Martyna Markiel
Martyna Markiel
15 Kwi, 2017 - 00:00

Pomysł na weekend – majówka w Polsce

Martyna Markiel

Najbardziej znany i lubiany przez Polaków weekend zbliża się wielkimi krokami! Gdzie i jak spędzić majówkę w Polsce? Pomożemy Ci znaleźć najlepszy pomysł na weekend!

Szukasz pomysłu na weekend? Marzy Ci się majówka na plaży, w górach a może w mieście? Za oknem robi się coraz cieplej. To idealny okres na krótkie, nawet jedno-dwudniowe wypady za miasto bądź też odkrywanie nowych, nieznanych nam dotychczas okolic. Pięknych miejsc w Polsce na pewno nie brakuje. Poniżej przedstawiamy sprawdzone pomysły na weekend majowy!

Mazury

Malowniczy region liczący ponad tysiąc jezior. Dla marynarzy, rybaków, miłośników pieszych wycieczek, rowerzystów oraz tych, którzy po prostu szukają spokoju. Mazury to idealne miejsce na weekend. Oprócz sportów wodnych i spacerów po okolicy, można tutaj znaleźć także mnóstwo zabytków.

Pokryte gęstymi lasami z niezliczoną liczbą jezior połączonych ze sobą rzekami i kanałami Mazury przyciągają wielu entuzjastów sportów wodnych. Dobrze rozwinięta baza turystyczna bez problemu daje możliwość wynajmu niezbędnego nam sprzętu. Mazury urzekną także tych, którzy pragną odwiedzić zabytkowe miejsca i poświęcić swój weekend na odkrywanie historii. To tu znajdziemy zamki krzyżackie, piękne kościółki i pałace, a także siedzibę Hitlera z czasów wojny.

Weekend na Mazurach pozwoli nam cieszyć się malowniczymi krajobrazami i niezwykłymi widokami. To idealne miejsce na samochodową lub rowerową wycieczkę wzdłuż dróg wiejskich, które wiodą przez zielone pola i lasy, kanały i małe mostki, faliste wzgórza oraz okolice pełne niezwykłej drewnianej architektury.

Do najbardziej popularnych ośrodków wypoczynkowych w rejonie należą Węgorzewo, Olecko, Mrągowo, Giżycko, Mikołajki i Ruciane Nida. Wiele uroczych miejscowości połączonych jest ze sobą kanałami i jeziorami, warto więc wynająć łódkę i wypłynąć wgłąb, uciec od turystycznych kurortów, odkryć malutkie wioski i nieskazitelną przyrodę.

 

Trójmiasto

Polskie morze to ponad 440 km niesamowitych piaszczystych plaż, pięknych miejscowości i nadmorskich kurortów. Dlaczego zatem nie spędzić weekendu majowego w Trójmieście? Oprócz rozległych plaż znajdziemy tu także liczne ścieżki rowerowe, zielone lasy i mnóstwo śladów historii. Trójmiasto było bowiem świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii europejskiej, począwszy od pierwszych lat Związku Hanzeatyckiego w XIV w., aż po narodziny Solidarność – związku zawodowego, który odegrał główną rolę w upadku komunizmu w 1989 roku.

Pierwszy jest Gdańsk – należące dawniej do Hanzy miasto z przepiękną architekturą, muzeami, galeriami, pubami i serwującymi pyszne jedzenie restauracjami, kuszącymi zapachem kawiarniami, artystycznymi sklepami z bursztynami i piękną nadmorską promenadą. Czego można chcieć więcej? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak smakuje złoto? Tutaj można się przekonać – po prostu spróbuj lokalnego specjału, likieru „Goldwasser”, trunku który kryje w sobie drobne płatki 22-23-karatowego złota.

Trójmiasto to także Gdynia ze swoją XX-wieczną architekturą, która przybliża nas do Morza Bałtyckiego. W porcie morskim koniecznie odwiedzić trzeba jeden z najpiękniejszych zachowanych żaglowców na świecie, „Dar Pomorza” – statek-muzeum, który stanowi zarazem symbol tradycji i dążeń morskich Polaków. Następnie warto udać się do małej przystani, skąd roztaczają się znakomite widoki na całą okolicę. Nieco dalej znajduje się natomiast długa piaszczysta plaża, gdzie polecamy zatrzymać się na orzeźwiający napój lub przekąsić coś w jednej z restauracji czy barze przy plaży. Na terenie Gdyni znajdują się także cztery rezerwaty przyrody. Unikalne obszary skrywają w sobie wiele cudów natury, podwodne łąki, nietypową roślinność a nawet rodzinę dzików. Jednym z najpiękniejszych zakątków wybrzeża Zatoki jest rezerwat krajobrazowy Kępa Redłowska.

Sopot szczyci się natomiast najdłuższym drewnianym molo w Europie. Szerokie piaszczyste plaże, spektakularna latarnia morska, wyrafinowane kawiarenki i luksusowe butiki. Pomimo swojej imponującej historii, Sopot wciąż pozostaje oddany swej pierwotnej misji, jaką jest zagwarantowanie wypoczynku spragnionym słońca i świeżego powietrza wczasowiczom. Usytuowany pomiędzy większą Gdynią a Gdańskiem, mający możliwość korzystania z infrastruktury Trójmiasta, Sopot nieustannie zachowuje uroki małego miasteczka, pozostając bardzo popularnym kurortem nadmorskim w Polsce. Idealny pomysł na weekend majowy!

gdansk

Szlak Orlich Gniazd

Wapienne wzgórza Szlaku Orlich Gniazd skrywają w sobie imponujące zamki, tajemnicze zamczyska i warownie. Obszar leżący pomiędzy Krakowem a Częstochową, nazywany jurą krakowsko-częstochowską jest jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju i kolebką polskiej kultury. Szlak Orlich Gniazd znajduje się pośród pięknych wzgórz pokrytych lasami, malowniczych monokryształów wapiennych, stwarzając wrażenie niezwykłej harmonii między człowiekiem a środowiskiem.

W odległej przeszłości na Śląsku i Małopolsce powstały pierwsze osady ludzkie, a na początku drugiego tysiąclecia wybudowano tu pierwsze twierdze, mające na celu ochronę szlaków handlowych w powstającym państwie piastowskim. Położone na wysokich skałach, niedostępne dla wroga Orle Gniazda miały dawniej za zadanie strzec i chronić granice naszego państwa, dzisiaj stanowią one idealny pomysł na weekend majowy, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Pieszy Szlak Orlich Gniazd skrywa w sobie wiele ciekawych miejsc, takich jak:

 • Sanktuarium NMP na Jasnej Górze w Częstochowie,
 • Zamek Olsztyn,
 • Zamek i rezerwat „Ostrężnik”,
 • Zamek w Mirowie,
 • Zamek w Bobolicach,
 • Zamek „Bąkowiec”,
 • Gród na Górze Birów w Podzamczu,
 • Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu,
 • Pałac w Pilicy,
 • Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń,
 • Zamek w Bydlinie,
 • Zamek w Rabsztynie,
 • Zamek Pieskowa Skała,
 • Zamek w Ojcowie,
 • Zamek w Korzkwi, oraz
 • Wawel.

 

Karkonosze

Pomysł na weekend dla miłośników przyrody i górskich wycieczek. Karkonosze, najwyższy masyw górski Sudetów zachwyca zarówno w zimie jak i w lecie. To tu biegnie także granica polsko-czeska. Z łącznej powierzchni ok. 650 km kwadratowych, w naszym kraju znajduje się blisko 30% obszaru Karkonoszy. To idealne miejsce do uprawiania pieszej i rowerowej turystyki. W Karkonoszach warto udać się do takich miejsc, jak Czarny Kocioł Jagniątkowski, Śnieżne Kotły czy też Kocioł Łomniczki. Do najwyższych szczytów należą natomiast Śnieżka (1602 m), Studnicni Hora (1554 m), Lucni Hora (1547 m), Wielki Szyszak (1509 m), Smogornia (1489 m).

Ten przepiękny masyw górski, pełny niezwykle efektownych formacji skalnych to również Borówczane Skały, Śląskie Kamienie, Końskie Łby, Pielgrzymy, Trzy Świnki czy też Słonecznik. Poprzez karkonoskie skały wiedzie wiele malowniczych i ciekawych szlaków turystycznych. W górach znajdziemy sporo atrakcji turystycznych, takich jak położone w okolicach Szklarskiej Poręby wodospady – Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka, czy też zachwycające malowniczymi widokami i błękitną wodą Wielki i Mały Staw. Karkonosze i utworzony w 1959, jako jeden z najstarszych, Karkonoski Park Narodowy to miejsce idealne zarówno na weekendowe wycieczki, spacery dla rodzin, par, miłośników gór – dla każdego. Okolica zachwyca pięknymi wodospadami, dziką przyrodą i uroczymi widokami.

 

Bagna Biebrzańskie

Położona w północno-wschodniej Polsce, 200 km od Warszawy Dolina Biebrzy to wyjątkowe miejsce na aktywny wypoczynek i pomysł na weekend na łonie przyrody. Bagna Biebrzańskie (Kotlina Biebrzańska) znajdują się na terenie największego rezerwatu w Polsce – Biebrzańskiego Parku Narodowego, który liczy w sumie prawie 60 tys. hektarów. Ogromny kompleks mokradeł to także jeden z większych terenów dzikiej przyrody w Europie a także niekwestionowane królestwo ptaków.

Okolica oferuje odwiedzającym turystom i przyrodnikom liczne szlaki rowerowe, kajakowe i piesze. Nasz weekend może zamienić się tu w prawdziwą przygodę. Niezmiernie zróżnicowana, bogata natura i nietypowe krajobrazy bagienne to scena, na której toczy się fascynujące życie ptaków. Znajdziemy ich tutaj ponad 280 gatunków, co stanowi ponad 80% polskiej awifauny – z czego blisko 180 to gatunki lęgowe. Bagna Biebrzańskie to kraina ciszy, spokoju i niezwykłych widoków. Biebrzański Park Narodowy od wielu lat chroni liczne obszary wodno-błotne oraz siedliska ptaków.

Warto udać się tu wcześnie rano. Wschód słońca nad bagnami to niezwykły i jedyny w swoim rodzaju spektakl, który na długo zapadnie nam w pamięci. Rozległe podmokłe łąki, bagna i torfowiska to prawdziwa oaza spokoju i zarazem największa ostoja dzikiej przyrody w Europie. Raj nie tylko dla ściągających tu z całego świata obserwatorów ptaków, ale również dla osób poszukujących odpoczynku i spokoju. Każda pora roku oferuje tu inny zestaw atrakcji. Bagna Biebrzańskie kryją w sobie także schronienie dla najrzadszego śpiewającego ptaka Europy – wodniczki. Sprawdzony pomysł na udaną majówkę!

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ