Mateusz Baj
Mateusz Baj
10 Wrz, 2017 - 03:00
Pożyczki a wyłudzanie danych - poznaj system Bezpieczny Pesel

Pożyczki a wyłudzanie danych – poznaj system Bezpieczny Pesel

Mateusz Baj

Pożyczki online stają się coraz popularniejsze. Niestety, stanowią również okazję dla oszustów, którzy wykradają nasze dane osobowe i zaciągają pożyczki na nasze nazwisko.

Skradzione dane osobowe mogą posłużyć przestępcom do wzięcia pożyczki. Utrudnić ma to system Bezpieczny Pesel.

Takie sytuacje zdarzają się niestety coraz częściej: do naszych drzwi puka listonosz i przynosi nam list polecony z banku. To z tej korespondencji najczęściej dowiadujemy się, że jesteśmy winni bankowi pieniądze, mimo że… żadnej pożyczki nie braliśmy.

W jaki sposób oszuści wyłudzają nasze dane

Jeszcze kilkanaście lat temu wzięcie kredytu na czyjeś nazwisko było bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Aby bowiem wziąć pożyczkę, trzeba było pójść do oddziału banku, gdzie nasze dane osobowe były weryfikowane przez pracownika.

Obecnie coraz popularniejsze stają się pożyczki online – pieniądze można uzyskać bez wychodzenia z domu. Jest to więc bardzo prosta i wygodna forma pożyczania pieniędzy. Niestety, upodobali ją sobie również oszuści, którzy są w stanie przechwycić poufne informacje, a następnie wyłudzić kredyt bądź pożyczkę.

Najczęściej nasze dane osobowe trafiają w ręce oszustów w wyniku kradzieży dowodu osobistego, ale nie tylko. Zdarza się, że uzyskują oni poufne informacje podczas chwilowego pozostawienia dokumentu – na przykład w trakcie wypożyczania samochodu albo wynajmowania pokoju w hotelu.

Dowiedz się więcej: Zgubiony dowód osobisty – co robić? >>

Popularnym sposobem wyłudzania danych osobowych z dokumentów tożsamości stało się ostatnio publikowanie fikcyjnych ogłoszeń o pracę. Oszuści kuszą świetnymi warunkami pracy i zarobkami.

Kiedy osoba aplikująca na dane stanowisko „połknie haczyk”, proszona jest o przesłanie skanu swojego dowodu osobistego. Oszuści proszą czasem także o wykonanie „przelewu weryfikacyjnego” na drobna kwotę (np. 1 zł), który jest dla firmy pożyczkowej czy banku dodatkowym potwierdzeniem tożsamości.

Dowiedz się więcej: Czy pożyczki przez Internet są bezpieczne? >>

Niechciane pożyczki a system Bezpieczny Pesel

W celu ochrony przed wyłudzaniem pożyczek i kredytów, największe firmy pożyczkowe (działające głównie w branży online) stworzyły system Bezpieczny Pesel (sprawdź tutaj).

Dzięki niemu można bezpłatnie zastrzec swój numer PESEL, a informacja o tym jest dostępna dla wszystkich firm udzielających pożyczek, które współpracują w ramach tego systemu. Ułatwia to zapobieganie oszustwom i wyłudzeniom, które mogą być skutkiem przechwycenia naszych danych osobowych przez oszustów.

W ramach systemu Bezpieczny Pesel możemy bezpłatnie skorzystać z dwóch funkcji:

  1. Zastrzeżenie – jest to opcja, z której możemy skorzystać wówczas, gdy podejrzewamy, że ktoś może próbować wziąć kredyt na nasze dane. W ten sposób zastrzegamy, że w najbliższym czasie nie planujemy zaciągać kredytu ani pożyczki. Opcję tą także możemy anulować za pośrednictwem strony internetowej bezpiecznypesel.pl.
  2. Zgłoszenie utraty – to funkcja dla osób, które zgubiły lub którym skradziono dowód osobisty. Po wypełnieniu formularza następuje weryfikacja telefoniczna. Po jej pozytywnym przebiegu dane znajdujące się na utraconym dokumencie będą oznaczone jako zastrzeżone.

Dowiedz się więcej: Zgubione dokumenty – co robić? >>

Chroń swoje dane

Pamiętajmy, aby odpowiednio chronić swoje dane osobowe każdego dnia, gdyż przestępstwa związane z ich przechwyceniem stają się coraz częstsze. Po utracie dowodu osobistego należy niezwłocznie zgłosić ten fakt na policji. Nie powinniśmy również też zostawiać swojego dowodu jako zastawu (np. w wypożyczalni samochodów) ani wysyłać jego skanu czy kserokopii ludziom, których nie znamy bądź do których nie mamy stuprocentowego zaufania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ