Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
14 Paź, 2017 - 03:00

Poręczyciel kredytu – kto może nim zostać?

Malwina Tomżyńska

Potrzebny Ci poręczyciel kredytu? A może sam zostałeś poproszony o poręczenie? Sprawdź, jakie obowiązki wiążą się z żyrowaniem kredytu gotówkowego.

Niespodziewane wydatki? A może od dawna planowana, duża inwestycja? Bez względu na przesłanki skłaniające nas do wzięcia kredytu, często możemy się spotkać z terminem poręczyciel. W sytuacji, gdy nie posiadamy wystarczającej zdolności kredytowej bank lub inna instytucja finansowa może nam zaproponować zabezpieczenie w postaci poręczenia kredytu.

Kim jest poręczyciel kredytowy

Poręczenie kredytu (inaczej żyrowanie) jest jedną z form zabezpieczenia spłaty zaciągniętego zobowiązania. Poręczyciel odpowiada za kredyt gotówkowy kredytobiorcy, w sytuacji gdy kredytobiorca z jakiegoś powodu przestanie go spłacać.

Według kodeksu cywilnego, za poręczenie uważa się umowę,  w której poręczyciel zobowiązuje się uregulować należności dłużnika, względem jego wierzyciela. Poręczenie wygasa w momencie spłaty całości zadłużenia.

Kto może zostać poręczycielem?

Poręczyciel kredytowy ma za zadanie zwiększenie naszej zdolności kredytowej. W związku z tym, w większości przypadków, analiza jego osoby dokonana przez bank będzie tak samo skrupulatna jak w przypadku kredytobiorcy.

Niezwykle ważne jest aby potencjalny poręczyciel posiadał stałe źródło dochodu (najlepiej zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, prowadzenie własnej działalności gospodarczej, uprawianie wolnego zawodu, status emeryta lub rencisty).

Oprócz wykazania minimalnych miesięcznych zarobków z określonego źródła ważna jest także sytuacja rodzinna poręczyciela oraz jego wiek (z reguły granicznym wiekiem poręczyciela jest 65 rok życia).

Dodatkowo, zła historia kredytowa lub posiadanie zobowiązań z tytułu zajęć sądowych lub administracyjnych są dla potencjalnego żyranta dyskwalifikujące.

Poręczyciel – gdzie go szukać?

Prawdą jest, że poręczyciela trudno znaleźć. Praktycznie każdy będzie starał się unikać sytuacji, w której mógłby nim zostać. Dlatego też nie powinniśmy podchodzić do tematu wyboru poręczyciela zbyt „lekko i naiwnie” myśląc, że każdy nasz potencjalny kandydat zgodzi się uśmiechem na ustach. Poszukiwania najlepiej rozpocząć od osób, które dobrze znamy, a które nam ufają (najbliższa rodzina i przyjaciele to grupa osób, w których stronę kierujemy się najczęściej, decydując się na szukanie zabezpieczenia w formie poręczenia.

Jak zjednać sobie potencjalnego poręczyciela

Banki, w większości przypadków, dopuszczają dwie formy poręczenia kredytu: poręczenie wekslowe oraz poręczenie zwykłe.

Próby namówienia potencjalnego kandydata rozpocznijmy od przedstawienia mu drugiej formy- poręczenia zwykłego. Jest to dużo bezpieczniejsza opcja gdyż m.in. poręczenie wekslowe, w przeciwieństwie do poręczenia zwykłego, jest wymagalne nawet po śmierci kredytobiorcy, dodatkowo weksel jest ważny nawet w sytuacji podrobienia podpisu poręczyciela na umowie.

Dowiedz się więcej: Poręczenie kredytu – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem? >>

Kredytobiorca ma kilka możliwości, dzięki którym może mu się udać zdobyć poręczyciela. Opcje te najlepiej stosować jednocześnie, wtedy mamy największą szansę przekonać wybranego przez nas kandydata do poręczenia nam kredytu. Co konkretnie należy zrobić?

  • Podjąć próbę przekonania znajomego do pełnienia roli poręczyciela, najlepiej:

takiego, którego znamy od dłuższego czasu, w przypadku którego sami zdecydowalibyśmy się na zostanie poręczycielem, który nas dobrze zna i ma o nas dobre zdanie,

  • Zapewnić ewentualny zwrot długu (np. w sytuacji gdy nie bylibyśmy w stanie spłacić zobowiązania, przedstawiamy poręczycielowi plan spłat zadłużenia),
  • Zaproponować dodatkowe korzyści, w ramach odwdzięczenia się za udzieloną pomoc – ta metoda może okazać się bardzo przekonująca dla potencjalnego poręczyciela.

Jeżeli planujemy zaciągnięcie kredytu, a mamy obawy, że nasza obecna zdolność kredytowa, może być niewystarczająca, nie zostawiajmy tego na ostatni moment, bowiem może okazać się, że będzie nam potrzebny poręczyciel. Na spokojnie, jeszcze przed złożeniem dokumentów w banku, zastanówmy się kto, mógłby stać się poręczycielem naszego kredytu i zaplanujmy w jaki sposób moglibyśmy go do tego przekonać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ