ich nieznajomość przepisów.

Dowiedz się więcej: TOP 11: Najbardziej opłacalne zawody w Europie >>

 • Sprawdzić wszystkie formalności, jakich musimy dopełnić, by legalnie podjąć pracę. Warto pamiętać o przetłumaczeniu dyplomów i zaświadczeń. Jeśli planujemy szukać pracy po przyjeździe, na pewno przyda się CV w języku angielskim lub w języku danego kraju, a także dobrze napisany list motywacyjny.

Dowiedz się więcej: Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się przygotować? >>

 • Przygotować fotokopie dokumentów takich jak paszport, prawo jazdy, ubezpieczenia na wypadek ich zgubienia lub kradzieży.
 • Sprawdzić lokalizację i dane kontaktowe polskiej ambasady lub konsulatu.
 • Jeśli planujemy szukać pracy na miejscu, warto przed wyjazdem zebrać informacje o dobrych agencjach pośrednictwa pracy, które pomogą w zdobyciu legalnego zatrudnienia.
 • Poszukać zakwaterowania – na początek możemy zatrzymać się nawet w hostelu, jeśli jednak mamy zagwarantowany kontrakt, możemy już wcześniej przejrzeć ogłoszenia i poszukać docelowego mieszkania.

Dowiedz się więcej: Najlepsze wyszukiwarki hoteli i noclegów na świecie >>

 • Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, a w Polsce mamy mieszkanie, warto zastanowić się nad jego wynajęciem, by nie ponosić kosztów jego utrzymania. Popularnym rozwiązaniem jest pozostawienie mieszkania członkom rodziny lub przyjaciołom, którzy mieszkają w nim regulując czynsz i rachunki, nie płacąc jednak odstępnego za wynajem.
  Choć właściciel nie zarabia wówczas na mieszkaniu, nie musi martwić się o problemy z potencjalnymi wynajmującymi. Oczywiście można też skorzystać z pomocy rodziny w obsłudze wynajmu lub z usług profesjonalnej firmy zarządzającej najmem nieruchomości – to rozwiązanie jest opłacalne, jeśli dysponujemy zadbaną nieruchomością w dobrej lokalizacji.
 • Przed wyjazdem warto też zostawić bliskim jak najwięcej informacji o tym, gdzie planujemy się zatrzymać, a także adres pracodawcy lub agencji pracy, z której usług korzystamy.

Dowiedz się więcej: Wynajem mieszkania – poradnik dla lokatora >>

 • Wyjazd rodzinny wymaga bardziej skomplikowanych przygotowań, szczególnie, jeśli emigrujemy z dziećmi w wieku szkolnym. Wówczas musimy sprawdzić, jakie przepisy związane z edukacją obowiązują w kraju, do którego wyjeżdżamy. Ze względu na formalności związane ze szkołą najłatwiej przeprowadzać się w czasie wakacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ