Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
08 Kwi, 2017 - 08:00

Pożyczki pod zastaw nieruchomości – co to takiego?

Kamil Podsiadło

Czas na kilka słów na temat pożyczki pod zastaw nieruchomości – czym one są, w jaki sposób mogą być zaciągane i najważniejsze: czy są opłacalne?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości są chętnie oferowane przez banki, firmy czy osoby prywatne ze względu na bardzo ograniczone ryzyko niespłacalności. Jeśli klient nie zwróci pożyczki, będzie można mu bowiem zająć zastawioną nieruchomość.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości (w bankach określane jako pożyczki hipoteczne) mylone są czasem z kredytami hipotecznymi. Wprawdzie oba produkty łączy zastaw nieruchomości, ale różnią je cele pożyczkobiorcy.

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, który może zostać zaciągnięty tylko na potrzeby zakupu lub budowy nieruchomości. Z kolei pożyczka hipoteczna może zostać zaciągnięta na dowolny cel, z tym że nieruchomość stanowi wówczas zabezpieczenie pożyczki.

Kto udziela pożyczek pod zastaw nieruchomości?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości oczywiście udzielane są praktycznie przez wszystkie banki, jednak jak można się domyślić, osoby ze słabą zdolnością kredytową raczej nie mają szans na ich uzyskanie.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z prywatnymi firmami. Chętnie udzielają one pożyczek pod zastaw nieruchomości nawet osobom z poważnymi problemami finansowymi, gdyż w razie czego będą mogły zaspokoić one swoje roszczenie przez zajęcie i spieniężenie nieruchomości dłużnika.

Jeśli decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki pod zastaw nieruchomości w wiarygodnej firmie, to zawsze umowa sporządzana jest u notariusza w celu zabezpieczenia interesów obu stron. Należy jednak pamiętać, żeby dokładnie zapoznać się z każdym paragrafem umowy i wszelkie nieścisłości wyjaśnić przed jej podpisaniem.

Wiele wskazuje na to, że możliwość udzielania pożyczek pod zastaw nieruchomości niedługo będzie tylko domeną banków oraz SKOK-ów. W Sejmie trwają prace nad ustawą regulującą rynek kredytów hipotecznych i jedną z najważniejszych zmian ma być właśnie zakazanie udzielania pożyczek hipotecznych przez inne podmioty niż banki i SKOK-i.

Dowiedz się więcej: Jak bezpiecznie kupić nieruchomość obciążoną hipoteką >>

Czy opłaca się zaciągać pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Jeżeli chodzi o ofertę bankową, to pożyczka hipoteczna ma nieco wyższe oprocentowanie niż kredyt hipoteczny, chociaż produkty te ze względu na cel pożyczki/kredytu niekoniecznie powinno się między sobą w ten sposób porównywać.

Bardzo zasadne jest porównanie pożyczki hipotecznej z kredytem gotówkowym i tutaj bardziej atrakcyjne warunki oferuje w większości przypadków pożyczka pod zastaw nieruchomości. Jest to akurat zrozumiałe, ponieważ zastaw nieruchomości stanowi dla banku bardzo wartościowe zabezpieczenie, dzięki czemu pożyczkobiorcy oferowane są lepsze warunki.

Dowiedz się więcej: Czy nieruchomość obciążoną hipoteką można sprzedać >>

Wyróżnić możemy jednak jedno „ale”. Oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest relatywnie niskie, ale koszty związane z jej udzieleniem już niekoniecznie. Największym obciążeniem finansowym może okazać się wycena nieruchomości, czego koszt to minimum kilkaset złotych.

Dodatkowo pod uwagę trzeba wziąć także prowizję dla banku za udzielenie pożyczki czy konieczność wykupienia tymczasowego ubezpieczenia pomostowego lub ubezpieczenia na życie.

Dlatego też pożyczki pod zastaw nieruchomości są realnie opłacalne tylko przy kwotach rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ