Syntia Militowska
Syntia Militowska
16 Paź, 2017 - 02:00

Praca za granicą: praca w Holandii

Syntia Militowska

Praca w Holandii – przedstawiamy przewodnik o pracy w kraju tulipanów i wiatraków. Przed wyjazdem, koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Holandia najczęściej kojarzy nam się z kolorowymi tulipanami, wiatrakami i wszechobecną tolerancją. Jak z kolei wygląda praca w Holandii? Czy warto zdecydować się na wyjazd do pracy do tego kraju i na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Pozwolenie na pobyt w Holandii – czy jest potrzebne?

Pozwolenie na pracę w Holandii jako takie nie jest potrzebne. Jednakże należy pamiętać, że praca w tym państwie nie może mieć miejsca, jeśli nie wyrobimy sobie numeru BSN, który niegdyś zwany był numerem Sofi (jest to numer identyfikacji podatkowej).

Aby praca w Holandii była dla nas możliwa należy więc wypełnić wniosek (dostępny także w języku polskim) w urzędzie podatkowym w Holandii, po czym numer BSN dostaniemy od ręki.

Uwaga! Numer BSN jest także niezbędny, jeśli chcemy kupić bądź wynająć mieszkanie. Nie obejdziemy się bez niego także w przypadku konieczności skorzystania z opieki lekarskiej i szpitalnej.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą – jak szukać i gdzie warto wyjechać >>

Praca za granicą: praca w Holandii - flaga

Czy masz prawo do pracy w Holandii?

Posiadając numer BSN, mamy prawo do pracy w Holandii. Jednakże warto pamiętać, że jeśli decydujemy się na pobyt krótszy, niż cztery miesiące powinniśmy zawsze mieć ze sobą:

  • Ważny dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty),
  • Numer podatkowy BSN,
  • Ubezpieczenie zdrowotne (w Holandii jest ono obowiązkowe),
  • Obecną umowę o pracę.

Jeśli natomiast decydujemy się na pobyt w Holandii trwający powyżej czterech miesięcy, oprócz wyżej wymienionych dokumentów powinniśmy posiadać także:

  • Zgłoszenie w Urzędzie Imigracji i Naturalizacji,
  • Wpis do gminnej ewidencji ludności (czyli po prostu zameldowanie w aktualnym miejscu zamieszkania).

Uwaga! Jeśli wiemy, iż nasz pobyt będzie trwał dłużej niż 4 miesiące, powinniśmy w ciągu 5 dni od dnia przyjazdu zgłosić się do urzędu gminy. Każdy członek rodziny (w tym dzieci) powinien osobiście stawić się w tym urzędzie w celu dokonania meldunku.

Dowiedz się więcej: Praca sezonowa za granicą – gdzie dorobić w wakacje? >>

Praca za granicą: praca w Holandii - rowery w Amsterdamie

Praca w Holandii – to trzeba wiedzieć

Czas pracy

Standardowy pełny wymiar pracy w Holandii obejmuje pracę od 36 godzin do 40 godzin tygodniowo. Jeśli pracodawca nakazuje nam pracować dłużej to pamiętajmy, że za owe nadgodziny należy nam się odpowiednie wynagrodzenie lub adekwatne do nadgodzin dni wolne od pracy.

Wynagrodzenie

Bolączką Holendrów oraz pozostałych osób, które decydują się na krok, jakim jest praca w Holandii są tak zwane wiekówki. Polegają one na tym, że wynagrodzenie zależne jest od wieku pracownika. Nie ma znaczenia to, że szesnastolatek wykonuje taką samą pracę jak jego trzydziestoletni kolega, bowiem ze względu na obowiązujące wiekówki – każdy z nich dostanie różną pensję.

Według danych z 2017 roku szesnastolatek, którego tydzień pracy wynosi 36 godzin tygodniowo dostanie 3,44 euro za godzinę, zaś osoba na tym samym stanowisku, wykonująca te same obowiązki, która pracuje w takim samym wymiarze godzin, lecz ma skończone 23 lata – zarobi w tym samym czasie 9,95 euro za godzinę.

Niestety, wiele młodych osób ma poczucie, że praca w Holandii jest niesprawiedliwa dla młodych. Jednakże z drugiej strony tak niskie stawki oferowane młodym pracownikom mają skłonić ich do podjęcia dalszej edukacji, a nie pracy.

Urlopy

Praca w Holandii wiąże się także z urlopami, które są przyznawane adekwatnie do czasu pracy, a ich długość regulują układy zbiorowe lub umowa o pracę. Ponadto warto pamiętać, że możliwość wykorzystywania dni wolnych pracownicy otrzymują nie od razu, lecz stopniowo.

Dowiedz się więcej: Wiek emerytalny w Europie >>

Praca za granicą: praca w Holandii - mapa

Ile kosztuje życie w Holandii?

Praca w Holandii pozwala na satysfakcjonujące życie, bowiem koszty utrzymania są tu stosunkowo niewielkie. Mówi się, że ceny są podobne do polskich, a w niektórych przypadkach nawet niższe.

Niestety, sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku usług – ich ceny mogą okazać się zbyt wysokie jak na standardowe holenderskie zarobki. Drogie są na przykład koszty transportu w Holandii oraz wizyty u fryzjera.

Polityka społeczna w Holandii

Holendrzy kładą duży nacisk na znajomość języka przez obcokrajowców. Owszem, praca w Holandii bez języka jest możliwa. Jednak osoba, która ten język zna jest o wiele przyjemniej traktowana aniżeli ktoś, kto holenderskiego nie zna. Warto pamiętać, że nawet nieudolne władanie językiem jest bardziej doceniane ze względu na nasze starania.

Praca w Holandii (zwłaszcza jeśli jest to praca dla par) łączy się z licznymi korzyściami, bowiem w tym kraju pracownikom przysługuje szereg świadczeń rodzinnych, a także liczne zwolnienia i ulgi podatkowe. Pozwala to na odliczenie znacznej ilości wydatków związanych z dziećmi czy z dojazdami do pracy. To tylko niektóre z wielu korzyści jakie niesie za sobą praca w kraju tulipanów.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą bez znajomości języka – gdzie szukać? >>

Ile kosztuje leczenie w Holandii?

Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii jest obowiązkowe dlatego też należy mieć ze sobą swoją kartkę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Niestety, praca w Holandii i ubezpieczenie nie zwolnią nas z dodatkowych opłat, które mogą wyniknąć z opieki medycznej.

Dzieci do 18 roku życia mogą zostać przypisane do ubezpieczenia swojego rodzica, lecz nie dzieje się to automatycznie, dlatego też należy tę chęć zgłosić w ubezpieczalni.

Warto wiedzieć, że za podstawową konsultację lekarską nic nie zapłacimy. Wizyta u lekarza specjalisty, do którego wcześniej otrzymaliśmy skierowanie również jest bezpłatna, podobnie jak leki refundowane.

Bez względu na to, czy jest to praca sezonowa, praca dla par czy też jakakolwiek inna praca w Holandii, zawsze warto jest wykupić komercyjny pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, który zagwarantuje nam należną pomoc medyczną wtedy, kiedy będzie to konieczne.

Uwaga! Praca w Holandii wiąże się z posiadaniem obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego! Ponadto, pracodawca nie ma obowiązku odprowadzania składek zdrowotnych na rzecz swoich pracowników, nie tylko wtedy, kiedy jest to praca sezonowa.

Przed wyjazdem – na co zwrócić uwagę

Warto zawsze pozostać ostrożnym, nawet jeśli konkretna oferta pracy w Holandii wydaje się być dla nas idealną. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe należy więc pamiętać, by nie podpisywać niezrozumiałych dla nas umów. Natomiast po podpisaniu kontraktu o pracę, powinniśmy otrzymać jeden egzemplarz umowy.

Jeszcze przed wyjazdem, poinformujmy najbliższych o naszym nowym miejscu zamieszkania oraz przekażmy niezbędne informacje na temat firmy, w której będziemy pracować. Przed wyjazdem do Holandii przygotujmy również listę placówek dyplomatycznych, które w razie nagłej potrzeby udzielą nam niezbędnej pomocy.

Praca za granicą: praca w Holandii - tulipany

ZOBACZ RÓWNIEŻ