Anna Pawłowska
Anna Pawłowska
07 Mar, 2018 - 02:00

Praca za granicą: praca w Szwajcarii

Anna Pawłowska

Jeśli interesuje Cię praca w Szwajcarii, z naszym przewodnikiem dowiesz się, jak ją znaleźć i jak załatwić wszystkie niezbędne formalności.

Praca w Szwajcarii nie jest jeszcze tak popularna, jak wyjazdy zarobkowe do takich państw jak Niemcy czy Wielka Brytania, ale coraz więcej Polaków planuje emigrację właśnie do tego kraju. Ile można zarobić w Szwajcarii? Jakie przepisy obowiązują Polaków, którzy chcą pracować w tym kraju? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego przewodnika.

Szwajcaria kojarzy się z malowniczymi krajobrazami, niezawodnymi zegarkami i pyszną czekoladą. Słynie też z dobrych zarobków i wysokiego poziomu życia – zdecydowanie wyższego niż w innych krajach Europy Zachodniej. To właśnie sprawia, że jest interesującym kierunkiem emigracji zarobkowej.

Praca w Szwajcarii: formalności

Choć Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, podpisała ze wspólnotą umowę w sprawie swobodnego przepływu osób. Dzięki temu obywatele Szwajcarii mogą (bez dodatkowych zezwoleń) mieszkać i pracować na terenie Unii Europejskiej. Takie samo prawo mają obywatele UE w Szwajcarii. Od 2014 roku Polaków nie obowiązują już żadne ograniczenia przy podejmowaniu pracy w Szwajcarii.

Czy w Szwajcarii trzeba mieć pozwolenie na pobyt?

Choć Polacy, tak jak inni obywatele UE mogą bez problemu zamieszkać w Szwajcarii i podjąć tam pracę, muszą dopełnić kilku formalności. Jedną z nich jest rejestracja i uzyskanie pozwolenia na stały pobyt. Dotyczy to tylko osób, które chcą zostać w Szwajcarii przez ponad 90 dni. Pozwolenie takie można uzyskać w Urzędzie do Spraw Pracy i Imigracji.

W Szwajcarii funkcjonuje kilka typów pozwoleń na pobyt i pracę:

 • L (Kurzaufenthaltsbewilligung) – pozwala na zamieszkiwanie i pracę w Szwajcarii przez 364 dni,
 • B (Aufenthaltsbewilligung) – to prawo pobytu i pracy przez 5 lat,
 • C (Niederlassungsbewilligung) – jest prawem stałego pobytu, nie oznacza jednak nadania obywatelstwa.

Jak uzyskać każde z tych pozwoleń? Należy przedstawić umowę o pracę, umowę wynajmu mieszkania, kopię paszportu, a także wypełniony formularz ze zdjęciem. W przypadku osób samozatrudnionych zamiast umowy o pracę wymagane są dokumenty księgowe firmy.

Jest też możliwość uzyskania pozwolenia na pobyt, jeśli dopiero planujemy zatrudnienie i jesteśmy na etapie szukania pracy w Szwajcarii. W tej sytuacji jednak urzędnik będzie oczekiwał wykazania, że mamy środki wystarczające na utrzymanie się – bliższe informacje o obowiązujących kwotach można uzyskać w lokalnych urzędach.

Warto pamiętać, że w Szwajcarii nie da się „przeskoczyć” żadnego z etapów i cudzoziemcy otrzymują po kolei pozwolenia L, B i C. Ważne, by wniosek o przedłużenie pobytu składać zanim upłynie termin poprzedniego zezwolenia.

Dowiedz się więcej: Przewóz zwierząt do Szwajcarii – jak to zrobić? >>

Ubezpieczenie w Szwajcarii

Ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii jest obowiązkowe, ale należy o nie zadbać samemu. Warto pamiętać, że 90 dni możliwego pobytu bez pozwolenia nie oznacza, że w tym czasie nie powinniśmy być ubezpieczeni – gdy zgłosimy się do ubezpieczyciela, naliczy nam zaległe składki za ten okres.

Choć obowiązkowe jest tylko podstawowe ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie wypadkowe, jeśli nie zapewnia go pracodawca, warto pomyśleć o wariancie rozszerzonym, bo koszty leczenia w Szwajcarii są bardzo wysokie. Wszystkie niezbędne informacji uzyskamy w lokalnej kasie chorych.

Praca za granicą: praca w Szwajcarii - miasto

Praca w Szwajcarii: jak ją znaleźć?

Jeśli szukasz pracy sezonowej lub jesteś gotów zacząć od stanowisk niewymagających wysokich kwalifikacji, pomocne mogą być agencje pracy specjalizujące się w zatrudnianiu pracowników w Szwajcarii.

Można też ominąć pośredników i korzystać bezpośrednio ze szwajcarskich serwisów ogłoszeniowych. Joanna Lampka – autorka poświęconego Szwajcarii bloga Szwajcarskie Blabliblu (z którego można dowiedzieć się także wielu innych ciekawostek dotyczących życia w Szwajcarii) poleca następujące strony z ogłoszeniami:

 • www.jobs.ch (sprawdź tutaj),
 • www.jobscout24.ch (sprawdź tutaj),
 • www.indeed.ch (sprawdź tutaj),
 • www.tutti.ch (sprawdź tutaj),
 • www.anibis.ch (sprawdź tutaj).

{%%affiliation_html_223%%}

Rekomenduje też agencje pracy tymczasowej – to propozycja dla tych, którzy już są w Szwajcarii i szukają zatrudnienia. Warto zostawić swoje CV lub odwiedzić osobiście następujące firmy:

 • www.addecco.ch (sprawdź tutaj),
 • www.manpower.ch (sprawdź tutaj),
 • www.randstad.ch (sprawdź tutaj).

Praca w Szwajcarii dla osób z wysokimi kwalifikacjami jest też ogłaszana bezpośrednio na stronach firm – w ten sposób zatrudnienie zdobywają często pracownicy międzynarodowych korporacji, którzy z innych państw przenoszą się do Szwajcarii.

Praca w Szwajcarii: prawo pracy i zarobki

Zanim podejmiemy pracę w Szwajcarii, warto poznać obowiązujące tam przepisy, szczególnie, że w wielu punktach różnią się one od tych znanych w Polsce.

Przede wszystkim w Szwajcarii obowiązuje dłuższy tydzień pracy niż 40-godzinny, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Dla pracowników biurowych limit wynosi 45 godzin, natomiast w innych branżach aż 50 godzin. Funkcjonuje natomiast rejestr zawodów, w których dozwolona jest praca nocna i niedzielna.

W Szwajcarii nie obowiązuje stawka minimalna, dlatego warto przed podpisaniem umowy dowiedzieć się, jakie są średnie zarobki na danym stanowisku, żeby mieć punkt odniesienia. Serwis pl.europa.jobs (sprawdź tutaj) podaje przeciętne zarobki brutto w kilku profesjach:

 • sprzątaczka – ok. 3 500 CHF,
 • pracownik zbioru owoców/warzyw – ok. 3 000 CHF,
 • opiekun osoby starszej – ok. 6 000 CHF.

Zarobki w Szwajcarii są nieporównywalnie wyższe od polskich. Jak to wygląda w odniesieniu do kosztów życia? Na przykład pokój w Zurychu wynajmiemy już za 500 CHF – to relatywnie sporo mniej niż koszt jaki trzeba ponieść, by wynająć pokój w Warszawie. Tygodniowy wydatek rzędu 100 CHF pozwala na zrobienie zakupów spożywczych dla jednej dorosłej osoby, z uwzględnieniem produktów ekologicznych.

Praca za granicą: praca w Szwajcarii - krajobraz

Praca w Szwajcarii: w jakich branżach jest zapotrzebowanie na pracowników?

W jakich branżach można znaleźć pracę w Szwajcarii? Wiele zależy od znajomości języka.

Szwajcaria jest krajem wyjątkowo zróżnicowanym pod względem językowym. Status języków urzędowych mają niemiecki, francuski, włoski i retoromański, przy czym każdy kanton określa, który język urzędowy obowiązuje na jego terenie – w nim prowadzona jest edukacja w szkołach. Warto przy tym pamiętać, że Szwajcarzy posługują się nieco innym dialektem języka niemieckiego niż Niemcy czy Austriacy.

Polacy, którzy nie znają języków obcych, pracują na stanowiskach, które nie wymagają kwalifikacji i kontaktu z klientami. Zwykle zatrudniani są przez innych Polaków, którzy już zakorzenili się w Szwajcarii. Mogą pracować na budowie, przy wykończeniach domów i w ekipach remontowych. Kobiety często podejmują pracę przy sprzątaniu.

Osoby zainteresowane sezonową pracą w Szwajcarii mogą szukać ofert w gospodarstwach rolnych. To też świetne miejsca, jeśli interesuje Cię praca w Szwajcarii dla par, bo wielu pracodawców chętnie zatrudnia małżeństwa. Taką opcję można też zaznaczyć, gdy szukamy pracy przez agencję pośredniczącą.

Polacy, którzy biegle mówią po angielsku, jednak nie znają języka danego kantonu, mogą pracować niemal wyłącznie w międzynarodowych korporacjach, w których angielski jest głównym językiem komunikacji. Nawet w takiej sytuacji zaleca się jednak, by choć w minimalnym stopniu opanowali język kantonu, bo to bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Najwięcej możliwości pracy mają osoby, które dobrze znają język kantonu. Warto poświadczyć swoje umiejętności certyfikatem – poziom B2 jest wystarczający na wielu stanowiskach, ale bardziej prestiżowe posady mogą być dostępne wyłącznie dla osób legitymujących się znajomością języka na poziomie C1. Takie oczekiwania formułowane są np. wobec pracowników sektora medycznego i opiekunów osób starszych – w tych branżach jest w Szwajcarii duże zapotrzebowanie na pracowników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ