ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
25 Mar, 2018 - 16:08

Praca sezonowa za granicą – gdzie dorobić w wakacje?

ARTYKUŁ PARTNERA

Praca sezonowa za granicą to dla wielu osób pomysł na dodatkowy zarobek w krótkim czasie. Powinna przynosić nie tylko korzyści materialne, ale również spełniać pewne oczekiwania, dzięki którym letnie miesiące upłyną po prostu przyjemniej. Podpowiadamy, dokąd wyjechać i jakich zarobków można się spodziewać.

Dla jednych będzie to możliwość podszlifowania języka, dla innych zdobycie cennego doświadczenia zawodowego bądź zawarcie nowych, międzynarodowych przyjaźni. Gdzie szukać pracy na wakacje i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Najpopularniejsze kierunki zagraniczne

Oferty sezonowej pracy za granicą kuszą Polaków szczególnie korzystnymi zarobkami. Większość krajów, które oferują pracę dla obcokrajowców należy do strefy euro. Przelicznik waluty przyciąga co roku tysiące osób, które mają tym samym możliwość zarobienia kilkukrotności polskiej pensji za ten sam rodzaj pracy.

Do pracy za granicą przyda się znajomość języka obcego, najlepiej angielskiego (choć nie jest to reguła i praca za granicą bez znajomości języka również jest możliwa). Możemy także spróbować pracy poza Polską nie tylko w celu zarobkowym, ale również by doszlifować język obcy. Cenna umiejętność posługiwania się innym niż ojczystym językiem z pewnością wzbogaci i uatrakcyjni nasze CV.

Przed wyjazdem należy także poznać podstawowe zwroty w języku z kraju, do którego jedziemy, gdyż nie wszędzie dogadamy się po angielsku. Poniżej przedstawiamy najczęstsze kierunki, gdzie wybierają się Polacy w poszukiwaniu wakacyjnej pracy na terenie Unii Europejskiej.

Dowiedz się więcej: Wyjazd za granicę do pracy – jak się przygotować? >>

Praca sezonowa w Niemczech

Myśląc o pracy sezonowej za granicą, niejednej osobie w pierwszej kolejności przyjdą do głowy nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy. Wakacyjnego zatrudnienia można tutaj szukać głównie w rolnictwie (przy zbiorach warzyw i owoców), w branży budowlanej, gastronomiczno-hotelarskiej, na produkcji bądź w magazynach. Bardzo popularną pracą sezonową w tym kraju jest też opieka nad osobami starszymi.

Dowiedz się więcej: Oferty pracy w Niemczech – gdzie szukać? >>

Na co konkretnie możemy liczyć? Nasi zachodni sąsiedzi oferują wakacyjną pracę przy zbiorach wiśni oraz śliwek w lipcu i sierpniu. Ponadto sierpień obfituje w zbiory chmielu. Stawka przy wykonywaniu tych prac waha się od 5 do 7 euro.

Znajomość języka gwarantuje pracę w branży gastronomiczno-hotelarskiej. Najwięcej ofert pracy dedykowana jest posadzie kelnera. Na tym stanowisku należy spodziewać się wynagrodzenia rzędu 8-9 euro za godzinę pracy. Miesiąc pracy gwarantuje zarobki wynoszące około 1 000 euro. Nie uwzględnia jednak napiwków, które pozwalają zarobić kolejne kilkaset euro. W efekcie praca za zachodnią granicą jako kelner wydaje się być bardzo atrakcyjną ofertą.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Niemczech >>

praca sezonowa za granicą opieka nad osobami starszymi w Niemczech

Praca sezonowa w Holandii

Królestwo Niderlandów to popularny kierunek wypraw w poszukiwaniu pracy sezonowej za granicą, szczególnie wśród Polaków.

W tym kraju najłatwiej o pracę sezonową przy uprawie roślin, warzyw i owoców (podczas zbioru warzyw i owoców, na plantacjach oraz w szklarniach). Kolejną szansę na zatrudnienie stwarzają zakłady produkcyjne (pakowanie produktów, przeładunki towarów) lub supermarkety (wykładanie towarów). Zatrudnienia można również szukać jako sprzątaczka, opiekunka do dzieci lub opiekun osób starszych.

Wśród wakacyjnych ofert często można natknąć się na pracę przy pielęgnacji i przycinaniu kwiatów – zazwyczaj są to lilie oraz tulipany, przy których można pracować przez całe wakacje.

Sadzenie kwiatowych cebulek lub praca na plantacji kalafiorów i ziemniaków to kolejna możliwość zarobku w Królestwie Holandii. Jest to idealna propozycja na wakacje, gdyż wypada ona w lipcu oraz sierpniu.

Jeśli z kolei interesuje nas praca tylko w sierpniu, możemy liczyć na zatrudnienie na plantacji brokułów, kapusty czy śliwek. Za wszystkie z wymienionych prac zazwyczaj oferowana jest płaca minimalna wynosząca około 1 400 euro miesięcznie.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Holandii >>

praca sezonowa za granicą - plantacje tulipanów w Holandii

Praca sezonowa w Wielkiej Brytanii

Praca na wyspach zawsze była kierunkiem często wybieranym przez naszych rodaków. Nie inaczej jest w wakacje gdzie ofert przybywa z każdym dniem. Pomoc w opiece nad osobami starszymi to jedna z najpopularniejszych prac dorywczych w Wielkiej Brytanii. Wiele ofert pracy sezonowej można również znaleźć w branży gastronomicznej (kelner, praca w kuchni), budowlanej bądź w rolnictwie.

Praca w rolnictwie to zazwyczaj stanowiska przy zbiorach truskawek, malin, szparagów czy pieczarek. Warto podkreślić, że pracodawcy często nie wymagają nawet znajomości języka angielskiego. Możemy także znaleźć oferty z darmowym zakwaterowaniem czy transportem. Za taką pracę proponowane jest wynagrodzenie opiewające na kwotę między 8 a 10 funtów za godzinę netto.

W przypadku umiejętności komunikatywnego porozumiewania się językiem można liczyć na zatrudnienie w branży hotelarsko-gastronomicznej. Dość często oferowane są stanowiska dotyczące sprzątania w angielskich akademikach. Będąc zatrudnionym w tym sektorze, otrzymamy wynagrodzenie zbliżone do tego, które oferowane jest za pracę przy zbiorach.

praca sezonowa za granicą w gastronomii w Wielkiej Brytanii

Praca sezonowa we Francji

Wraz z końcem wakacji pracę można znaleźć w republice francuskiej. Przy podstawowej znajomości języka angielskiego bądź francuskiego mamy szansę na dorobienie sobie np. przy zbiorze winogron, melonów, jabłek, orzechów czy oliwek. Pamiętajmy jednak, że charakterystyczny dla Francji okres winobrania zaczyna się dopiero z początkiem września.

Innymi sposobem na wakacyjny zastrzyk gotówki w tym kraju będzie praca przy hodowli trzody chlewnej bądź drobiu. Swych sił można również spróbować w branży hotelarskiej (jako recepcjonista bądź pokojówka) lub w gastronomii (kelner).

Istotnym jest fakt, iż język angielski może nie wystarczyć w codziennej komunikacji z mieszkańcami Francji, więc przygotujmy się na wyprawy z kieszonkowym słownikiem oraz powtórzmy podstawowe zwroty w języku francuskim.

Za wakacyjną pracę na terenie Francji należy spodziewać się stawek około 9 euro brutto za godzinę pracy. Jeśli zależy nam na większym zarobku, poprośmy także o możliwość pracy w weekendy, wówczas do podstawowego wynagrodzenia doliczane są bonusy rzędu 25% za pracę w sobotę oraz 50% za pracę w niedzielę.

praca sezonowa za granicą we Francji przy zbiorze winogron

Praca sezonowa w Szwecji

Jeśli poszukujemy pracy na Półwyspie Skandynawskim, w okresie letnim możemy liczyć na zatrudnienie przy zbiorach owoców oraz runa leśnego. Przy zbiorze truskawek pracę możemy znaleźć w czerwcu oraz lipcu.

Druga połowa lipca to czas na zbiory maliny moroszki. Przed podjęciem pracy należy wiedzieć, że moroszka występuje na terenach bagnistych oraz podmokłych. Oznacza to brodzenie w wodzie po kostki podczas wymagających zbiorów.

Pracując w Szwecji należy spodziewać się stawek wahających się między 160 a 800 koron. W przeliczeniu na złotówki można zarobić nawet 320 złotych dziennie. Wiąże się to jednak z niezwykle wyczerpującą i mozolną pracą.

Dowiedz się więcej: Praca sezonowa w Danii – kiedy i do jakiej pracy wyjechać? >>

Praca sezonowa za granicą - gdzie dorobić w wakacje? - Szwecja

Praca sezonowa w Norwegii

Skandynawia to ostatnio dość popularny kierunek w poszukiwaniu pracy. Oprócz wspomnianej już Szwecji obcokrajowcy zwykle wybierają Norwegię. To kraj, w którym szansę na wakacyjny zarobek można znaleźć w branży budowlanej, na farmach rybnych lub przy zbiorach owoców i warzyw (truskawki, ogórki, borówki, śliwki, gruszki, czereśnie).

Ponadto sporo ofert dotyczy pracy w szklarniach przy pielęgnacji i zbiorach kwiatów. Część ofert informuje, że nie jest wymagana znajomość języka. Warto jednak znać choćby podstawowe zwroty w języku angielskim, by nie być w kwestii komunikacji skazanym wyłącznie na innych.

Plantatorzy norwescy proponują stawkę około 150 koron norweskich brutto za godzinę pracy. W przeliczeniu na złotówki daje to około 66 złotych. Niektóre z ofert podają wynagrodzenie miesięczne. Wówczas możemy liczyć na kwotę ponad 21 000 koron, co po przeliczeniu na rodzimą walutę daje niebagatelną sumę ponad 9 500 zł brutto.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Norwegii >>

praca sezonowa za granicą w rybołówstwie w Norwegii

Praca sezonowa w Hiszpanii

W słonecznej Hiszpanii najłatwiej o sezonową pracę przy zbiorze owoców (głownie cytrusów, ale także i truskawek) – największe zapotrzebowanie na pracowników występuje w czerwcu oraz lipcu. Za całodzienną pracę przy zbiorach można liczyć na zarobki rzędu 5 euro na godzinę.

Przy dobrej znajomości języka możliwe jest  zatrudnienie w hotelarstwie (pokojówki i recepcjoniści) i gastronomii (kelnerzy i barmani). Istnieje również spore zapotrzebowanie do pracy jako opiekunowie do dzieci. Do tych prac wymagany jest język angielski, jednak często oczekiwana jest także znajomość hiszpańskiego, niemieckiego lub rosyjskiego. Zarobki na takim stanowisku wahają się między 1 000 a 1 200 euro za miesiąc.

Dowiedz się więcej: Płaca minimalna w wybranych państwach na świecie >>

praca sezonowa za granicą zbieranie pomarańczy w Hiszpanii

Praca sezonowa we Włoszech

Jeśli miejscem naszej wymarzonej pracy są Włochy, możemy liczyć na kilka ciekawych ofert. Pracy sezonowej najlepiej szukać tutaj w nadmorskich miejscowościach w branży hotelarsko-gastronomicznej (pokojówki, recepcjoniści, kelnerzy, kucharze, barmani). Oprócz umiejętności komunikatywnej rozmowy w języku angielskim, warto znać także podstawy języka włoskiego.

Jeśli jednak nie mamy zdolności lingwistycznych, nie musimy się martwić. Pod koniec wakacji na południu Włoch znajdziemy wiele ofert pracy podczas zbiorów oliwek, truskawek oraz pomidorów, z których słyną tamtejsze regiony. Zazwyczaj oferowane wynagrodzenie waha się między 4 a 7 euro.

praca sezonowa za granicą w barach we Włoszech

Jak znaleźć pracę za granicą?

Po wstępnej analizie kierunków w jakie planujemy się udać, można rozpocząć poszukiwania pracy. Najbezpieczniejszym sposobem jest zatrudnienie się u rodziny bądź znajomych, którzy mieszkają za granicą (jeżeli posiadamy taką możliwość) bądź sprawdzenie propozycji oferowanych przez agencje pracy.

Przy poszukiwaniu zatrudnienia bardzo pomocna może okazać się właśnie agencja pracy. Zazwyczaj ma ona wieloletnie doświadczenie i oferuje możliwość zatrudnienia od zaraz, pomagając w załatwieniu wszelkich formalności. Ta opcja zazwyczaj daje także możliwość zakwaterowania oraz z reguły zapewnia bezpłatny dojazd na miejsce pracy.

Są to istotne argumenty dla osób, które zamierzają rozpocząć swoją przygodę z zatrudnieniem w innym kraju, lecz nigdy wcześniej nie pracowały poza granicami Polski. Ponadto wiele ofert wakacyjnej pracy możemy znaleźć na specjalizujących się w tym temacie stronach internetowych.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą – jak szukać i gdzie warto wyjechać >>

Szukając pracy sezonowej za granicą poprzez agencje koniecznie sprawdźmy czy są one wiarygodne i bezpieczne. Każda agencja powinna posiadać certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej widniejący w KRAZ – Rejestrze Agencji Zatrudnienia (tę informację można sprawdzić tutaj). Ponadto pośrednik powinien wzbudzić nasze zaufanie i jeżeli go o to poprosimy, udostępnić wszystkie niezbędne dane firmy.

Przydatną stroną może się również okazać: www.bezpiecznapraca.eu (sprawdź tutaj).

Bądźmy również ostrożni, jeśli zdecydujemy się na poszukiwanie pracy na własną rękę. Każda oferta musi posiadać odpowiednie dane kontaktowe oraz bardzo dokładne informacje o rodzaju i miejscu pracy.

Dowiedz się więcej: Agencja pośrednictwa pracy za granicą – na co uważać >>

Praca sezonowa za granicą – na co jeszcze uważać?

Wybierając się do pracy sezonowej za granicę warto zwrócić uwagę także na:

  • znajomość języka obcego,
  • liczbę ofert pracy,
  • zarobki,
  • odległość od miejsca zamieszkania,
  • koszty codziennego życia,
  • sytuację gospodarczą kraju,
  • bezpieczeństwo w danym kraju,
  • atrakcyjność turystyczną kraju.

Dowiedz się więcej: Praca wakacyjna – za i przeciw >>

Pamiętajmy, że praca sezonowa za granicą nie powinna być synonimem tylko i wyłącznie żmudnego wysiłku. Ten wakacyjny okres powinien być przeznaczony również na poznawanie nowych osób, kultur i miejsc. Jeżeli nie jest to możliwe w ciągu tygodnia, to warto zagospodarować sobie trochę czasu, choćby w weekendy. Lato warto spędzić nie tylko pożytecznie, ale i przyjemnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ