Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
01 Mar, 2017 - 08:00
Kto i dlaczego oferuje pożyczki dla zadłużonych?

Kto i dlaczego oferuje pożyczki dla zadłużonych?

Kamil Podsiadło

Nietrudno spotkać się z ofertami pożyczek dla zadłużonych. Kto i dlaczego je oferuje i czy warto brać pożyczki dla zadłużonych?

Osoby zadłużone często szukają pomocy w różnych miejscach i w ten sposób trafiają czasem na firmy, które oferują pożyczki dla zadłużonych. Zastanówmy się, czy warto korzystać z takiego rozwiązania i jakie niesie ono za sobą konsekwencje.

Kto oferuje pożyczki dla zadłużonych?

Pożyczki dla zadłużonych bardzo często oferowane są przez zwykłe pozabankowe firmy pożyczkowe, które przykładają mniejszą wagę do weryfikacji zdolności kredytowej klienta i są w stanie zaakceptować wyższe ryzyko niewypłacalności pożyczkobiorcy.

Należy jednak być świadomym, że firm takich jest coraz mniej. Zaostrzenie przepisów w ramach tzw. ustawy antylichwiarskiej sprawiło, że pożyczkodawcy zmuszeni byli obciąć koszty pozaodsetkowe i tym samym nie mogą już sobie pozwolić na tak duże ryzyko.

Pożyczki bez BIK czy „pożyczki bez zaświadczeń” odchodzą powoli w zapomnienie. Niektóre firmy pożyczkowe weryfikują klienta w kilku bazach Biura Informacji Gospodarczej i w BIK, a według statystyk Wonga, średni wskaźnik odrzuceń wniosków wynosi 70%.

Dowiedz się więcej: Pożyczki z komornikiem – 7 powodów, dla których nie warto z nich korzystać >>

Niemniej jednak wciąż znajdują się na rynku firmy, które z góry nie odrzucają możliwości udzielenia pożyczki klientom w ciężkiej sytuacji finansowej. Jednakże decyzja taka zazwyczaj poprzedzona jest dość wnikliwą analizą możliwości pożyczkobiorcy do spłaty zobowiązania i bardzo mile widziane jest zabezpieczenie.

Drugą grupę stanowią firmy, które specjalizują się w udzielaniu pożyczek dla zadłużonych pod zastaw nieruchomości. Ich ryzyko jest znacznie mniejsze, gdyż w razie czego mogą zająć mieszkanie czy dom klienta. W tym miejscu należy sobie jednak zadać pytanie, czy nie lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie hipoteczny kredyt konsolidacyjny, gdzie koszty w większości przypadków będą niższe.

W tym miejscu warto wspomnieć także o firmach oddłużających. Oferują one kompleksową pomoc przy zadłużeniach i ich działania koncentrują się na negocjacjach z wierzycielami czy komornikami. Starają się one „ugrać” dla klienta rozłożenie płatności na dłuższy termin czy nawet chwilowe jej wstrzymanie. Głównym celem jest tutaj taka restrukturyzacja zobowiązań, by pozwolić dłużnikowi na ich skuteczniejsze regulowanie.

Dowiedz się więcej: Czy bank może udzielić pożyczki bez BIK? >>

Czy warto brać pożyczki dla zadłużonych?

Odpowiedź w większości przypadków jest raczej przecząca. Pożyczki dla zadłużonych bardzo często wpędzają w jeszcze większą pętlę zadłużenia. Skoro nie radzimy sobie z regulowaniem obecnych zobowiązań, to kolejne długi raczej nie poprawią tej sytuacji.

Pożyczki dla zadłużonych mogą mieć sens, kiedy spodziewamy się w najbliższym czasie dużego zastrzyku gotówki, a nie chcemy przykładowo mieć negatywnych wpisów w rejestrach dłużników. W innych przypadkach bardziej zasadne jest skorzystanie firm oddłużających, które pomagają zrestrukturyzować zadłużenie i rozłożyć w czasie jego spłatę, co może stanowić ulgę dla budżetu domowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ