Anna Nowak
Anna Nowak
01 Mar, 2017 - 09:00

Poradnik pozytywnego myślenia – postaw na sukces

Anna Nowak

Poradnik pozytywnego myślenia – jak omijać pułapki w drodze na swój własny szczyt.

Sukces wciąż pozostaje towarem deficytowym. Dlaczego? Bo, aby go odnieść, trzeba być na niego gotowym. Tymczasem większość ludzi nie jest na to gotowych – nie sięga po swoje marzenia lub rezygnuje z nich przy pierwszej nadarzającej się okazji. Brakuje im motywacji, wytrwałości i optymistycznego myślenia. Jak dojść na swój wymarzony szczyt? Oto poradnik pozytywnego myślenia.

Sukces, czyli szczęśliwy finał

Gdyby zapytać grupę osób czym jest sukces, to okaże się, że dla każdego będzie on oznaczał coś innego. To może być osiągnięcie pewnego statusu społecznego, zdobycie określonego stanowiska, zgromadzenie pewnej ilości pieniędzy lub zrealizowanie innego celu.

Samo wejście na szczyt nie jest jednak wyznacznikiem sukcesu. Nie bez znaczenia jest przecież styl, w jakim cel zostanie osiągnięty. Ważne są wyznawane wartości, z których nie sposób zrezygnować. Zatem, jeśli uda się dosięgnąć wyznaczonego pułapu i czuć przy tym zadowolenie z przebytej drogi, uznając, że rachunek zysków i strat jest dodatni to z pewnością jest to sukces!

W drodze na szczyt – poradnik pozytywnego myślenia

W dążeniu do wyznaczonego celu trzy rzeczy mają szczególne znaczenie – motywacja, pozytywne myślenie i wytrwałość. Te wartości należy przez cały czas pielęgnować, by początkowy zapał nie wypalił się w połowie drogi, przenosząc marzenia w sferę mrzonek. Jak wystrzegać się pułapek?

Myśl o sobie dobrze

Częstą barierą w dążeniu do sukcesu jest niska samoocena. Co zrobić, gdy pojawiają się myśli: Nie dam rady, Ja tu nie pasuję, Nic mi życiu nie wyszło?

Dobrym sposobem na walkę z takim przeświadczeniem jest rozmowa z samym sobą. Olga Kozierowska, autorka projektu „Sukces pisany szminką” radzi swoim czytelniczkom – Najpierw trzeba zadać sobie pytanie, dlaczego ja tak o sobie myślę, czy to przekonanie, które mam gdzieś w głowie o sobie jest prawdziwe. Jak to sprawdzić? Czasami wystarczy odwołać się do faktów, nie moich opinii czy moich emocji, tylko faktów, które świadczą o tym, że ja do czegoś się nie nadaję albo jestem taka czy siaka. Bardzo istotna jest praca nad sobą i ćwiczenie, które bardzo paniom polecam – mówienie do siebie jak do przyjaciółki, w drugiej osobie: np. „Kasiu, dasz radę, odważ się, spróbuj, nic się nie stanie, jak teraz nie wyjdzie, to wyjdzie następnym razem.

Nie odkładaj działania na później

Jon Acuff w książce „Zawodowo od nowa” zauważył, że większość ludzi skupia się na przełamywaniu lęku przed sięganiem po marzenia. Po jakimś czasie odkrył, że stosunkowo łatwo jest pozbyć się strachu, czy nieśmiałości, a zdecydowanie gorszym wrogiem sukcesu jest bierność.

Mam pracę. Szef co prawda ma paskudny charakter i nie mam możliwości awansu, ale praca jest i gwarantuje mi stały dochód. Za jakiś czas zajmę się swoimi planami, ale na razie pobędę tu, gdzie jestem. Muszę przecież wszystko dobrze przemyśleć. – Tak może brzmieć wymówka, która czyha gdzieś pomiędzy podjętą decyzją o zmianie, a jej realizacją. Często ta „chwila na przemyślenie” ciągnie się w nieskończoność i w rezultacie powoduje, że sukces staje się niemożliwy do osiągnięcia.

Nie bój się rezygnować z nietrafionych projektów

Poradnik pozytywnego myślenia obejmuje również wytrwałość. Droga na szczyt to nieustanne próby. Zaczyna się jakiś projekt, po jakimś czasie podlega on weryfikacji i wtedy okazuje się, że nie przynosi on pożądanych efektów, np. nowa praca nie przynosi satysfakcji, nowa usługa w firmie nie cieszy się popytem. Czy zrezygnować z dalszej realizacji projektu?

W tym momencie następuję kumulacja takich uczuć jak: przywiązanie do pomysłu, żal straconej energii, nadzieja, że może jednak uda się uzdrowić sytuację. Oczywiście, zawsze trzeba rozważyć za i przeciw. Jednak jeśli ewidentnie projekt zabrnął w ślepy zaułek, warto skupić się na alternatywnych pomysłach.

Być może lepiej jest zmienić pracę na lepszą, czy udoskonalić usługę, która już teraz budzi zainteresowanie klientów, zamiast poszerzać ofertę o nowe elementy. Mądrzejsze jest bowiem inwestowanie czasu i energii w rzeczy, które dają szansę na dojście do celu. Tu ważny jest też czynnik ograniczonego czasu, a nikt nie ma go w takiej ilości, która pozwala na marnotrawstwo.

Decyduj o tym, z kim budujesz relacje

Myślenie pozytywne ma ogromne znaczenie, tymczasem bardzo często chęć do działania skutecznie pomniejszają inni ludzie, np. wiecznie niezadowolony przełożony lub potencjalny klient, który nic nie jeszcze nie kupił, ale zdążył obrazić wszystkich pracowników firmy i wycenić produkt na 10% jego wartości itp.

Czy to ma być powód obniżenia własnej samooceny i zwątpienia? Odpowiedź jest oczywista – nie. Marcin Osman, wydawca i znakomity sprzedawca, w jednej ze swoich wypowiedzi na temat efektywnej sprzedaży mówi – Nie każdy musi być Twoim klientem. Skup się na tych, którzy są w stanie przyjąć Twoje warunki.

Nie każdy więc może zostać klientem konkretnej firmy, czy pracodawcą konkretnej osoby. Wciąż pokutują powiedzenia typu: klient nasz pan, czy z przełożonym się nie dyskutuje. Wszystko ma jednak swoje granice.

Dowiedz się więcej: 7 sposobów na to, jak być szczęśliwym – z naukowego punktu widzenia >>

Nie myśl, że się poddasz

Jeśli droga do sukcesu usiana jest kamieniami to trzeba je obejść lub znaleźć sposób, żeby kamienie usunąć. Można zrezygnować z nieudanego przedsięwzięcia, poszukać innego projektu i to będzie, jak poszukiwanie innej ścieżki na szczyt. Zawsze jednak warto patrzeć przed siebie, na cel, który został wcześniej wyznaczony.

A co jeśli głazu nie da się ominąć lub odsunąć? Ocena, czy coś może się udać, czy nie, jest zawsze subiektywna. Ktoś może powiedzieć: Ja jestem na tyle sprawny, by głaz przeskoczyć. Na tyle wysportowany… Zatem należy zdobyć taką sprawność, by pokonać problem. To wymaga wytrwałości, ale nie jest niemożliwe.

Dowiedz się więcej: Jak się zmotywować poprzez wizualizację celu >>

Gotowość na sukces oznacza zgodę na ciężką pracę, na wykorzystywanie przeciwności losu do nauki i ulepszania siebie, na ciągłe motywowanie się do dalszego działania. Nie ma tu miejsca na poddawanie się. To determinacja daje szansę na realizację marzeń i szczęście.

Poradnik pozytywnego myślenia, a właściwie zastosowanie się do jego zaleceń, z pewnością pomoże nam w osiągnięciu sukcesu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ