Syntia Militowska
Syntia Militowska
14 Wrz, 2017 - 05:00
Praca w Danii - co należy wiedzieć przed wyjazdem?

Praca w Danii – co należy wiedzieć przed wyjazdem?

Syntia Militowska

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, dzięki któremu praca w Danii nie będzie miała przed Tobą tajemnic. Poznaj najważniejsze informacje o pracy w tym państwie.

Praca w Danii wydaje się być obiecująca już nie tylko jako praca dodatkowa. Coraz więcej osób uważa, że praca za granicą jest doskonałym źródłem stałego dochodu. Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Danii.

Czy pozwolenie na pobyt w Danii jest potrzebne?

Praca w Danii i pobyt jest możliwy bez konieczności posiadania dokumentu jakim jest pozwolenie na pobyt w Danii, bowiem do trzech miesięcy od momentu przyjazdu obowiązuje wiza turystyczna. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują jedynie pracy dodatkowej, wykonywanej przez okres równy lub krótszy niż 3 miesiące.

Jednakże osoby, które decydują się na dłużej pozostać w Danii, muszą niezwłocznie złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt. Aby ubiegać się o takie pozwolenie należy złożyć stosowny wniosek w Urzędzie Imigracyjnym wraz z paszportem lub innym ważnym dokumentem podróży, fotografią paszportową, a także z dokumentacją wykazującą podstawy do pobytu w Danii.

Uwaga! Od momentu złożenia wniosku do momentu jego wydania może minąć nawet kilka tygodni. Jeśli nie jest to praca dodatkowa, a praca w Danii będzie trwała dłużej niż 3 miesiące, nie zwlekaj ze złożeniem wniosku do ostatniej chwili.

Dowiedz się więcej: Meldunek w Danii – to musisz wiedzieć!

praca w Danii

Czy masz prawo do pracy w Danii?

Praca w Danii (stała oraz dodatkowa), może odbywać się bez stosownego pozwolenia w przypadku osób będących obywatelami Szwajcarii, EOG, UE, a także krajów skandynawskich. Obywatele państw trzecich są zmuszeni ubiegać się o zezwolenie na pobyt w Danii.

Dowiedz się więcej: Praca sezonowa w Danii – kiedy i do jakiej pracy wyjechać? >>

Aby uzyskać pozwolenie na pracę w Danii należy wcześniej złożyć wniosek w Ambasadzie Danii znajdującej się na terenie Polski, można również złożyć wniosek o pozwolenie na pracę po przyjeździe do Danii w Urzędzie Imigracyjnym.

Wiele osób zaleca wybrać pierwszą opcję, bowiem okazuje się być ona o wiele prostsza. Pamiętajmy, aby do wniosku dołączyć:

 • Ważny paszport z fotografią,
 • Kopię umowy, którą zawarliśmy z duńskim pracodawcą,
 • Informacje mówiące o wynagrodzeniu, czasie wykonywanej pracy, a także o czynnościach, jakie będą leżeć w zakresie naszych obowiązków.

Uwaga! Wniosek o pozwolenie na pracę w Danii można złożyć w urzędzie osobiście, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobił to pracodawca.

Dowiedz się więcej: Legalna praca w Danii – niezbędne formalności >>

praca w Danii

Praca w Danii – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Praca za granicą wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Aby praca w Danii przebiegła możliwie bezproblemowo, należy odpowiednio wcześniej zebrać wszystkie potrzebne informacje o pracy w tym państwie.

Czas pracy

W pełnym wymiarze godzin czas pracy w Danii wynosi 37 godzin tygodniowo.

Wynagrodzenie

Wiele osób pracujących w Danii uważa, że jest to opłacalne – państwo słynie z bardzo wysokich zarobków. Należy jednocześnie pamiętać, że nie obowiązuje tam płaca minimalna, a koszty życia i leczenia są wysokie. Ponadto, Polacy nie zawsze mają możliwość otrzymywania wynagrodzeń równych pensji rodowitych Duńczyków.

Dowiedz się więcej: Praca w Unii: gdzie wyjechać, aby dobrze zarobić? >>

Urlopy

Praca za granicą często rządzi się innymi prawami niż w Polsce, tak samo jest z urlopami w Danii. Warto zaznaczyć, że duńskiemu pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie za czas spędzony na urlopie. Wynagrodzenie przysługuje jedynie wtedy, kiedy wykonywana jest praca.

Dania daje natomiast pracownikom prawo do dodatku urlopowego, który gromadzony jest na funduszu urlopowym danego pracownika. Pieniądze na fundusz urlopowy w Danii są odprowadzane z pensji pracownika proporcjonalnie do wysokości jego wypłaty i jest to 12,5% wynagrodzenia, przy czym z tej kwoty pracodawca musi odprowadzić podatek.

Ile kosztuje życie w Danii?

Choć polskie realia rynku pracy nie wydają się być zadowalające, warto zwrócić uwagę na fakt, że nie jest to najmniej opłacalna praca w Europie. Dania słynie z wysokich zarobków, jednakże są one adekwatnie wysokie do kosztów życia w tym państwie, a nie należą one do najmniejszych.

Koszty życia w Danii oscylują od ok. 3 500 do ok. 4 500 koron, przy czym koszty te mogą się nieznacznie różnić w zależności od stylu życia danej osoby, a także od regionu, w którym mieszka. Nie brakuje tu jednak ofert pracy, które oferują godziwe zarobki, umożliwiające odłożenie zadowalającej sumy pieniędzy.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Czechach >>

Polityka społeczna w Danii

Praca w Danii pozwala na otrzymanie zasiłków rodzinnych. Wiele osób ucieszy fakt, że zasiłki mogą przysługiwać na dzieci przebywające w Danii, a także na dzieci, które pozostają na terenie Polski. Warto zaznaczyć, że istnieją również specjalne dodatki przyznawane na dzieci samotnych rodziców.

Ponadto legalna praca w Danii uprawnia nas do:

 • Emerytury w Danii,
 • Opieki zdrowotnej,
 • Urlopów,
 • Świadczeń z tytułu bezrobocia,
 • Ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego,
 • Świadczeń macierzyńskich w Danii,
 • Renty z tytuły niezdolności do pracy.

Dowiedz się więcej: Zasiłki – wszystko o świadczeniach w Polsce >>

Ile kosztuje leczenie w Danii?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, zwana inaczej kartą EKUZ jest bezpłatnie wyrabiana w placówkach Narodowego Funduszu Zdrowia. Uprawnia nas ona do korzystania ze świadczeń medycznych za granicą. Niestety, karta EKUZ w Danii posiada bardzo wąskie spektrum możliwości co znaczy, że nie wszystko będziemy mogli załatwić nieodpłatnie.

Pobyt i praca za granicą niestety zawsze wiąże się z kosztami leczenia, czasem są one większe, a czasem mniejsze. Stała praca zmusza nas do długotrwałego pobytu na terenie danego kraju, a co za tym idzie, naraża nas to na wysokie koszty leczenia w Danii.

Karta EKUZ w Danii – czego nie pokryje?

Karta EKUZ niestety nie pokryje leczenia specjalistycznego, a nawet samych wizyt u specjalistów. Pobyt w szpitalu w Danii także będzie nas słono kosztował. EKUZ pokrywa transport karetką chorego na terenie Danii, niestety nie możemy liczyć na bezpłatny transport do Polski.

Aby uniknąć wielu wysokich kosztów, których czasem nawet praca w Danii wraz z wysokimi zarobkami może nie pokryć, warto zakupić ubezpieczenie zanim jeszcze rozpocznie się nasza praca. Należy pamiętać, że choć Dania słynie z wysokich zarobków, znana jest również z wysokich kosztów leczenia. W przypadku, jakim jest praca za granicą zawsze warto rozważyć zakup odpowiedniego ubezpieczenia.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Norwegii >>

Praca w Danii - co należy wiedzieć przed wyjazdem? - flaga

Praca w Danii – na co należy zwrócić szczególną uwagę

Choć praca za granicą może kusić bardzo atrakcyjnymi ofertami, warto pozostać ostrożnym. Zobacz co powinieneś wiedzieć:

 • Nigdy nie podpisuj umów, których zapisów nie rozumiesz lub które budzą Twoje wątpliwości.
 • Masz pełne prawo do otrzymania kserokopii swojego kontraktu.
 • Pracodawca powinien udostępnić Ci odcinek comiesięcznego wynagrodzenia.
 • Praca za granicą wiąże się z niejednym ryzykiem. Przed wyjazdem oraz w trakcie pracy w Danii poinformuj rodzinę o wszystkich istotnych kwestiach takich jak miejsce pracy, miejsce Twojego zamieszkania czy też ewentualny czas powrotu do Polski. Udziel im wszystkich informacji, które uważasz za słuszne i potrzebne.
 • Jeśli pracodawca nie przestrzega przepisów BHP możesz zgłosić to do Duńskiego Urzędu Inspekcji Pracy.
 • Jeśli masz podejrzenie, że pracodawca zaniechał odprowadzanie składek na podatek dochodowy lub na ubezpieczenie społeczne, powinieneś sprawdzić swój odcinek wypłaty, na którym powinny być informacje odnośnie pobieranych składek na: ATP, AM-bidrag, Ferie (Penge), a także na A-SKAT.
 • W przypadku niewypłacenia przez pracodawcę wynagrodzenia w wyznaczonym terminie powinieneś złożyć pisemną prośbę o jego wypłacenie. Pamiętaj! Masz na to tylko 7 dni od daty, w której powinieneś otrzymać należne wynagrodzenie.
 • W razie niewypłacenia przez pracodawcę wynagrodzenia, skontaktuj się z przedstawicielem związków zawodowych (jeśli dana firma do takowych należy) lub z prawnikiem (jeśli firma nie należy do związków zawodowych).
 • Na czas wyjazdu warto zabrać za sobą pieniądze lub kartę kredytową co wspomoże nas w razie wystąpienia przykrych niespodzianek.
 • Przed wyjazdem przygotuj listę numerów oraz adresów wszystkich placówek dyplomatycznych, w których uzyskasz pomoc w razie potrzeby.
Praca w Danii - co należy wiedzieć przed wyjazdem? - Kopenhaga

ZOBACZ RÓWNIEŻ