Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
05 Sie, 2018 - 02:00

Praca w Niemczech przy granicy od A do Z

Mariola Krzyżak

Praca w Niemczech przy granicy z Polską daje wiele korzyści! Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na taką formę zarobkowania.

Nasi zachodni sąsiedzi to nadal jeden z najatrakcyjniejszych kierunków zarobkowych dla Polaków. Coraz większa liczba rodaków decyduje się na emigrację do wschodnich krajów związkowych Niemiec, z których najbliżej jest do Polski. Praca w Niemczech przy granicy ma wiele zalet, ale także sporo wad. Przed podęciem decyzji warto więc zapoznać się z plusami i minusami, które ostatecznie pomogą nam w zweryfikowaniu naszych planów.

Praca w Niemczech przy granicy – kraje związkowe we wschodnich Niemczech

Praca w Niemczech przy granicy z Polską wiąże się z wyborem jednego z trzech położonych najbliżej landów. Należą do nich: Brandenburgia z okręgiem berlińskim, Saksonia oraz Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Każdy z tych krajów bezpośrednio sąsiaduje z polskimi województwami, a dzięki członkostwu w Unii Europejskiej Polacy mogą swobodnie poruszać się po terenach przygranicznych. Z tego również powodu wielu rodaków decyduje się na pracę w Niemczech przy jednoczesnym zamieszkiwaniu w Polsce.

Jakie możliwości zawodowe daje mieszkanie przy niemieckiej granicy?

Polacy mieszkający przy naszej zachodniej granicy mają bardzo duże szanse na znalezienie zatrudnienia na terenie Niemiec. Dzięki otwartym granicom pracownicy mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy krajami, znajdując atrakcyjne stanowisko pracy w miejscu, które jest dla nich najbardziej korzystne.

Zarobki w Niemczech nadal są znacznie wyższe niż te, które oferują nam rodzimi pracodawcy, dlatego wiele osób korzysta z możliwości pracowania poza Polską. Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, dolnośląskiego czy lubuskiego z łatwością mogą przemieszczać się poza granicę, nie pokonując przy tym zbyt dużych odległości.

Zatrudnienie we wschodnich landach

Kraje związkowe położone na wschodzie Niemiec należały niegdyś do bloku komunistycznego, co przełożyło się na aktualny stan gospodarki tego regionu. Rozwój tych terenów nieco różni się od stopnia rozwoju Niemiec zachodnich, dlatego też zarówno zarobki, jak i szansa na znalezienie zatrudnienia są nieco niższe.

Nadal jednak oferty pracy z tych landów mogą okazać się atrakcyjne dla Polaków, zwłaszcza tych, którzy mogą pochwalić się wysokim wykwalifikowaniem w zawodzie. Warto także pamiętać, że tuż przy granicy z Polską położona jest stolica naszych zachodnich sąsiadów. Metropolia Berlin to idealne miejsce dla osób, które pragną pracować w administracyjnym, politycznym i kulturalnym centrum Niemiec.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Niemczech >>

Atrakcyjne oferty zatrudnienia dla Polaków

Sąsiadujące z Polską landy bardzo cenią sobie naszych pracowników, a w związku z niedoborem kadry w wielu sektorach oferują naszym rodakom atrakcyjne oferty zatrudnienia. Jeżeli rozważamy więc możliwość zatrudnienia w Niemczech, warto uważnie śledzić lokalną prasę i media.

Bardzo często można bowiem usłyszeć o akcjach niemieckich pracodawców, którzy starają się zachęcić Polaków do pracy w ich firmach. Tak było w przypadku Brandenburgii, która w polskich szkołach przeprowadzała kampanię mającą na celu zwerbowanie uczniów do niemieckich szkół policyjnych. Ich ukończenie dawało możliwość zatrudnienia na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Podobną kampanię Brandenburgią kierowała do polskich nauczycieli. To właśnie niedobór kadry pedagogicznej spowodował, że kraj związkowy wszedł we współpracę z Uniwersytetem Szczecińskim przygotowującym polskich pedagogów do pracy w Niemczech. Ta grupa zawodowa nadal może liczyć na preferencyjne warunki zatrudnienia. Jedynym wymogiem jest doskonała znajomość języka niemieckiego.

Kolejnym z sektorów, który potrzebuje napływu pracowników z zagranicy jest opieka nad osobami starszymi. Kadra pielęgniarska oraz opiekuńcza może więc z łatwością znaleźć atrakcyjną ofertę pracy tuż przy granicy. Zarobki także tutaj będą nieco niższe w porównaniu do Niemiec Zachodnich, jednak bliskość Polski i rodziny z pewnością może okazać się doskonałą rekompensatą.

Wschodnie landy potrzebują także stale dopływu pracowników medycznych. Lekarze, pielęgniarki czy ratownicy mogą cieszyć się tutaj wieloma ofertami zatrudnienia na świetnych warunkach.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą w służbie zdrowia >>

Mieszkania w Niemczech wschodnich – niskie ceny za wysoki standard

Praca w Niemczech przy granicy z Polską dla wielu osób wymaga wynajęcia drugiego lokum, w którym będą mogli zamieszkiwać w tygodniu. Wydawałoby się, że dodatkowy wydatek nadmiernie obciąży domowy budżet, jednak ceny mieszkań na terenach przygranicznych są bardzo atrakcyjne.

W porównaniu do zachodu Niemiec czynsz jest tutaj znacznie niższy. Znajdując dobre zatrudnienie będziemy więc w stanie znaleźć mieszkanie, które spełni nasze oczekiwania względem standardów i jednocześnie nie nadweręży naszego portfela.

Praca w Niemczech przy granicy – plusy i minusy

Legalna praca w Niemczech w krajach związkowych sąsiadujących z Polską posiada zarówno dużo plusów, jak i minusów. Warto poznać wady i zalety jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, by w razie czego móc zawczasu zweryfikować swoje plany na przyszłość.

Praca w Niemczech przy granicy – dlaczego warto?

Największą zaletą znalezienia pracy tuż przy granicy są z pewnością zarobki. W Niemczech nawet w krajach byłego bloku wschodniego można liczyć na wynagrodzenie atrakcyjniejsze niż w kraju. Najwyższe stawki dostępne są zwłaszcza w stolicy i dotyczą wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy mogą liczyć na zatrudnienie na preferencyjnych warunkach.

Jeżeli ułożymy nasze życie zawodowe i prywatne tak, że będziemy mogli kumulować nasze wydatki w polskiej walucie, to nasz domowy budżet zyska na tym jeszcze więcej. Warto także pamiętać o atrakcyjności niemieckiej pomocy socjalnej, która będzie się nam należeć w wielu przypadkach.

Kolejną z zalet, którą doceni każdy Polak na emigracji jest niewielka odległość, jaka dzieli ojczyznę od kraju, w którym znajdujemy zatrudnienie. Osoby mieszkające we wschodnich landach Niemiec mogą w maksymalnie kilka godzin znaleźć się wśród swoich bliskich. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku osób, których rodzina na stałe mieszka w Polsce.

W wielu przypadkach możliwe jest także przemieszczanie się do pracy poza niemiecką granicę codziennie, korzystając z bezpośredniej bliskości miejsca pracy.

Dużym plusem, jaki niesie ze sobą praca w Niemczech przy granicy jest także fakt, że wiele niemieckich branży cierpi na niedobór rąk pracy w wielu sektorach. Dzięki temu aktywnie starają się oni werbować polskich pracowników kusząc ich atrakcyjnymi stawkami i dodatkami.

Dowiedz się więcej: Regiony i miasta w Niemczech o najlepszym statusie życia >>

Minusy pracy we wschodnich krajach związkowych

Pomimo przeważającej liczby plusów istnieją także wady pracy w krajach związkowych położonych tuż przy granicy. Wielu Polaków, którzy mieli okazję pracować także na terenach zachodnich dostrzega różnicę, jaka panuje pomiędzy tymi dwoma częściami kraju.

Zarobki na wschodzie są zdecydowanie niższe. Stawki mogą różnić się znacząco i wynagrodzenie, jakie moglibyśmy dostać pracując na zachodzie, może okazać się dużo bardziej kuszące. Pomijając Berlin można również zauważyć, że możliwości wybierania w ofertach pracy są także mniejsze.

Aspekt finansowy jest więc największym minusem pracy w tej części Niemiec, więc jeżeli liczymy na szybki zarobek i planujemy powrót do kraju, to warto zdecydować się na nieco odleglejsze regiony.

Dowiedz się więcej: Polacy i Niemcy – różnice kulturowe >>

Praca w Niemczech przy granicy z Polską to doskonałe rozwiązanie dla wielu Polaków, którzy planują emigrację zarobkową lub chcą w prosty sposób połączyć pracę zagranicą z zamieszkiwaniem w kraju urodzenia. Zanim jednak podejmiemy decyzję warto na spokojnie rozpatrzeć wszelkie plusy i minusy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ