Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
10 Maj, 2019 - 14:37

Pożyczka społecznościowa dla klienta indywidualnego – jak znaleźć wiarygodną?

Grzegorz Bryszewski

Wygoda, niskie koszty i wyjątkowo jasne zasady. Taka właśnie jest pożyczka społecznościowa dla klienta indywidualnego. Podpowiadamy, jak ją zdobyć.

To stosunkowo nowa i wyjątkowo elastyczna metoda pożyczania pieniędzy. To także sposób na pozyskanie środków dla osób już zadłużonych. Pożyczka społecznościowa dla klienta indywidualnego ma wiele zalet i staje się coraz popularniejsza. Korzystanie z niej wymaga jednak dobrej znajomości jej specyfiki i dużej rozwagi. W tekście tłumaczymy główne zasady pożyczek społecznych, podpowiadamy sposoby korzystania z nich i wskazujemy najważniejsze wady i zalety. Zapraszamy do lektury!

Pożyczki społecznościowe – jak działają?

Głównym założeniem pożyczek społecznościowych (ang. social lending, inne nazwy to pożyczki prywatne, pożyczki pozabankowe, pożyczki społeczne) jest przekonanie, że najwygodniejszą i najtańszą formą pożyczania pieniędzy jest rezygnacja z udziału instytucji finansowych i ułatwienie transakcji między dwiema osobami fizycznymi.

Skojarzenie osób zainteresowanych pożyczaniem pieniędzy i tych, które potrzebują gotówki poza Internetem, może być jednak trudne i niebezpieczne, dlatego pożyczki prywatne realizowane są za pośrednictwem specjalnych portali internetowych. Ich rola polega jedynie na ułatwianiu procesu pożyczania. Portale nie uczestniczą i nie zarabiają bezpośrednio na udzielaniu takich pożyczek online, utrzymują się natomiast z prowizji pobieranych od klientów.

Ważną cechą pożyczek prywatnych jest ich elastyczność – właściwie wszystkie szczegóły transakcji można negocjować i ustalać (czasem o wyborze konkretnej oferty decyduje wręcz forma internetowej aukcji), dostępne są także opcje wcześniejszej albo późniejszej spłaty. Co ważne, istnieje możliwość jednoczesnego brania pożyczek i ich udzielania.

Pożyczka społecznościowa dla klienta indywidualnego – procedura

Skorzystanie z pożyczki prywatnej za pośrednictwem portalu social lending jest bardzo proste.

Rejestracja

Ten etap polega na zarejestrowaniu się na portalu pożyczek prywatnych i dokonaniu wszelkich niezbędnych formalności. Właściwie każdy portal umożliwia także dodatkowe, dobrowolne (i często płatne) działania, które zwiększą wiarygodność przyszłego pożyczkobiorcy.

Szukanie oferty

Sposób poszukiwania dobrej oferty może mieć charakter pasywny i polegać na przeglądaniu już zamieszczonych ofert albo charakter aktywny, gdzie konieczne będzie złożenie wniosku i określenie warunków pożyczki (w tym przypadku to inwestorzy będą zabiegali o udzielenie pożyczki).

Niektóre portale wymagają także na tym etapie wskazania „bonusu”, czyli dodatkowej kwoty, którą jesteśmy w stanie zapłacić inwestorowi za pożyczenie nam pieniędzy.

Wybór oferty

Na tym etapie należy zdecydować się na konkretną ofertę i przystąpić do finalizacji umowy. Zazwyczaj wiąże się to też z uiszczeniem opłaty portalowi pożyczek prywatnych. Wybrane portale rezygnują z takich opłat w przypadku nowych użytkowników i pierwszej pożyczki.

Spłata

Po zawarciu umowy pożyczki pieniądze trafiają na konto bankowe pożyczkobiorcy. Jego obowiązkiem jest spłata zobowiązania wraz z ustalonymi odsetkami na konto osoby pożyczającej pieniądze.

Dowiedz się więcej: Czy pożyczki przez Internet są bezpieczne?

Jak znaleźć korzystną ofertę?

Oto dwie podpowiedzi na temat zwiększania szans na znalezienie wyjątkowo interesującej oferty.

1. Zadbaj o dobrą historię

Inwestorzy chętnie pożyczą swoje pieniądze osobom, które mogą się pochwalić długą historią spłaconych pożyczek i brakiem zaległości. Dlatego właśnie skutecznym sposobem na znalezienie albo wynegocjowanie dobrej oferty jest posiadanie bogatej historii zaciągniętych i spłaconych na czas pożyczek.

Niektóre osoby decydują się nawet na zaciągnięcie i spłatę kilku mało atrakcyjnych pożyczek po to, żeby zwiększyć szanse na zdobycie korzystniejszej oferty.

2. Zwiększ wiarygodność

Gotowość do dobrowolnego ujawnienia źródła swoich dochodów i dodatkowych danych o sobie to wyraźny sygnał dla potencjalnego pożyczkodawcy, że ma do czynienia z poważnym partnerem, któremu warto pożyczyć pieniądze na dobrych warunkach. Wiele portali pożyczek społecznościowych proponuje więc dodatkowe formy uwiarygadniania swojego profilu.

Mogą one polegać na przykład na podaniu miejsca zatrudnienia i wysokości osiąganych dochodów, ujawnieniu miejsca zamieszkania i publikacji drugiego dokumentu ze zdjęciem lub zdjęcia twarzy.

Pożyczkobiorcy mogą za pomocą portalu dokonać także dobrowolnej weryfikacji  w popularnych rejestrach dłużników (takich jak np. Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor) lub sprawdzić swoją ocenę punktową w BIK. Takie dane są potem udostępniane inwestorom pożyczającym pieniądze.

Część portali proponujących pożyczki społecznościowe dla klientów indywidualnych właśnie na takiej podstawie stosuje własne ratingi (oceny wiarygodności) pożyczkobiorców.

Dowiedz się więcej: Różnice między BIG a BIK

Ile można pożyczyć i za jaki procent?

Maksymalna wysokość jednorazowej pożyczki prywatnej dla klienta indywidualnego wynosi zazwyczaj około 20-30 tys. złotych. Oprocentowanie takich pożyczek nie przekracza natomiast około 10%.

Pożyczka społecznościowa dla klienta indywidualnego - można z niej skorzystać przez Internet

źródło zdjęcia: Getty Images / SIphotography

Pożyczka społecznościowa – zalety

Dostępność

Pożyczka społecznościowa dla klienta indywidualnego jest łatwo dostępna i prosta do zdobycia. Takie sytuacje jak weryfikowanie historii dotychczasowych kredytów, czy sprawdzanie zdolności kredytowej mogą się pojawić, ale nie muszą.

W przypadku konieczności pożyczenia niewielkiej kwoty i trafienia na osoby, które będą gotowe je pożyczyć na korzystnych zasadach, cała transakcja może trwać kilkanaście minut i być oparta wyłącznie na zaufaniu do portalu i pożyczkobiorcy (przy założeniu, że pożyczkobiorca ma już konto na portalu i spłacił kilka pożyczek).

Czasem właśnie pożyczka społecznościowa jest jedyną formą pozyskania pieniędzy dla osób, które mają nieciekawą historię w BIK, stąd też nazwa pożyczki bez BIK albo pożyczki pozabankowe.

Elastyczność

W przeciwieństwie do pożyczek oferowanych przez instytucje tutaj niemal wszystko jest kwestią dogadania się. Wysokość oprocentowania zależy od ustaleń obu stron transakcji, dostępne są zarówno niewielkie, jak i większe kwoty.

Wybrane portale stosują także rozwiązania, gdzie wybrana pożyczka rozbijana jest na kilka osób (w ramach jednej transakcji pożyczana jest kwota od na przykład trzech inwestorów), co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo pożyczkodawców w przypadku trudności ze spłatą.

Wygoda

Pożyczka społecznościowa dla klienta indywidualnego jest wyjątkowo wygodna. Tutaj nie trzeba spędzić kilku dni na kompletowaniu dokumentów dla banku. Pożyczanie pieniędzy działa na zasadach partnerskich – osoba pożyczająca jest partnerem, a nie anonimowym petentem.

Dowiedz się więcej: Kto i dlaczego oferuje pożyczki dla zadłużonych?

Pożyczka społecznościowa – wady

Trudność pozyskania znacznych kwot

Brak obowiązkowego sprawdzania i „prześwietlania” nowych osób na portalu sprawia, że właściwie nikt nie podejmie ryzyka pożyczenia takiej osobie dużej kwoty, albo zaoferuje niekorzystne oprocentowanie takiej transakcji. Pożyczka społecznościowa dla klienta indywidualnego nie sprawdzi się więc w przypadku konieczność szybkiego pozyskania dużej kwoty przez osobę bez historii w portalu.

Pewnego rodzaju rozwiązaniem problemu może być próba „uzbierania” dużej kwoty przez zawarcie kilkunastu pożyczek na małe kwoty. To jednak będzie mocno niewygodne i uciążliwe rozwiązanie, może być też niekorzystne finansowo z powodu wymogu uiszczenia opłat dodatkowych.

Kłopoty w przypadku… kłopotów

Podstawą pożyczki społecznościowej jest umowa cywilno-prawna i w przypadku problemów właśnie ona stanowi podstawę do dochodzenia swoich praw. Portal nie gwarantuje zwrotu pieniędzy, których nie zwrócił nieuczciwy pożyczkobiorca, może tylko podpowiedzieć inwestorowi sposoby reakcji na powstałą zaległość. Wybrane serwisy ułatwiają jednak sprzedaż długu lub oddanie go do windykacji.

Dla wielu osób zainteresowanych pożyczaniem swoich pieniędzy taki poziom bezpieczeństwa może być jednak zbyt niski.

Sprawy podatkowe

Pożyczki społecznościowe mogą być trudną formą inwestycji dla osób słabo zorientowanych w polskim prawie podatkowym. W wybranych sytuacjach inwestor pożyczający pieniądze będzie musiał odprowadzić podatek w wysokości 19% od uzyskanego zysku.

W przypadku pożyczek społecznościowych w grę wchodzi także podatek od czynności cywilnoprawnych (czyli podatek PCC), który odprowadza pożyczkobiorca. Na zwolnienie z tego obowiązku mogą liczyć osoby pożyczające niewielkie kwoty, czyli pozyskujące pożyczkę o wartości niższej niż 1000 złotych.

I chociaż chodzi tutaj o jednorazową kwotę, którą można wielokrotnie powtarzać, to doradcy podatkowi podkreślają, że pożyczkobiorca, który bez uzasadnienia i w sposób sztuczny powtarza wspomniane pożyczki musi się liczyć z faktem, że takie czynności zostaną potraktowane jako celowa próba obejścia przepisów prawa podatkowego.

Warto także podkreślić, ze od 2019 roku podatek PCC wynosi tylko 0,5% wysokości pożyczki, wcześniej obowiązywała stawka 2%.

Opłaty dodatkowe

Pożyczki od instytucji finansowych, które nie są bankami, często kojarzone są z „niekorzystnymi zapisami małym druczkiem”. W przypadku portali zajmujących się pożyczkami społecznościowymi raczej nie występują takie sytuacje, ale pewnym utrudnieniem korzystania z nich jest duża liczba opłat dodatkowych (np. za zwiększenie wiarygodności swojego profilu).

Pożyczkobiorcy muszą więc starannie rozważać oferty, bo może się okazać, że tania pożyczka stanie się wyjątkowo droga po uiszczeniu dodatkowych opłat na rzecz portalu pośredniczącego w transakcji.

Pożyczka społecznościowa dla klienta indywidualnego na pewno jest ciekawą i korzystną alternatywą pozyskania pieniędzy dla osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać z ofert instytucji finansowych. W tym przypadku niezbędne będzie jednak zadbanie o maksymalne zwiększenie swojej wiarygodności, bo pożyczki prywatne opierają się właśnie na niej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ