Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
16 Maj, 2019 - 14:53
Pomysł na sesję ślubną - TOP 10 niebanalnych pomysłów

Pomysł na sesję ślubną – TOP 10 niebanalnych pomysłów

Grzegorz Bryszewski

Jak znaleźć oryginalny i niebanalny pomysł na sesję ślubną? Niezbędna będzie kreatywność u fotografa i otwarte podejście u Pary Młodej.

Ślubne zdjęcie na plaży i na tle zachodzącego słońca? Ten daleki od oryginalności pomysł zrealizowało już wiele par i ich zdjęcia z wesela często wyglądają niemal tak samo. Jak więc znaleźć oryginalny pomysł na sesję ślubną? Na pewno się on pojawi, jeśli Para Młoda będzie otwarta, wyluzowana, odważna i nawiąże współpracę z pełnym fantazji i kreatywności fotografem. W tekście wskazujemy 10 najciekawszych pomysłów i propozycji na weselne sesje fotograficzne.

Pomysł na sesję ślubną – TOP 10 oryginalnych porad

10. Pasja na pierwszym miejscu

Dobra fotografia ślubna powinna pokazywać życie Pary Młodej – wspólne (albo osobiste) pasje i zainteresowania małżonków albo nawet zawody, które wykonują. Kreatywne pokazanie takich pasji może być także skutecznym pomysłem na sesję ślubną w wydaniu oryginalnym.

Co mogą pokazywać takie sesje fotograficzne? Pomysłów jest mnóstwo – szalona na punkcie motoryzacji Para Młoda może więc zostać sfotografowana na szybkim motorze lub w samochodzie sportowym na torze rajdowym, artyści mogą się zaprezentować na tle swoich dzieł, a muzycy wpleść do zdjęć swoje ulubione instrumenty.

Oczywiście zachodzi tutaj zależność, że im bardziej nietypowe zainteresowania lub zawody świeżo upieczonych małżonków, tym ciekawsze zdjęcia. Potwierdzeniem wspomnianej zależności mogą być sesje ślubne wykonane podczas skoków spadochronowych lub wspinaczki wysokogórskiej.

Dowiedz się więcej: Zanim zdecydujesz się na ślub i wesele – 11 spraw do omówienia z partnerem

Pomysł na sesję ślubną zgodny z pasją Pary Młodej

źródło zdjęcia: Getty Images / mediamasmedia

9. Podwodne zdjęcia

Odważny i wyjątkowo romantyczny pomysł na sesję ślubną polega na zejściu pod wodę. Właśnie tam można stworzyć artystyczne zdjęcia o zwiewnym, subtelnym i niemal onirycznym charakterze. Jak powstaje taka sesja plenerowa?

W przypadku naszego kraju raczej odpadają zdjęcia w morzu (przeszkodą jest zanieczyszczenie i słaba przejrzystość), znalezienie odpowiedniego jeziora może być też raczej trudne, rozwiązaniem będzie więc wynajęcie basenu, co czasem oznacza konieczność wykonywania zdjęć nocą lub wczesnym porankiem. Skuteczna i klimatyczna sesja podwodna może potrwać nawet kilkanaście godzin, a Para Młoda powinna dobrze czuć się w wodzie.

To pomysł nie tylko dla dobrych pływaków. Zdjęcia powstają podczas krótkich zanurzeń, nie zawsze musi się to wiązać z długim nurkowaniem. Popularne przekonania o tym, że po takiej sesji stroje ślubne nadają się tylko do wyrzucenia, nie są prawdziwe. Ubrania dobrej jakości powinny przetrwać zanurzenie w mocno chlorowanej wodzie, czasem konsekwencją takiej kąpieli będzie jedynie… wybielenie sukni Panny Młodej.

Wyraźną wadą tego pomysłu na sesję ślubną jest trudność jej wykonania. Niełatwo znaleźć fotografa z doświadczeniem w podobnych fotografiach ślubnych, organizacja sesji może trwać nawet kilka miesięcy. Problemem może być wysoki koszt związany z koniecznością wynajęcia basenu i zdobycia sprzętu do zdjęć podwodnych.

Dowiedz się więcej: Jak współpracować z fotografem ślubnym? Co koniecznie musi się znaleźć w umowie?

8. Wspomnienia z dzieciństwa

To wprost idealny pomysł dla Pary Młodej, która wychowała się na jednym podwórku. Zdjęciowy powrót do dzieciństwa sprawdzi się jednak także w przypadku małżonków, którzy mają całkowicie różne wspomnienia z młodych lat.

Kreatywny i daleki od banalności pomysł na sesję ślubną w tym wydaniu może więc polegać na uwiecznieniu wygłupów na trzepaku, wspólnego bujania się na huśtawce lub rysowaniu kolorową kredą na asfalcie wyznań miłosnych. W tym przypadku także stylizacje ślubne również mogą mieć dziecinny charakter.

Świetnym plenerem do takich zdjęć może być też lunapark, park trampolin lub nawet zoo. Skupienie się na dzieciństwie może też być dobrym pomysłem, gdy w grę wchodzi sesja małżeńska.

Pomysł na sesję ślubną w plenerze

źródło zdjęcia: Getty Images / LightFieldStudios

7. W stylu boho

Pomysł na sesję ślubną w niebanalnym wydaniu może polegać również na wykorzystaniu modnego trendu weselnego, czyli stylu boho (w języku francuskim bohema to inaczej cyganeria). To połączenie klimatów hippisowskich, elementów folkowych i etnicznych cechuje się swobodnymi, wygodnymi i często dziewczęcymi strojami z koronkami i mocno zaakcentowaną nonszalancją.

Sesja ślubna we wspomnianym stylu koniecznie musi zostać wykonana na łonie natury, niezbędne będą też istotne dodatki – wianki, bukiety ślubne z polnych kwiatów, opaski i kapelusze.

Dowiedz się więcej: 6 pomysłów na małe wesele

6. Ze zwierzakami

Dobre zdjęcia ślubne powinny być także ciepłe i klimatyczne. Warto więc zdecydować się na wykonanie sesji razem z pupilami Pary Młodej: psami, kotami albo nawet chomikami.

Romantycznym pomysłem będzie także sesja z końmi, jeśli oczywiście pasją któregoś z małżonków jest właśnie jazda konna. W przypadku sesji zdjęciowej z mniejszymi, domowymi zwierzakami warto wykorzystać często odwiedzane przez nie miejsca spacerowe i pamiętać o czymś oczywistym – że zwierzaki nie potrafiąc pozować.

Stworzenie idealnego zdjęcia może więc oznaczać konieczność  dokonania kilkunastu prób, z drugiej strony żywiołowe i nieprzewidywalne zwierzaki mogą dodać dynamiki takim zdjęciom lub zapewnić solidną porcję humoru.

Ciekawym pomysłem na uatrakcyjnienie zdjęć ślubnych ze zwierzętami będzie próba odświętnego wystrojenia zwierzaków. Zakładanie sukni i garnituru będzie zbytnią przesadą, ale elegancka muszka lub krawacik na psiej obroży może być uroczym i niebanalnym akcentem. Jeszcze inny pomysłem będzie nałożenie zwierzakowi drewnianej tabliczki z imionami Pary Młodej i datą uroczystości.

Pomysł na sesję ślubną - sesja ze zwierzętami

źródło zdjęcia: Getty Images / sergeysaraev

5. W domu

Ciekawy pomysł na sesję ślubną nie musi oznaczać obowiązkowej sesji plenerowej. Niebanalne zdjęcia może bowiem powstać w domu Pary Młodej.

Nie chodzi jednak tutaj o wyjątkowo oklepany fotograficznie temat przygotowań do uroczystości weselnej. O wiele ciekawsza będzie próba pokazania wspólnego życia i codziennych obowiązków w strojach ślubnych.

Zdjęcia mogą więc uwiecznić wspólne przygotowywanie posiłków, rywalizację w gry planszowe albo nawet walkę na poduszki. Nietypowy i szalony pomysł może polegać także na próbie namówienia do wspólnej kąpieli w ubraniu w domowej wannie.

4. Industrialne sesje ślubne

Niebanalny i wciąż modny pomysł na ślubną sesję polegać też może na wykonaniu sesji plenerowej w klimacie industrialnym. Na czym to będzie polegać?

Główną atrakcją będzie tutaj kontrast między elegancko i zwiewnie ubraną Parą Młodą a surowym, klimatycznym wnętrzem opuszczonej fabryki. Znalezienie ciekawego i opuszczonego miejsca może wymagać nawet kilku tygodni spędzonych na poszukiwaniach, ale fotograf dostanie tam na pewno wiele atrakcyjnych miejsc do wykorzystania i ciekawe światło, którym można nadać magii zdjęciom.

Sesja industrialna na pewno wymagać będzie starannych przygotowań ze strony fotografa i Pary Młodej, z powodu korzystania z zaniedbanych, zapomnianych miejsc z dala od cywilizacji może też być stosunkowo niebezpieczna. Wyraźną zaletą będą na pewno wyjątkowo oryginalne zdjęcia i brak opłat za wynajęcie przestrzeni.

Rozwiązaniem dla Par, które chciałyby stworzyć podobną sesję, ale odwiedzenie prawdziwej opuszczonej fabryki będzie dla nich trudne, mogą być wszelkie miejskie muzea, lokale gastronomiczne o industrialnym charakterze.

W dużych miastach można także znaleźć industrialne przestrzenie, które odpłatnie udostępniają swoje wnętrza na nietypowe eventy i wykonywanie sesji zdjęciowych.

3. Filmowe inspiracje

Sesja ślubna w stylu filmowym to świetna propozycja dla narzeczonych – pasjonatów kina, którzy właśnie w ramach uroczystości weselnej chcieliby przywołać swoje ulubione sceny filmowe.

Romantyczny charakter takich zdjęć wcale nie jest obowiązkowy – dobrze sprawdzą się też sceny z filmów gangsterskich, kostiumowych lub w klimatach science-fiction i fantasy. Bardziej odważne Pary Młode mogą zaproponować nawet odtworzenie scen z horrorów lub apokalipsy zombie.

Dowiedz się więcej: Modne zaproszenia ślubne – TOP 11 pomysłów

Pomysł na sesję ślubną jak z filmu

źródło zdjęcia: Getty Images / NicolasMcComber

2. Trash the dress

Dobrą propozycją dla przekornych i odważnych Par Młodych będzie wykorzystanie popularnego na zachodzie „trash the dress”, który polega po prostu na widowiskowym zniszczeniu sukni ślubnej.

Sesja ślubna w tym wydaniu może więc polegać na uwiecznieniu kąpieli błotnej w sukni ślubnej, oblaniu strojów Pary Młodej kolorowymi farbkami lub czerwonym winem albo wręcz rozdarciu na części.

Ten odważny i szalony pomysł to propozycja dla osób o zasobnej kieszeni, które gotowe są całkowicie zniszczyć swoje stroje ślubne.

1. Uczuciowa opowieść

Dobry pomysł na sesję ślubną nie musi się skupiać wyłącznie na widowiskowości i atrakcyjności fotografii, istotna będzie także opowieść stworzona za ich pomocą. Temat w tym przypadku jest oczywisty – chodzi o rodzenie się uczuć.

Fotografia ślubna w takim ujęciu będzie więc pokazywała miejsce pierwszej randki, lokal, w którym doszło do zaręczyn albo wydarzenie, które połączyło Parę Młodych. Uczuciowa opowieść powinna się też skupić na ludziach, którzy połączyli zakochanych – mogą to być przyjaciele, znajomi, rodzina.

Pomysł na sesję ślubną - romantyczna lub zabawna opowieść

źródło zdjęcia: Getty Images / Serhii Sobolevskyi

Nie warto ukrywać, że Para Młoda często może oczekiwać wyjątkowo oryginalnych zdjęć ślubnych, ale nie potrafić wskazać konkretnych tematów i rozwiązań. W takiej sytuacji pomysł na sesję ślubną musi się pojawić po stronie fotografa. Rozważając współpracę z konkretną osobą, warto starannie przejrzeć  jej dotychczasowe zdjęcia – kreatywne i oryginalne realizacje zazwyczaj oznaczają, że ten fotograf nie znosi sztampy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ