Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
05 Wrz, 2018 - 03:00
Praca w Niemczech bez języka

Praca w Niemczech bez języka

Mariola Krzyżak

Praca w Niemczech bez języka – jak znaleźć zatrudnienie nie znając niemieckiego? W jakich branżach szukać? Dowiedz się więcej!

W jakich branżach praca w Niemczech bez języka jest możliwa? Jak zorganizować wyjazd pomimo braku komunikatywnego posługiwania się niemieckim? Wielu Polaków nadal rozważa opcje wyjazdu zarobkowego za granicę. Część rodaków decyduje się na zatrudnienie w obcym kraju pomimo nieznajomości języka. Czy warto?

Praca w Niemczech bez języka – w jakich branżach warto szukać zatrudnienia?

Praca w Niemczech bez języka nadal jest możliwa, a wiele branży poszukuje pracowników, którzy przede wszystkim wykazują chęć do rzetelnego spełniania prostych obowiązków niewymagających częstej komunikacji. W przypadku Polaków, w Niemczech funkcjonuje wiele firm zatrudniających polskojęzycznych koordynatorów, którzy na miejscu wspierają nowych pracowników i koordynują ich obowiązki. W jakich sektorach praca za granicą bez języka jest możliwa?

Firmy sprzątające

Najpopularniejszą formą zatrudnienia w przypadku braku dostatecznej znajomości języka jest znalezienie pracy w sektorze firm sprzątających. Warto nadmienić, że wiele z nich prowadzonych jest przez Polaków, co ułatwi nam znalezienie pracy bez umiejętności porozumiewania się po niemiecku.

Do obowiązków należy najczęściej sprzątanie większych obiektów, typu siedziby firm itp. Jest to praca zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, jednak należy pamiętać, że wymaga ona dobrej kondycji fizycznej i braku przeciwwskazań do pracy ze środkami chemicznymi. Bardzo często pracodawcy wymagają także posiadania prawa jazdy, aby móc poruszać się z miejsca na miejsce firmowym samochodem.

Praca w Niemczech bez języka na produkcji

Kolejnym z sektorów poszukujących dużej liczby pracowników są firmy produkcyjne. Tak zwana „praca na taśmie” nie wymaga częstej komunikacji, a w przypadku znalezienia oferty na polskojęzycznych stronach bardzo często agencje pośredniczące gwarantują na miejscu wsparcie polskich koordynatorów.

Branża produkcyjna szuka najczęściej pracowników na dłuższy okres czasu oraz na pełen etat, co może być zaletą dla wielu osób. Tego typu zatrudnienia warto szukać zwłaszcza poprzez agencje pośredniczące, które bardzo często ogłaszają się na polskich portalach.

Praca przy zbiorach

Bardzo wielu niemieckich rolników w sezonie zbioru plonów potrzebuje dodatkowej siły roboczej. Jeżeli jesteśmy więc zainteresowani fizyczną pracą na okres letni, to z łatwością znajdziemy gospodarstwo rolne poszukujące pracowników. W tego typu pracy nie jest wymagana znajomość języka, gdyż zazwyczaj większość osób zatrudnionych na sezon pochodzi spoza Niemiec. Wymagana jest natomiast duża sprawność fizyczna.

Warto pamiętać, że na terenie Niemiec obwiązuje ustalona, minimalna stawka, jaką pracodawcy muszą płacić za godzinę również pracownikom sezonowym. W przypadku tego typu zatrudnienia oferowana jest najczęściej praca bez języka z zakwaterowaniem na miejscu. Zazwyczaj jest ono płatne, jednak zdarzają się także opcje skorzystania z bezpłatnych kwater robotniczych.

Praca na budowie

Mężczyźni nieznający języka w łatwy sposób będą mogli znaleźć pracę w sektorze budowlanym. Wynika to nie tylko z faktu, że sektor ten ciągle poszukuje pracowników, ale także z tego, że na terenie Niemiec działa mnóstwo firm budowlanych prowadzonych przez Polaków.

Szczególnie cenieni są wykwalifikowani budowlańcy z dużym doświadczeniem. To właśnie lata praktyki często rekompensują braki w znajomości języka. Warto także wspomnieć o tym, że pracownicy tego sektora są bardzo dobrze opłacani. Warto więc szukać ofert pracy zarówno na polskich portalach, jak i przez agencje pracy lub znajomych.

Praca w Niemczech bez języka – jak znaleźć zatrudnienie?

Znalezienie zatrudnienia bez znajomości języka kraju docelowego nie jest łatwe, gdyż nie mamy możliwości swobodnego przeglądania niemieckich portali internetowych. Oferty pracy w Niemczech można jednak znaleźć także na polskojęzycznych stronach. Zazwyczaj są to ogłoszenia od pośredników pracy, którzy zajmują się poszukiwaniem pracowników dla niemieckich zleceniodawców.

Dzięki znalezieniu oferty z agencji możemy mieć pewność, że otrzymamy wsparcie w załatwianiu wszelkich formalności związanych z podpisywaniem umowy i negocjowaniem jej warunków. Warto jednak pamiętać o tym, aby wcześniej dokładnie sprawdzić wiarygodność pośrednika.

Dowiedz się więcej: Praca w Niemczech dla mężczyzn >>

Praca w Niemczech bez języka – jak szukać ofert?

Jak sprawdzić agencje pośrednictwa pracy?

Wyjazd za granicę bez znajomości języka to duże wyzwanie, z którym wiąże się pewne ryzyko. Dlatego bardzo ważne jest znalezienie wiarygodnego pośrednika, który nas nie wykorzysta. Należy więc zwrócić uwagę na kilka kwestii dotyczących agencji:

  • certyfikat – wiarygodna agencja powinna posiadać certyfikat; można sprawdzić to na stronie Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnień (sprawdź tutaj) lub w Wojewódzkim Urzędzie Pracy;
  • informacje na forach internetowych – warto przejrzeć wiadomości, jakie inne osoby zamieszczają na forach dla pracowników wyjeżdżających do Niemiec; negatywne opinie powinny wzbudzić naszą czujność;
  • warunki umowy – każdy pośrednik przed oddelegowaniem pracownika musi zawrzeć z nim umowę; w jej warunkach powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące zatrudnienia zagranicą;
  • opłaty – znakiem ostrzegawczym przed nieuczciwymi agencjami powinien być moment, w którym pośrednik poprosi nas o wpłacenie zaliczki na poczet np. zakwaterowania.

Dowiedz się więcej: Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech – zasady przyznawania dla Polaków >>

Poszukiwanie pracy przez Internet

Praca w Niemczech bez języka może zostać znaleziona także w Internecie. Warto w tym celu odwiedzać duże, polskie portale (np. www.praca-niemcy24.pl – sprawdź tutaj) pośredniczące w wystawianiu ofert na niemiecki rynek. Zazwyczaj na takich portalach ogłaszają się agencje pracy, można jednak trafić także na prywatne propozycje pracy np. w firmach prowadzonych przez Polaków.

Dobrym sposobem jest przeszukiwanie także portali dla niemieckiej Polonii (np. My Polacy – sprawdź tutaj), na których użytkownicy bardzo często dzielą się informacjami na temat sprawdzonych pracodawców. Warto sprawdzać także największe polskie strony dotyczące szukania zatrudnienia, gdyż również na nich znajdziemy sporo ofert dotyczących zagranicznych posad.

Dowiedz się więcej: Kurs językowy w Niemczech – gdzie szukać i jaki wybrać? >>

Jak poradzić sobie za granicą bez znajomości języka?

Praca w Niemczech bez języka będzie wymagać od nas dużej determinacji w radzeniu sobie z codziennością. Dlatego istotna będzie minimum komunikatywna znajomość języka angielskiego, który umożliwi nam dogadywanie się z innymi ludźmi.

Niemcy przeważnie mówią po angielsku, jednak trafiając na starsze osoby możemy mieć trudność z porozumiewaniem się. Warto więc zabrać ze sobą także tradycyjne „rozmówki” niemieckie, gdyż w niektórych sytuacjach znajomość pojedynczych słówek może okazać się niezbędna. Zamiast słowników w papierowej formie możemy zaopatrzyć się także w aplikacje na telefon, dzięki czemu będziemy posiadać pomoc w rozszyfrowywaniu obcych słówek zawsze przy sobie. Przyda się to chociażby podczas robienia zakupów.

Jeżeli natomiast będziemy zmuszeni do załatwienia np. konta bankowego czy wynajęcia mieszkania, warto poprosić o pomoc osobę mówiącą po niemiecku. Decydując się na pracę przez agencję można zadbać jeszcze przed wyjazdem o to, aby zakwaterowanie oraz załatwianie wszelkich formalności na miejscu odbywało się przy pomocy polskich koordynatorów.

Praca w Niemczech bez języka – czy warto? Na to pytanie nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Jednak przy odrobinie determinacji Polacy mogą znaleźć zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów nawet bez znajomości języka, a wynagrodzenie może okazać się na tyle atrakcyjne, że decyzja o wyjeździe nie będzie trudna. Jeżeli jednak planujemy migracje zarobkową, warto zainwestować trochę czasu w naukę minimum podstaw obcego języka, gdyż jego znajomość znacznie zwiększy nasze szanse na zagranicznym rynku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ