Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
02 Mar, 2017 - 14:00

Praca za granicą bez znajomości języka – gdzie szukać?

Anna Wezgraj da Silva

Praca za granicą bez znajomości języka? Brak znajomości języków obcych nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń o pracy poza granicami kraju.

Znalezienie pracy za granicą bez znajomości języka obcego nie jest łatwe, zwłaszcza, jeżeli nigdy nie miało się styczności z językiem i kulturą docelowego kraju. Na szczęście otwarte granice europejskie oraz nasilająca się globalizacja stwarzają ogromną szansę na znalezienie zatrudnienia w obcym kraju. Nie zapominajmy jednak, że poznanie lokalnego języka to podstawa do dalszej integracji w przyszłym miejscu pracy. Gdzie i jak rozpocząć poszukiwania?

Praca za granicą bez języka – możliwości

Międzynarodowe korporacje

Jedną z możliwości znalezienia dobrej pracy za granicą bez znajomości języka ogłaszają międzynarodowe korporacje. To właśnie tutaj można w pierwszej kolejności składać swoje CV. Duże koncerny często oferują pracę dla osób, gdzie jednym z ważniejszych wymogów jest posługiwanie się wybranym językiem jako ojczystym. Nierzadko można znaleźć pracę właśnie w języku polskim, a następnie zapisać się na kurs innego języka, np. tego którym posługuje się większość osób w firmie.

Takie firmy jak Capgemini (sprawdź tutaj), Accenture (sprawdź tutaj) czy CSC (sprawdź tutaj) mogą być strzałem w dziesiątkę, jeżeli poszukujemy pracy w finansach, dziale IT czy w dziale obsługi klienta. Jeżeli tego typu firmy akurat będą poszukiwać kandydata z językiem polskim jako ojczystym, już na starcie uzyskamy znaczną przewagę nad pozostałymi chętnymi.

Szansę posiadamy zarówno jeżeli już posiadamy pewne kompetencje, bądź jeżeli dopiero zamierzamy je zdobyć. Brak doświadczenia może, ale nie musi być bowiem przeszkodą – duże firmy często inwestują w swoich pracowników zapewniając im kompleksowe szkolenia przygotowujące do objęcia danego stanowiska w firmie.

Przydatne strony:
Europe Language Jobs 
(sprawdź tutaj)
epso.europa.eu 
(sprawdź tutaj)
EuroJobs 
(sprawdź tutaj)

Dowiedz się więcej: Praca za granicą dla par – jak wyjechać razem? >>

Turystyka

Podróżowanie jeszcze nigdy w historii świata nie było tak proste, jak obecnie. W związku z rozwijającą się turystyką, coraz łatwiej o pracę w tej branży. Hotele, wypożyczalnie samochodów, przewodnicy turystyczni, kierowcy tuk-tuków, centra turystyczne i wiele, wiele innych to miejsca, w których mamy dużą szansę, aby otrzymać pracę za granicą bez znajomości lokalnego języka.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Norwegii >>

„Mała Polska” za granicą

W zależności od docelowego kraju, regionu i miasta możemy trafić na polską społeczność w ilości mniejszej lub większej. Stwarza to świetną okazję do znalezienia zatrudnienia właśnie wśród „swoich”. Wbrew pozorom nie taki Polak straszny za granicą, jak czasami „go malują”.

Zatrudnienia można szukać jako opiekun do dzieci, nauczyciel w polskiej szkole, pomocnik w lokalnej restauracji czy sprzedawca w polskim supermarkecie.

Warto wziąć pod uwagę takie kraje jak: Niemcy, Anglia, Szkocja, Irlandia, Dania, Holandia, Luksemburg, w których skupiska Polonii są dość liczne, a więc i szansa na znalezienie pracy będzie wyższa.

Przydatne strony:
Poloniusz 
(sprawdź tutaj)
OgłoszeniaPolonii.com 
(sprawdź tutaj)
mypolacy.de 
(sprawdź tutaj)

Dowiedz się więcej: Agencja pośrednictwa pracy za granicą – na co uważać >>

Prace fizyczne

Posiadając doświadczenie jako pracownik fizyczny można również poszukać dobrze płatnego zatrudnienia. Pracownicy budowlani, mechanicy, pracownicy produkcji czy pomocnicy przy zbiorach warzyw i owoców to tylko przykłady wielu profesji, jakie można wykonywać za granicą bez znajomości języka.

Przydatne strony:
pracadlapolakow.eu 
(sprawdź tutaj)
praca-zagranica24.pl 
(sprawdź tutaj)

Dowiedz się więcej: Płaca minimalna w wybranych państwach na świecie >>

Praca w IT i innych wyspecjalizowanych branżach

Istnieją również specyficzne branże, w których znajomość lokalnego języka nie jest wymagana. Przykładem mogą być rozchwytywani obecnie na rynku pracy specjaliści IT (Web-designer, Android Architect, Programista C++ itp.), którzy niekoniecznie muszą władać lokalnym językiem, aby znaleźć zatrudnienie w danym kraju.

Przydatne strony:
JOBSINIT 
(sprawdź tutaj)
TechJobsEurope.com
 (sprawdź tutaj)

Dowiedz się więcej: Jak szukać pracy – najlepsze sposoby >>

Chcieć to móc

Zdobycie pracy za granicą bez znajomości języka stanowi nie lada wyzwanie. Jednak prędzej czy później trudy poszukiwania pracy z pewnością zostaną przypieczętowane sukcesem, który może być początkiem do dalszej drogi zawodowej poza granicami kraju.

Warto również już dziś pomyśleć o nauce języka obcego, aby zwiększyć swoje szansę na zatrudnienie zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Życzymy powodzenia!

ZOBACZ RÓWNIEŻ