Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
11 Lis, 2018 - 20:35
Poród kleszczowy – to musisz wiedzieć!

Poród kleszczowy – to musisz wiedzieć!

Mariola Krzyżak

Jak wygląda poród kleszczowy i czy jest bezpieczny dla dziecka? Sprawdź, co na temat tego zabiegu powinnaś wiedzieć przed rozwiązaniem.

Medyczny termin poród kleszczowy wywołuje ciarki przerażenia w każdej ciężarnej kobiecie. Już sama nazwa nie kojarzy się z czymś przyjemnym, a zła sława zabiegu tylko pogłębia przekonanie o tym, że jest on bolesny i niebezpieczny. Jego stosowanie jest jednak konieczne niezwykle rzadko, jedynie w przypadku zagrożenia życia matki lub dziecka. Zanim więc trafimy na porodówkę, warto zebrać informacje dotyczące tego typu ingerencji, aby w przypadku pojawienia się wskazań do jej wykonania nie wpaść w niepotrzebną panikę.

Czym jest poród kleszczowy?

Rodzenie dziecka jest procesem niezwykle dynamicznym, a jego przebieg uzależniony jest w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji oraz stanu zdrowia matki i dziecka. Nawet w przypadku w pełni prawidłowo przebiegającej ciąży podczas porodu może dojść do niespodziewanych komplikacji, które będą wymagać skutecznych i celowych ingerencji lekarskich.

Dowiedz się więcej: Trymestry ciąży – charakterystyka

Wskazania do porodu kleszczowego

Narodziny dziecka metodą kleszczową mogą odbyć się tylko w przypadku, kiedy istnieje wysokie zagrożenie życia matki lub maluszka. Lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu takiego rozwiązania w momencie kiedy:

  • druga faza porodu znacznie się przedłuża i istnieje ryzyko, że matka lub dziecko dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu lub ich życie będzie zagrożone,
  • dziecko znajduje się w kanale rodnym na tyle nisko, że niemożliwe jest już wykonanie cesarskiego cięcia,
  • kobieta opada z sił i nie jest w stanie efektywnie przeć,
  • zbyt intensywne skurcze macicy niekorzystnie wpływają na stan dziecka,
  • wyniki KTG odbiegają od normy,
  • istnieje poważne ryzyko odklejenia łożyska, które spowoduje niedotlenienie dziecka.

Dowiedz się więcej: Poród naturalny krok po kroku

Jakie warunki muszą być spełnione do przeprowadzenia porodu kleszczowego?

Poród zabiegowy z użyciem kleszczy można wykonać tylko w przypadku, kiedy zostały spełnione konkretne warunki:

  • kobiecie odeszły wody płodowe,
  • rozwarcie szyjki macicy jest pełne,
  • dziecko jest ułożone w odpowiedni sposób w kanale rodnym, czyli główką ku dołowi i odpowiednio nisko.

Zastosowanie takiego rozwiązania nie będzie możliwe, jeżeli dziecko ułożone jest w nieprawidłowy sposób, czyli pośladkowo lub poprzecznie. Lekarz nie zdecyduje się na taki zabieg również wtedy, kiedy maluch jest zbyt mały lub nieproporcjonalnie duży w stosunku do szerokości miednicy kobiety.

Dowiedz się więcej: Ciąża i poród bez tajemnic – obalamy mity

Poród kleszczowy – jak wygląda?

Jak wygląda poród kleszczowy?

Podjęcie przez lekarza decyzji o porodzie kleszczowym nie należy do łatwych i musi odbyć się bardzo szybko. Jeżeli położnik zauważa, że nie ma możliwości urodzenia dziecka siłami natury, a na cesarskie cięcie jest już za późno, konieczne jest natychmiastowe działanie.

Musimy mieć więc świadomość, że w przypadku uzasadnionej potrzeby ratowania życia personel medyczny może nie mieć czasu na spokojne informowanie nas o planach zastosowania tego typu rozwiązania. Jeżeli obawiamy się tego, że decyzja zostanie podjęta bez naszej wiedzy, warto zaznaczyć nasz sprzeciw wobec takich praktyk w planie porodu. Miejmy jednak na uwadze fakt, że może nie być czasu na udzielenie nam informacji, za co nie powinniśmy w większości przypadków mieć żalu do personelu, który stara się utrzymać swoich pacjentów przy życiu według swojej najlepszej wiedzy.

Należy pamiętać, że kleszcze powinny być używane tylko w ostateczności. Są jednak sytuacje, w których tylko taki zabieg jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo rodzącej i jej dziecku. Współcześnie zaawansowanie technik medycznych jest na tyle duże, że poród kleszczowy przebiega znacznie sprawniej i w mniej inwazyjny sposób.

Poród kleszczowy krok po kroku

W przypadku kiedy lekarz podejmuje decyzję o porodzie kleszczowymcała akcja odbywa się zazwyczaj bardzo szybko. Jeżeli czasu jest wystarczająco dużo, personel poda kobiecie znieczulenie zewnątrzoponowe. W przypadku kiedy konieczne jest natychmiastowe podjęcie działania, zazwyczaj stosuje się miejscowe znieczulenie krocza.

Następnie lekarz przygotowuje narzędzie, jakim są kleszcze porodowe. Wyglądem przypominają one dwie dosyć długie łyżki, które są ze sobą połączone podobnie jak nożyczki. Kobiecie zakładany jest cewnik, a w kolejnej fazie wykonuje się nacięcie krocza na takim poziomie, który umożliwi umieszczenie narzędzia w kanale rodnym. Nacięcie robione jest w trakcie skurczu, co zazwyczaj skutecznie zmniejsza ból z tym związany, gdyż kobieta znacznie silniej odczuwa sam skurcz niż ruch skalpela.

Do kanału rodnego wprowadzane są kleszcze w taki sposób, by objąć główkę dziecka. Kiedy są one już w odpowiedniej pozycji, lekarz blokuje łącznik w taki sposób, aby główka była stabilnie zaciśnięta pomiędzy kleszczami. W kolejnym etapie dochodzi już do pomocy w wydobywaniu dziecka z kanału rodnego.

Lekarz we współpracy z rodzącą pociąga za kleszcze w momencie, kiedy kobieta odczuwa skurcz party, pomagając tym samym w przesuwaniu się dziecka. Zazwyczaj wystarczy kilka ruchów, aby maluszek skutecznie przesunął się w dół. W momencie, kiedy główka jest już widoczna, kleszcze są uwalniane, a ostateczne wypchnięcie odbywa się już w pełni naturalnie.

Dowiedz się więcej: Termin porodu – to musisz wiedzieć!

Poród kleszczowy – konsekwencje dla dziecka

Poród kleszczowy – konsekwencje dla dziecka i matki

Pomimo tego, że zabieg z wykorzystaniem kleszczy ratuje życie matki i dziecka, to może on wywołać nieprzyjemne konsekwencje. Warto pamiętać jednak o tym, że negatywne skutki są w większości przypadków tak zwanym mniejszym złem.

Ucisk główki spowodowany przez kleszcze i ciągnięcie może wywołać liczne siniaki i wgniecenia na ciele dziecka. Zazwyczaj uszkodzenia wchłaniają się samoistnie po upływie kilku dni. Warto jednak mieć świadomość ryzyka ich wystąpienia, aby nie doznać szoku po zobaczeniu po raz pierwszy naszego maluszka. Główka może być bowiem nawet lekko odkształcona.

W skrajnych i rzadko występujących przypadkach może dojść także do uszkodzenia nerwu twarzowego, co może skutkować zaburzeniami mimiki dziecka, uszkodzenia splotu ramiennego, a także niedotlenienia, które jest konsekwencją podjęcia decyzji o zastosowaniu kleszczy zbyt późno.

Poród kleszczowy wpływa także na długość dochodzenia do siebie po rozwiązaniu przez kobietę. Nacięte w dużym stopniu krocze może powodować dolegliwości bólowe, a rana może goić się znacznie dłużej, przez co istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji. W konsekwencji okres połogu może znacznie się wydłużyć. Bardzo rzadko pojawia się także problem z nietrzymaniem moczu lub kału, co wiąże się najczęściej z uszkodzeniem zwieraczy lub znacznym nadwerężeniem mięśni.

Poród kleszczowy to często jedyna szansa na szczęśliwe zakończenie

źródło zdjęcia: Getty Images / Wavebreak

Konsekwencje porodu kleszczowego mogą być dotkliwe. Warto jednak pamiętać o tym, że większość z nich bardzo szybko mija, nie pozostawiając po sobie trwałych skutków. Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że kleszcze zostały zastosowane do ratowania życia naszego maluszka oraz kobiety, to skutki uboczne wydają się tym bardziej nieistotne.

Poród kleszczowy spędza sen z powiek wielu przyszłym mamom. Nic dziwnego, zabieg nie należy do przyjemnych i wiążę się nierozerwalnie z sytuacją zagrożenia życia i zdrowia. Jeżeli jednak mamy świadomość, że lekarz nie chce celowo zrobić nam krzywdy, a celem jego działania jest wyłącznie jak najlepsze zadbanie o nasze zdrowie, to strach jest znacznie mniejszy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ