Michał Nielub
Michał Nielub
09 Mar, 2018 - 01:00

Pompowanie kół azotem – czy warto?

Michał Nielub

Pompowanie kół azotem może być opłacalne, jednak pod spełnieniem kilku warunków. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, ponieważ takie rozwiązanie jest droższe.

Pompowanie kół azotem ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Dlaczego? Nie wszyscy kierowcy widzą w tym określone korzyści, a wyłącznie zbędne wydawanie pieniędzy. Pompowanie azotem jest droższe niż klasyczne usługi na wulkanizacji. Dlatego w obiegowej opinii uważa się, że tego typu zabieg jest opłacalny wyłącznie w przypadku pojazdów ciężarowych, służących do przewożenia ciężkich rzeczy.

Pompowanie kół azotem – nowa usługa?

Azot jest największym składnikiem powietrza, jakim oddychamy – stanowi ok. 78% i jest go znacznie więcej niż tlen, którego jest ok. 21%. Już w latach sześćdziesiątych zaobserwowano, iż pompowanie opon azotem znacznie wydłuża ich żywotność.

Początkowo stosowano tę metodę w przypadku pojazdów przemysłowych w sektorze wydobywczym, lotniczym oraz w transporcie. Ciekawostką jest, że opony w bolidach uczestniczących w wyścigach Fomuły 1 w dalszym ciągu napełniane są azotem.

Dlaczego pompowanie azotem przedłuża żywotność opon

Przedłużona żywotność w wyniku pompowania kół azotem wynika z właściwości tego gazu. Jak dowodzi praktyka, opony letnie oraz opony zimowe wypełnione azotem dłużej utrzymują ciśnienie. Wpływa to na możliwość dłuższego ich użytkowania, ponieważ już ubytek 0,2 bara powoduje skrócenie żywotności opon nawet o 10%. Testy z kolei dowodzą, że ciśnienie niższe o 0,6 bara skraca okres ich użytkowania nawet o połowę.

Korzyścią jest to, że w trakcie napełniania kół azotem oraz eksploatacji nie gromadzi się wilgoć w jej wnętrzu. Obniża to ryzyko pojawienia się korozji. Z tego powodu szczególnie zaleca się pompowanie opon azotem właścicieli pojazdów wyposażonych w felgi stalowe. Dzięki temu poprawie ulegnie zarówno estetyka auta, jak i zmniejszą się koszty eksploatacyjne.

Azot odporny na zmianę temperatury otoczenia

Stabilne ciśnienie oraz brak gromadzenia się wilgoci to wynik właściwości azotu, który jest odporny na zmianę temperatury.

Powietrze nie pozostaje obojętne na to, czy na zewnątrz jest cieplej czy zimniej. W wyniku tego zmienia swoją objętość. Znajdujący się w powietrzu tlen wchodzi dodatkowo w reakcję z wodorem, tworząc cząsteczki wody, które skraplają się we wnętrzu opony.

W przypadku azotu, takie zjawisko nie występuje. Dlatego im więcej jest azotu we wdmuchiwanej do ogumienia mieszance, tym lepszy będzie osiągany efekt. Będzie to wyraźnie odczuwalne również dla naszego portfela.

Pompowanie kół azotem a bezpieczeństwo

Większa stabilność tego gazu względem powietrza wpływa również pozytywnie na bezpieczeństwo. Utrzymujące się ciśnienie w oponach zwiększa przyczepność w trakcie jazdy, a także wpływa na lepszą trakcję auta.

Ma to decydujące znaczenie, gdy panują trudne warunki na drodze. Niezależnie od tego czy pada intensywny deszcz, czy trwa śnieżyca, kierowca łatwiej zapanuje nad autem, gdy to wpadnie w poślizg.

Dowiedz się więcej: Jazda autem zimą – podstawowe zasady >>

Dodatkową korzyścią jest zniwelowanie ryzyka wystrzelenia ogumienia podczas upałów oraz w wyniku zbyt małego ciśnienia.

Pompowanie azotem a oszczędność

Chociaż pompowanie opon azotem jest droższe, to ta metoda w dłuższej perspektywie przynosi wymierne korzyści. Przede wszystkim rzadziej jest konieczna wymiana opon.

Im więcej dany pojazd jest użytkowany, tym większe korzyści się z tym wiążą. Oszczędności rosną również proporcjonalnie do przewożonego rocznie tonażu, a także wielkości auta.

Gdzie napełniać azotem

Wyspecjalizowana wulkanizacja oferuje usługi pompowania kół azotem. Aby je świadczyć, niezbędne są specjalne urządzenia. Najpopularniejszą metodą jest wdmuchiwanie azotu bezpośrednio z butli. Jednak taka mieszanka zawiera zazwyczaj ok. 92% azotu. Powoduje to, że pozostałe 8% będzie podatne na zmiany temperatury, a tym samym niższe będą korzyści takiego rozwiązania. W dalszym ciągu nie zostanie bowiem wyeliminowany problem skraplania się wody, a także wciąż utrzymywane ciśnienie nie będzie na tyle stabilne, na ile może być.

Skuteczniejszą metodą jest pompowanie wytwornicą azotu, która pozyskuje go z powietrza. Obecnie produkowane urządzenia tego typu umożliwiają uzyskanie mieszanki zawierającej od 95% nawet do 99,9% azotu. Dzięki temu, napełnianie tym gazem opon jest uznawane za najbardziej efektywne i najbardziej korzystne.

Proces pompowania azotem

Cały proces pompowania kół azotem poprzedzany jest dokładnym wyssaniem znajdującego się w nich powietrza. Ma to na celu zapobiegnięcie mieszania się gazów. Im skuteczniej to działanie zostanie przeprowadzone, tym więcej azotu będzie się znajdować w ogumieniu. Wiąże się to z osiągnięciem lepszych efektów.

Koszt usługi pompowania kół azotem

Jednorazowe napełnienie taką mieszanką opon kosztuje zazwyczaj ok. 20 zł, czyli 5 zł od sztuki. Przyjmuje się, że azot utrzymuje prawidłowe ciśnienie trzy razy dłużej niż powietrze.

Zatem o ile uzupełnianie powietrza należy wykonywać raz na miesiąc, o tyle uzupełnienie azotu należy przeprowadzać raz na trzy miesiące. Dodatkowo należy doliczyć koszty dojazdu do warsztatu, który dysponuje odpowiednim sprzętem. To tyle, jeżeli chodzi o dodatkowe wydatki.

Pompowanie kół azotem – korzyści

Warto mieć na uwadze przede wszystkim to, że dzięki pompowaniu kół azotem sama wymiana opon na nowe będzie rzadsza, co wiąże się z większymi oszczędnościami rozłożonymi w czasie.

Używane ogumienie zmieniamy średnio raz na cztery lata. Jeżeli przyjmiemy, że napełnianie ich azotem wydłuża ich żywotność minimum o 20%, to ich eksploatacja potrwa minimum o rok dłużej. Oszczędność będzie jeszcze większa w przypadku nowych opon, gdyż ich okres użytkowania jest dłuższy.

Pompowanie kół azotem – dla kogo?

Największą korzyść z pompowania azotem odczują osoby intensywnie użytkujące swoje auta. Dlatego zaleca się korzystanie z takich usług szczególnie w przypadku firm, dysponujących dużą flotą samochodów. Dodatkowo pompowanie azotem będzie odczuwalne również w firmach transportowych, które posiadają pojazdy ciężarowe i zajmują się regularnym przewozem ładunków. Takie ładunki wynoszą co najmniej kilka ton, zaś stabilne ciśnienie w oponach w takim przypadku będzie odczuwalne przez dłuższy okres ich użytkowania.

Dla zawodowych kierowców nie bez znaczenia jest to, że napełnianie ogumienia tym gazem wpływa na poprawę bezpieczeństwa jazdy. Samochód lepiej trzyma się podłoża, co ma szczególne znaczenie w trudnych warunkach atmosferycznych. Podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu, kierujący samochodem będzie miał nad nim większą kontrolę. Dzięki temu szybciej wyprowadzi auto z poślizgu, a nawet skuteczniej zapobiegnie, że w ogóle w taki poślizg wpadnie.

Pompowanie kół azotem wbrew obiegowej opinii jest korzystne dla każdego kierowcy. Korzyści rosną wprost proporcjonalnie do liczby rocznie pokonywanych kilometrów, przewożonego tonażu, a nawet wielkości i rodzaju samego pojazdu. Im droższe są nowe opony do konkretnego modelu, tym oszczędności będą większe.

Rozwiązanie takie jest szczególnie polecane firmom, które dysponują dużą flotą aut. W szczególności dotyczy to firm transportowych oraz produkcyjnych, przewożących rocznie znaczne tonaże towarów i produktów. Pompowanie azotem podnosi stabilność utrzymywanego ciśnienia, co wyraźnie wydłuża żywotność ogumienia o ok. 20%, a w niektórych przypadkach nawet o połowę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ