ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
10 Sty, 2017 - 13:24

Praca dodatkowa dla etatowców – 10 pomysłów

ARTYKUŁ PARTNERA

Nie tylko gwarancja dodatkowych pieniędzy, ale wielka satysfakcja i możliwość rozwijania wielu umiejętności – to wszystko i wiele innych rzeczy może dać praca dodatkowa.

Nie dajmy sobie wmówić, że praca dodatkowa to coś wstydliwego. Wręcz przeciwnie, to świetna okazja do rozwoju i prawdziwa lekcja dobrej organizacji. Dzięki dodatkowemu zajęciu mamy szansę nauczenia się dyscypliny, samoorganizacji i uporządkowania życia w taki sposób, aby znaleźć czas na wszystko. Absurdalnie, im więcej mamy obowiązków, tym więcej jesteśmy w stanie zrobić. Praca dodatkowa uczy asertywności, ponieważ zaczynamy naprawdę szanować nasz czas i wybierać sobie priorytety.

Dzięki pracy poza naszym etatem mamy możliwość poznania nowych ludzi, a co za tym idzie, zdobyć znajomości, które mogą zaprocentować w przyszłości.

Praca na boku daje nam dodatkowe pieniądze, ale to nie wszystko. Czasem o wiele ważniejsze jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Rozwijamy różne inne umiejętności i mniej się obawiamy straty podstawowej pracy. Im więcej kompetencji posiadamy, tym łatwiej jest się przystosować do zatrudnienia u innego pracodawcy. Może okazać się, że praca dodatkowa stanie się naszą nową drogą zawodową.

Praca dodatkowa pozwala także spojrzeć z dystansu na to, co robimy w naszej pracy podstawowej. Pomaga porównać efektywność i nabrania nowej, świeżej perspektywy. Nauczymy się w ten sposób wyceniania swojej pracy, a także weryfikowania rynku oraz negocjowania stawek.

Oczywiście są także ciemne strony: pracując dorywczo, musimy poświęcić nasz czas, nauczyć się tego, że nie zawsze możemy spędzić wolny czas tak, jak byśmy tego chcieli, oddając się przyjemnościom.

Dowiedz się więcej: Dlaczego warto wynająć biuro na godziny? >>

Poznaj 10 inspiracji do zdobycia dodatkowej pracy:

1. Korepetycje

Usługa stara jak świat i wbrew pozorom nie wymaga posiadania wiedzy eksperckiej. W zależności komu takie korepetycje dajemy, wystarczy, że mamy podstawową, solidną wiedzę i cierpliwość jej przekazywania. Języki obce? Zamiłowanie do matematyki na studiach? Dlaczego nie wykorzystać tego i nie poświęcić kilku godzin tygodniowo na prywatne lekcje? Gwarantujemy, że chętnych jest wielu, a ceny całkiem wysokie.

2. Praca dorywcza

Polecamy zarejestrować się w agencji pracy tymczasowej i zobaczyć, jaka praca dodatkowa aktualnie jest dostępna. Może okazać się, że lokalny supermarket potrzebuje kasjerów, restauracja szuka kelnera na kilka godzin dziennie, a nowo otwarta firma szuka osób do roznoszenia ulotek. Możliwości jest wiele.

Dowiedz się więcej: Umowa o dzieło – najważniejsze informacje >>

3. Pasje

Jeżeli posiadacie pasje, wykorzystajcie to pod pretekstem zdobycia nowych doświadczeń i dodatkowych pieniędzy. Przykładowo, jeżeli interesujecie się turystyką i macie niezłą wiedzę na temat regionu – dorabiajcie jako przewodnicy turystyczni.

Jeśli kochacie fotografię – zajmijcie się tym na poważnie: fotografia ślubna, portrety rodzinne, tak modne ostatnio sesje niemowlaków – połącznie przyjemne z pożytecznym. Dzięki rozwijaniu pasji, zdobędziemy także referencje. Pasji może być wiele, dlaczego nie zacząć sprzedaży naszej oryginalnej biżuterii na Allegro?

4. Sport

Dla aktywnych polecamy zrobienie wywiadu w lokalnych centrach sportowych, a także prywatnie. Wiele osób szuka prywatnych instruktorów na przykład jogi, pilatesu czy nordic walking. Aktywna praca dodatkowa może być połączeniem pasji, a przy okazji świetną okazją do dodatkowego dochodu. Prywatne lekcje wcale nie należą do tanich, a zdobywając stałych klientów, gwarantujemy, że nowi pojawią się sami – poczta pantoflowa potrafi zdziałać cuda.

5. Wyprowadzanie psów

Miłośnicy czteronogów mogą zająć się dodatkowo wyprowadzaniem psów na spacery. Szczególnie na dużych osiedlach, gdzie mieszkają ludzie pracujący do późna i nie mający czasu na wieczorne spacery ze swoimi pupilami. To dorywcze zajęcie, tak modne w Stanach Zjednoczonych, zaczyna być bardzo popularne.

6. Zakupy

Praca dodatkowa jest na wyciągnięcie ręki. Co powiecie na robienie zakupów dla starszych ludzi? Nawiązanie kilku znajomości i poświęcenie godziny, dwóch tygodniowo i już w naszej kieszeni pojawią się dodatkowe pieniądze, a przy okazji jesteśmy w stanie pomóc komuś, kto zwyczajnie nie jest w stanie wyjść z domu.

7. Sprzątanie

Dorywczo można także sprzątać. Nie tylko prywatne domy, ale także biura. Czynności takie najczęściej wykonywane są wieczorami, co może być niezłą okazją do dorobieniu sobie na boku. Praca taka nie wymaga dużych kwalifikacji, ale nie jest dla słabeuszy.

8. Mycie okien

Ile razy nie chciało Wam się myć okien przed świętami? Pomyślcie, ile osób chętnie skorzystałoby z takiej usługi? Mycie okien może być całkiem niezłym pomysłem na dorywczy biznes. Co po świętach? Przerzućcie się na mycie aut!

9. Zajęcia okresowe

Zorientujcie się, czy przypadkiem supermarkety i sklepy nie szukają okresowo ludzi chętnych do robienia inwentaryzacji. Stawki to około 10 złotych na godzinę. Jeden, dwa dni w tygodniu i możemy tym sposobem uzupełnić stan finansowy.

10. Kreatywnie

Jeżeli kochacie pisać, a praca na etacie nie daje Wam możliwości rozwoju pasji, pomyślcie o stworzeniu bloga. Może okazać się to początkiem ciekawej drogi zawodowej. Wielu blogerów żyje aktualnie jedynie z prowadzenia swojej strony, zamieszczania na niej reklam, ale przede wszystkim z pisania i dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.

Fascynaci pisania mogą zająć się tworzeniem tekstów na różnego rodzaju portale internetowe. Copywriting jest jednym z ciekawszych sposobów na zajęcie dodatkowe. Daje satysfakcję i rozwija horyzonty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ