Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
07 Wrz, 2018 - 03:00

Praca w Niemczech dla kobiet

Mariola Krzyżak

Praca w Niemczech dla kobiet to szansa na zatrudnienie z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Sprawdź, gdzie szukać najlepszych ofert!

Praca w Niemczech dla kobiet to okazja do poprawienia swojej sytuacji finansowej i rozwoju zawodowego. W kraju naszych zachodnich sąsiadów w wielu branżach brakuje wykwalifikowanych pracownic, a zapotrzebowanie na nie stale rośnie. W jakich branżach warto szukać zatrudnienia? Podpowiadamy.

Praca w Niemczech dla kobiet – najpopularniejsze branże

Oferty pracy w Niemczech skierowane są zazwyczaj ogólnie do każdego, gdyż prawo przewiduje, że pracodawcy nie mogą faworyzować jednej z płci. W praktyce jednak można znaleźć ogłoszenia, w których jasno preferowane są kobiety, gdyż zwyczajowo niektóre branże częściej zatrudniają do pracy panie.

Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku kobiet kluczowa może okazać się znajomość języka niemieckiego. Statystycznie bowiem to mężczyznom nie mówiącym po niemiecku łatwiej jest znaleźć zatrudnienie. Jeżeli więc decydujemy się na wyjazd, warto zainwestować czas w podszkolenie języka na poziom minimum komunikatywny.

Opieka nad osobami starszymi

Branża zajmująca się opieką nad osobami starszymi jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów zatrudnienia dla kobiet. Ciągle poszukiwane są pracownice, które będą w stanie zajmować się seniorami zarówno w ich prywatnych mieszkaniach, jak i w domach opieki społecznej. Warto wspomnieć, że zatrudnienie można znaleźć zarówno samodzielnie, poszukując prywatnych osób potrzebujących wsparcia do opieki dla swoich najbliższych, jak i poprzez agencje koordynujące wyszukiwanie pracowników.

Do podjęcia pracy w sektorze opieki wymagana jest minimum komunikatywna znajomość języka niemieckiego, która umożliwi nam swobodne porozumiewanie się z naszym podopiecznym. Bardzo często niezbędne będzie także doświadczenie poparte referencjami. Opiekunka osób starszych musi wyróżniać się także wysoką empatią, odpornością na stres, a także bardzo często gotowością do zamieszkania z podopiecznym i zajmowania się nim przez całą dobę.

Zarobki w Niemczech dla opiekunek są znacznie wyższe w stosunku do Polski. Ustawa o płacy minimalnej przewiduje, że w 2018 roku opiekun nie może zarabiać godzinowo mniej niż 10,55 euro na zachodzie oraz 10,05 euro na wschodzie Niemiec. Do 2020 roku stawki te zwiększą się do odpowiednio 11,35 euro oraz 10,85 euro. Stawki te jednak nie obowiązują w przypadku opieki domowej. W tym przypadku liczy się ogólna stawka minimalna.

Praca w Niemczech dla kobiet - opiekunka osób starszych

źródło zdjęcia: Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

Pielęgniarstwo

W Niemczech, podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, brakuje pielęgniarek. Osoby z wykształceniem w tym kierunku oraz dobrą znajomością języka niemieckiego z łatwością mogą więc znaleźć pracę w sektorze medycznym. Zatrudnienie oferowane jest nie tylko w szpitalach i przychodniach, ale także w domach opieki społecznej.

Bardzo często dla seniorów, których stan zdrowia jest poważny poszukiwane są właśnie osoby z doświadczeniem medycznym. W zależności od stopnia znajomości języka pracę można znaleźć zarówno na samodzielnym stanowisku, jak i jako pomoc pielęgniarska. Wykwalifikowana kadra może liczyć na zarobki zaczynające si od 1 500 euro netto miesięcznie.

W niektórych krajach związkowych braki kadrowe są na tyle duże, że dyrektorzy szpitali kuszą nowych pracowników atrakcyjnymi bonusami, takimi jak np. mieszkanie pracownicze za darmo. Dużą zaletą jest również fakt, że dyplomy polskich uczelni można łatwo nostryfikować w Niemczech.

Praca w Niemczech dla kobiet - pielęgniarki

źródło zdjęcia: Getty Images / dusanpetkovic

Nauczyciele

Dobrze płatna praca w Niemczech dla kobiet to również sektor edukacji publicznej. U naszych zachodnich sąsiadów szacuje się duże, kilkunastotysięczne niedobory w kadrze, co otwiera drzwi dla polskich nauczycieli. Aby uczyć w szkole należy posiadać wyższe wykształcenie, które musi zostać uznane przez niemieckie instytucje. Niezbędna będzie także doskonała znajomość języka.

W niektórych przypadkach początkujący nauczyciele będą musieli przejść przez szkolenia przystosowujące do pracy w niemieckim szkolnictwie. Zainwestowanie czasu jednak z pewnością się opłaci, gdyż kadra nauczycielska jest świetnie opłacana i cieszy się wieloma przywilejami.

Nauczyciele zarabiają od 2 500 do ponad 3 000 euro netto miesięcznie. Do tego zawód ten obdarzony jest w kraju naszych zachodnich sąsiadów dużym zaufaniem społecznym i szacunkiem.

Praca w Niemczech dla kobiet - nauczycielka

źródło zdjęcia: Getty Images / evgenyatamanenko

Kadra sprzątająca

W przypadku braku kwalifikacji do wykonywania konkretnego zawodu panie chcące wyjechać mogą zatrudnić się w firmach sprzątających. Wówczas bardzo często nie będzie potrzebna znajomość języka, chociaż komunikatywny niemiecki zawsze będzie dużą zaletą w oczach potencjalnego pracodawcy. Atutem będzie także posiadanie prawa jazdy.

W branży sprzątającej zazwyczaj oferowane są minimalne stawki, które w 2018 roku wynoszą 8,84 euro. Warto nadmienić, że w tym sektorze bardzo dużo firm prowadzonych jest przez Polaków, co zdecydowanie ułatwi znalezienie zatrudnienia.

Dowiedz się więcej: Praca w Niemczech bez języka >>

Praca w Niemczech dla kobiet - sprzątanie domu

źródło zdjęcia: Getty Images / AndreyPopov

Praca w Niemczech dla kobiet na produkcji i w magazynach

Bardzo dużo kobiet decyduje się także na pracę na tzw. „taśmie” lub w magazynach, w których do obowiązków należy opieka nad towarem. Jest to praca fizyczna, jednak w Internecie pojawia się wiele ofert takiego zatrudnienia. Koordynowanie dopinania formalności przez agencje pośrednictwa pracy znacznie ułatwia organizację całego wyjazdu, zwłaszcza w przypadku słabej znajomości języka. W tym sektorze znajdziemy także sporo ofert pracy dla par, co umożliwi nam np. wyjazd z drugą połówką.

Dowiedz się więcej: Praca w Niemczech dla par >>

Praca w Niemczech dla kobiet - praca na produkcji

źródło zdjęcia: Getty Images / DuxX

Praca sezonowa za granicą

Wiele kobiet decyduje się na wyjazd za granicę do pracy sezonowej, która najczęściej odbywa się w dużych gospodarstwach rolnych i polega na zbiorach owoców i warzyw. Jest to sposób na szybki zarobek w okresie wakacyjnym, który pomoże nam podreperować budżet na kolejne miesiące.

Warto jednak pamiętać, że pomimo dobrej płacy jest to ciężka praca fizyczna, którą często trzeba wykonywać bez względu na warunki pogodowe.

Praca w Niemczech dla kobiet - zbiory warzyw

źródło zdjęcia: Getty Images / VladTeodor

Praca w Niemczech dla kobiet – jak szukać?

Znalezienie satysfakcjonującej nas posady za granicą nie jest łatwe. Z pewnością wśród pań znalezienie zatrudnienia będzie najłatwiejsze w przypadku doświadczonych opiekunek. To właśnie takich ogłoszeń można zobaczyć najwięcej na internetowych portalach.

W tym sektorze najlepiej jest opierać się na ofertach wystawianych przez agencje pośrednictwa pracy. Wiele z nich posiada ogromne doświadczenie w oddelegowywaniu pracowników dla niemieckich zleceniodawców. Większość agencji oferuje także kompleksową pomoc w zorganizowaniu wyjazdu oraz załatwieniu wszelkich formalności. Można trafić również na pośredników, którzy proponują kursy doszkalające ze znajomości języka niemieckiego.

Generalnie można pokusić się o stwierdzenie, że w przypadku pewnej dozy ostrożności, Internet jest najlepszym miejscem na znalezienie atrakcyjnych ofert dotyczących pracy w Niemczech. W przypadku nieznajomości niemieckiego możemy wyszukiwać oferty także na polskich portalach specjalizujących się w ogłoszeniach zagranicznych. W przypadku wykwalifikowanej kadry można zwracać się również o pomoc do instytucji rządowych, zarówno polskich, jak i niemieckich.

Dobra praca w Niemczech dla kobiet to szansa na zarówno na rozwój zawodowy, jak i satysfakcjonujące zarobki. Zatrudnienie można znaleźć zarówno decydując się na krótki wyjazd, jak i przenosząc się do Niemiec na stałe. Wystarczy spora dawka determinacji i chęć do nauki, a niemiecki rynek pracy odwdzięczy się nam wieloma ofertami zatrudnienia. Jeżeli więc planujemy wyjazd za zachodnią granicę, warto od zaraz rozpocząć naukę języka niemieckiego, aby ułatwić sobie start i zwiększyć swoje szanse.

ZOBACZ RÓWNIEŻ