Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
28 Wrz, 2017 - 02:00
Praca dla studenta - gdzie jej szukać?

Praca dla studenta – gdzie jej szukać?

Sylwia Łysak

Praca dla studenta pod lupą. Sprawdź, jak możesz zarabiać będąc na studiach w Polsce i gdzie znajdziesz interesujące oferty pracy.

Młodzi Polacy chcą być aktywni zawodowo, a w zdobywaniu doświadczeń na rynku pracy nie przeszkadza im nawet fakt uczęszczania na studia. W końcu tylko dzięki zatrudnieniu mogą zdobywać pieniądze potrzebne na opłaty akademickie, imprezy ze znajomymi czy podróże. Sprawdźmy, gdzie młodzi dorośli jeszcze na studiach mogą szukać zatrudnienia i co kryje się pod pojęciem praca dla studenta.

Jaka praca dla studenta?

Istnieją rozmaite prace dedykowane dla uczących się osób. Na studentów czeka zarówno praca stała w niepełnym wymiarze czasu, jak i praca dodatkowa, sezonowa czy praca przez internet na własny rachunek. Warto zastanowić się, która z nich najbardziej nam odpowiada.

Praca dla studenta w praktyce

Polscy studenci obejmują stanowiska o niedużej odpowiedzialności, gdzie doświadczenie często nie jest wymagane – takie, do których łatwo jest przeszkolić praktycznie każdego. Studentów dziennych i wieczorowych zatrudnia się przede wszystkim do prac w następujących branżach:

Obsługa klienta

Studenci mogą liczyć na zatrudnienie w sklepach spożywczych, monopolowych, księgarniach, butikach i na stacjach benzynowych. Pracę taką wykonuje się wieczorami i w weekendy. Często opiera się ona jedynie na „staniu na kasie” i wykonywaniu prostych prac porządkowo-organizacyjnych na terenie sklepu. W tej branży można liczyć na legalne zatrudnienie – głównie na umowę o dzieło/zlecenie, ale też umowę o pracę na część etatu.

Gastronomia

Studentów chętnie przyjmują do pracy lokale gastronomiczne (restauracje, kawiarnie, puby, bary, a także sale weselne) w charakterze pomocy kuchennej (uwaga – często oznacza to zmywak), kelnera/ki, baramana/ki czy kasjera/ki. Praca odbywa się przeważnie wieczorami i w weekendy.

Wynagrodzenie za przepracowane godziny (obliczane wg. ustalonej stawki) otrzymuje się w gotówce po każdym zakończonym dniu pracy, raz na tydzień lub raz na miesiąc. Rzadko jest to praca w pełni legalna – przemawiają za nią jednak zarobki, które są niewysokie, ale można je podwoić dzięki napiwkom.

Praca fizyczna

Najczęściej jest to praca na produkcjach i w magazynach. Oferty pracy tego typu pojawiają się w Urzędach Pracy i Agencjach, gdyż w większości przypadków jest to zatrudnienie legalne. Niestety, zarobki są małe, zakres obowiązków stanowi wielką niewiadomą, a możliwości rozwoju są bardzo ograniczone.

Kolportaż gazetek i ulotek oraz rozklejanie plakatów

To praca dla studenta o charakterze dodatkowym – nie otrzymuje się za jej wykonywanie wysokiego wynagrodzenia, ale i czas pracy nie należy do najdłuższych. Niemniej jednak, na kolportażu ulotek można sobie dorobić parę groszy do stypendium czy kieszonkowego.

Promocja w hipermarketach i centrach handlowych

Do tego typu pracy poszukuje się przede wszystkim młodych, atrakcyjnych kobiet. Promują one produkty na niewielkich stoiskach w hipermarketach – przeważnie od piątku do niedzieli. Otrzymują za to dość wysokie wynagrodzenie godzinowe (od 12 zł netto wzwyż). Hostessy zatrudniane są w oparciu o umowy zlecenia/o dzieło, a niekiedy kontrakty, jeśli obsługuje je wyspecjalizowana agencja. Jest to raczej praca dodatkowa.

Inwentaryzacja w marketach

Jest to idealna praca dla studenta, któremu nie zależy na stałym miejscu zatrudnienia. Praca dodatkowa przy inwentaryzacji polega na podliczaniu stanów sklepowych i magazynowych produktów marketowych – przeważnie robi się to w nocy.

Pracownicy inwentaryzacji zatrudniani są w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie, a wynagrodzenia wypłacane jest na konto bankowe. Zarobki zależne są od stawki godzinowej i ilości przepracowanych godzin.

Sprzedaż i przeprowadzanie ankiet za pośrednictwem infolinii

To dobra praca dla osób komunikatywnych i ambitnych. Polega na przeprowadzaniu rozmów telefonicznych z potencjalnymi klientami różnych marek (głównie finansowych i telekomunikacyjnych) oraz na namawianiu ich do skorzystania z nowych ofert.

Jest to praca z elastycznym grafikiem, w większości legalna, w której wynagrodzenie podzielone jest na podstawę i prowizję od wyników. Najlepsi mogą osiągać w niej zarobki, których nie powstydziłyby się nawet osoby po studiach, z bogatym doświadczeniem zawodowym.

Dowiedz się więcej: Jak zarobić pieniądze – 13 sposobów na dodatkowy zarobek >>

Gdzie szukać pracy?

Oferty pracy dla studentów dostępne są między innymi w internecie. Można je znaleźć na popularnych portalach pracy (Pracuj.pl, InfoPraca, GazetaPracaOlxPraca, PracaGratka) oraz w mediach społecznościowych (LinkedIn, Facebook) czy na forach tematycznych.

Ogłoszenia dla poszukujących pracy publikowane są także w lokalnych gazetach, na przystankach komunikacji publicznej oraz na słupach ogłoszeniowych znajdujących się np. w pobliżu uczelni.

Propozycje pracy dostępne są też w biurach wyspecjalizowanych agencji pracy, funkcjonujących w praktycznie każdym dużym mieście oraz Urzędach Pracy. Studenci mogą też poszukiwać zatrudnienia na własną rękę – udając się ze swoim CV bezpośrednio w miejsca, w których przyjmuje się do pracy osoby studiujące.

Dowiedz się więcej: Które umiejętności do CV warto wpisać, a które pominąć >>

Freelancing, czyli praca dla wolnych ptaków

Współcześni studenci mogą także próbować swoich sił w pracy na własny rachunek. Pierwszą propozycją w tym zakresie jest udzielanie korepetycji z języków obcych czy popularnych przedmiotów szkolnych.

Aby rozpocząć zarabianie na korepetycjach, wystarczy napisać ogłoszenie w internecie. Uczniów najłatwiej znaleźć dzięki portalom typu: OLX, e-korepetycje.net czy Korepetycje24. Już przy stałej współpracy z dwójką klientów można uznać udzielanie korepetycji za dobre źródło dochodów.

Osoby, które dobrze czują się w dziedzinach kreatywnych np. fotografii, grafice komputerowej czy pisaniu, mogą także próbować sił w wykonywaniu prac na zlecenie. Zlecenia z tego zakresu można znaleźć w internecie, na portalach takich jak: Oferia, UseMe, Getak, ZleceniaPrzezNet, Aleo czy Freelanceria 

W tych miejscach znajdują się także oferty dla studentów znających się na programowaniu i tworzeniu stron internetowych, w których specjalizuje się serwis Koduj.pl. Tego typu zajęcie to praca przez internet – można ją wykonywać całkowicie zdalnie, w zaciszu własnego domu. Warto wspomnieć, że od takiej pracy można zacząć kreowanie własnej marki na przyszłość.

Podsumowując, istnieje wiele możliwości zarobkowych, z których mogą skorzystać współcześni studenci. Znajdą oni zatrudnienie na stałe w obsłudze klienta, gastronomii, na produkcji czy infolinii. Czeka na nich też praca dodatkowa przy inwentaryzacjach, promocjach i kolportażu ulotek oraz praca przez internet przy wykonywaniu różnych prac zdalnych na zlecenie. Jest w czym wybierać – warto spróbować wszystkiego i zdecydować, co jest dla nas najlepsze.

Praca dla studenta - gdzie jej szukać? - poszukiwanie pracy

ZOBACZ RÓWNIEŻ