Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
24 Gru, 2017 - 05:00
Postanowienia noworoczne - jak tworzyć, by były skuteczne

Postanowienia noworoczne – jak tworzyć, by były skuteczne

Mariola Krzyżak

Nowy Rok, nowy ja – postanowienia noworoczne dają nadzieję na zmianę swojego życia na lepsze. W jaki sposób je tworzyć by były skuteczne?

Wraz z nadejściem Nowego Roku wielu z nas decyduje się na sporządzenie listy postanowień, które pozwolą na stanie się lepszą wersją siebie. Niektóre z nich opierają się na ograniczeniu pewnych przyzwyczajeń, inne bazują na wyrobieniu nowych nawyków. Motywacja do zmian początkowo jest silna, jednak z każdym miesiącem słabnie coraz bardziej, aż do momentu, kiedy lista trafia gdzieś na dno szuflady. Pod koniec roku sfrustrowani stwierdzamy, że wielu punktów nie udało się zrealizować. Tak wcale jednak nie musi być! Jak formułować postanowienia noworoczne, by wytrwać w nich do końca?

Dlaczego tworzymy postanowienia noworoczne?

Większość z nas decyduje się na zmiany w przełomowych momentach. Należą do nich najczęściej nadejście nowego roku, urodziny lub diagnoza lekarska. Podniosłe chwile skłaniają do refleksji nad własnym życiem i motywują do podejmowania nowych wyzwań.

Wybicie północy i wkroczenie w kolejny okrągły rok daje nam poczucie zamkniętego przedziału czasowego, który idealnie nadaje się do zaplanowania konkretnych postanowień. Skoro termin realizacji upłynie dopiero za 365 dni, możemy być pewni, że czasu jest wystarczająco dużo do zrealizowania naszych celów. Trzeba jednak się do tego odpowiednio zabrać i nie ulec pokusie odkładania spraw na później.

Jak zaplanować postanowienia noworoczne krok po kroku

Czas decyzji

Najważniejszym etapem będzie podjęcie decyzji dotyczących tego, jakie zmiany chcemy wprowadzić w swoje życie. Pomimo tego, że często podświadomie doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jakie cele chcemy zrealizować, to jednak powinniśmy poświęcić na podjęcie decyzji dłuższą chwilę. Nie powinno się układać listy w głowie, gdzieś w biegu, gdyż takie postanowienia będzie można z łatwością zepchnąć w czeluście niepamięci.

Najlepszym sposobem będzie więc zaplanowanie sobie przynajmniej godziny czasu oraz przygotowanie kartki papieru. Dobrym pomysłem może być zapisanie na niej wszystkich naszych marzeń i celów, a następnie zakreślenie tych, które chcielibyśmy zrealizować jak najszybciej, czyli w bieżącym roku. W ten sposób pozwolimy sobie na szybsze ustalenie naszych priorytetów i upewnimy się o szczerym pragnieniu zmian.

Postanowienia noworoczne - jak tworzyć, by były skuteczne - planowanie

Jak formułować postanowienia noworoczne?

Bardzo istotnym aspektem pozwalającym uniknąć frustracji jest odpowiednie sformułowanie naszych noworocznych celów. Jeżeli będą one zbyt ogólnikowe lub zbyt trudne do zrealizowania, to motywacja do podjęcia wyzwania będzie znacznie mniejsza.

Należy również pamiętać o prostej zasadzie: bardziej dopingujące jest dążenie do czegoś niż uciekanie. Podczas spisywania swoich postanowień na nowy rok lepiej więc używać sformułowania osiągnę wagę 65 kg, niż schudnę 5 kg. Pozytywne asocjacje zdecydowanie motywują do działania.

Dowiedz się więcej: Jak się zmotywować poprzez wizualizację celu >>

Metoda SMART

Ciekawym i skutecznym sposobem planowania celów (nie tylko noworocznych) jest metoda SMART. Pozwala ona w łatwy sposób weryfikować swoje postanowienia pod kątem możliwości oraz sposobu ich zrealizowania.

SMART została stworzona ze skrótów angielskich przyimków, które umożliwiają przełożenie celu na konkrety.

S jak specific

Nasz cel musi być konkretny, czyli musimy starać się unikać ogólników typu: schudnę. Zamiast nich precyzyjnie określamy postanowienie: pod koniec roku będę ważyć 65 kg.

M jak measurable

Cel musi być mierzalny, czyli sformułowany w sposób, dzięki któremu będziemy w stanie mierzyć nasze postępy, np.: do maja schudnę do 72 kg, w sierpniu będę ważyć 68 kg, a w listopadzie 65 kg.

A jak achievable

Osiągalność celu skutecznie motywuje do działania. Dobre postanowienie jest więc takim, które jesteśmy w stanie zrealizować w wyznaczonym okresie czasu. Nie możemy więc np. zakładać, że w miesiąc damy radę schudnąć 10 kg.

R jak relevant

Postanowienie musi być dla nas istotne, czyli wnosić w nasze życie ważną zmianę. W tym miejscu warto zastanowić się nad tym, jakie korzyści przyniesie nam zrealizowanie celu.

Warto wyobrazić sobie dokładnie jak będziemy czuli się, gdy nasze postanowienie zakończy się sukcesem. W ten sposób zyskamy pozytywne wzmocnienie motywacji do działania.

T jak time-bound

Cel musi posiadać dokładne określenie w czasie. W przypadku postanowień noworocznych sprawa wydaje się łatwiejsza, gdyż naszymi ramami jest okres roku. Jeżeli jednak decydujemy się na wprowadzenie w życie większej ilości zmian to warto je rozłożyć na różne okresy, by nie czuć się przytłoczonym.

Postanowienia noworoczne - jak tworzyć, by były skuteczne - pomysł

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne

Jak schudnąć w nowym roku?

Najczęstszym celem na nowy rok jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Wbrew pozorom jest to również postanowienie bardzo trudne do zrealizowania, gdyż wymaga od nas nieustannej kontroli naszego postępowania, w wokół kryje się tyle pokus…

Aby cieszyć się wymarzoną sylwetką, przede wszystkim należy dokonać wyboru konkretnego sposobu odżywiania. Dla wielu osób ustalenie ściśle określonych jadłospisów na każdy dzień będzie owocować brakiem chęci sięgania po niezdrowe przekąski. Przy okazji planowanie pozwoli na uporządkowanie dnia i lepszą organizację np. w sposobie robienia zakupów.

Dowiedz się więcej: TOP 5: Darmowe aplikacje do przygotowania listy zakupów >>

Warto także połączyć postanowienie o schudnięciu z wprowadzeniem w życie większej dawki ruchu. Uprawianie sportu można rozpocząć od ćwiczeń w domu, aby stopniowo móc zwiększać ilość i czas przeznaczony na aktywność fizyczną.

Dowiedz się więcej: Sposoby na stres – joga w domu >>

Metoda małych kroków zawsze jest najskuteczniejsza, a rzucanie się na przysłowiową głęboką wodę może jedynie zaowocować szybką demotywacją i uczuciem przytłoczenia.

Dowiedz się więcej: Co jeść aby schudnąć – najważniejsze zasady >>

Rzucanie palenia

Decyzję o zerwaniu z nałogiem bardzo często podejmujemy właśnie na początku roku. Jest to świetny moment, gdyż, w przeciwieństwie do schudnięcia, taki cel wymaga radykalnych i zdecydowanych środków.

Aby jednak wytrwać jak najdłużej w zdrowym postanowieniu warto zadbać o odpowiednie wzmacnianie motywacji. Może to być np. odkładanie pieniędzy, które przeznaczylibyśmy na papierosy na zrealizowanie jakiegoś marzenia. Suma na końcu roku z pewnością pozwoli na sprezentowanie sobie świetnego prezentu.

Dowiedz się więcej: Brak motywacji, czyli jak radzić sobie ze słomianym zapałem >>

Zwiększenie aktywności ruchowej

Ruch to zdrowie, dlatego w nowym roku warto zaplanować zwiększenie aktywności fizycznej. Jak wytrwać w postanowieniu? Warto podejść do problemu strategicznie i wypracować sobie zdrowy nawyk. Aby tego dokonać należy przed np. bieganiem zawsze wykonywać te same czynności.

Nasz mózg zareaguje podobnie jak w słynnym eksperymencie Pawłowa: kiedy bardzo nie będzie się nam chciało wyjść z domu, zamiast wymyślać kolejne wymówki, wystarczy zdecydować się na wykonanie pierwszego kroku z naszej rutyny wykonywanej przed bieganiem, czyli np. na założenie ulubionych butów lub włączenie określonej muzyki. Dalej powinno być już znacznie łatwiej.

Dowiedz się więcej: Jak się zmotywować do regularnych ćwiczeń? >>

Postanowienia noworoczne - jak tworzyć, by były skuteczne - jak schudnąć

Rozwój osobisty

Wielu z nas w nowym roku pragnie postawić na samorozwój. Podobnie jak w przypadku innych celów warto kierować się zasadą małych kroków. Możemy więc postanowić na początek, że przeczytamy jedną książkę miesięcznie, a w połowie roku możemy założyć, że będą to już dwie ciekawe pozycje.

Można też podejść do tematu nieco inaczej. Stawiając na rozwój osobisty możemy zdecydować się na zapisanie się na ciekawy kurs. Grupa motywuje do działania, dlatego jeżeli nie chcemy uczestniczyć w zajęciach możemy zaangażować do podjęcia wyzwania np. koleżankę.

Dowiedz się więcej: Szkolenia i kursy – sposób na rozwój osobisty i zawodowy >>

Postanowienia noworoczne wydają się często proste do zrealizowania jedynie na samym początku. Koniec roku często kończy się tak, że przygotowaną listę możemy z powodzeniem przełożyć na kolejne 365 dni. Aby uniknąć porażki warto więc dokładnie i rozważnie planować swoje cele. Ich osiągnięcie zaowocuje poczuciem spełnienia i pozwoli nam na skuteczniejsze planowanie nowych zmian.

ZOBACZ RÓWNIEŻ