Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
26 Wrz, 2017 - 06:00
TOP 7: Poznaj ciekawe miejsca na Śląsku

TOP 7: Poznaj ciekawe miejsca na Śląsku

Julia Ziółkowska

Zastanawiając się nad kolejną destynacją podróży może warto wziąć pod uwagę region Śląska? Sprawdź, jakie ciekawe miejsca na Śląsku można zwiedzić, gdzie pojechać i co jest szczególnie warte uwagi.

Śląsk jest na mapie Polski miejscem niezwykłym. Posiada długą historię, region ten nie zawsze znajdował się w granicach administracyjnych Polski. Ponadto, ma nieco odrębne tradycje, kulturę, nawet własny dialekt – gwarę śląską. Przekonajmy się, jakie ciekawe miejsca na Śląsku możemy odnaleźć.

Śląsk to nie tylko kopalnie

To tutaj znajdują się bogate złoża węgla kamiennego. Górnicy i ich etos pracy na stałe wpisali się w ten region. Ten nieco odrębny świat, patriotyzm małej ojczyzny i życie zwykłych ludzi pokazuje warty obejrzenia film Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej”.

Oprócz skomplikowanej sytuacji geopolitycznej i osobliwie pojmowanej „swojskości”, Śląsk charakteryzuje wiele innych społecznych i kulturowych zjawisk. Kazik Staszewski śpiewa nawet „We don’t want no prohibition in Katowice, we don’t want no prohibition in Gliwice”, więc ruszamy na Śląsk szlakiem wydarzeń kulturalno-rozrywkowych i zabytków oraz przybliżamy także inne ciekawostki regionalne. Oto ciekawe miejsca na Śląsku, które koniecznie trzeba zobaczyć.

TOP 7: Poznaj ciekawe miejsca na Śląsku - kopalnia węgla

Ciekawe miejsca na Śląsku – to warto wiedzieć

Stolicą regionu są Katowice. Należą one do kunurbacji górnośląskiej, co oznacza to po prostu wiele miast połączonych ze sobą wspólnym terytorium. Związek ten nie jest sformalizowany, dlatego też według różnych instytucji i badaczy liczy on od kilku do kilkunastu miejscowości. Należą do niej między innymi Bytom, Ruda Śląska, Zawiercie, Tarnowskie Góry i Mysłowice (z tej ostatniej miejscowości pochodzi legendarny zespół Myslovitz).

Dowiedz się więcej: Największe miasta w Polsce – TOP 11 >>

1. Symbol Katowic – Spodek

Jedną z najciekawszych atrakcji w Katowicach jest Spodek, czyli hala widowiskowa o ciekawym kształcie, który przypomina UFO. Gdy budynek powstawał w latach 70-tych XX wieku był uważany niezwykle innowacyjny.

Po modernizacji, między innymi zainstalowaniu klimatyzacji, służy on do dziś jako miejsce wielu wydarzeń rozrywkowych. Koncertowały tu kultowe zespoły takie jak Metallica, Deep Purple, Modern Talking, Genesis, The Prodigy, The Cure, Mike Oldfield, Rammstein, Green Day, Depeche Mode i inni znani twórcy.

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci na Śląsku >>

TOP 7: Poznaj ciekawe miejsca na Śląsku - Spodek w Katowicach

2. Muzeum Śląskie w Katowicach

Będąc w Katowicach warto także wstąpić do Muzeum Śląskiego. Jest to nowoczesna placówka, w której zbiorach stałych znajduje się m.in. galeria sztuki polskiej XIX wieku z dziełami formatu „Żydówki z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego.

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci w Katowicach >>

 

3. Bielsko-Biała – miasto u podnóża Beskidów

Wartym odwiedzenia miastem na Śląsku jest bez wątpienia Bielsko-Biała. Miasto o ciekawej historii (także związanej z powstaniem dwuczłonowej nazwy) i zróżnicowanym ukształtowaniu geograficznym. W granicach administracyjnych znajduje się tu 17 szczytów górskich, a samo miasto jest bogate kulturowo w muzea i inne instytucje.

Dowiedz się więcej: Wakacje w górach – najpiękniejsze miejsca w Polsce na górskie wycieczki >>

TOP 7: Poznaj ciekawe miejsca na Śląsku - Bielsko-Biała

4. Bolko Loft mh1 w Bytomiu

W Bytomiu znajduje się Bolko Loft. Jest to bardzo nowoczesny budynek mieszkalny (wsparty na ośmiu słupach żelbetowych), który zdobył I miejsce w Leonardo Competition i był nominowany do nagrody Misa van der Rohe. Jego interesujące wnętrza i układ architektoniczny wpisują się w wiele nowoczesnych koncepcji, w tle z historią dawnych Zakładów Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały”.

 

5. Cieszyn – miasto dwóch narodów

Wśród ciekawych miejsc na Śląsku miastem wartym zwiedzenia jest Cieszyn. Jest on podzielony rzeką Olzą na dwie części. Jedna z nich znajduje się na terenie Czech, a druga w Polsce. Z racji przynależności obu krajów do UE po obu częściach miasta można poruszać się swobodnie, zwiedzając i korzystając z infrastruktury.

 

6. Chorzów dla całej rodziny

W Chorzowie znajduje się legendarne już Śląskie Wesołe Miasteczko. Jest to najstarsze i jedno z największych takich miejsc w Polsce. Znajduje się tu lunapark, ZOO i naprawdę wiele innych atrakcji (sprawdź tutaj). Jest to bez wątpienia ciekawe miejsce na Śląsku, które muszą odwiedzić zarówno dzieci, jak i dorośli.

 

7. Opuszczone miejsca na Śląsku

Dla fanów rozrywki ekstremalnej połączonej z eksploracją opuszczonych terenów, Śląsk to areał pełen wyzwań. Jest tu dużo opuszczonych miejsc, fabryk, cementowni, starych cmentarzy, szpitali i jednostek wojskowych takich jak np.:

  • Zakład Taboru Gliwice,
  • szyb kopalni Moszczenica w Jastrzębiu Zdroju,
  • Stara Fabryka Drutu w Gliwicach,
  • stary cmentarz żydowski w Cieszynie,
  • Cegielnia Przywary w Sierakowie Śląskim.

 

Być może nie każdy zakwalifikuje Śląsk do wizualnie najpiękniejszych miejsc w Polsce, jednak z pewnością jest warty odwiedzenia. W tym regionie czeka na nas naprawdę wiele atrakcji. O ciekawe miejsca na Śląsku naprawdę nietrudno, tym bardziej, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Jedni będą zachwyceni bogatym spektrum tutejszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, z kolei dla innych najbardziej interesująca okaże się niepowtarzalna architektura ściśle powiązana z historią regionu. Nie zapominajmy również o spróbowaniu tradycyjnych potraw kuchni śląskiej!

ZOBACZ RÓWNIEŻ