Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
04 Wrz, 2018 - 01:00

Praca w Niemczech dla par

Mariola Krzyżak

Planujesz wyjechać na migrację zarobkową ze swoją drugą połówką? Praca w Niemczech dla par – sprawdź jak znaleźć zatrudnienie!

Praca w Niemczech dla par jest popularną ofertą zatrudnienia u naszych zachodnich sąsiadów. Bardzo często można natknąć się na takie ogłoszenia, a pracodawcy wiedząc, że wyjazd zagranicę jest dla wielu osób dużym wyzwaniem, proponują miejsce pracy od razu dla obojga partnerów. Jeżeli więc planujemy wyjazd z naszą drugą połówką to warto szukać ofert, które zapewnią nam pracę w jednym miejscu.

Praca w Niemczech dla par – dlaczego warto?

Praca za granicą to duża szansa dla wielu Polaków pragnących poprawić swoją sytuacje finansową. Decyzja o wyjeździe nie jest jednak łatwa i wiąże się z wieloma wyrzeczeniami oraz mnóstwem wyzwań już na miejscu. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wspólny wyjazd z kimś bliskim. Wśród ogłoszeń dotyczących pracy w Niemczech można znaleźć wiele propozycji zatrudnienia dla par.

Korzyści płynące z zatrudnienia partnerów leżą po obu stronach. Pracodawca lub agencja pośrednicząca nie tylko zyskuje jednorazowo od razu dwóch pracowników, ale także wie, że dwie osoby znacznie lepiej poradzą sobie w nowym kraju i będą dla siebie wsparciem oraz motywacją. Z drugiej strony znalezienie pracy wspólnie z parterem niesie ze sobą wiele plusów także dla nas.

Przede wszystkim będziemy mogli pracować w jednym miejscu, co wiąże się np. z obniżeniem kosztów dojazdów do miejsca zatrudnienia. Wiele firm oferuje w pakiecie także zakwaterowanie, co również jest zaletą w przypadku wyjazdu we dwoje. Takie oferty mogą być także atrakcyjne jeśli jedna z osób słabiej mówi po niemiecku – pomoc partnera może okazać się w takiej sytuacji bezcenna.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą dla par – jak wyjechać razem? >>

Praca w Niemczech dla par – dlaczego warto?

Praca w Niemczech dla par – w jakich branżach szukać?

Praca za granicą dla par dostępna jest zazwyczaj w określonych branżach. Jeżeli więc zastanawiamy się nad takim wyjazdem, warto wiedzieć gdzie szukać. Pamiętajmy również o tym, że nie tylko ogłoszenia z dopiskiem „dla par” mogą okazać się dla nas atrakcyjne.

Praca na linii produkcyjnej

Sektorem, w którym najłatwiej można znaleźć pracę dla dwojga są firmy produkcyjne. To właśnie ogłoszenia z tej branży najczęściej zawierają dopisek „dla par”. Popularna praca na taśmie nie wymaga dużych umiejętności, a bardzo często nie potrzebna jest nawet znajomość języka niemieckiego.

Na polskich portalach, gdzie ogłaszają się agencje pośrednictwa pracy często możemy natknąć się na tego typu propozycje. Wśród wielu z nich dodatkowym plusem będzie zagwarantowanie przez pracodawcę zakwaterowania oraz pomoc polskiego koordynatora na miejscu. Praca w Niemczech na produkcji jest także bardzo dobrze opłacana, dlatego jako para będziemy w stanie odłożyć sporo pieniędzy.

Dowiedz się więcej: Praca w Niemczech bez języka >>

Praca na magazynie

Kolejnym zawodem, w którym łatwo jest znaleźć pracę dla par jest magazynier lub komisjoner. Praca nie jest skomplikowana i, podobnie jak w przypadku zatrudnienia na produkcji, często nie wymaga znajomości języka niemieckiego.

Mogą ją z łatwością wykonywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak wymagana jest dobra sprawność fizyczna. Do obowiązków należy najczęściej rozpakowywanie lub sortowanie materiałów. Warto pamiętać, że bardzo często jest to praca w systemie zmianowym.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą bez znajomości języka – gdzie szukać? >>

Praca przy zbiorach owoców i warzyw

Jedną z najpopularniejszych form pracy sezonowej w Niemczech jest zatrudnienie w dużych gospodarstwach rolnych, w których co roku zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże. Z łatwością można znaleźć więc pracę dla dwóch osób. Pamiętajmy jednak, aby dobrać stopień trudności pod względem wkładu siły fizycznej do możliwości obydwojga z partnerów.

Praca na roli jest bardzo popularną formą zatrudnienia na okres wakacyjny dla młodych ludzi. W większości przypadków zapewnione jest także zakwaterowanie, którego cena jest zazwyczaj atrakcyjna.

Praca w firmach sprzątających

Również w tym przypadku praca w Niemczech dla par nie jest trudna do znalezienia. Firmy sprzątające poszukują zarówno mężczyzn, jak i kobiet, gdyż bardzo często zdarza się tak, że w obrębie jednej firmy wykonywane są zlecenia dla różnych klientów, co przekłada się na zapotrzebowanie również bardziej wytrzymałych pod względem fizycznym osób.

Wiele przedsiębiorstw funkcjonuje także w taki sposób, że oddelegowuje swoich pracowników w parach do sprzątania konkretnych obiektów. W ten sposób możemy mieć szansę na wspólne wykonywanie obowiązków. Warto pamiętać, że w tym sektorze często wymagane jest prawo jazdy oraz własny samochód.

Jak szukać ofert pracy w Niemczech?

Najlepszym sposobem jest przeszukiwanie portali internetowych specjalizujących się w pośredniczeniu pomiędzy agencjami pracy i pracodawcami, a potencjalnymi pracownikami. Znajdziemy je zarówno w wersji polskiej, jak i niemieckiej. Ogłoszenia typu „praca w Niemczech dla par” pojawiają się jednak najczęściej na naszych rodzimych portalach.

Wiele agencji, w przypadku, kiedy potrzebują większej liczby pracowników dla swojego niemieckiego zleceniodawcy, decyduje się na zamieszczanie właśnie tego typu ofert, by w jak najkrótszym czasie znaleźć odpowiednią liczbę osób. Warto jednak pamiętać, o zachowaniu odpowiedniej ostrożności przy podpisywaniu umów z pośrednikami.

Jeżeli natomiast jedno z nas posługuje się językiem niemieckim warto przeglądać ogłoszenia także na portalach niemieckojęzycznych. Nie zawsze znajdziemy w nich dopisek „dla par”, ale wiele firm poszukuje za jednym razem kilku pracowników, co daje nam szansę na zatrudnienie w tym samym miejscu.

Dobrym pomysłem będzie także rozpytywanie wśród znajomych, którzy na stałe mieszkają w Niemczech lub kiedyś wyjeżdżali już do pracy zagranicę.

Praca w Niemczech dla par – gdzie szukać?

Jak przygotować się do wyjazdu?

Jeżeli udało nam się znaleźć zatrudnienie poprzez polską agencję pośrednictwa pracy, zaplanowanie wyjazdu staje się znacznie łatwiejsze. Pośrednik zadba bowiem o sformułowanie odpowiedniej umowy z pracodawcą, a także poinformuje nas o wszelkich niezbędnych formalnościach, które będzie trzeba załatwić zarówno przed wyjazdem, jak i po przybyciu na miejsce. W wielu przypadkach zadba także o nasze zakwaterowanie na miejscu.

W przypadku kiedy sami organizujemy wyjazd będzie trzeba pamiętać o samodzielnym dopełnieniu wszystkich obowiązków. Przede wszystkim należy zadbać o spisanie z naszym przyszłym pracodawcą rzetelnej umowy, w której będą dokładnie określone warunki naszej pracy. Warto mieć na uwadze fakt, że w Niemczech ustawowo określona jest płaca minimalna dla każdej z branż, również dla pracy sezonowej.

Trzeba także pamiętać o skompletowaniu potrzebnych dokumentów, takich jak ważny dowód osobisty, formularz A1 (wydawany przez ZUS), karta EKUZ czy odpisy aktu ślubu. Na miejscu należy także zadbać o meldunek, który jest w Niemczech obowiązkowy i należy załatwić go jak najszybciej po przyjeździe. W większości wypadków niezbędne będzie także założenie konta bankowego.

Praca w Niemczech dla par to szansa na wyjazd zarobkowy zagranicę wraz ze swoją drugą połówką. Wielu pracodawców decyduje się na zatrudnianie dwóch związanych ze sobą osób, dlatego jeżeli odpowiednio wcześnie rozpoczniemy poszukiwania, to nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem pracy, która będzie satysfakcjonująca zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

ZOBACZ RÓWNIEŻ