Mateusz Baj
Mateusz Baj
16 Paź, 2017 - 04:00
Czym jest pożyczka pod zastaw samochodu

Czym jest pożyczka pod zastaw samochodu

Mateusz Baj

Pożyczka pod zastaw samochodu – czy warto ją wziąć, jak działają takie pożyczki  i na co uważać przy podpisywaniu umowy kredytowej.

Pożyczka pod zastaw samochodu to produkt oferowany przez wiele instytucji parabankowych. Jej największą zaletą jest to, że mimo iż samochód jest przedmiotem zastawu, najczęściej nadal możemy nim jeździć.

Innymi słowy pożyczka pod zastaw auta to rodzaj pożyczki gotówkowej, tyle że zabezpieczonej autem. Dzięki temu zabezpieczeniu można pożyczyć znacznie więcej pieniędzy, niż w tych firmach, które zabezpieczeń nie wymagają.

Pożyczka tylko dla właściciela

Aby myśleć o wzięciu tego rodzaju pożyczki musimy być przede wszystkim właścicielem auta wpisanym do dowodu rejestracyjnego (czyli samochód nie może być przez nas jedynie użytkowany – na przykład w leasingu). Samochód, pod zastaw którego zamierzamy wziąć pożyczkę, nie może być też przedmiotem innego zastawu (co często zdarza się w przypadku, gdy auto jest kupione na kredyt).

Pożyczkodawcy najczęściej wymagają też, aby samochód miał ważną polisę OC i aktualne badania techniczne. W niektórych przypadkach żądają także cesji polisy AC na pożyczkodawcę oraz zdeponowania karty pojazdu.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie OC – czy sprzedający auto może liczyć na zwrot składki OC? >>

Jak to działa

Po wypełnieniu wniosku pożyczkowego i pozytywnej decyzji kredytowej, firma pożyczkowa przedstawia zazwyczaj trzy rodzaje dokumentów:

  • umowę pożyczki,
  • umowę przewłaszczenia samochodu,
  • pełnomocnictwo umożliwiające wpisanie pożyczkodawcy jako współwłaściciela samochodu.

Zgodnie z umową przewłaszczenia samochodu, firma pożyczkowa staje się współwłaścicielem auta (najczęściej w 51%). Zobowiązuje się ona jednocześnie do przeniesienia całości własności samochodu na pożyczkobiorcę w momencie całkowitej spłaty zadłużenia.

Jeśli godzimy się na zapisy umowy i podpiszemy dokumenty, wraz z umową przewłaszczenia i pełnomocnictwem od firmy pożyczkowej, musimy udać się do wydziału komunikacji starostwa powiatowego i  wpisać tam  pożyczkodawcę jako współwłaściciela auta. Dopiero po dokonaniu takiego wpisu pożyczkodawca przeleje nam pieniądze.

Po całkowitej spłacie zadłużenia firma pożyczkowa przesyła mam pisemne oświadczenie o zwolnieniu z zabezpieczenia. Uzbrojeni w ten dokument znów odwiedzamy wydział komunikacji i ponownie przerejestrowujemy samochód – tym razem wyłącznie na siebie.

Pożyczka pod zastaw samochodu – czy warto

Pożyczka pod zastaw auta ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Jej zaletą jest przede wszystkim to, że pożyczkodawcy zazwyczaj nie wymagają zaświadczenia o dochodach – znaczenie ma dla nich bowiem przede wszystkim wartość auta. To wartość samochodu decyduje też o wysokości przyznanej pożyczki. Plusem tego typu rozwiązań jest też szybka decyzja kredytowa, którą często uzyskuje się w ciągu godziny.

Minusem pożyczek pod zastaw auta jest stosunkowo wysoki koszt takiej pożyczki (chociaż często jest on niższy niż w przypadku chwilówek oferowanych przez instytucje parabankowe). Wadą jest też konieczność przekazania współwłasności samochodu na firmę pożyczkową i – co za tym idzie – szereg formalności z tym związanych.

Decydując się na wzięcie pożyczki pod zastaw samochodu musimy też być świadomi ryzyka, że w przypadku niespłacania pożyczki stracimy nasze auto.

ZOBACZ RÓWNIEŻ