Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
06 Sie, 2017 - 03:00
Jak działają pożyczki społecznościowe dla firm

Jak działają pożyczki społecznościowe dla firm

Kamil Podsiadło

Pożyczki społecznościowe dla firm zyskują coraz większą popularność. Zobaczmy, czym przyciągają klientów oraz jakie znaczenie mają dla inwestorów.

Ze względu na bardzo niskie stopy procentowe, lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe nie są pierwszym wyborem wielu inwestorów. Szukają oni alternatywnych metod inwestowania oszczędności i w ostatnich latach coraz śmielej naprzeciw wychodzą im pożyczki społecznościowe dla firm.

Przyjrzyjmy się bliżej specyfice tej formy inwestowania i pozyskiwania środków.

Czym są pożyczki społecznościowe dla firm?

Pożyczki społecznościowe stanowią kolejny produkt, który miał szansę się rozwinąć dzięki postępowi technologicznemu i powszechności internetu.

Idea stojąca za tym rodzajem pożyczek sprowadza się do połączenia dwóch rodzajów osób/podmiotów – mających niedobór gotówki oraz mających nadwyżkę gotówki.

Zasady działania są tu bardzo podobne do pożyczek bankowych czy chwilówek, z tym że po obu stronach mogą stać osoby fizyczne. Pożyczającym nie jest tutaj duża instytucja – pożyczającym może zostać każdy z nas.

Jest to nic innego, jak zawarcie umowy pożyczki z inną osobą, z tym że pośredniczy w tym platforma, na której dana transakcja jest zawierana. Najpopularniejszą platformą, na której można udzielać i zaciągać pożyczki społecznościowe, jest aktualnie Kokos.pl (sprawdź tutaj).

Dowiedz się więcej: Czym są pożyczki społecznościowe? >>

Dlaczego pożyczki społecznościowe są atrakcyjne?

Pożyczki społecznościowe są atrakcyjne przede wszystkim dla inwestorów, ale nie brakuje również chętnych pożyczkobiorców. Dlaczego?

Tym, co przyciąga inwestorów, jest zdecydowanie wyższe oprocentowanie niż na bankowych lokatach. Zazwyczaj osiąga ono maksymalną prawnie dopuszczoną wysokość (aktualnie 10%).

Z kolei dla pożyczkobiorcy najtańsze są pożyczki bankowe, ale wiadomo, że nie każdy posiada odpowiednią zdolność kredytową. Wówczas rozwiązaniem może okazać się pożyczka społecznościowa.

Dla inwestorów jest to większe ryzyko, które jednak w perspektywie większego zysku – dla wielu jest akceptowalne. Poza tym, niektóre platformy oferują usługę polegającą na gwarancji kapitału, czyli godząc się na mniejszy zysk, mamy pewność, iż nie poniesiemy straty.

Dowiedz się więcej: Czym jest kredyt kupiecki >>

Jak działa platforma obsługująca pożyczki społecznościowe?

Tak, jak wiele platform obsługuje głównie lub tylko osoby fizyczne, tak istnieją też platformy dedykowane pożyczkom społecznościowym dla firm. Najpoważniejszym graczem na tym rynku w Polsce jest aktualnie Capital Club.

Sposób działania platformy jest prosty – osoby potrzebujące gotówki opisują swój projekt i potrzebną kwotę, natomiast zainteresowani inwestorzy określają oczekiwane wynagrodzenie. “Wygrywa” ten inwestor, który złoży najtańszą ofertę.

Pożyczki społecznościowe dla firm i osób fizycznych to wciąż w Polsce młody rynek, jednak w wielu zagranicznych krajach już mocno rozwinięty. Czy u nas także się rozwinie? Tutaj dużo zależy od elity rządzącej i ustaw, które w ostatnich latach raczej niekorzystnie wpływały na dynamikę rozwoju sektora pozabankowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ