Michał Nielub
Michał Nielub
18 Lis, 2017 - 01:00

Praca za granicą: praca w Czechach

Michał Nielub

Praca w Czechach ma swoje plusy i minusy. Przekonaj się, jak musisz się przygotować, jeżeli planujesz wyjazd zarobkowy do naszego sąsiada.

Praca w Czechach nie jest destynacją zbyt często wybieraną przez rodaków. Możliwość podjęcia pracy zarobkowej w innych krajach np. w Niemczech wciąż wydaje się bardziej zachęcająca. Wynika to z faktu, że realnie rzecz biorąc u naszych południowych sąsiadów zarobimy po prostu mniej, niż w krajach strefy euro. O ile jednak wynagrodzenie zarówno w Polsce, jak i w Czechach jest na podobnym poziomie, to jednak praca w Czechach jest dla nas atrakcyjna. Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się dlaczego.

Praca w Czechach – formalności

Praca za południową granicą nie wymaga spełnienia wielu formalności. Przede wszystkim, aby podjąć zatrudnienie na czeskim rynku pracy nie musimy starać się o pozwolenie na pracę. Wszystko dzięki członkostwu w Unii Europejskiej. Rynki wszystkich państw członkowskich traktowane są jako wewnętrzny rynek pracy.

Meldunek w Czechach

Brak konieczności wystąpienia o pozwolenie na pracę nie oznacza, że podjęcie zatrudnienia nie wiąże się z żadnymi formalnościami. U naszego południowego sąsiada wciąż istnieje obowiązek meldunkowy. Z tego powodu praca w Czechach wiąże się z koniecznością odwiedzenia komisariatu policji (czes. cizinecká policie) w celu zgłoszenia meldunku. Mamy na to miesiąc od chwili przekroczenia granicy polsko-czeskiej.

Jeżeli nasz pobyt będzie trwać dłużej niż 3 miesiące, zobowiązani jesteśmy uzyskać prawo pobytu. Formularz jest dostępny na stronie czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (sprawdź tutaj). Musimy jednak pamiętać o tym, że sam dokument należy sporządzić w urzędowym czeskim języku. Taki formularz należy złożyć we właściwym miejscowo Wydziale do Spraw Cudzoziemców.

Praca w Czechach – wynagrodzenie

Najistotniejszą kwestią z naszego punktu widzenia jest wypłata, jaką otrzymamy za wykonaną pracę. Okazuje się, że praca w Czechach wiąże się z najmniejszym obciążeniem fiskalnym płacy brutto. Innymi słowy – jeżeli np. zarobimy u naszego sąsiada 4 900 zł brutto, otrzymamy 3 707 zł netto. Dla porównania za takie samo wynagrodzenie brutto w Polsce otrzymamy 3479 zł netto.

W jakich branżach znajdziemy zatrudnienie?

Praca w Czechach kusi przede wszystkim możliwością podjęcia zatrudnienia na wyuczonym stanowisku pracy. Determinowane jest to tym, że zjawisko bezrobocia tam praktycznie nie istnieje. Średnia stopa osób pozostających bez zatrudnienia oscyluje w granicach 4% i jest jedną z najniższych w Europie.

Praca za południową granicą możliwa jest w wielu sektorach gospodarki. Pożądani są przede wszystkim:

 • spawacze,
 • górnicy,
 • frezerzy,
 • tokarze,
 • personel hotelowy,
 • telemarketerzy.

Ciekawe oferty pracy można znaleźć również w sektorze kolejowym.

Praca w Czechach – najlepiej w Skoda Auto

Czesi cenią polskich specjalistów. Bardzo prężnie rozwija się tam rynek motoryzacyjny, na którym wiodącym podmiotem gospodarczym jest Skoda Auto. Najnowsze statystyki dowodzą, że przeciętne wynagrodzenie w tym koncernie wynosi 40 tys. koron czeskich, co w przeliczeniu na naszą walutę wyniesie ok. 6 600 zł.

Praca za granicą: praca w Czechach - flaga

Koszty życia

Podstawowym zagadnieniem, który determinuje koszty utrzymania w Czechach, jest stawka VAT. W przeciwieństwie do polskich realiów, obowiązuje tam 21% tego podatku. Wpływa to jednocześnie na większą siłę nabywczą pieniądza. W praktyce oznacza to, że za podobną kwotę kupimy tam po prostu więcej niż np. w Polsce.

Praca w Czechach wiąże się również z dużo niższym kosztem wynajmu mieszkania. Dla porównania – bardzo przestronną kawalerkę w dobrej lokalizacji w Pradze wynajmiemy za 1 700 zł. W Warszawie koszt podobnego mieszkania oscyluje w granicach 2 000 zł.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Norwegii >>

Pozostałe koszty

Do pozostałych kosztów życia w Czechach należy doliczyć wszystkie niezbędne wydatki na usługi bankowe, żywność itp.

Rynek bankowości w Czechach jest bardzo zbliżony do polskiego. Jednak o ile w naszym kraju możemy liczyć na naprawdę darmowe konta bankowe, o tyle u bankowców za południową granicą już tak różowo nie jest. Prawdziwie bezpłatnych kont jest naprawdę niewiele, zazwyczaj doliczane są koszty za utrzymanie rachunku, wydanie karty itp.

Ceny żywności na ogół są nieznacznie niższe niż w Polsce. Największą różnicę zobaczymy w cenach piwa, którego średnia cena wynosi w przybliżeniu 1,5-1,7 zł. Mowa oczywiście o uznanych markach. Z kolei ceny za jajka, pieczywo czy owoce są przybliżone do polskich. Największą różnicę obserwuje się w cenach drobiowego mięsa, za którego kilogram płaci się ok. 8 zł więcej.

Praca w Czechach – wymiar pracy i dni wolne

Praca w Czechach ma swój precyzyjnie określony wymiar. Tygodniowy czas pracy w systemie jednozmianowym wynosi 40 godzin. Jednak sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku systemu dwuzmianowego (38,75 godzin tygodniowo) oraz trójzmianowego (37,5 godziny w tygodniu).

Istotną kwestią są również ustawowe dni wolne od pracy. Praca w Czechach nie jest wykonywana w następujących dniach:

 • 1 stycznia,
 • Wielki Piątek,
 • Poniedziałek Wielkanocny,
 • 1 maja,
 • 8 maja,
 • 5 lipca,
 • 6 lipca,
 • 28 września,
 • 28 października,
 • 17 listopada,
 • 24 grudnia,
 • 25 grudnia,
 • 26 grudnia.

Co istotne dopuszcza się możliwość wykonywania pracy w dniach wolnych. W takiej sytuacji można dodatkowo wybrać dzień wolny lub ustaloną z pracodawcą kwotę, która prawnie nie została zdefiniowana.

Czechy: urlop wypoczynkowy i chorobowy

Praca za granicą u naszych południowych sąsiadów wiąże się z obowiązkiem udzielenia urlopu wypoczynkowego. Standardowo wynosi on 4 tygodnie (20 dni). W przypadku stanowisk urzędniczych oraz niektórych korporacji wymiar urlopu wynosi jednak 5 tygodni (25 dni). W obu przypadkach możemy z niego skorzystać po przepracowaniu 60 dni.

Interesującym nas zagadnieniem jest także urlop w wyniku choroby. W Czechach wynosi od 60% podstawowego wynagrodzenia. Przysługuje on jednak dopiero po 4 dniach choroby. W przypadku, gdy pracownik jest niezdolny do pracy dłużej niż 15 dni, wynagrodzenie to jest wypłacane przez czeski urząd w wymiarze 60% podstawowego wynagrodzenia.

Praca w Czechach – urlop macierzyński

Urlop macierzyński przysługuje kobietom, które były ubezpieczone przynajmniej przez 270 dni przed dniem porodu. Wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 60% wynagrodzenia i wypłacany jest przez 28 tygodni. Jeżeli pracownica urodziła jednak dwoje lub więcej dzieci, wówczas przysługuje jej 37 tygodni urlopu.

Gdzie szukać pracy w Czechach i na co uważać?

Najpopularniejszym sposobem na podjęcie pracy za granicą są Agencje Pośrednictwa Pracy, nazywane również Agencjami Doradztwa Personalnego. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że takie firmy wszystko załatwią za nas. Bardzo często również ukierunkują, w jakim zawodzie powinniśmy pracować ze względy na nasze doświadczenie, predyspozycje, wykształcenie itp.

Należy się jednak liczyć z różnymi opłatami za świadczenie tych usług. Oznacza to po prostu, że zarobimy mniej, niż gdybyśmy sami się zatrudnili u tego samego pracodawcy. Dodatkowo należy bardzo dokładnie czytać podpisywane umowy, ponieważ w tej branży możemy natknąć się na oszustów.

Dowiedz się więcej: Agencja pośrednictwa pracy za granicą – na co uważać >>

Można również samodzielnie szukać zatrudnienia. Praca w Czechach ogłaszana jest na wielu portalach, w tym coraz częściej polskich. Jednak również i w tym przypadku należy za każdym razem weryfikować firmę, która zamieszcza ogłoszenie. W wirtualnym świecie nie brakuje nieuczciwych osób i wyzyskiwaczy, skłonnych zatrudniać np. na czarno lub na gorszych warunkach, niż rodowitych Czechów. Miejmy tego świadomość.

Praca w Czechach może być ciekawym sposobem na zmianę warunków życia. Zestawiając zarobki do kosztów życia może się okazać, że różnice nie będą znaczące. Jednak to, co przyciąga Polaków do podjęcia zatrudnienia u naszych południowych sąsiadów to kwestie kulturowe. Czesi są znani z ogólnie bardziej optymistycznego podejścia do życia, nie lubią narzekać, a także są bardziej towarzyscy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ