Michał Nielub
Michał Nielub
21 Wrz, 2017 - 14:04

Poręczenie kredytu – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem?

Michał Nielub

Poręczenie kredytu to ogromna odpowiedzialność. Żyrant ręczy całym swoim majątkiem za to, że kredytobiorca będzie wywiązywać się ze swojego zobowiązania rzetelnie i w terminie.

Poręczenie kredytu to decyzja, którą należy bardzo dokładnie przemyśleć. Wiąże się ona z odpowiedzialnością związaną ze spłatą długu kredytobiorcy w przypadku wystąpienia trudności. Mogą one wynikać z umyślnego zaprzestania wywiązywania się ze zobowiązania lub z nieprzewidzianych okoliczności życiowych, np. w wyniku utraty pracy.

Poręczenie kredytu – kiedy bank tego wymaga?

Bank może wymagać poręczyciela wówczas, gdy w jego ocenie majątek i proponowane zabezpieczenia kredytobiorcy uzna za niewystarczające. Ustanowienie żyranta będzie więc dla kredytodawcy gwarancją spłaty długu w momencie pojawienia się problemów z regulowaniem należności.

Co istotne, poręczenie kredytu dotyczy nie tylko form gotówkowych. Jeżeli kredytobiorca nie wykazuje się odpowiednią zdolnością kredytową, zaś kwota zobowiązania jest wysoka, doradca finansowy może w takiej sytuacji zasugerować przedstawienie kilku żyrantów. Łatwiej jednak jest uzyskać kredyt gotówkowy, niż np. hipoteczny – z uwagi na niższe kwoty.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem poręczenia?

Żyrant przede wszystkim musi być pewnym wiarygodności kredytobiorcy. Musimy pamiętać o tym, że przyjaźnie często kończą się tam, gdzie są pieniądze. W przypadku problemów ze spłatą długu, bank swoją wierzytelność zaspokoi nie z majątku dłużnika, a poręczyciela. Odpowiada on całym swoim majątkiem, dlatego tym bardziej warto zastanowić się kilka razy przed podpisaniem takiej umowy.

Dowiedz się więcej: Poręczyciel kredytu – kto może nim zostać? >>

Sytuacja finansowa może zmienić się nie tylko u kredytobiorcy, ale również u żyranta. Dlatego obowiązkowo należy zapoznać się z treścią umowy kredytowej oraz poręczeniowej. W szczególności istotne są zapisy regulujące kwestię zmiany poręczyciela. Jeżeli bank przewiduje taką możliwość, warto z niej skorzystać w sytuacji, gdy raty są spłacane regularnie i bez opóźnień.

Istnieje możliwość poręczenia tylko części długu. Jednak aby tego dokonać, musi być to wyraźnie sformułowane w umowie pod rygorem nieważności. Ustne ustalenia nie mają mocy prawnej w przypadku żądania zaspokojenia wierzytelności przez bank.

Dowiedz się więcej: Poręczenie na wekslu a poręczenie cywilne – poznaj różnice >>

Poręczenie kredytu – do czego ma prawo żyrant?

Gdy już zdecydujemy się poręczyć czyjś kredyt, warto być świadomym tego, jakie prawa nam przysługują z tego tytułu. Należy do nich w szczególności prawo do:

  • wglądu w aktualny stan zadłużenia,
  • informacji o występujących problemach ze spłatą długu, w tym w szczególności o opóźnieniach,
  • otrzymywania informacji o przebiegu spłaty zadłużenia.

Dowiedz się więcej: Komornik za długi rodziców – czy długi przechodzą na dzieci? >>

Poręczenie kredytu jest decyzją, którą należy dobrze przemyśleć. W przypadku problemów ze spłatą zadłużenia, żyrant staje się dłużnikiem banku, który swoją wierzytelność zaspokoi z jego majątku. Dlatego przed podpisaniem umowy bądźmy pewni wiarygodności kredytobiorcy oraz dokładnie przeczytajmy treść dokumentu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ