Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
02 Sie, 2018 - 08:51
Praca w Niemczech na wakacje

Praca w Niemczech na wakacje

Mariola Krzyżak

Szukasz sposobu na zarobienie pieniędzy w przerwie od zajęć? Praca w Niemczech na wakacje to świetny pomysł! Dowiedz się więcej!

Praca w Niemczech na wakacje to wciąż jeden z najchętniej wybieranych kierunków zarobkowych młodych Polaków. Kuszą nie tylko wysokie zarobki, ale także duża liczba ofert i niedaleka odległość od Polski. Gdzie szukać zatrudnienia i jak najlepiej zorganizować wyjazd? Podpowiadamy!

Praca w Niemczech na wakacje krok po kroku

Znalezienie odpowiedniej pracy nie zawsze jest łatwe, dlatego dobre przygotowanie może okazać się kluczem do sukcesu. Jeżeli zależy nam wakacyjnym zatrudnieniu poza granicami Polski, warto rozpocząć organizację wyjazdu odpowiednio wcześnie.

Niemiecki rynek stale poszukuje dużej liczby pracowników do wykonywania nieskomplikowanych zadań, które bardzo często nie wymagają nawet znajomości języka. Jednak nie każda z ofert może okazać się taką, która będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom. W jaki sposób znaleźć dobrą pracę na wakacje?

Jak szukać pracy w Niemczech na wakacje?

Praca za granicą uniemożliwia nam w dużym stopniu wcześniejsze, dokładne sprawdzenie pracodawcy, chociażby dzięki rozmowie kwalifikacyjnej „twarzą w twarz”. Jesteśmy więc zmuszeni do opierania się na ogłoszeniach zamieszczanych w Internecie lub wiarygodności pośredników pracy, którzy co roku przed wakacjami wystawiają sporo ofert.

Należy więc dokładnie przyglądać się ogłoszeniom, aby nie trafić na nieuczciwych pracodawców. Jak szukać pracy?

Praca w Niemczech na wakacje przez portale internetowe

Najpopularniejszym sposobem poszukiwania zatrudnienia na wakacje jest przeglądanie ogłoszeń zamieszczanych na portalach internetowych. Osoby ze znajomością języka niemieckiego mają ułatwione zadanie, gdyż mogą korzystać również z serwisów niemieckojęzycznych.

Istnieje jednak również wiele portali w języku polskim, które pośredniczą w wymianie ogłoszeń o pracę. Wiele ofert na terenie całych Niemiec można znaleźć na serwisach praca-niemcy24.pl lub mypolacy.deWarto przeszukiwać także fanpage na portalu Facebook.

Pamiętajmy, że w przypadku ogłoszeń w Internecie należy zachować dużą ostrożność i starać się jak najlepiej zweryfikować pojawiające się w nich informacje, aby nie zostać wprowadzonym w błąd.

Ciekawym portalem wartym polecenia jest także międzynarodowy EURES, czyli Europejski Portal Mobilności Zawodowej (sprawdź tutaj). Przyda się on zwłaszcza tym, którzy w wakacje pragną znaleźć nieco bardziej ambitne zajęcie, które będzie poszerzać ich horyzonty zawodowe.

Jeżeli natomiast interesuje nas praca na wakacje w Niemczech w jednym z tutejszych gospodarstw rolnych przy zbiorach owoców i warzyw, warto zajrzeć na niemiecki portal zrzeszający rolników: saisonarbeit-in-deutschland.de (sprawdź tutaj). Informacje o pracodawcach podawane są także w języku polskim.

Dowiedz się więcej: Oferty pracy w Niemczech – gdzie szukać? >>

Praca w Niemczech na wakacje - jak szukać?

Szukanie pracy przez agencje pośredniczące

Bardzo dobrym pomysłem na znalezienie ciekawej oferty pracy w Niemczech jest korzystanie z pomocy agencji pośredniczących w poszukiwaniu określonych pracowników. Dzięki temu zyskujemy wsparcie polskich koordynatorów, którzy nie tylko zadbają o podpisanie z pracodawcą rzetelnej i zgodnej z prawem umowy, ale także pomogą nam w zorganizowaniu wyjazdu czy znalezieniu zakwaterowania.

Jest to szczególnie ważne w przypadku pracowników sezonowych. Będzie to także duże ułatwienie dla osób nie posługujących się niemieckim w stopniu komunikatywnym – praca w Niemczech bez języka może być potencjalnie furtką do stosowania nadużyć wobec zatrudnionych.

Jeżeli będziemy mieć wsparcie polskich koordynatorów, możemy czuć się znacznie bardziej bezpiecznie. Nie znaczy to jednak, że na rynku nie pojawiają się agencje wykorzystujące pracowników. Zanim więc zdecydujemy się na podpisanie umowy, warto sprawdzić wiarygodność agencji poszukując opinii innych użytkowników w Internecie lub sprawdzając informacje na jej temat w rejestrze Ministerstwa Pracy (sprawdź tutaj).

Zanim podpiszemy umowę z agencją warto zadbać o to, by zostały spełnione następujące warunki:

  • podanie pełnej nazwy firmy zatrudniającej na terenie Niemiec;
  • skonkretyzowany okres zatrudnienia;
  • rodzaj i warunki zatrudnienia;
  • godziny pracy;
  • określenie stawki za zatrudnienie (warto pamiętać, że w Niemczech obowiązuje określona płaca minimalna, która dotyczy stawek godzinowych. Prawo reguluje także stawki dla pracowników sezonowych);
  • zakres świadczeń socjalnych;
  • ubezpieczenie społeczne oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Dowiedz się więcej: Legalna praca w Niemczech – niezbędne formalności >>

Niemieckie agencje pracy

Obywatele krajów Unii Europejskiej mogą poszukiwać zatrudnienia także korzystając z niemieckich agencji pracy. W takim przypadku jesteśmy jednak najczęściej zmuszeni do samodzielnego stawienia się w wybranej, regionalnej placówce.

Jeżeli więc zależy nam na znalezieniu zatrudnienia jeszcze przed wyjazdem, nie będzie to najkorzystniejsza dla nas opcja. Jest to jednak świetne wyjście w momencie, kiedy po wyjeździe nie jesteśmy zadowoleni z aktualnego zatrudnienia i chcielibyśmy zmienić miejsce pracy.

Jeszcze przed wyjazdem można skontaktować się natomiast z niemiecką instytucją koordynującą zatrudnianie pracowników zagranicznych: Zentralen Auslands- und Fachvermittlung (ZAV)Warto odwiedzić także stronę internetową niemieckiej agencji pracy – Bundesagentur fur Arbeit, która posiada poradnik dotyczący wyszukiwania ofert pracy w Niemczech zredagowany w języku polskim (sprawdź tutaj).

Praca na wakacje w Niemczech z polecenia

Zdecydowanie najlepszym sposobem na znalezienie atrakcyjnej pracy w Niemczech jest poszukiwanie ofert pracy wśród znajomych, którzy posiadają już zatrudnienie na terenie Niemiec.

Dzięki poleceniu zaufanej osoby będziemy mieć pewność, że umowa o pracę będzie spełniać wymagane warunki, a my nie zostaniemy oszukani. W przypadku posiadania znajomych znacznie łatwiej będzie nam także zorganizować sobie zakwaterowanie, a także będziemy mogli poprosić o pomoc w kwestii załatwiania codziennych spraw.

Praca w Niemczech na wakacje – dokumenty

Wyjeżdżając do pracy za granicę należy zaopatrzyć się w odpowiednie dokumenty, które umożliwią nam zatrudnienie. Przede wszystkim należy pamiętać o ważnym dowodzie osobistym, który będzie naszym podstawowym dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Niezbędne będzie także wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczeń Społecznych (EKUZ), która zapewni nam podstawową opiekę medyczną. Pomimo tego, że w przypadku legalnego zatrudnienia pracodawca nas ubezpieczy, to EKUZ przyda się w razie nieszczęśliwego wypadku jeszcze przed rozpoczęciem pracy lub w podróży.

Wielu pracodawców wymaga także przedstawienia formularza A1, który otrzymujemy w lokalnym oddziale ZUS. Często wymagane jest także przedstawienie dokumentu o niekaralności.

Jeżeli poszukujemy zatrudnienia na wakacje zgodnego z naszymi kwalifikacjami, to warto mieć przy sobie przetłumaczone na język niemiecki dokumenty potwierdzające nasze doświadczenie lub wykształcenie.

Praca w Niemczech na wakacje - dokumenty

Jak znaleźć zakwaterowanie na czas pracy w Niemczech?

Kiedy praca w Niemczech na wakacje jest już załatwiona, pozostaje jeszcze ważna kwestia znalezienia odpowiedniego zakwaterowania.

W większości przypadków jeżeli decydujemy się na pracę koordynowaną przez polskie agencje pośredniczące, możemy liczyć na ofertę zamieszkania w pobliżu miejsca pracy. W niektórych przypadkach zakwaterowanie jest bezpłatne, jednak najczęściej pracownik będzie musiał sam opłacić koszty. Cena jest jednak zazwyczaj atrakcyjna.

Jeżeli decydujemy się na wykonywanie pracy sezonowej w niemieckich gospodarstwach, musimy liczyć się z tym, że na mieszkania pracownicze są adaptowane specjalne kontenery, które jednak w większości przypadków spełniają podstawowe standardy.

W przypadku, kiedy pracodawca nie zapewnia nam lokum do zamieszkania, musimy poszukać go na własną rękę. Przy minimalnej znajomości języka niemieckiego możemy pokusić się na poszukiwania w Internecie, gdzie znajduje się największa liczba ofert. Warto zapytać także na forach dla Polonii mieszkającej w Niemczech.

Praca w Niemczech na wakacje to świetny pomysł na podreperowanie domowego budżetu. Ofert jest mnóstwo, a przy odpowiedniej organizacji można zarobić znacznie więcej niż w Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ