ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
06 Cze, 2018 - 01:00

Praca sezonowa w Danii – kiedy i do jakiej pracy wyjechać?

ARTYKUŁ PARTNERA

Praca sezonowa w Danii dostępna jest dla Polaków niemal przez cały rok i daje szanse na atrakcyjne zarobki nawet bez znajomości języka. Jeśli interesuje Cię dobrze płatna praca za granicą, dowiedz się, dlaczego warto jej szukać właśnie w Danii i dlaczego Duńczycy czekają na Polaków z otwartymi rękami.

Praca sezonowa w Danii cieszy się wśród Polaków popularnością niezmiennie od wielu lat. To właśnie Polacy stanowią w Danii największą grupę pracujących cudzoziemców i jak przewidują eksperci, jeszcze długo to się nie zmieni. Duński rynek pracy jest bowiem bardzo chłonny, a dobrze płatną pracę można tu znaleźć w przeróżnych branżach, także bez znajomości języka duńskiego.

Praca w Danii coraz popularniejsza wśród Polaków

Swój rynek pracy dla Polaków Duńczycy otworzyli stosunkowo późno, bo dopiero w maju 2009 roku, czyli aż 5 lat później niż Wielka Brytania, czy Irlandia. W tamtym czasie praca w Danii nie wydawała się jeszcze Polakom zbyt atrakcyjna, ponieważ zdecydowało się na nią zaledwie 20 000 naszych obywateli.

Początkowo Dania jawiła się naszym rodakom jako mało interesujący kraj zarobkowy – głównie ze względu na barierę językową. Wkrótce jednak okazało się, że cudzoziemcom oferowana jest głównie praca sezonowa w Danii, do której znajomość języka duńskiego zwykle nie jest potrzebna.

Powstały również agencje pośrednictwa pracy, które zaczęły oferować kompleksową pomoc Polakom w znalezieniu odpowiedniej pracy i w załatwieniu wszelkich formalności. W efekcie liczba pracujących Polaków w Danii do 2016 roku zwiększyła się do około 48 tysięcy, co stanowi największą grupę pracujących cudzoziemców w tym kraju, zaraz po Niemcach, Rumunach i Szwedach.

Dlaczego Polacy chcą pracować w Danii?

Praca sezonowa w Danii zyskała uznanie wśród Polaków z co najmniej kilku powodów. Do najważniejszych z nich należą:

 • duży wybór ofert pracy dostępnej praktycznie przez cały rok, także dla osób bez kwalifikacji,
 • łatwość znalezienia zatrudnienia,
 • brak wymogu znajomości języka duńskiego,
 • wysokie zarobki nawet na najniższych stanowiskach,
 • stosunkowo niedaleka odległość Danii od Polski.

Należy podkreślić, że większość ofert pracy sezonowej w Danii wciąż dotyczy pracy fizycznej na najniższych stanowiskach, choć coraz częściej zdarzają się również oferty dla wykwalifikowanych specjalistów.

Dania od kilku lat odnotowuje wzrost gospodarczy, co objawia się m.in. rekordowo niskim bezrobociem. Pod koniec 2017 roku aż 40% firm zrzeszonych w Konfederacji Duńskiego Przemysłu miało problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników.

Również branża budowlana w Danii cierpi na notoryczny brak rąk do pracy. Biorąc to pod uwagę Polacy (których interesuje praca sezonowa w Danii) mogą być dzisiaj niemal pewni, że bez trudu znajdą zatrudnienie i to za atrakcyjne wynagrodzenie.

Dowiedz się więcej: Praca sezonowa za granicą – gdzie dorobić w wakacje? >>

Jaka praca sezonowa w Danii czeka na Polaków?

Praca sezonowa oferowana jest w Danii przez cały rok, jednak niektóre rodzaje prac występują tylko w określonych miesiącach.

Najczęściej występujące oferty pracy sezonowej w Danii to:

 • oferty pracy dla sprzątaczek i sprzątaczy,
 • praca dla kierowców,
 • praca fizyczna w sortowniach – sortownie paczek, owoców, warzyw, ryb itp.,
 • praca przy hodowli zwierząt – dużo ofert dotyczy pracy przy krowach, trzodzie chlewnej, norkach etc.,
 • praca w szklarniach,
 • praca dla budowlańców – zarówno fachowców, jak i niewykwalifikowanych robotników potrzebnych przy rozbiórkach,
 • praca w przetwórniach ryb i owoców morza – jest to zwykle praca nad morzem,
 • praca fizyczna w firmach produkcyjnych,
 • praca w leśnictwie np. praca przy choinkach,
 • praca przy zbiorach np. gruszek, jabłek, truskawek, cebuli.

Większość z powyższych ofert dotyczy prac całorocznych, gdzie proponowane są kontrakty np. na kilka miesięcy. Typowe prace sezonowe, które oferowane są jedynie na kilka tygodni to przede wszystkim prace w rolnictwie np. przy zbiorach warzyw i owoców oraz w leśnictwie.

Dowiedz się więcej: Oferty pracy w Danii – gdzie szukać? >>

Praca sezonowa w Danii - mapa

Ile można zarobić w Danii?

W Danii nie ma narzucanej przez rząd płacy minimalnej, a stawki wynagrodzenia określane są w drodze porozumienia pracodawców ze związkami zawodowymi. W przypadku prac fizycznych stosowana jest najczęściej stawka godzinowa, która dla pracowników najniższego szczebla wynosi średnio 100-120 DKK/h, czyli około 13-16 euro.

W praktyce więc miesięczne wynagrodzenie dla takich pracowników może opiewać na około 2 000 euro, zakładając średni 37-godzinny tydzień pracy. Mniej więcej na takie wynagrodzenie mogą liczyć osoby zatrudnione np. w zakładach przetwórstwa rybnego.

Nieco gorzej bywa wynagradzana praca sezonowa w Danii przy zbiorach warzyw i owoców, gdzie stawka godzinowa wynosi średnio 50-80 DKK/h. Podobne stawki dotyczą prac przy choinkach, czy w szklarniach, gdzie poszukiwani są zwykle pracownicy niewykwalifikowani i bez znajomości języka. Typowe prace sezonowe w rolnictwie lub leśnictwie często bywają rozliczane według stawek akordowych np. za określoną wagę zebranych owoców lub warzyw.

Oceniając wysokość wynagrodzenia, należy wziąć pod uwagę fakt, że wiele ofert pracy sezonowej obejmuje bezpłatne zakwaterowanie dla pracowników. Dotyczy to w szczególności większości prac w rolnictwie.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by dostać pracę sezonową w Danii?

Praca sezonowa w Danii oferowana jest zarówno dla pracowników wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych. Doświadczenie w pracy rzadko wymagane jest do wykonywania najprostszych prac, takich jak ścinanie choinek, zbiory mchu, czy zbiory warzyw i owoców.

Właśnie letnie zbiory są bardzo popularne wśród osób młodych bez kwalifikacji i doświadczenia. Taka praca dla studenta jest często sposobem na spędzenie ciekawych wakacji za granicą.

Dowiedz się więcej: Praca wakacyjna – za i przeciw >>

Zdarza się, że pewnego doświadczenia od pracowników wymagają zakłady przetwórstwa rybnego, firmy budowlane, czy też gospodarstwa rolne szukające osób do pracy przy zwierzętach. Choć do pracy sezonowej nie jest wymagana znajomość języka duńskiego, to jednak często od pracowników oczekuje się umiejętności komunikowania się po angielsku.

W ofertach często spotkać się można także z wymogiem dostarczenia zaświadczenia o niekaralności.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą bez znajomości języka – gdzie szukać? >>

Praca sezonowa w Danii – formalności

Polacy chcący wyjechać do Danii w celach zarobkowych nie potrzebują żadnych pozwoleń na pracę. Jako obywatele Unii Europejskiej mogą przebywać na terenie Danii do 3 miesięcy bez konieczności meldowania się w urzędzie. Dopiero pobyt dłuższy niż 3 miesiące wymaga zalegalizowania w urzędzie Statsforvaltning (sprawdź tutaj).

Warto pamiętać, że w Danii nie ma tak jak w Polsce kodeksu pracy regulującego prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Wiele warunków i zasad pracy (m.in. wynagrodzenie oraz wymiar czasu pracy) ustalanych jest przez układy zbiorowe między pracodawcami a związkami zawodowymi.

Jest kilka kwestii narzuconych jednak odgórnie np. prawo pracownika do wypoczynku, obowiązek ubezpieczenia pracownika od następstw nieszczęśliwych wypadków, obowiązek potrącania składek na tzw. Feriekonto, czy wreszcie obowiązek przedstawienia pracownikowi na piśmie warunków zatrudnienia.

Przed wyjazdem do pracy warto dowiedzieć się jak najwięcej o zasadach panujących na rynku pracy w Danii, ponieważ różnią się one od tych obowiązujących w Polsce.

Dowiedz się więcej: Praca w Danii – co należy wiedzieć przed wyjazdem? >>

Kiedy i gdzie najlepiej szukać pracy w Danii?

Ofert pracy sezonowej w Danii można szukać przez cały rok. Chcąc jednak wyjechać w określonym miesiącu np. na zbiory owoców, za poszukiwanie miejsca pracy warto zabrać się kilka miesięcy wcześniej. Najlepszym źródłem informacji o ofertach jest oczywiście Internet.

Polskie strony zawierające ogłoszenia pracy w Danii to np. www.poloniusz.pl/praca-dania (sprawdź tutaj) oraz praca-sezonowa24.pl/oferty/za-granica/dania (sprawdź tutaj). Jeśli chodzi o duńskie strony z ofertami pracy, to niestety zwykle są one w języku duńskim. Dużo linków do takich stron z bazami ofert znaleźć można tutaj: job-guide.dk/jobbanker (sprawdź tutaj).

Praca za granicą zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Również w Danii zdarzają się od czasu do czasu przypadki, gdy pracownicy sezonowi spotykają się z wyzyskiem czy nieprawidłowym rozliczeniem wynagrodzenia. Z tego względu przed wyjazdem dobrze jest dokładnie sprawdzić swojego przyszłego pracodawcę lub skorzystać z pomocy renomowanej agencji pośrednictwa pracy.

Bardzo ważne jest także, by do pracy jechać z zabezpieczeniem finansowym, pozwalającym na powrót do Polski w sytuacji, gdy nieuczciwy pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ