Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
29 Mar, 2018 - 02:00

Praca wakacyjna – za i przeciw

Arkadiusz Cierniak

Praca wakacyjna to możliwość zarobienia pieniędzy i zgromadzenia oszczędności. Wśród wielu ogłoszeń można znaleźć ciekawe oferty pracy w Polsce i za granicą, jednak czy warto wykorzystywać czas wolny na pracę? Należy pamiętać, że przed decyzją o podjęciu pracy musisz przeanalizować wszystkie za i przeciw!

Wraz z nadejściem lata wiele osób zastanawia się nad podjęciem wakacyjnej pracy. Kuszące oferty to doskonała wiadomość dla osób, które w wakacje zamierzają zarobić dodatkowe pieniądze. Zwolennicy pracy w okresie wakacji podkreślają, że uczy ona odpowiedzialności, pozwala doszlifować język czy zawrzeć nowe znajomości, daje także możliwość podróżowania w wiele zakątków Europy.

Praca wakacyjna ma również grono przeciwników. Niektórzy twierdzą, że zabiera ona dzieciństwo, a brak odpoczynku i regeneracji fatalnie wpływa na zdrowie młodego człowieka. Odpowiedź czy warto zdecydować się na wakacyjny wysiłek nie jest oczywista i przed podjęciem pracy konieczne jest zastanowienie się nad tym, co można na niej zyskać, a co stracić.

Praca wakacyjna – argumenty za

Nauka odpowiedzialności

Wakacyjna praca to doskonała możliwość nauki odpowiedzialności. Wiele młodych osób nigdy nie miało okazji pracować, więc trudno ocenić im, ile tak naprawdę znaczy pieniądz i jaki wysiłek potrzebny jest do uzyskania środków na kupno nowej konsoli czy wymarzonego roweru. Niestety brak zrozumienia w tych kwestiach wiąże się zazwyczaj z konfliktem między rodzicem a dzieckiem. Wówczas świetnym rozwiązaniem jest podjęcie pracy przez nastolatków, którzy poprzez prostą pracę na niewymagającym stanowisku mogą zebrać sporo oszczędności.

Ponadto, jeśli czyjąś bolączką jest wielogodzinne wylegiwanie się w łóżku, to dzięki regularnemu, porannemu wstawaniu jego problem zostanie rozwiązany. Duża liczba młodych osób boryka się także z niepunktualnością. Tutaj z pomocą również przychodzi praca, która wymaga i uczy pojawiania się na miejscu na czas.

Według obserwacji psychologów czas na wyrobienie sobie nawyku wynosi od 21 do 28 dni. Tym samym już miesiąc pracy w okresie lata sprawi, że nowy rok szkolny można zacząć jako nowa, lepsza wersja samego siebie!

Nauka języka i poznawanie nowych kultur

Jeśli jesteś fanem podróży lub uczysz się nowego języka i nie odstrasza Cię odnalezienie się w nieznanej dotychczas rzeczywistości, praca za granicą jest właśnie dla Ciebie. W całej Europie możesz liczyć na wiele ciekawych stanowisk, które nie wymagają zazwyczaj specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i umiejętności.

Podstawą do poszukiwania pracy sezonowej za granicą jest umiejętność komunikacji w języku obcym. Okazuje się jednak, że nie jest to wyzwanie nie do przeskoczenia, a nawet posiada swoje zalety. Jak to możliwe?

Codzienne obcowanie z nowym językiem to doskonała i najszybsza droga jego nauki. Człowiek zmuszony do przełamania bariery komunikowania się w języku obcym, przyswaja go wyjątkowo efektywnie. Jeśli jesteś właśnie na drodze nauki języka obcego lub uczyłeś się go kiedyś, jednak z biegiem lat część wiedzy uleciała Ci z głowy, nie przejmuj się. Zrób szybką powtórkę i ruszaj w drogę do pracy za granicą.

Dowiedz się więcej: Praca sezonowa za granicą – gdzie dorobić w wakacje? >>

Pamiętajmy również, że praca za granicą bez znajomości języka również jest możliwa – zatrudnienia można początkowo szukać np. jako pracownik fizyczny, a już na miejscu podjąć intensywną naukę języka obcego (uczęszczając na specjalny kurs bądź obcując z lokalną społecznością).

Podczas takiej pracy możliwe jest także zwiedzanie i odkrywanie obcej kultury, poznawanie regionalnej kuchni czy zwyczajów. To świetne argumenty do podjęcia odważnej decyzji, od której rozpocząć się może niezapomniana przygoda.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: Praca w Niemczech >>

Praca wakacyjna a zarobki i doświadczenie w CV

Decydując się na pracę w okresie lata, możemy liczyć na wynagrodzenie wyższe niż w pozostałych okresach roku. Z czego to wynika? Odpowiedź jest prosta: zazwyczaj pracodawcy rozsyłają sezonowe oferty w poszukiwaniu pracowników do branży hotelarsko-gastronomicznej. Nie trudno wywnioskować, że najbardziej owocny dla tej branży okres to czas wakacji.

Tym samym na rynku pracy pojawiają się wówczas częściej oferty na takie stanowiska pracy jak: kelner, barman, pracownik hotelowej recepcji lub pokojówka. Nie wymagają one specjalistycznej wiedzy oraz lat praktyki, więc stosunkowo łatwo otrzymać taką funkcję studentom lub uczniom.

Dodatkowo taka praca wzbogaca doświadczenie, którym można pochwalić się w swoim CV. Jeśli dołożyć do tego pracę za granicą, wspomniane CV urasta w oczach pracodawcy o cenną umiejętność komunikowania się językiem obcym, a pensja w przeliczeniu na złotówki zauważalnie wzrasta.

Doskonałym dopełnieniem tych walorów jest fakt, że stanowiska te często wiążą się z otrzymywaniem napiwków. Zarówno za granicą jak i w Polsce, podsumowując okres wakacji pod względem finansowym, możemy być zdecydowanie usatysfakcjonowani.

Dowiedz się więcej: Jak napisać CV po angielsku – porady i przykłady >>

Praca wakacyjna – argumenty przeciw

Zmęczenie i brak czasu na regenerację

Kiedy zbliża się koniec czerwca, a w szkolnych ławkach i studenckich aulach można wyczuć atmosferę nerwowego oczekiwania zakończenia roku, wszyscy uczniowie i studenci myślami są już na gorących plażach Chorwacji, we wnętrach magicznych zamków Bawarii czy po prostu we własnych pokojach podczas upalnego dnia, oglądając nowy sezon serialu, na który jak zwykle zabrakło czasu.

Te wizje kłócą się z podejmowaniem wakacyjnych wyzwań w postaci pracy, a przecież w gąszczu obowiązków i zajęć dodatkowych każdemu potrzebny jest czas na odpoczynek i regenerację. Inaczej dzieciństwo uczniów zostanie brutalnie skrócone i straci na wartości, a studenckie lata upłyną pod synonimem ciągłego przemęczenia i braku czasu dla siebie.

Należy więc dobrze przemyśleć decyzję o wakacyjnej pracy, aby dodatkowy zarobek stał się źródłem satysfakcji, a nie nadmiernego stresu i przewlekłego zmęczenia organizmu.

Dowiedz się więcej: Ciągłe zmęczenie i stres – 11 alarmujących sygnałów ciała >>

Praca dla nieletnich a prawo pracy

Na rynku pracy w okresie letnim pojawia się wiele nowych stanowisk, jednak część z nich zarezerwowana jest jedynie dla pracowników pełnoletnich, gdyż nie dotyczą ich tak rygorystyczne obostrzenia jak nieletnich. Ponadto dwudziesto- czy trzydziestolatkowie postrzegani są jako osoby bardziej odpowiedzialne i wydajne na swoich stanowiskach niż ich młodsi koledzy.

Kodeks pracy pozwala zatrudniać osoby powyżej 16 roku życia. Jednak warunki pracy podejmowanej przez osoby nieletnie są ściśle określone i zawsze należy się z nimi dobrze zapoznać. Ponadto, aby osoba niepełnoletnia mogła zacząć wakacyjną pracę, potrzebna jest zgoda inspektora pracy oraz rodziców.

Kodeks zaznacza również, że dla nieletnich możliwa jest wyłącznie praca w firmach i instytucjach, które prowadzą działalność artystyczną, sportową czy kulturalną. Godzinowy limit pracy wynosi 6 godzin dziennie. Tym samym bywa, że zdobycie pracy przez nastolatka staje się wyzwaniem trudniejszym niż można przypuszczać. Może lepiej przeznaczyć ten czas na odpoczynek? Samodzielnie należy podjąć decyzję po przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw”.

Dowiedz się więcej: Jak zarobić pieniądze – 13 sposobów na dodatkowy zarobek >>

Praca wakacyjna ma wiele zalet, nie jest pozbawiona też i wad. Przede wszystkim docenią ją osoby, którym zależy na poznaniu nowej kultury, podróżowaniu czy nauce języka. Praca wakacyjna pozwala także na zawarcie wielu ciekawych znajomości. Ponadto bardzo istotnym argumentem, szczególnie podczas zatrudnienia za granicą jest kwestia zarobków, które potrafią zadowolić nawet bardzo wybrednych pracowników.

Należy się jednak zastanowić, czy nie powinniśmy zdecydować się na pracę w Polsce. Trzeba wówczas liczyć się z mniejszym wynagrodzeniem, jednak dzięki temu będziemy mogli odwiedzać częściej rodzinę i spotykać się z przyjaciółmi.

Innym ciekawym wariantem jest wakacyjny staż. Umożliwia studentom oraz absolwentom uczelni zdobyć cenne doświadczenie i umiejętności,  między innymi podczas pracy wakacyjnej w banku, firmach logistycznych czy branży IT. Skutkuje to wzbogaceniem CV i pozwala w niedalekiej przyszłości zdobyć wymarzone stanowisko, czego nie można powiedzieć o pracy dodatkowej na wakacyjnym stanowisku pokojówki czy kelnera. Uczniowie wyczerpani po pełnym wrażeń roku szkolnym mogą zaś postawić na odpoczynek, ewentualnie zdecydować się na pracę w małym wymiarze godzinowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ