Syntia Militowska
Syntia Militowska
08 Wrz, 2017 - 02:00

Pozytywne motywowanie pracowników – najlepsze sposoby

Syntia Militowska

Dotychczasowe motywowanie pracowników nie przynosi efektów? Szkolenia nie dają rezultatów? Poznaj skuteczne sposoby na zwiększenie efektywności pracowników.

Dowiedz się, czym jest skuteczne motywowanie pracowników i zobacz, co możesz zrobić, aby rezultaty były długotrwałe. Sprawdź, czy szkolenia muszą być nudne i poznaj sposoby, dzięki którym motywacja pracowników nie będzie kosztowna.

Czym jest skuteczna motywacja do pracy?

Rodzajów motywacji jest bardzo wiele, a wszystkie mają jeden cel – jest nim zwiększenie produktywności i chęci do działania. Nieustanne lub też cykliczne motywowanie pracowników nie zagwarantuje długofalowego sukcesu żadnej firmie, ponieważ kluczem jest tutaj rodzaj i jakość motywacji jaką będziemy stosować.

Nie od dziś wiadomo, że negatywne motywowanie pracowników przynosi natychmiastowe, aczkolwiek krótkotrwałe efekty. Aby uzyskać lepsze wyniki, trzeba ponownie przykręcić przysłowiową śrubę. Efekt gwarantowany, lecz i w tym wypadku nie będzie on długotrwały. Nieustanny stres sprawi, że pracownicy szybko przestaną być produktywni. Nie zmienią tego żadne groźby.

Najlepszym sposobem okazuje się być motywacja pozytywna. Jeśli będzie odpowiednio zastosowana – zagwarantuje zwiększoną chęć do pracy całego zespołu. Zwiększona chęć do działania pracowników utrzyma się tylko wtedy, jeśli będzie odpowiednio stymulowana przez pracodawcę.

Warto zaznaczyć, że pozytywne motywowanie pracowników nie zawsze przynosi pożądane efekty. Dlaczego? Aby znaleźć na to odpowiedź, trzeba zastanowić się, co daną osobę naprawdę zachęca do działania – to klucz do stworzenia i zastosowania skutecznej strategii motywacyjnej.

Dowiedz się więcej: Najlepsze sposoby na motywowanie pracowników >>

motywowanie pracowników

Jak skutecznie motywować pracowników do pracy?

Warto najpierw zadać sobie pytanie, czym jest skuteczna motywacja do pracy. Otóż powinna być nie tylko długotrwała, ale przede wszystkim przynosić pożądane wyniki.

Nie każdy jednak wie, że pozytywne motywowanie również może być nieskuteczne. Kubek z zamieszczonym logo firmy z pewnością nie jest największym wyrazem uznania, jaki osoba zatrudniona może otrzymać od pracodawcy. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi uległy zmianie oczekiwania pracowników i realia dzisiejszego świata. Pracodawców stać na więcej.

Zamiast wciąż inwestować w rekrutacje, szkolenia nowych pracowników i tym podobne wydatki, warto przeznaczyć fundusze na motywowanie obecnych pracowników. Ci mają już potrzebną wiedzę i doświadczenie, a brakuje im jedynie chęci do działania. Warto więc zastanowić się co przyniesie im satysfakcję oraz co pozwoli naładować wewnętrzne baterie.

Warto pomyśleć, co takiego pracodawca może dać swojemu pracownikowi, aby nie chciał on nawet pomyśleć o odejściu z pracy. Co TY, jako pracodawca możesz mu dać, czego nie da mu nikt inny?

Dowiedz się więcej: Motywacja – klucz do sukcesu >>

motywowanie pracowników

Poznaj najlepsze bonusy dla pracowników

Bony comiesięczne i świąteczne

Popularnym profitem przekazywanym pracownikowi są bony towarowe. Pracodawcy mogą dawać je co miesiąc lub też z okazji różnych świąt.

Pracownicy wolą otrzymywać dodatkową pomoc finansową w sytuacjach, w których nagle stają się narażeni na większe wydatki. W tym przypadku jest to Wielkanoc i Święta Bożego Narodzenia. Taki bon na pierwszy rzut oka może okazać się niekorzystny dla pracownika ze względu, iż dostaje go jedynie dwa razy w roku. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że comiesięczne bony mogą być traktowane jako część pensji, przez co są wykorzystywane od razu.

Natomiast bony świąteczne są swego rodzaju kołem ratunkowym rzuconym w odpowiednim momencie, które pozwala oszczędzić pracownikowi stresu związanego z koniecznością przeznaczenia znacznej sumy pieniędzy na świąteczne zakupy, które niejednokrotnie wynoszą co najmniej kilkaset złotych.

Nie każdy potrafi oraz ma możliwość odkładania określonej sumy pieniędzy każdego miesiąca, którą mógłby przeznaczyć na dodatkowe wydatki. Bony przyznawane z okazji świąt mogą więc w całości lub częściowo odciążyć finansowo pracownika i jego rodzinę.

Warto jednak pamiętać, że bony te muszą zostać uprzednio opodatkowane przez pracodawcę. Aby nie sprawić ani sobie ani pracownikowi przykrej niespodzianki, należy uprzednio skontaktować się z księgowością, która wyjaśni wszystkie prawne (w tym podatkowe) aspekty związane z przyznawaniem pracownikom dodatkowych pieniędzy, kart podarunkowych oraz bonów towarowych.

Pozytywne motywowanie pracowników - najlepsze sposoby - bon pieniężny

Karty sportowo-rekreacyjne

Istnieje kilka programów sportowo-rekreacyjnych dla firm, które są warte uwagi. Przykładem jest bardzo popularny program MultiSport, który staje się coraz częstszym sposobem na motywowanie pracowników. Zdaniem wielu osób, jest to jeden z atrakcyjniejszych benefitów, który pracodawca może oferować pracownikowi.

Warto pamiętać, że program ten jest kierowany jedynie do firm, które zatrudniają co najmniej 10 pracowników. Nie ma możliwości wydania takiej karty indywidualnie.

Cena jednostkowa karty jest zależna między innymi od jej rodzaju, a także od ilości pracowników, którzy z niej korzystają. Każdy rodzaj karty posiada inny limit wejść i różny zakres jej użytkowania.

Karta MultiSport jest imienna i może być używana tylko przez jedną osobę – pracownika, dla którego została wydana. Ponadto, istnieje możliwość zamówienia karty MultiSport dla dziecka lub osoby towarzyszącej – jest to dodatkowo płatne. Należy zaznaczyć, że nie ma możliwości zamówienia karty dla osób trzecich, jeśli nie posiada się karty pracowniczej.

Jeżeli pracownik chce otrzymać kartę lub z niej zrezygnować, powinien tę chęć zgłosić firmie, w której pracuje.

Dowiedz się więcej: Karta FitProfit, BeActive czy Multisport – która jest lepsza? >>

Pozytywne motywowanie pracowników - najlepsze sposoby - karta MultiSport

Ubezpieczenia zdrowotne i dodatki do ubezpieczeń

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne dla pracownika, a także atrakcyjne dodatki do ubezpieczeń oferowane przez pracodawców już nikogo nie dziwią. Firmy, które oferują pracownikowi takie benefity cieszą się ogromną lojalnością i uznaniem pracowników. Dlaczego? Otóż dzięki temu pracownicy mogą nie tylko korzystać z prywatnych placówek medycznych, ale także mają możliwość wykonania kompleksowych badań. Oczywiście w przypadku, w którym korzystaliby z takich usług na własną rękę, słono by za nie zapłacili.

Dzięki owym benefitom, pracownicy mogą zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, a pracodawcy zyskują zadowolonych i lojalnych pracowników.

Wiele firm oferuje także bezpłatne (lub częściowo płatne) włączenie innych członków rodziny w dany rodzaj ubezpieczenia zdrowotnego, co znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa pracownika i jego rodziny.

Dowiedz się więcej: Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne >>

Pracodawcy mogą oferować szereg ubezpieczeń swoim pracownikom. Od możliwości nieodpłatnego skorzystania przez pracownika jedynie z wizyty internisty, aż po pełnoprawne, pełnowymiarowe i bezpłatne korzystanie z usług klinik medycznych.

Ubezpieczenia prywatne mogą obejmować nie tylko wizyty u lekarzy ogólnych, lecz także u wielu specjalistów. Dodatki do ubezpieczeń, zwane inaczej rozszerzeniami, mogą obejmować zabiegi ambulatoryjne, wizyty i zabiegi stomatologiczne oraz wiele innych. Wszystko zależy od danego pakietu ubezpieczeń.

To pracodawca decyduje o zakupie danego pakietu i wybiera dodatki. Warto pamiętać, że istnieje również możliwość zakupu ubezpieczenia, które oferuje jedynie rabaty na różne usługi medyczne.

To właśnie prywatne ubezpieczenia medyczne wydają się być przez pracowników najbardziej cenionymi benefitami. Ubezpieczenia zdrowotne nie tylko wzmacniają poczucie bezpieczeństwa osób zatrudnionych, lecz także mają wpływ na ich chęci i motywację do pracy.

Taką fachową opiekę medyczną dla pracowników można wykupić na przykład w bardzo popularnej sieci placówek Medicover. Firma ta posiada niesamowicie elastyczne oferty, dzięki którym każdy pracodawca może wybrać pakiet abonamentowy idealnie odpowiadający potrzebom jego firmy.

Pamiętajmy również, że komercyjne ubezpieczenie medyczne może być jedynie dodatkiem do podstawowego ubezpieczenia Narodowego Funduszu Zdrowia.

Choć system ten, mimo widocznych wad, oferuje szeroki wachlarz świadczeń medycznych, który możemy jedynie uzupełnić o kilka innych, bardzo potrzebnych dodatków do tychże świadczeń. Takim rozszerzeniem może być na przykład komercyjna polisa obejmująca leczenie dentystyczne, które na ogół jest bardzo kosztowne.

Pozytywne motywowanie pracowników - najlepsze sposoby - prywatna opieka medyczna

Dofinansowania lub całkowite finansowanie kursów językowych lub studiów, związanych z branżą firmy

Takie benefity nie tylko zwiększają motywację i chęć do pracy, lecz także przywiązują pracownika na dłużej do danej firmy. Ponadto, wyższe kwalifikacje zwiększają kompetencje pracownika, co również wpływa na działanie i rozwój przedsiębiorstwa.

Pozytywne motywowanie pracowników - najlepsze sposoby - kursy językowe

Inne sposoby na motywowanie pracowników

Motywacja do pracy wcale nie musi być kosztowna. Poniższe przykłady są dobrym sposobem na cykliczne motywowanie pracowników, które mogą okazać się nie tylko skuteczne, ale i niedrogie.

Integracje pracownicze

Wbrew pozorom, integracje pracownicze są bardzo istotne. Ich organizacja ma na celu nie tylko zjednoczenie ze sobą zespołu, lecz także jej kluczową rolą jest rozładowanie napięć, które mimo wszystko pojawiają się w codziennej pracy.

Dobrze zorganizowana integracja możne okazać się bardzo skuteczna. Minimalizacja konfliktów między pracownikami i naładowanie wewnętrznych baterii każdego z nich może skutkować natychmiastową poprawą wydajności i efektywności w firmie. Nie od dziś wiadomo, że wypoczęty umysł jest kluczem do skutecznego działania.

Dowiedz się więcej: Motywacja do działania – jak ją pielęgnować? >>

Pozytywne motywowanie pracowników - najlepsze sposoby - wyjazd integracyjny

Świąteczne paczki i prezenty od firmy

Poza świątecznymi premiami można podarować pracownikom drobne paczki z upominkami. Mogą to być słodycze lub praktyczne gadżety. Jest to drobny gest, który może sprawić nie lada przyjemność.

Z okazji świąt można również zorganizować firmową wigilię, podczas której pracownicy będą wręczali sobie nawzajem prezenty. Aby uniknąć nieporozumień i zminimalizować ryzyko nietrafionych prezentów można wcześniej przeprowadzić losowanie. Każdy z uczestników powinien wcześniej napisać na kartce swoje imię, a pod nim umieścić trzy hasła, które leżą w kręgu jego zainteresowań. Na przykład: „Kamil – muzyka, jogging, powieści kryminalne”.

Na forum zespołu można ustalić średnią kwotę, jaką przeznaczymy na paczkę dla danej osoby – może być to np. prezent w granicach 30-40 zł. Wszystko po to, aby nikt nie poczuł się urażony.

Pozytywne motywowanie pracowników - najlepsze sposoby - prezenty

Prezenty w formie biletów

Kolejnym miłym gestem ze strony pracodawcy jest podarowanie, przykładowo, podwójnego lub potrójnego biletu na dowolnie wybrany film w kinie (koniecznie musi być to bilet, który pracownicy będą mogli wykorzystać w dogodnym dla siebie momencie).

Mogą to być również bilety na okoliczne wydarzenia sportowe czy kulturowe – oczywiście takie, które mogą zainteresować pracownika i odbywają się w czasie wolnym od pracy.

Dowiedz się więcej: Działalność gospodarcza – to musisz wiedzieć >>

Pozytywne motywowanie pracowników - najlepsze sposoby - bilety do kina

Konkursy wewnątrz firmy

Motywacja do pracy może być stymulowana także wizją atrakcyjnej nagrody. Dobrym sposobem, który natychmiastowo polepszy wyniki firmy jest organizowanie konkursów, w których na przykład wygrywają 3 osoby z najlepszymi wynikami w danym miesiącu.

Nagrodami mogą być bilety na koncert, ciekawe wycieczki organizowane przez firmę czy też inne formy rozrywki (na przykład pobyt w parku linowym czy na kręgielni). Dobrym pomysłem będą również nagrody pieniężne wpłacane bezpośrednio na konto pracownika.

W przypadku jednodniowych wyjazdów, warto umożliwić pracownikowi nieodpłatną możliwość zabrania ze sobą jednej osoby towarzyszącej.

motywowanie pracowników

Jak urozmaicić szkolenia dla pracowników?

Szkolenia pracowników wcale nie muszą być nudne – dobrze zorganizowane mogą przez długi czas wywoływać uśmiech na twarzy pracownika.

Warto zorganizować szkolenie, które nie charakteryzuje się jedynie suchą wiedzą. Dobrym rozwiązaniem jest plan wzbogacony np. o konkurs wiedzy. Atrakcyjne nagrody otrzymają osoby, które szybko i bezbłędnie udzielą odpowiedzi na zadane pytania.

Świetnymi nagrodami okazują się być dobrej jakości designerskie kubki termiczne, eleganckie kalendarze, power banki, głośniki mobilne, stylowe notatniki, dobrej jakości T-shirty z zabawnym nadrukiem, a także akcesoria związane z branżą danej firmy i z tematyką szkolenia.

Grupowe gry i zabawy wcale nie muszą być przeznaczone tylko dla dzieci. Odpowiednio zorganizowane, aktywne szkolenia potrafią skutecznie poruszyć szare komórki pracowników, a także pomóc im przyswoić potrzebną wiedzę właśnie poprzez dobrą zabawę.

Po szkoleniu warto też zorganizować pracownikom czas. Przy dwudniowych wyjazdach może to być przyjęcie w hotelu. Przy większych szkoleniach można wynająć zespół muzyczny, który będzie zabawiał tylko grupę szkoleniową, co z kolei da im poczucie wyjątkowości. Z pewnością pracownicy poczują się docenieni i wyróżnieni.

Warto również zadbać o częściową organizację czasu wolnego pracowników podczas szkolenia. Dzięki temu, nikt nie będzie się nudził, ale jako że nadal będzie to (w pewnym sensie) czas wolny – nikt nie poczuje się też do niczego przymuszony.

Czy motywowanie pracowników się opłaca?

Dzięki odpowiedniej organizacji pracodawcy, inwestycja w obecnych pracowników może zwrócić się o wiele szybciej niż inwestycja w przyjmowanie do pracy nowych osób. Owszem, przysłowiowo: łatwiej stare wymienić na nowe. Tak jest szybciej. To nie wymaga większego wysiłku. Nieco trudniej natomiast jest wzniecić chęć do działania dotychczasowych pracowników. To wymaga zaangażowania, a także samokrytyki i analizy – samego siebie, jako pracodawcy oraz dogłębnej analizy firmy.

Oczywiście, że nie w każdym przypadku jest to warte swojej ceny, czasem ktoś po prostu chce lub musi odejść. Zawsze warto jednak spróbować. Jakiekolwiek działanie jest lepsze, niż jego brak.

Aby działać skutecznie, przede wszystkim trzeba postępować świadomie. Nie zawsze jest to proste, czasem wiele trzeba zburzyć (także w sobie), aby zrobić miejsce na nowe. Jednakże należy pamiętać, że świadome i skuteczne działanie może w zaskakującym tempie poprawić motywację pracowników, ich wydajność, a także wyniki całej firmy.

Owszem, negatywne motywowanie pracowników daje efekty – są szybkie, ale krótkotrwałe. Pozytywne motywowanie pracowników wymaga od pracodawcy nieco więcej wysiłku, ale za to rezultaty mogą okazać się nie tylko nadzwyczaj skuteczne, ale przede wszystkim długotrwałe. Sami powinniśmy ocenić, w co warto zainwestować.

Pozytywne motywowanie pracowników - najlepsze sposoby - zmotywowani pracownicy

ZOBACZ RÓWNIEŻ