Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
20 Paź, 2017 - 03:00
Pożyczki z komornikiem - 7 powodów, dla których nie warto z nich korzystać

Pożyczki z komornikiem – 7 powodów, dla których nie warto z nich korzystać

Malwina Tomżyńska

Czy szukanie pożyczki z komornikiem to dobry pomysł? Czym jest spirala zadłużenia i jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą dla zadłużonego i jego rodziny? Jeżeli grozi Ci komornik lub już borykasz się z zajęciem komorniczym, koniecznie musisz poznać 7 bardzo ważnych powodów przemawiających za rezygnacją z pożyczki.

Banki i inne instytucje finansowe prześcigają się w promocyjnych ofertach różnorodnych produktów kredytowych. Z roku na rok Polska staje się coraz bardziej zadłużonym narodem. Sięgamy po coraz to nowe pożyczki, a problem ze spłatą aktualnego zadłużenia, rozwiązujemy zaciągnięciem kolejnego. Koło się zamyka, a my wpadamy w spiralę zadłużenia, która często kończy się spotkaniem z instytucją komorniczą. Dla wielu, kolejnym krokiem, na drodze wyjścia z zadłużenia, staje się poszukiwanie następnej pożyczki. Czy to aby na pewno dobre rozwiązanie?

Jakie zagrożenia niesie za sobą spirala zadłużenia, dla dłużnika i jego rodziny? Czy osoby z zajęciem komorniczym powinny szukać rozwiązania w postaci pożyczki z komornikiem? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Pożyczki z komornikiem – ostatnia deska ratunku?

Dla osób posiadających zajęcie komornicze, które poszukują kredytu lub pożyczki, drzwi banku zamykają się bezpowrotnie. Podstawą do udzielenia kredytu przez bank jest zdolność kredytowa oraz dobra historia spłacania poprzednich produktów kredytowych.

Dowiedz się więcej: Ile może zabrać komornik? Kwota wolna od zajęcia >>

W przypadku osób z zajęciem komorniczym, żaden z powyższych warunków nie zostanie spełniony. Jedyną drogą do uzyskania jakiegokolwiek kredytu jest więc szukanie pomocy wśród pozabankowych instytucji pożyczkowych. Osoba z zadłużeniem komorniczym ma dwa wyjścia:

W pierwszym przypadku, osoba z zajęciem komorniczym na niewielką kwotę, wnioskująca o małą pożyczkę, ma szanse zostać pozytywnie zweryfikowana. Taka sytuacja należy do rzadkości, jednak jeśli nie mamy wyjścia, warto rozważyć takie rozwiązanie.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe bezpieczne od komornika – wybieraj banki bez Ognivo >>

Drugie wyjście, związane z opcją pożyczki z komornikiem, jest wciąż mało spotykane, ponieważ oferta dla zadłużonych to nadal rzadki produkt kredytowy. Rzadko, nie znaczy wcale. Dla osób z zajęciem komorniczym może okazać się to jedynym możliwym rozwiązaniem. W takiej sytuacji warto poszukać firm pożyczkowych, ogłaszających swoje usługi pod hasłem „pożyczki z komornikiem”, „pożyczka online dla zadłużonych”, „pożyczka oddłużająca”, „kredyt oddłużeniowy” itp.

Niezaprzeczalną zaletą tego typu pożyczek jest fakt dostępności, pomimo dotychczasowej, niechlubnej historii kredytowej oraz zajęcia komorniczego. Nie sposób jednak pominąć najważniejszych wad takiego rozwiązania.

Dowiedz się więcej: Oddłużanie – na czym polega pomoc zadłużonym? >>

7 powodów dlaczego nie warto korzystać z pożyczki z komornikiem

Przed podjęciem decyzji o kolejnej pożyczce warto głęboko rozważyć poniższe punkty:

1. Wysokie oprocentowanie

W przypadku pożyczek oddłużeniowych mamy do czynienia z naprawdę wysokim oprocentowaniem. RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa) w niektórych przypadkach może sięgnąć nawet kilku tysięcy procent. Dla porównania:

  • RRSO dla oferty pożyczek bez BIK – do 500%,
  • oferty pożyczki online – od kilkudziesięciu procent,
  • kredyty oferowane przez banki – RRSO na poziomie kilkunastu procent.

Z powyższego wynika, że zarówno pożyczki oddłużeniowe, jak również pożyczki bez BIK, są najmniej opłacalnym i najbardziej kosztowym rozwiązaniem.

2. Krótki okres spłaty

Zarówno oferta pożyczki z komornikiem oraz pożyczki bez BIK charakteryzuje się krótkim, maksymalnym czasem kredytowania – do maksymalnie kilkudziesięciu miesięcy, z reguły 24-36 miesięcy. Im mniejszy okres spłaty i większa kwota kredytu, tym wyższa rata, czyli nasze miesięczne zobowiązanie.

Dowiedz się więcej: Czy dług u komornika na raty jest możliwy? >>

3. Kolejna rata do comiesięcznych wydatków

Biorąc pod uwagę skorzystanie z pożyczki z komornikiem warto zastanowić się, czy będziemy w stanie spłacać kolejne zadłużenie. Skoro do tej pory mieliśmy znaczne problemy i nie byliśmy w stanie utrzymać płynności finansowej, co skończyło się zadłużeniem komorniczym, to jak poradzimy sobie z kolejną ratą wysoko oprocentowanej pożyczki?

4. Niewielkie kwoty

Najbardziej dostępne pożyczki z komornikiem lub pożyczki bez BIK charakteryzują się niewielkimi kwotami. Oznacza to, że instytucja pożyczkowa może i da nam możliwość zaciągnięcia jakiegoś kredytu, niestety będzie to kredyt nie niewielką kwotę.

Taka procedura ma na celu większe zabezpieczenie spłacalności udzielonych pożyczek (łatwiej wyegzekwować spłatę małej pożyczki, niż dużego kredytu). Czy taka pożyczka będzie jednak dla nas wystarczająca?

Dowiedz się więcej: Jak spłacić komornika lub wierzyciela – czy negocjacje są możliwe? >>

5. Wysokie koszty w przypadku opóźnień w spłacie

Ryzyko jakie ponosi instytucja pożyczkowa, udzielając pożyczki z komornikiem lub bez BIK, rekompensuje sobie między innymi wysokimi kosztami obsługi nieterminowych płatności. Na pozór niewielkie opóźnienie spłaty jednej raty pożyczki z komornikiem, może się dla nas wiązać z dodatkowymi, wysokimi kosztami związanymi np.  z rozpoczęciem procedury windykacyjnej.

6. Zastaw na rzeczy ruchomej lub nieruchomości

W  ramach zabezpieczenia udzielanej pożyczki, w przypadku klientów posiadających aktualnie zajęcie komornicze, instytucja finansowa może wymagać zastawu na rzeczy ruchomej (np. samochód) lub nieruchomości (np. budynek mieszkalny).

Nie jest to korzystne zabezpieczenie dla dłużnika, który posiadając dotychczasowe problemy i zadłużenie, może stracić również samochód lub mieszkanie. Następnie zostaną one spieniężone przez komornika poprzez licytacje komornicze.

Dowiedz się więcej: Czym jest pożyczka pod zastaw samochodu >>

7. Poręczenie osoby trzeciej

Poręczenie i związana z tym konieczność znalezienia poręczyciela (inaczej żyranta), czyli osoby, która w razie niespłacenia przez nas zaciągniętej pożyczki, odpowiada za nasze zobowiązania względem wierzyciela (np. instytucji pożyczkowej).

Dowiedz się więcej: Czy żyrant może wycofać poręczenie kredytu? >>

Pożyczki z komornikiem - 7 powodów, dla których nie warto z nich korzystać - rozbita skarbonka

Pożyczki z komornikiem lub bez BIK mogą być dobrym rozwiązaniem. W przypadku, gdy spodziewamy się w niedługim czasie znacznego przypływu gotówki (mamy pewność, że uda nam się spłacić zaciągane zobowiązanie), a pożyczka jest nam potrzebna jedynie do przyspieszenia procedury wyjścia z długów.

Jeżeli jednak nie mamy pewności, że nasza płynność finansowa (w tym dochody) ulegnie znacznej poprawie, nie warto ryzykować. Zaciąganie pożyczki z komornikiem może się źle skończyć – nie tylko dla nas, ale także dla naszej rodziny. Przykładowo, zaciągając kredyt z zastawem na nieruchomości, możemy pozbawić naszą rodzinę dachu nad głową, a w przypadku kredytu z poręczeniem – możemy wprowadzić bliską nam osobę w kłopoty finansowe, związane z naszym długiem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ