Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
20 Paź, 2017 - 04:00
11 pomysłów na nowoczesny salon

11 pomysłów na nowoczesny salon

Julia Ziółkowska

Jak wygląda nowoczesny salon? Powinien być przede wszystkim funkcjonalny, a jednocześnie przytulny. Nowoczesny styl może bowiem mieć wiele odsłon: od minimalizmu, przez abstrakcyjne dekoracje, po zachwycające zestawienia kolorystyczne czy dekoracje na miarę XXI wieku. Które rozwiązanie wybierzesz?

Urządzając mieszkanie często zastanawiamy się, czy postawić na tradycję czy nowoczesność. Oto kilka pomysłów na nowoczesny salon dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez najnowszej technologii i lubią nowinki w sferze designu.

1. Salon połączony z kuchnią

Częstym ostatnio trendem jest łączenie salonu z kuchnią. W ten sposób zyskujemy dużą przestrzeń i dodatkowe możliwości. Gotowanie w takich okolicznościach jest integralną częścią delektowania się jedzeniem.

Najczęściej przestrzenie kuchni i salonu oddzielają kanapa, barek lub wyspa kuchenna. Do wysokiego blatu można dostawić stołki barowe, wówczas podczas imprez możemy poczuć się jak w prawdziwej knajpce, a robiąc drinki bez problemu sięgniemy do lodówki (na przykład po cytryny) lub na bieżąco zrobimy małe przekąski.

Dowiedz się więcej: Nowoczesna kuchnia, czyli jaka? >>

11 pomysłów na nowoczesny salon - salon połączony z kuchnią

2. Nowoczesny salon a styl minimalistyczny

Minimalizm pojawia się wraz z myślą o nowoczesnym salonie. Takie rozwiązania charakteryzują designerskie meble oraz surowe, wręcz ograniczone do minimum wnętrza.

W minimalistycznej aranżacji dobrze skomponują się np. proste, niskie kanapy oraz fotele zaprojektowane w latach 60-tych. Do wykończenia można użyć wysokiej jakości materiałów – sprawdzą się tu panele, metal, blaty ze szkła i skóry na obicia. Meble do salonu powinny być przede wszystkim funkcjonalne.

Dowiedz się więcej: Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz >>

11 pomysłów na nowoczesny salon - salon w stylu minimalistycznym

3. Owiane tajemnicą rośliny

Rośliny w nowoczesnym wnętrzu to przede wszystkim egzotyczne okazy, kaktusy i inne sukulenty oraz storczyki. Mają one dodawać klimatu tajemniczości i być dopełnieniem oryginalnego designu.

11 pomysłów na nowoczesny salon - rośliny w salonie

4. Nowoczesne oświetlenie

Efekty świetlne są niezwykle ważne dla utrzymania charakteru modernizmu. Nowoczesny salon tworzą światełka LED, które są efektowne i energooszczędne, a ponadto nie nagrzewają przestrzeni wokół.

Dowiedz się więcej: Sufity podwieszane – praktyczne rozwiązania, wady i zalety >>

Możemy utworzyć klimat jazzowy lub klubowy, stosując taśmy ze światełkami i przytwierdzając je wokół różnych elementów salonu. Niektóre dostępne na rynku łańcuchy świetlne posiadają opcję zmiany koloru i programowania dołączonym pilotem.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać lampy do salonu >>

11 pomysłów na nowoczesny salon - nowoczesne oświetlenie

5. Abstrakcja w salonie

Nowoczesny salon nie obejdzie się bez sztuki i to najlepiej w modernistycznym wydaniu, czyli abstrakcji. Jest to najbardziej kojarzony z nowoczesnością nurt w sztuce. Łatwo też coś wybrać z obecnych na rynku dzieł młodych artystów. Geometryczna lub ekspresyjna forma w postaci malarstwa doda charakteru naszemu wnętrzu.

Dowiedz się więcej: Dlaczego kominek koza w salonie to dobry pomysł >>

11 pomysłów na nowoczesny salon - abstrakcja w salonie

6. Modernistyczny kominek

Ogień w salonie, czemu nie? Najlepiej wybrać kominek zabudowany w większości szkłem i umieścić go w reprezentacyjnym miejscu. Jest możliwość także zamontowania kominka gazowego, który imituje polana, a posiada dysze. Łatwo go podpalić i nie trzeba dorzucać drewna.

Dowiedz się więcej: Biokominek – poznaj wady i zalety tego ogrzewania >>

11 pomysłów na nowoczesny salon - przeszklony kominek

7. Czerń i biel króluje

Kolory, które powinien zawierać nowoczesny salon, to głównie czerń i biel. Można stworzyć pomieszczenie z jednego z tych kolorów albo umiejętnie je wymieszać. Także odcienie szarości to dobry pomysł, zwłaszcza gdy obawiamy się ciężkości czerni, a biel (na przykład na kanapach) kojarzy nam się z trudnością utrzymania ich w czystości.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać kolor ścian w salonie >>

11 pomysłów na nowoczesny salon - stonowane kolory w salonie

8. Akwarium wprawiające w zachwyt

Jeżeli mamy potrzebę ożywienia naszego salonu, możemy zacząć hodować rybki w dużym akwarium. Ryby, zwłaszcza egzotyczne okazy, to dobry pomysł na dekorację – akwarium będzie idealnym uzupełnieniem dla umieszczonych w salonie roślin. Wybór gatunków jest duży: skalary, akary, babki, drewniaki, gupiki, gurami, kolcobrzuchy, molinezje, pielęgnice, pyszczaki… Wszystkie okazy są piękne i dodają egzotyki każdemu wnętrzu.

Uwaga! Zanim zdecydujemy się na akwarium w salonie, przemyślmy dogłębnie tę decyzję. Rybki nie tylko pięknie wyglądają, ale wymagają też stałej opieki – odpowiedniego dokarmiania i utrzymania akwarium w czystości.

Dowiedz się więcej: Zasłony w salonie – jak dobrać odpowiednie dekoracje okien >>

11 pomysłów na nowoczesny salon - nowoczesne akwarium

9. Elektronika w nowoczesnym salonie

Sprzęt RTV w salonie to jedna z jego wizytówek. Najnowocześniejszy sprzęt: telewizor podwieszany na ścianie, eleganckie czy dobrej jakości kolumny do odtwarzacza CD, nadają wnętrzu specjalnego rytu nowoczesności.

11 pomysłów na nowoczesny salon - nowoczesny sprzęt elektroniczny

10. Przestronne okna

Wielkoformatowe okna to jedno z bardzo nowoczesnych rozwiązań. Potrzebne do nich na pewno będą odpowiednie firany i zasłony, ale mogą się przydać także rolety. Zwłaszcza te elektroniczne i sterowane pilotem znajdują coraz więcej zwolenników.

Dowiedz się więcej: Zasłony do salonu – jak dobrać odpowiedni materiał i wzór >>

11 pomysłów na nowoczesny salon - przestronne okna

11. Gadżety XXI wieku

W nowoczesnym wnętrzu mogą przydać się gadżety. Elektroniczne ramki do zdjęć, muzyczne jaśki i inne designerskie poduszki, zegary wiszące lub stojące, projektory hologramów czy lustra o różnych kształtach. To wszystko sprawi, że nasz salon nie będzie nudny.

11 pomysłów na nowoczesny salon - nowoczesne gadżety

ZOBACZ RÓWNIEŻ