Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
21 Maj, 2017 - 00:00

Pożyczki bez BIK – czy ktoś ich jeszcze udziela?

Anna Wezgraj da Silva

Długi i negatywna historia kredytowa… Sposobem na zdobycie pieniędzy będą pożyczki bez BIK, tylko czy i kto ich udziela?

Pożyczki bez BIK to czasem ostatnie koło ratunku na wyjście z trudnej sytuacji finansowej dla wszystkich zadłużonych osób oraz tych nieposiadających zdolności kredytowej.

Utrata pracy, długi czy brak środków na życie skłaniają do poszukiwań kredytów na inne sposoby. Bywa, że jest to jedyna możliwość do wyjścia z kłopotów finansowych. Gdzie szukać takich pożyczek? Czy ktoś jeszcze ich udziela?

Słowem wstępu – BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej

BIK (Biuro Informacji Kredytowej) to instytucja tworząca i zarządzająca bazą danych kredytowych. Historia kredytowa klientów może być zarówno pozytywna, jak i negatywna.

Rekordy bazy danych znajdujące się w BIK zawierają wiele cennych informacji o terminowych spłatach pożyczki, ale również i o wszelkich opóźnieniach, a nawet brakach takich spłat.

Po co takie dane są tworzone i przechowywane? Są przykładowo bardzo cennym źródłem informacji dla banku. Klient o negatywnej historii kredytowej będzie mieć obniżoną zdolność kredytową, a więc bank prawdopodobnie nie będzie chciał mu udzielić pożyczki bądź kredytu.

Dowiedz się więcej: Czy bank może udzielić pożyczki bez BIK? >>

Brak pieniędzy – sytuacja bez wyjścia?

Należy uważać na osoby lub firmy reklamujące swoje usługi dotyczące „czyszczenia historii BIK”. Rejestry danych w Biurze Informacji Kredytowej są możliwe do usunięcia tylko w wyjątkowych przypadkach, np. błędów istniejących w bazach danych czy w przypadku oszustw kredytowych. Zewnętrzne firmy nie mają możliwości usunięcia historii BIK.

O wiele lepszym sposobem na wyjście z kłopotliwej sytuacji jest rozmowa z bankiem i próba wyjaśnienia pewnych zawiłości w swojej historii kredytowej.

Jeżeli widnieją tam jedynie pojedyncze przypadki opóźnień spłaty pożyczki czy kredytu i są one uzasadnione mocnymi argumentami, wciąż istnieje pewna szansa na otrzymanie pożyczki.  A jeżeli bank odmówi… trzeba będzie poszukać innego wyjścia.

Dowiedz się więcej: Pożyczki z komornikiem – 7 powodów, dla których nie warto z nich korzystać >>

Pożyczki bez bik - czy ktoś ich jeszcze udziela

Pożyczki bez BIK – czy istnieją?

Negatywna historia kredytowa to jeden z głównych powodów, dla którego bank może odmówić udzielenia pożyczki. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak poszukać pomocy finansowej gdzie indziej.

Sytuację bez wyjścia może uratować udanie się do instytucji pozabankowej. Na chwilę obecną niewiele takich instytucji udziela pożyczek bez sprawdzania historii kredytowej. Ustawa o kredycie konsumenckim nakłada na wszystkie firmy pożyczkowe obowiązek weryfikacji klientów.

Zdarzają się pojedyncze firmy, które reklamują się hasłami “pożyczki bez BIK” i rzeczywiście nie sprawdzają BIK, ale jednocześnie mogą konsultować aktualny poziom zadłużenia potencjalnego klienta w KRD czy InfoMonitor.

Dowiedz się więcej: Czy czyszczenie BIK jest możliwe? >>

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zaciągnięciu tego rodzaju pożyczki warto głęboko zastanowić się, czy aby na pewno nie istnieje inny sposób na zdobycie potrzebnej gotówki oraz sprawdzić, czy pożyczkodawca reklamujący się hasłem “pożyczki bez BIK” jest wiarygodny. Tego typu pożyczki są niezwykle drogie i trzeba dokładnie wczytać się w regulamin, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ