Martyna Markiel
Martyna Markiel
31 Mar, 2017 - 13:20
Pomysł na weekend - Góry Świętokrzyskie

Pomysł na weekend – Góry Świętokrzyskie

Martyna Markiel

Położone w południowo-zachodniej części naszego kraju Góry Świętokrzyskie to idealne miejsce na weekendową wycieczkę! Zobacz, co warto zobaczyć!

Szukasz pomysłu na weekend? Góry Świętokrzyskie kuszą malowniczymi widokami i nieskazitelnym pięknem przyrody. Miejsce wymarzone zarówno dla poszukiwaczy aktywnego wypoczynku jak i dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku miasta. Położone w środkowej części Polski, pozwalają na stosunkowo szybki dojazd z niemalże każdej części naszego kraju. Pełne urokliwych krajobrazów, historycznych zagadek i gęstych lasów przyciągają o każdej porze roku! Jak zatem najlepiej spędzić weekend w Górach Świętokrzyskich?

Weekend dla każdego

Aby udać się na pieszą wycieczkę w Góry Świętokrzyskie wcale nie trzeba być doświadczonym alpinistą! Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych grup górskich w Polsce, erodowane od wieków przez niszczącą siłę wody, silne wiatry i kapryśną pogodę. Stosunkowo płaskie i niezbyt wysokie pozwalają na spokojne podziwianie tajemniczych ruin zamków i malowniczych dolin ukrytych pośród jodłowych szczytów zarówno rodzinom z dziećmi jak i bardziej doświadczonym wyczynowcom.

Dowiedz się więcej: Weekend w SPA – TOP 7 najlepszych propozycji >>

Weekend na szlaku

Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich to nazywana także Górą Świętej Katarzyny Łysica (612 m n.p.m.). Kolejnym co do wielkości szczytem jest Łysa Góra (595 m n.p.m.), znana również jako Łysiec lub Święty Krzyż. Przez obydwa szczyty oraz inne interesujące partie gór wiedzie czerwony szlak im. Edmunda Massalskiego, który jest głównym szlakiem turystycznym Gór Świętokrzyskich. Liczący 105 km szlak turystyczny poprowadzi nas także przez Jeleniowski Park Krajobrazowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Kakonin, kapliczkę św. Mikołaja, malownicze miasteczko o nazwie Święta Katarzyna czy też miejscowość Nową Słupię, kończąc swoją trasę w Kuźniakach.

Góry Świętokrzyskie to idealne miejsce na pieszą, rowerową czy też konną wycieczkę. Inny, równie malowniczy szlak to niebieski szlak turystyczny Święty Krzyż – Pętkowice im. Stanisława Jeżewskiego. Miłośnikom przyrody i górskich wypraw polecamy zapoznanie się z dokładną listą szlaków turystycznych dostępną na stronie internetowej woj. Świętokrzyskiego (sprawdź tutaj).

 

Święty Krzyż

Jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Górach Świętokrzyskich. Święty Krzyż (sprawdź tutaj) to najstarsze polskie sanktuarium, wybudowane jak głoszą lokalne legendy w miejscu wskazanym przez Anioła. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Dawniej przy klasztorze znajdował się zakon Ojców Benedyktynów, obecnie zamieszkują go natomiast Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Miejsce warte odwiedzenia podczas naszej weekendowej wycieczki.

Jaskinia Raj

Pięknych miejsc w Polsce nie brakuje, jednak ta jaskinia uznawana jest za najpiękniejszą w Polsce. Położona w odległości około 10 km na południowy-zachód od Kielc Jaskinia Raj stanowi idealne miejsce wypadowe na weekend. Chętnie odwiedzana przez turystów i geologów ze względu na niezwykle bogatą i znakomicie zachowaną szatę naciekową.

W Jaskini Raj znajdziemy nie tylko charakterystyczne stalaktyty oraz stalagmity, ale również fantastyczne polewy, żebra, kolumny naciekowe oraz wyjątkowo rzadko spotykane pizolity – perły jaskiniowe.

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci w Kielcach >>

 

Niezliczone atrakcje turystyczne

Zwiedzanie jaskini śmiało połączyć możemy z wycieczką do znajdującego się w okolicy Muzeum Wsi Kieleckiej (sprawdź tutaj) a także zwiedzaniem pochodzącego z przełomu XIII i XIV wieku zamku królewskiego w Chęcinach (sprawdź tutaj). Co prawda samo Muzeum Wsi Kieleckiej swoją siedzibę posiada w Kielcach, ale jego głównym i najciekawszym obiektem jest przepiękny skansen w Tokarni.

Na terenie skansenu znajdziemy kilkadziesiąt obiektów drewnianych z czasów naszych pradziadów. Drewniane chałupki, starodawne spichlerze i przepiękne wiejskie pejzaże czynią ten obiekt jednym z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych regionu.

Świętokrzyski Szlak Literacki

Miłośnicy literatury pięknej (i nie tylko) z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Góry Świętokrzyskie związane są również z naszymi dwoma wybitnymi i znakomitymi pisarzami. W położonym niecałe 20 km na północny-zachód od Kielc Oblęgorku mieści się przepiękny dworek Henryka Sienkiewicza (sprawdź tutaj).

Ufundowany przez polskie społeczeństwo i przekazany nobliście w podziękowaniu z okazji 25-lecia jego pracy literackiej stanowi idealne miejsce na weekendową wycieczkę. Oblęgorek oczarował mnie zupełnie, pisał Sienkiewicz w jednym ze swoich listów. W otoczonym urokliwym parkiem pałacyku mieści się dzisiaj Muzeum Henryka Sienkiewicza.

Drugie, warte odwiedzenia muzeum to znajdujące się w Kielcach Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego (sprawdź tutaj). Sam pisarz wychował się całkiem niedaleko, w położonej około 17 km od Kielc miejscowości Ciekoty. W muzeum znajdziemy najcenniejsze pamiątki po pisarzu a także poświęcone jego pracy i twórczości eksponaty. Swoistą perełkę stanowią niewątpliwie utwory z autorskimi dedykacjami pisarza. Liczne zbiory przyciągają co roku wielu turystów.

Atrakcje w okolicy

Góry Świętokrzyskie stanowią są znakomitą bazę wypadową do innych mieszczących się na ziemi świętokrzyskiej atrakcji, takich jak urokliwy Sandomierz czy też cieszący się ogromną popularnością Jurapark w Bałtowie. Całkiem niedaleko znajduje się również Ojcowski Park Narodowy. Cisza, spokój, bogata baza noclegowa oraz wyjątkowa kuchnia zaskoczą niejednego z nas!

ZOBACZ RÓWNIEŻ