Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
27 Kwi, 2019 - 05:35

Praca w Niemczech dla mężczyzn

Mariola Krzyżak

Praca w Niemczech dla mężczyzn to szansa na świetne zarobki! Na jakich pracowników istnieje zapotrzebowanie? Jak znaleźć zatrudnienie? Dowiedz się więcej!

Dobra praca w Niemczech dla mężczyzn nie jest trudna do znalezienia. Niemiecki rynek charakteryzuje się stałym zapotrzebowaniem na nowych, wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Do tego w kraju naszych zachodnich sąsiadów bardzo doceniane są zdolności rzemieślnicze Polaków. Znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia nie powinno więc stanowić dla panów większego problemu. W jakich branżach warto szukać?

Praca w Niemczech dla mężczyzn – branże poszukujące pracowników

Mężczyźni rozważający wyjazd za zachodnią granicę do pracy z łatwością znajdą oferty pracy w Niemczech w swoim wyuczonym zawodzie. Bardzo wiele sektorów niemieckiej gospodarki poszukuje dużej liczby pracowników, a ciągłe zapotrzebowanie na solidną siłę roboczą sprawia, że kandydaci mogą liczyć na wysokie stawki oraz atrakcyjne wynagrodzenie.

Do tego w przypadku panów posiadających wąskie kwalifikacje bardzo często nie jest wymagana znajomość języka niemieckiego. Umiejętność swobodnego komunikowania się zawsze jednak będzie dużą zaletą i zdecydowanie zwiększy szansę na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.

Na terenie Niemiec panowie mogą znaleźć pracą w zasadzie w każdej branży, wszystko zależy od posiadanych kwalifikacji oraz stopnia posługiwania się językiem. Warto pamiętać przede wszystkim o nostryfikacji swoich dyplomów, a także o konieczności ich wcześniejszego przetłumaczenia.

Zatrudnienia można szukać już w Polsce, przeglądając największe portale pracy, a także kontaktując się z agencjami pośredniczącymi. Warto także poszukiwać ofert na niemieckojęzycznych stronach. Po przyjeździe do Niemiec można udać się także do agencji pracy, w której pracownicy pomogą nam w znalezieniu atrakcyjnego stanowiska dostosowanego do naszych umiejętności. W wielu przypadkach będziemy mogli liczyć także na ofertę kursów doszkalających zarówno w kwestii języka, jak i zawodu.

Dowiedz się więcej: Praca w Niemczech przy granicy od A do Z

Branża budowlana

Praca w Niemczech na budowie to jedna z najpopularniejszych form zatrudnienia wśród Polaków. Wielu rodzimych specjalistów z tego sektora decyduje się na wyjazd wiedząc, że zarobki na niemieckim rynku przewyższają te znane z polskich realiów. W Niemczech obowiązuje ustawowa stawka minimalna za godzinę pracy dla poszczególnych branży.

W sektorze budowlanym od 2019 roku pracownicy nie zarabiają mniej niż 12,30 euro za godzinę. Stawki oczywiście wzrastają wraz z poziomem wykwalifikowania oraz doświadczenia w zawodzie, a pracownicy wyższego szczebla zarabiają minimum 15,20 za godzinę.

Warto także wspomnieć o tym, że wiele Polaków mieszkających na stałe w Niemczech zakłada własne firmy remontowo-budowlane, w których bardzo często mogą znaleźć pracę specjaliści bez znajomości języka niemieckiego.

W 2018 roku opiniotwórczy dziennik Die Welt donosił, że niemieckie firmy budowlane nie są w stanie nadążyć z wykonywaniem powierzonych im zadań ze względu na brak wystarczającej liczby pracowników.

Eksperci podkreślają, że niezwykle ważne dla tego sektora będzie wsparcie polskich specjalistów. Jeżeli więc posiadamy wykształcenie zawodowe w tym kierunku, znalezienie dobrze płatnej pracy w Niemczech nie będzie stanowić najmniejszego problemu.

Praca w Niemczech dla mężczyzn - branża budowlana

Praca dla kierowcy w Niemczech

Kolejną z branży, w której istnieje duże zapotrzebowanie na rzetelnych pracowników jest transport. Polscy kierowcy chcący poprawić swoją sytuację finansową bardzo często decydują się na zatrudnienie w niemieckich przedsiębiorstwach.

Dla wielu z nich ważnym elementem zatrudnienia jest gwarancja minimalnej stawki godzinowej. Do tego same procedury zatrudnienia nie są zbyt skomplikowane, gdyż polskie prawo jazdy jest respektowane także na terenie Niemiec.

Możliwa jest także praca w Niemczech blisko granicy. Jeżeli znajdziemy odpowiednią firmę transportową, będziemy mogli być blisko rodziny, a jednocześnie pobierać wypłatę w euro.

Praca w Niemczech dla mężczyzn - kierowca

Spawacz

Jednym z najczęściej poszukiwanych zawodów na terenie Niemiec jest spawacz. Wykwalifikowani pracownicy z doświadczeniem mogą znaleźć zatrudnienie w różnych branżach praktycznie od zaraz. Jeżeli więc posiadamy wykształcenie w tym kierunku, możemy z powodzeniem próbować swoich sił za zachodnią granicą. Zarobki spawaczy sięgają od 1 800 do nawet 4 000 euro.

Warto wspomnieć, że w ostatnich latach jest to jedna z najbardziej poszukiwanych specjalności na niemieckim rynku pracy, a zarobki w branży z roku na rok stale wzrastają.

Praca w Niemczech dla mężczyzn - spawacz

źródło zdjęcia: Getty Images / Kerkez

Praca w Niemczech dla mężczyzn: elektrycy poszukiwani

Dużym powodzeniem na rynku pracy mogą cieszyć się także elektrycy. Praca w Niemczech dla mężczyzn z wykształceniem zawodowym tego typu dostępna jest w różnych sektorach. Dla elektryków zagwarantowana jest także ustawowa płaca minimalna, która wynosi w 2019 roku 11,40 euro za godzinę.

Im bardziej specjalistyczne wykształcenie oraz dłuższe doświadczenie, tym płace są wyższe. Warto pamiętać, że w tym zawodzie niezbędna będzie w większości przypadków znajomość języka niemieckiego.

Praca w Niemczech dla mężczyzn - elektryk

źródło zdjęcia: Getty Images / Shinyfamily

Praca w Niemczech dla mężczyzn na produkcji

Panowie, którzy nieco gorzej radzą sobie z komunikowaniem się w języku niemieckim, mogą poszukiwać zatrudnienia w firmach produkcyjnych. Bardzo dużo agencji pośrednictwa pracy oferuje pracę „na taśmie” ze wsparciem polskojęzycznego koordynatora na miejscu. Wielu pośredników przewiduje także pomoc w znalezieniu zakwaterowania oraz w negocjowaniu umowy.

Praca w Niemczech dla mężczyzn - praca na produkcji

źródło zdjęcia: Getty Images / vizualni

Praca sezonowa w gospodarstwach rolnych

Praca fizyczna w dużych, niemieckich gospodarstwach skierowana jest najczęściej do panów. Wymaga ona dużej siły oraz dobrej kondycji zdrowotnej. Najczęściej zatrudnienie przewidziane jest na czas zbiorów. Sezon zaczyna się już maju, dlatego warto odpowiednio wcześnie rozpocząć poszukiwania. W tym przypadku znajomość języka niemieckiego również nie będzie konieczna.

Listę gospodarstw, które poszukują pracowników sezonowych na dany okres można znaleźć na niemieckim portalu www.saisonarbeit-in-deutschland.de (sprawdź tutaj). Jeżeli jednak nie znajmy języka możemy opierać się na ogłoszeniach z polskich stron, gdzie najczęściej pojawiają się oferty agencji pośrednictwa pracy.

Praca w Niemczech dla mężczyzn - praca sezonowa

Praca w Niemczech dla mężczyzn: opiekun osób starszych

Pomimo tego, że zawód ten najczęściej kojarzy nam się z pracą dla pań, niemiecki rynek opieki społecznej poszukuje także mężczyzn. W wielu przypadkach siła fizyczna okazuje się dużym atutem. Panowie z doświadczeniem w tej branży mają więc duże szanse na znalezienie dobrej posady.

Poszukiwania są tym łatwiejsze, że w Polsce działa wiele agencji pośrednictwa, które specjalizują się w pozyskiwaniu pracowników tylko tej branży. Płaca minimalna dla tej branży w 2019 roku wynosi 11,05 euro za godzinę na zachodzie oraz 10,55 euro na wschodzie Niemiec.

Dowiedz się więcej: Praca w Niemczech dla kobiet

Praca w Niemczech dla mężczyzn - opiekun osób starszych

źródło zdjęcia: Getty Images / SarahlWard

Praca w branży hotelarskiej i gastronomicznej

W Niemczech bardzo łatwo o zatrudnienie w sektorze hotelarskim i gastronomicznym. Niezbędna będzie dobra znajomość języka niemieckiego oraz doświadczenie. Na niemieckich portalach pośredniczących w szukaniu pracy z łatwością znajdziemy sporo ogłoszeń dla zawodu kucharza, kelnera czy recepcjonisty. Warto poszukiwać pracy zwłaszcza w regionach turystycznych, gdzie potencjalnych miejsc zatrudnienia jest znacznie więcej.

Praca w Niemczech dla mężczyzn - kelner

źródło zdjęcia: Getty Images / JackF

Praca w policji

Niemcy od kilku lat borykają się z problemem niedostatecznej liczby kadetów służb mundurowych. Z tego powodu w ostatnim czasie bardzo chętnie w szeregi policji przyjmowani są Polacy. Kraj związkowy Brandenburgia przygotował nawet stronę internetową w języku polskim (sprawdź tutaj) dla osób, które są zainteresowane rozpoczęciem kariery na terenie Niemiec.

Również w szkołach na terenie Polski pojawiają się przedstawiciele niemieckiej policji, którzy kuszą atrakcyjną formą zatrudnienia. Jeżeli więc rozważamy wyjazd za zachodnią granicę na stałe i marzymy o pracy w sektorze publicznym, to wstąpienie do szkoły policyjnej, która gwarantuje zatrudnienie może być dla nas doskonałą okazją.

Praca w Niemczech dla mężczyzn - praca w policji

źródło zdjęcia: Getty Imageswelcomia

Znalezienie pracy w Niemczech dla mężczyzn nie jest trudne. Rynek naszych zachodnich sąsiadów pełen jest wolnych miejsc, a zatrudnienie można znaleźć od ręki. Warto więc spróbować swoich sił i nie zrażać się koniecznością załatwienia niezbędnych formalności. Wysokie zarobki i dobre warunki pracy z pewnością będą świetnym wynagrodzeniem za trud włożony w poszukiwania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ