Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
25 Maj, 2018 - 01:00

Praca w Unii: gdzie wyjechać, aby dobrze zarobić?

Mariola Krzyżak

Praca w Unii Europejskiej daje duże możliwości pod względem zróżnicowania rynków pracy oraz zarobków. Dzięki temu możesz swobodnie wybierać, w którym kraju chcesz się zatrudnić i na jakich warunkach. Zależy Ci na zwiększeniu dochodów? Sprawdź już teraz, gdzie warto wyjechać!

Praca w Unii Europejskiej to temat, który rozgrzewa serca wielu Polaków od momentu przystąpienia Polski do wspólnoty. Wraz z otworzeniem się granic specjaliści wielu dziedzin zyskali możliwość poszukiwania dobrze płatnej pracy w wielu zakątkach Starego Kontynentu.

Mnóstwo osób zastanawia się nad wyjazdem w celach zarobkowych, chcąc zwiększyć swój domowy budżet i zapewnić sobie warunki, które w Polsce często nie są dla nich osiągalne. Jak wygląda rynek pracy w Unii? Gdzie można dobrze zarobić?

Praca w Unii – brak barier zachęca pracowników do wyjazdu

Od kiedy runęły ostatnie bariery w podejmowaniu pracy w dowolnym kraju Unii Europejskiej, rynek znacznie się zmienił dając pracownikom nieograniczone możliwości zarobkowania w wybranym państwie. Obywatele wspólnoty mogą swobodnie przemieszczać się po kontynencie pracując tam, gdzie warunki są dla nich najbardziej korzystne.

W żadnym z państw członkowskich nie jest wymagane pozwolenie na pracę. Niewielkie przeszkody możemy napotkać jedynie w Szwajcarii i Liechtensteinie. Kraje te, ze względu na swoją wielkość wprowadzają pewne ograniczenia dotyczące liczby przyjmowanych na ich teren pracowników z zagranicy. Pomimo tego, że pozwolenia nie są wymagane warto pamiętać o obowiązku meldunkowym, który jest obowiązkowy w niektórych europejskich destynacjach.

Praca w Unii – gdzie wyjechać?

Praca za granicą to duże wyzwanie, a decyzja o wyjeździe nie jest łatwa. Zanim ją podejmiemy poszukujemy więc informacji o różnych krajach wspólnoty, często opierając swoje wybory przede wszystkim na wysokości zarobków.

Nie ma jednak jednej łatwej odpowiedzi na pytanie, gdzie wyjechać, by dobrze zarobić. Wszystko zależy od naszego wykształcenia czy wykonywanej profesji oraz od stopnia znajomości języka.

Warto także w tym miejscu wspomnieć, że zarobki to nie wszystko. Liczyć powinien się także nasz komfort, dlatego warto wybierać kraje, w których potencjalnie możemy poczuć się dobrze, które odpowiadają nam swoją kulturą, pogodą i mentalnością mieszkańców.

Z raportu Migracje zarobkowe Polaków przygotowanego przez firmę Work Service dowiadujemy się, że na emigrację decydują się najczęściej osoby młode, o niższym wykształceniu. Największy wpływ na podjęcie decyzji o wyjeździe mają warunki finansowe. Aż 34% Polaków najchętniej wyjechałoby do Niemiec, na kolejnych miejscach znajdują się kolejno Wielka Brytania, Holandia i Hiszpania.

Dowiedz się więcej: TOP 11: Najbardziej opłacalne zawody w Europie >>

Praca w Unii – gdzie można zarobić najwięcej?

Praca w Norwegii

Polacy w Norwegii są, zaraz po Szwedach, najbardziej pożądaną grupą pracowników. Kraj fiordów staje się także coraz chętniej wybieraną destynacją. Wszystko dzięki możliwości zarobienia dużych pieniędzy w najróżniejszych profesjach. W 2017 roku Centralne Biuro Statystyczne opublikowało raport przedstawiający średnią wysokość zarobków w najpopularniejszych zawodach. Wśród nich znalazło się wiele takich, w których bardzo często zatrudniani są imigranci.

Najwięcej w Norwegii może zarobić lekarz ogólny, którego pensję szacuje się na około 64,1 tys. koron. Zarobki pielęgniarki są znacznie niższe i nie przekraczają norweskiej średniej krajowej, wynosząc 42,1 tys. koron. Branża medyczna jest tym sektorem, w którym poszukiwani są nowi pracownicy, dlatego wykwalifikowana polska kadra często znajduje zatrudnienie w szpitalach i przychodniach.

Kierownik budowy w Norwegii może zarobić prawie 50 tys. koron, a jego pracownicy około 39,5 tys. koron. Elektryk może liczyć na wynagrodzenie rzędu 38,6 tys. koron, a hydraulik 37,6 tys. koron.

Wśród zawodów często wykonywanych przez Polaków znajdują się także betoniarz zbrojarz, spawacz, murarz czy kafelkarz, a każdy z nich może zarobić około 35 tys. koron.

Norweskie zarobki są zdecydowanie większe od polskich, należy jednak pamiętać, że koszty życia w skandynawskim kraju również nieco się różnią od naszych rodzimych.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Norwegii >>

Praca w Unii - Norwegia

Praca w Niemczech

Niemcy to najchętniej wybierana przez Polaków destynacja. Nie tylko ze względu na wysokie zarobki, ale także bliskość od ojczyzny. Do naszych zachodnich sąsiadów można dojechać w kilka godzin samochodem, co dla wielu jest dużą zaletą.

W Niemczech obowiązują minimalne stawki wynagrodzeń za godzinę pracy, które różnią się nieznacznie w zależności od wybranej branży. Minimalne godzinne wynagrodzenie w Niemczech wynosi obecnie 8,84 euro. Obowiązuje ono także pracowników sezonowych, czyli również Polaków chcących zarobić w wakacje.

Dla wykwalifikowanych budowlańców stawka ta wynosi 15,20 euro, a ich pomocnicy mogą liczyć na 12,20 euro. Elektryk może liczyć na minimum 10,95 euro, a w branży opieki nad osobami starszymi zarobki wynoszą 10,55 euro.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: Zarobki w Niemczech >>

W Niemczech z łatwością można znaleźć także zatrudnienie w pracach sezonowych, zwłaszcza podczas zbiorów owoców czy warzyw. Warto pamiętać jednak o swoich prawach, by nie dać się oszukać podczas wakacyjnego wyjazdu.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Niemczech >>

Praca w Unii - Niemcy

Praca w Szwecji

Szwecja to kraj, w którym nie ma ustalonego minimalnego wynagrodzenia, a jego wysokość jest ściśle uzależniona od kwalifikacji. Można jednak liczyć na zarobki, które znacznie przewyższają te, jakie znamy z polskich realiów.

Zatrudnienie w skandynawskim kraju z łatwością znajdą lekarze i pielęgniarki. Ci pierwsi mogą liczyć nawet na 25 tys. złotych miesięcznie, a w przypadku personelu 10 tys. złotych. Poszukiwani są także kierowcy mogący zarobić 10 tys. złotych oraz budowlańcy, którym oferuje się około 8 tys. złotych miesięcznie.

Praca w Unii - Szwecja

Praca w Danii

Praca w Unii może być opłacalna także na terenie Danii. Kraj ten może pochwalić się wysokimi średnimi zarobkami, które w 2016 roku wynosiły aż 4 850 euro brutto, co jest drugim najlepszym wynikiem w Europie.

Do tego kraj ten bardzo dba o równe traktowanie pracowników, także tych przyjezdnych. Można więc liczyć nie tylko na komfort pracy, ale także dobre wynagrodzenie, zwłaszcza w przypadku osób o wysokich kwalifikacjach.

Najlepiej zarabiają lekarze, ponad 9 tys. euro miesięcznie, których w Danii nadal brakuje. Przeciętne wynagrodzenie pielęgniarek i nauczycieli wynosi trochę ponad 5 tys. euro. W branży budowlanej zarabia się około 5 tys. euro, a w gastronomii i hotelarstwie niecałe 4 tys. euro.

Dowiedz się więcej: Praca w Danii – co należy wiedzieć przed wyjazdem? >>

Praca w Unii - Dania

Praca w Holandii

Rynek holenderski od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków, przede wszystkim dzięki atrakcyjnym ofertom pracy sezonowej. Do wykonywania prostych prac nie wymagana jest znajomość języka, a ze względu na mocno rozwijającą się gospodarkę rąk do pracy w niższych sektorach brakuje.

W pracy w szklarni, przy zbieraniu owoców czy rozładunku można zarobić około 1 550 euro, co jest jednocześnie minimalną stawką wynagrodzenia w Holandii. Na znacznie wyższe zarobki można natomiast liczyć w przypadku pracy na stałe.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Holandii >>

Praca w Unii - Holadnia

Praca w Unii daje możliwość poszukiwania dogodnych ofert zatrudnienia w różnych państwach, o odmiennych uwarunkowaniach kulturowych czy krajobrazowych. Dzięki temu każdy z nas ma szansę na znalezienie pracy, która nie tylko przyniesie mu satysfakcję, ale także pozwoli na poprawienie domowego budżetu.

Przed wyjazdem warto zorientować się w stawkach obowiązujących w poszczególnych krajach i różnych branżach, by móc wybrać destynację, która pozwoli na najlepsze wynagrodzenie naszej pracy.

Trzeba jednak mieć także na uwadze fakt, że pieniądze to nie wszystko, zwłaszcza wtedy, gdy zamierzamy wyprowadzić się na stałe. W takim przypadku dobrym pomysłem będzie zwrócenie uwagi także na inne aspekty życia zawodowego, takie jak oferowane świadczenia, ubezpieczenia i dodatki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ