Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
21 Paź, 2018 - 00:00

Praca w start-upie: poznaj wady i zalety

Grzegorz Bryszewski

Marzy Ci się praca w start-upie? Chcesz udowodnić swoją kreatywność? Przeczytaj przewodnik, gdzie szczerze pokazujemy zalety i wady pracy w takiej firmie.

Praca w start-upie w popularnych filmach i serialach pokazywana jest jako fascynująca przygoda z pełnymi entuzjazmu ludźmi, która kończy się poważnym sukcesem finansowym. Nic więc dziwnego, że wiele osób chciałoby mieć własny start-up albo po prostu znaleźć w nim pracę. W naszym tekście potwierdzamy wiele pozytywnych opinii na temat specyfiki pracy w młodej firmie, szczerze i wyczerpująco wskazujemy także wady. Zapraszamy do lektury!

Innowacyjna i ryzykowna firma

Co to jest start-up? Pod tym coraz bardziej popularnym pojęciem kryje się nowo utworzone przedsiębiorstwo lub tymczasowa organizacja poszukująca modelu biznesowego, który zapewniłby jej zyskowny rozwój.

Nie każda niewielka firma będzie jednak zasługiwała na tę nazwę, istotne będą bowiem dodatkowe cechy charakterystyczne:

  • innowacyjność,
  • skalowalność (taka forma organizacji, która ułatwia szybki wzrost),
  • krótka historia działalności (do 10 lat),
  • duże ryzyko niepowodzenia, ale też wyższy niż w przypadku tradycyjnych biznesów zysk z inwestycji.

Jeszcze inną cechą charakterystyczną start-upów jest to, że są one w początkowej fazie rozwoju i dopiero później mogą działać na bardziej tradycyjnych zasadach. Tak było w przypadku firmy Apple, która początkowo mieściła się w… garażu rodziców jednego z założycieli, a później zmieniła się w kultową korporację o globalnej popularności.

Start-upy dosyć często zostają kupowane przez większych graczy na biznesowym rynku, niestety równie często nie udaje im się w ogóle przetrwać. W tym drugim przypadku często przywoływane są amerykańskie badania, które szacują, że niemal 90 procent start-upów związanych z Internetem upada w ciągu 12-24 miesięcy od założenia.

Praca w start-upie: jakie ma zalety?

Zastanawiasz się, co takiego oferują start-upy, że aż tyle osób chce w nich pracować? Poniżej znajdziesz wyjaśnienie!

Realny wpływ na efekt

Masz ciekawy, oryginalny i może trochę szalony pomysł na rozwój produktu lub skuteczną promocję? Podczas pracy w start-upie możesz liczyć, że zostanie on doceniony lub udoskonalony i wprowadzony w życie. Ułatwia to płaska struktura organizacji, która sprawia, że każdy dobry pomysł jest w cenie, niezależnie od tego, kto jest jego autorem.

Co ważne, możesz liczyć, że zespół z wielkim entuzjazmem zajmie się pomocą w realizacji pomysłu i dosyć szybko zobaczysz jego efekty. To wielka odmiana od hierarchii obowiązującej w korporacji, gdzie wprowadzenie pomysłu wymaga wielu zgód i akceptacji, a szczególnie dobre pomysły mogą być po prostu przywłaszczane.

Dowiedz się więcej: Aż chce się pracować! A Ciebie co motywuje?

Praca w start-upie - tu docenią Twoją kreatywność!

źródło zdjecia: Getty Images / Peshkova

Docenienie kreatywności

Polskie start-upy zbudowane są na kreatywności, tutaj się ją ceni i wynagradza. W przeciwieństwie do dużych firm, które muszą sztywno trzymać się odgórnej strategii, w start-upach jest miejsce i możliwość niemal natychmiastowego wprowadzania w życie inspirujących pomysłów, testowania nowych strategii i dopasowania kolejnych kroków do efektów takich działań. To rewelacyjna zaleta dla osób chcących rozwijać swoją kreatywność.

Korzyści z sukcesu

Zaangażowałeś się na 200 procent w rozwój start-upu? Jeśli odniesie on sukces, to będziesz beneficjantem tej sytuacji. Możesz liczyć więc na awans, podwyżkę albo poważny zastrzyk gotówki, gdyby firma została wykupiona przez dużego gracza. W tej ostatniej sytuacji Twoje stanowisko pracy może być jednak zagrożone, jeśli nowy właściciel zmieni pomysł na prowadzenie biznesu.

Samodzielność i wszechstronność

Praca w start-upie wymaga wybitnej wręcz samodzielności i wszechstronności. Garstka pracowników musi wykonywać obowiązki, które często wykonują całe oddziały dużych korporacji, dla Ciebie oznacza to konieczność skutecznego wykonywania zadań z różnych dziedzin biznesowych.

Możesz jednak liczyć na udział w wielu szkoleniach, konferencjach i wyjazdach zagranicznych, gdzie przyswoisz nowe umiejętności. Oczywiście, zdobyte w polskim start-upie doświadczenie będzie później bardzo cenne na rynku pracy.

Elastyczność

Nie lubisz zebrań i długich rozmów biznesowych? Chciałbyś przychodzić do pracy przed południem, albo czasami pracować w domu? Start-up to często elastyczna praca, młoda firma dopasuje się do Twoich zwyczajów, jeśli tylko wykonasz dobrze i na czas swoje obowiązki.

Świetna ekipa

Mała ekipa powinna być dobrze zgrana i świetnie się ze sobą czuć. Pracując w start-upie, prawdopodobnie będziesz miał kolegów i koleżanki, którzy mają podobne spojrzenie na świat, zbieżne zainteresowania i niemal taki sam zapał. Praca z taką załogą często jest określana jako świetna przygoda, w wielu sytuacjach zawodowe kontakty zamieniają się też w towarzyskie, przyjacielskie relacje.

Praca w start-upie - możesz liczyć na zgrany zespół

źródło zdjecia: Getty Images / YakobchukOlena

Praca w start-upie: wady

Start-upy to bardzo specyficzne miejsca pracy, w których panujące zasady nie każdemu mogą przypaść do gustu.

Praca na 200 procent

Młode firmy muszą się szybko rozwijać, reagować na nowe trendy i konkurować z większymi organizacjami. Dla Ciebie oznaczać to może pracę po kilkanaście godzin dziennie, czasem nawet też w weekendy.

Praca w start-upie (a zwłaszcza w przypadku firmy, która dopiero powstała) wyjątkowo rzadko oznacza jednak płatne nadgodziny. To nie jest propozycja dla osób, które chciałyby kończyć o 16:00 i właśnie wtedy wyłączać służbowy telefon.

Wiele młodych firm organizuje także ciekawe formy spędzania wolnego czasu dla całej załogi (mogą to być zwykłe imprezy, albo na przykład działalności charytatywna), w których udział jest niemal obowiązkowy. Takie sytuacje mogą powodować wyraźne ograniczenie czasu dla rodziny i spraw prywatnych.

Dowiedz się więcej: Nadgodziny a mobbing w pracy – co robić?

Zbyt częste zmiany

Częste i szybkie zmiany to norma w przypadku pracy w start-upie. Możesz się więc spodziewać, że jeśli jakiś pomysł nie przyniesie efektu w szybkim czasie, to zostanie zastąpiony przez nowy, który powinien być lepszy i bardziej efektywny.

W praktycznym ujęciu oznacza to, że jest niewielka szansa na realizację długoterminowych rozwiązań, które przyniosą odpowiednie efekty na przykład po dwunastu miesiącach. Może się też okazać, że co dwa tygodnie będziesz angażował się w całkowicie nowy projekt.

Brak procedur

Korporacje często krytykowane są za zbyt szczegółowe procedury i sposoby postępowania w określonych sytuacjach, w start-upach zazwyczaj po prostu nie ma takich procedur. Co to oznacza?

Prawdopodobnie trafiając na trudną i kontrowersyjną sytuację, będziesz musiał ją samodzielnie rozwiązać i spróbować stworzyć reguły, które będzie można później wprowadzić w życie. Czasem będzie to czasochłonne i trudne. Niestety w wybranych sytuacjach brak procedur oznacza, że zabraknie systemowych rozwiązań, które ochronią Twoje prawa pracownika.

Praca w start-upie to także wiele problemów

źródło zdjecia: Getty Images / anyaberkut

Obowiązkowy entuzjazm

Pomysłodawca młodej firmy na pewno obudził się któregoś ranka z myślą „Mam pomysł na start-up!”. Później skupił się na stworzeniu swojej wymarzonej firmy, często poświęcając i odkładając na bok inne sprawy. Nic więc dziwnego, że od Ciebie, czyli pracownika będzie oczekiwał ogromnych pokładów entuzjazmu i zaangażowania.

Wysokie ryzyko

Planujesz przez kilka lat pracować w mieście, w którym mieści się start-up? Chcesz pojechać za dwa miesiące na długi urlop? A może masz inne pomysły, które wymagają starannego planowania i stabilnej sytuacji w pracy?

Niestety, w start-upie większość powyższych planów może spalić na panewce. To wciąż bardzo ryzykowny biznes, gdzie nawet najbardziej innowacyjne i obficie dotowane pomysły realizowane przez genialnych ludzi mogą po prostu nie wypalić.

W naszym artykule nie znalazły się oczywiście wszystkie możliwe zalety i wady pracy w start-upach – wymieniliśmy te najbardziej istotne. Dodatkowe informacje warto także zaczerpnąć z rozmów ze znajomymi (którzy sami pracują bądź być może znają kogoś, kto pracuje w start-upie). Rozwiązanie dla szczególnie odważnych może polegać na próbie zatrudnienia się w takiej firmie. Jeśli jesteś na początku swojej kariery zawodowej albo rozczarowują Cię nadmierne regulacje w korporacji, to może to być wyjątkowo ciekawy pomysł na rozwój zawodowy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ