Syntia Militowska
Syntia Militowska
09 Paź, 2017 - 02:00

Praca za granicą dla par – jak wyjechać razem?

Syntia Militowska

Praca za granicą dla par jest kuszącą propozycją dla partnerów szukających godziwego zarobku. Zobacz, czy to dobry pomysł i na co szczególnie zwrócić uwagę.

Czy praca za granicą dla par może okazać się dobrym pomysłem? Okazuje się, że tak. Coraz więcej osób będących w związku decyduje się na wyjazd, bowiem oferty pracy poza granicami rodzimego kraju bywają bardzo korzystne. Zanim jednak zdecydujesz się na zagraniczny wyjazd w celu zarobkowym, sprawdź co powinieneś wiedzieć.

Jak i gdzie szukać pracy za granicą?

Z każdym dniem pojawia się coraz więcej ogłoszeń, a zagraniczne oferty pracy kuszą korzystnym wynagrodzeniem i zadowalającymi benefitami. Nic dziwnego, że praca za granicą dla par również staje się coraz bardziej popularna. Wspólny wyjazd to możliwość większych zarobków przy jednoczesnym uniknięciu często wielomiesięcznej i nieznośnej rozłąki.

Wiele osób szuka pracy przeglądając oferty w prasie, w telewizji, a także poprzez popularne portale ogłoszeniowe. Jednakże najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazuje się być praca dla par, w której pośredniczy agencja pracy posiadająca certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Dowiedz się więcej: Praca sezonowa za granicą – gdzie dorobić w wakacje?  >>

Praca za granicą dla par - jak wyjechać razem? - mapa świata

Przed podjęciem decyzji o wspólnym wyjeździe

Zanim skorzystamy z oferty pracy za granicą warto wcześniej dowiedzieć się o konieczności posiadania dokumentów, jest nim m.in. zezwolenie na pobyt w danym kraju. Sprawdźmy, czy dana praca wymaga zakwaterowania. Patrząc na oferty pracy za granicą konfrontujmy wysokość wynagrodzenia z cenami obowiązującymi w danym kraju.

Dowiedz się więcej: Praca w Danii – co należy wiedzieć przed wyjazdem? >>

Zastanówmy się również, czy wyjazd we dwoje to na pewno dobry pomysł  z logistycznego punktu widzenia.

  • Jeżeli partnerzy mają zapewnioną dobrą pracę, a miesięczne wynagrodzenie pozwoli na bezproblemowe dokonanie wszystkich niezbędnych opłat – nie musimy się zbytnio martwić.
  • Jeśli natomiast tylko jedna osoba ma zapewnioną pracę, może warto wówczas zdecydować się na chwilowo samotny wyjazd w celu „rozeznania gruntu”? Gdy nasza sytuacja finansowa za granicą się ustabilizuje i poznamy realia danego kraju, warto wtedy pomyśleć o wspólnym życiu za granicą.

Sytuacja nieco się komplikuje, jeżeli posiadamy dzieci. Warto wówczas z dużym wyprzedzeniem czasowym zastanowić się nad takim wyjazdem, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik. Odpowiednio wcześnie musimy zatroszczyć się o szkołę dla naszych pociech, najlepiej więc przeprowadzić się jeszcze w okresie wakacyjnym.

Dzięki temu dzieci rozpoczną nowy etap swojego życia wraz z rozpoczęciem roku szkolnego – szybciej dostosują się do nowych warunków oraz bez problemu nawiążą nowe przyjaźnie. Wcześniejszy przyjazd to także inne zalety: jeszcze w okresie wakacyjnym dzieci będą mogły poznać nowy kraj i zapisać się na dedykowane im kursy językowe.

Dowiedz się więcej: Nauka języka obcego dla dziecka – jak i kiedy zacząć? >>

Praca za granicą dla par - jak wyjechać razem? - na co zwrócić uwagę

Praca za granicą dla par – na co zwrócić uwagę?

Informacje o pośredniku

Zanim zdecydujemy się skorzystać z oferty pracy za granicą, zwróćmy uwagę na informacje o pośredniku. Dobrze byłoby zdobyć ich jak najwięcej. Sprawdźmy jak długo pośrednik działa na rynku. Dowiedzmy się, czy jest on wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego lub do ewidencji działalności gospodarczej. Zobaczmy, czy posiada on certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Zaliczki i przedpłaty

Choć instytucje takie jak agencja pracy mogą pobierać opłaty z tytułu poniesionych kosztów (np. związane z badaniami lekarskimi, tłumaczeniem potrzebnych dokumentów, a nawet transportem do i z kraju), należy jednak uważać na oferty pracy za granicą, których pośrednicy żądają zaliczek, przedpłat oraz kaucji przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy.

Warto wcześniej rozeznać się w ogólnych zasadach, jakie panują w danym kraju. Dedykowane dla Polonii grupy dyskusyjne (np. na Facebooku) to prawdziwa kopalnia wiedzy z tzw. pierwszej ręki. Rodacy już mieszkający za granicą mogą doradzić nam w wielu kwestiach, a także udzielić wiarygodnych informacji, w tym również odnośnie zaufanej agencji pracy.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Czechach >>

SMS-y i spotkania

Przeglądając oferty pracy dla par za granicą należy wystrzegać się próśb o wysłanie SMS-a na podejrzany numer, bowiem często okazuje się być to aktywacją usługi subskrypcyjnej, za którą przyjdzie nam słono zapłacić. Nie polegajmy także tylko na kontaktach poprzez SMS czy rozmowy telefoniczne. Uczciwa agencja pracy, a także każdy inny rzetelny pośrednik spotyka się z potencjalnym pracownikiem w siedzibie swojej firmy lub też w jej oddziale.

Umowy

Przed podjęciem jakichkolwiek działań, a także przed dokonaniem wszelkich wpłat warto dokładnie zapoznać się z umową przed jej podpisaniem. Nie decydujmy się na krok, jakim jest praca za granicą dla par przed podpisaniem umowy. Nie podpisujmy również umowy, której zapisów nie rozumiemy.

Tym bardziej, jeśli za granicę wybieramy się z partnerem, musimy zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje i najbliższej nam osoby. We dwoje jest zawsze raźniej, więc wszelkie decyzje związane z podpisywaniem ważnych dokumentów podejmujmy wspólnie.

Opinie doświadczonych osób

Niejedna agencja pracy ma nienaganną opinię. Jednakże, aby praca za granicą przebiegła możliwie bezpiecznie, warto zapoznać się z jak największą liczbą komentarzy dotyczących danej agencji, a także innych pośredników.

Opinie te można wyszukać na popularnych portalach społecznościowych, forach internetowych oraz na portalach stworzonych właśnie po to, aby wyrażać swoje opinie o usługach świadczonych przez dane instytucje.

Warto także popytać wśród swoich znajomych, bowiem opinie z pierwszej ręki mogą być niezwykle cenne. Dowiemy się wówczas na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę przed wyjazdem we dwoje.

Kontakt z rodziną

Praca za granicą niestety wiąże się z pewnym ryzykiem. Tym bardziej jeżeli jest to praca dla par, a z kraju wyjeżdżają dwie najbliższe sobie osoby. Przed wyjazdem za granicę poinformujmy rodzinę o naszych planach. Zostawmy im informacje odnośnie planowanego miejsca zakwaterowania, firmy, w której będziemy pracować oraz przekażmy dane agencji lub innego naszego pośrednika.

Z oczywistych względów bezpieczeństwa warto także powiedzieć najbliższym, że skontaktujemy się z nią na przykład w ciągu 7 dni od dnia wyjazdu. Jeżeli tego nie zrobimy będzie to oznaczać, że coś jest nie tak – wówczas rodzina powinna podjąć odpowiednie kroki w celu uzyskania z nami jak najszybszego kontaktu.

Dowiedz się więcej: Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się przygotować? >>

Praca za granicą dla par - jak wyjechać razem? - za i przeciw

Czy praca za granicą dla par to dobry pomysł?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od preferencji i stylu życia danej pary czy małżeństwa, a także od tego czy na przykład mają małe dzieci bądź wymagające stałej opieki zwierzęta.

Praca za granicą dla par może wydawać się bezpieczniejsza w porównaniu do samotnego wyjazdu i zapewne też taka jest. Ponadto, dwie bliskie sobie osoby wyjeżdżające w nieznane mogą po prostu być ze sobą, a także wzajemnie się wspierać. Bez wątpienia we dwoje jest zawsze raźniej.

Zanim podejmiemy tak duży krok, jakim jest praca za granicą we dwoje, warto wcześniej przeanalizować wszystkie za i przeciw, określić korzyści z takiej decyzji lub ewentualne negatywne strony tego wyboru.

Najważniejsze, aby była to decyzja obustronna, przemyślana i przede wszystkim odpowiedzialna.

ZOBACZ RÓWNIEŻ