ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
06 Cze, 2018 - 18:16

Najlepsze polskie miasta dla studentów

ARTYKUŁ PARTNERA

Jakie są najlepsze polskie miasta dla studentów? Na pewno te, które oferują dobre wykształcenie, pracę, tanie mieszkania, a także… dobrą zabawę!

Polskie ośrodki studenckie nieustannie podlegają ocenie – najlepsze polskie miasta dla studentów można znaleźć nawet w międzynarodowych rankingach! A czego od miast oczekują studenci? Przede wszystkim otwartości mieszkańców, dostępu do rozrywki i kultury, tanich mieszkań, pracy zarówno w trakcie studiów, jak i po nich. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniej uczelni, która nie tylko wykształci, ale także zapewni niezapomniane doświadczenia.

Najbardziej „studenckie” są największe miasta Polski, takie jak Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław, czy Łódź, w których jest najwięcej uczelni wyższych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Jednak obok największych ośrodków akademickich warto zwrócić uwagę także na mniejsze miasta, które również oferują doskonałe warunki do nauki i niepowtarzalną atmosferę, jak np. Lublin, Rzeszów, czy Białystok. Co ciekawe, najlepsze ośrodki akademickie to najczęściej również najpiękniejsze miasta w Polsce, które cieszą się uznaniem także wśród turystów.

Kraków – najbardziej studenckie miasto w Polsce

Najlepsze polskie miasta dla studentów - Kraków

Kraków to najbardziej znany i najstarszy ośrodek akademicki w Polsce, który w dodatku jest wysoko oceniany przez samych studentów. W 2016 r. miasto znalazło się na 13 miejscu w rankingu najlepszych miast studenckich na świecie według studentów Erasmusa. Dodajmy, że oceniane były koszty utrzymania oraz jakość życia kulturalnego i nocnego.

Kraków – uczelnie

To właśnie tutaj znajduje się Uniwersytet Jagielloński, najstarsza polska uczelnia z ponad 650-letnią historią, miejsce, w którym studiowała Wisława Szymborska, Jan Paweł II czy Mikołaj Kopernik. Ogólnie w Krakowie funkcjonują 23 uczelnie, w tym 10 uczelni publicznych, 2 uczelnie kościelne oraz 11 pozostałych uczelni niepublicznych.

Do najbardziej znanych uczelni należą:

 • Uniwersytet Jagielloński – najlepsza uczelnia w Polsce w 2018 roku w rankingu Perspektyw (I miejsce w rankingu zajął ex aequo z Uniwersytetem Warszawskim),
 • Akademia Sztuk Pięknych,
 • Akademia Górniczo-Hutnicza,
 • Politechnika Krakowska,
 • Uniwersytet Ekonomiczny,
 • Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna.

Wymieniona tu Akademia Górniczo – Hutnicza w ostatnim Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń 2016 r. (opracowanym przez firmę Sedlak & Sedlak) uplasowała się na piątym miejscu pod względem uczelni gwarantujących najwyższe zarobki w Polsce. Mediana wynagrodzeń absolwentów Akademii wyniosła w 2016 roku 5 500 zł.

Kraków – kultura i rozrywka dla studentów

Wymieniając najciekawsze miasta dla studentów w Polsce, nie sposób nie zacząć od Krakowa. Serce miasta bije w studenckim rytmie, można tam spotkać ludzi z całego świata, rozwijać się poprzez działalność w studenckich organizacjach, jak np.: AEGEE, AIESEC, ESN Network, Studenckie Forum Business Centre Club czy w innych.

Każdego dnia organizowanych jest mnóstwo koncertów, spektakli, pokazów, performansów, spektakli czy planów filmowych.

To także miasto literatury UNESCO oraz stolica takich festiwali, jak Miesiąc Fotografii, OFF Camera, Materia Prima, Festiwal Kultury Żydowskiej oraz innych. Studenci mogą korzystać z tych atrakcji ze znaczną zniżką.

Zaletą Krakowa są także wspomniane rabaty, które dotyczą także komunikacji miejskiej. Dokumentem uprawniającym do preferencyjnych warunków jest ulga na Krakowskiej Karcie Miejskiej, która może zostać połączona z legitymacją studencką.

Krakowscy studenci mogą korzystać z szerokiej oferty akademików, domów studenckich, które dostępne są po bardzo niskich, dostępnych cenach, a do tego zapewniają możliwość poznania ludzi z całego świata. Warto wspomnieć także o możliwościach praktyk, staży czy pracy. Żacy mogą liczyć na zatrudnienie w małych przedsiębiorstwach, globalnych korporacjach czy w branży turystycznej.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe: Kraków >>

Warszawa – miasto dla studentów doceniane za granicą

Najlepsze polskie miasta dla studentów - Warszawa

Warszawa została uznana za jedno z najbardziej przyjaznych miejsc do życia dla młodych ludzi. We wspomnianym wyżej rankingu Erasmusa zajęła 15 miejsce. Z kolei w rankingu najlepszych miast studenckich na świecie QS Best Student Cities 2018 nasza stolica znalazła się jako jedyne miasto z Polski i zajęła 53 miejsce (na 100).

Warszawa – uczelnie

Wymieniając polskie miasta dla studentów proponujące największy wybór uczelni, stolica bez wątpienia znajdzie się na szczycie listy. Warszawa oferuje kształcenie w 15 publicznych uczelniach, w tym na 4 uniwersytetach oraz w 53 uczelniach niepublicznych.  W zależności od zainteresowań, wybranego kierunku studiów, można kształcić się m.in. w:

 • Uniwersytecie Warszawskim,
 • Szkole Głównej Handlowej,
 • Warszawskim Uniwersytecie Medycznym,
 • Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego,
 • Wojskowej Akademii Technicznej,
 • Politechnice Warszawskiej,
 • Akademii Sztuk Pięknych,
 • Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina.

Warszawa daje studentom i absolwentom ogromne możliwości znalezienia ciekawej i dobrze płatnej pracy.

W rankingu uczelni zapewniających swoim absolwentom najwyższe zarobki (opracowanie Sedlak & Sedlak – Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń) to właśnie warszawskie ośrodki zajęły dwa pierwsze miejsca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, gdzie mediana zarobków absolwentów wynosi 8 000 zł oraz Politechnika Warszawska z zarobkami absolwentów oscylującymi wokół kwoty 6 500 zł.

Dowiedz się więcej: Jakie studia wybrać – czym się kierować wybierając studia? >>

Warszawa – życie studenckie

Choć Warszawa jest atrakcyjna pod wieloma względami dla studentów, to jednak jest najdroższym miastem w Polsce pod kątem utrzymania. Również mieszkania dla studentów są tutaj dość drogie – średnia cena za kawalerkę to 1 700 zł miesięcznie.

Jednak dla mniej zamożnych studentów każda z uczelni oferuje własne bursy, domy studenckie, które dostępne są już od kilkuset złotych za miesiąc. Z łatwością można też znaleźć pracę tymczasową, co zdecydowanie poprawi jakość studenckiego życia.

Stolica to także centrum rozrywki, imprez, koncertów czy festiwali, wśród których szczególnie wyróżnia się Orange Warsaw Festiwal, Skrzyżowanie Kultur, Warszawski Festiwal Piwa czy Warsaw Film Festival.

„Miasto świateł, które nigdy nie zasypia”, to powiedzenie, które dobrze określa Warszawę, jako miejsce pełne życia, imprez, spotkań, będące w nieustannym pośpiechu.

Zaletą dla studentów oraz imprezowiczów jest komunikacja miejska. Nawet w środku nocy z łatwością można dostać się z jednego krańca miasta do drugiego, a to wszystko z atrakcyjnymi zniżkami na metro, tramwaje czy autobusy.

Dowiedz się więcej: Mało znane i ciekawe miejsca w Warszawie >>

Nowoczesne miasta dla studentów – Poznań

Najlepsze polskie miasta dla studentów - Poznań

Poznań od lat cieszy się opinią jednego z miast najbardziej bezpiecznych, prozachodnich, a do tego przyjaznych młodym ludziom, pragnącym rozwoju, kontaktu z kulturą i otwartego na nowe doświadczenia.

Piękna architektura, bogata historia, spotyka się tam ze świetnymi uczelniami. Na cztery miasta Polski, które znalazły się w rankingu najbardziej przyjaznych miast na świecie według studentów Erasmusa Poznań zajął 19 miejsce.

Poznań – uczelnie

W Poznaniu można wybrać studia w 8 publicznych uczelniach – w tym na 5 uniwersytetach – oraz w 20 uczelniach niepublicznych. Najbardziej znane uczelnie to:

 • Uniwersytet Adama Mickiewicza,
 • Uniwersytet Ekonomiczny,
 • Uniwersytet Medyczny,
 • Uniwersytet Przyrodniczy,
 • Uniwersytet Artystyczny,
 • Politechnika Poznańska.

Tu znowu warto przytoczyć dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przygotowanego przez firmę Sedlak & Sedlak, gdzie dwie poznańskie uczelnie znalazły się w pierwszej dziesiątce akademii gwarantujących swoim absolwentom najwyższe wynagrodzenia.

Mediana wynagrodzeń absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wynosi 5 478 zł, zaś mediana zarobków Politechniki Poznańskiej to 5 400 zł.

Dowiedz się więcej: Studia stacjonarne czy niestacjonarne – co wybrać? >>

Poznań – aktywne życie studenta

Poznań to miasto biegaczy, rowerzystów i kajakarzy. Ci ostatni swoje możliwości rozwijają w ośrodkach nadwarciańskich oraz na sztucznym jeziorze Maltańskim. Jezioro Maltańskie oprócz funkcji sportowych pełni też rolę miejsca kultury.

Co roku odbywa się tu impreza teatralna – Festiwal Malta. Oprócz tego w Poznaniu można uczestniczyć w Festiwalu Transatlantyk – międzynarodowym festiwalu filmu i muzyki oraz wielu imprezach sportowych, m.in. Poznań Maratonie – święcie biegaczy.

To także miasto targowe, gdzie w każdym miesiącu odbywają się spotkania handlowców różnych branż. Dla studentów chcących nawiązywać kontakty biznesowe to idealne otoczenie.

Poznań oferuje studentom relatywnie tanie mieszkania (wynajem kawalerki kosztuje tu ok. 1 200 zł miesięcznie). Przy tym niezwykle łatwo tu o pracę, gdyż poziom bezrobocia należy do najniższych w kraju.

Dowiedz się więcej: Wynajem mieszkania dla studenta – na co zwrócić uwagę >>

Wrocław – miasto kultury i świetnych uczelni

Najlepsze polskie miasta dla studentów - Wrocław

Miasto uznane za jedno z najbardziej bezpiecznych, prozachodnich, a do tego przyjaznych młodym ludziom, pragnącym rozwoju, kontaktu z kulturą, otwartych na nowe doświadczenia. Piękna architektura, bogata historia, spotyka się tam z najlepszymi uniwersytetami.

Wrocław – uczelnie

Do najpopularniejszych wrocławskich uczelni należą:

 • Uniwersytet Wrocławski,
 • Uniwersytet Przyrodniczy,
 • Politechnika Wrocławska,
 • Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego
 • Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna,
 • Uniwersytet Ekonomiczny,
 • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta.

Dowiedz się więcej: Jak i gdzie ubiegać się o kredyt studencki? >>

Wrocław – życie studenckie

Mieszkania we Wrocławiu do najtańszych nie należą, szczególnie w śródmieściu. Student musi być przygotowany na wydatek rzędu co najmniej 600 zł za pokój i około 1 400 zł za kawalerkę, nie licząc dodatkowych opłat za prąd czy Internet.

Studentom mieszkającym we Wrocławiu z pewnością nie będzie się nudzić. Miasto ma bogatą ofertę kulturalną i imprezową, w 2016 Wrocław zdobył tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Miejsce odwiedza nie tylko wielu zagranicznych turystów, ale i zagranicznych studentów z całego świata.

Wrocław to również miejsce, w którym swoje siedziby zakładają największe polskie i zagraniczne korporacje, nietrudno więc będzie o znalezienie interesującego stażu, praktyk lub pracy po studiach.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze miejsca w Polsce – Wrocław >>

Według licznych badań opinii, te cztery miasta dla studentów, Kraków, Wrocław, Warszawa oraz Poznań, zostały uznane za najbardziej pro-studenckie, otwarte na międzynarodową współpracę, nowe wydarzenia. W Polsce wymienić można jednak jeszcze inne miasta, które są chwalone przez studentów, takie jak Gdańsk, Lublin, Rzeszów, Szczecin, czy Białystok.

Gdańsk (Trójmiasto) – najlepsze miasta dla studentów na Pomorzu

Najlepsze polskie miasta dla studentów - Gdańsk

Położone nad Zatoką Gdańską Trójmiasto bardziej kojarzy się z letnimi wakacjami nad morzem niż ze studiowaniem. Tymczasem Gdańsk, Sopot i Gdynia stanowią prężny ośrodek akademicki, który kształci kilkadziesiąt tysięcy studentów na ponad 20 uczelniach publicznych i niepublicznych. Aż dwie z nich znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni w Polsce w rankingu Perspektyw 2018.

Gdańsk – uczelnie w Trójmieście

Do najbardziej znanych i cenionych uczelni wyższych w Trójmieście należą:

 • Uniwersytet Gdański,
 • Gdański Uniwersytet Medyczny (uczelnia ta zajęła 7 miejsce w Rankingu Perspektyw najlepszych uczelni w Polsce 2018),
 • Politechnika Gdańska (9 miejsce w Rankingu Perspektyw),
 • Akademia Muzyczna w Gdańsku,
 • Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku,
 • Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku,
 • Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Gdańsk – życie studenckie w Trójmieście

Decydując się na studia w Trójmieście, można liczyć nie tylko na szeroką ofertę edukacyjną i wysoki poziom nauczania, ale także na wyjątkowo dużo możliwości spędzania wolnego czasu oraz specyficzną, wakacyjną atmosferę (w jakim innym mieście po zajęciach można odpocząć na plaży nad Bałtykiem?).

Dowiedz się więcej: Wakacje nad morzem – najpiękniejsze miejsca w Polsce na letnie plażowanie >>

Zaletą Trójmiasta jest to, że są to tak naprawdę 3 zupełnie odmienne miasta dla studentów, które razem tworzą wyjątkową aglomerację.

Gdańsk ma przepiękną starówkę i wiele miejsc historycznie ważnych dla Polski np. stocznię i Westerplatte. Sopot to typowy kurort wakacyjny ze słynnym molo i mnóstwem modnych klubów muzycznych i dyskotek. Z kolei Gdynia jest najsilniej związana z morzem poprzez Akademię Marynarki Wojennej oraz port.

Trójmiasto ma dla młodych ludzi ciekawą ofertę kulturalną i rozrywkową – są tu kina, teatry (m.in. Teatr Wybrzeże, Opera Bałtycka) oraz liczne muzea, a także puby, kawiarnie i kluby muzyczne. W ciągu roku można liczyć na wiele wydarzeń i imprez jak np. słynny Open’er Festival, Festiwal Filmowy w Gdyni, czy koncerty światowej sławy gwiazd muzyki organizowane w Operze Leśnej oraz halach Ergo Arena i PGE Arena.

Dzięki Szybkiej Kolei Miejskiej studenci mogą szybko przemieszczać się między 3 miastami i w każdym z nich znaleźć zakwaterowanie. Niestety ceny kwater studenckich są w Trójmieście dość wysokie – najdrożej jest w Sopocie i tam mieszkania wynajmują tylko nieliczni. Średnia cena wynajmu kawalerki w Gdańsku wynosi około 1 200 zł, nieco taniej, bo nawet za 900 zł można natomiast wynająć kawalerkę w Gdyni.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – Trójmiasto >>

Lublin – miasto otwarte na studentów z zagranicy

Najlepsze polskie miasta dla studentów - Lublin

Położony na wschodniej ścianie Polski Lublin to znany ośrodek akademicki, który ceniony jest równie wysoko jak największe polskie miasta dla studentów. Na około 340 tys. mieszkańców przypada tu średnio aż 90 tys. studentów, którzy kształcą się na 12 uczelniach wyższych, w tym 4 publicznych.

Lublin – uczelnie

Do najważniejszych lubelskich uczelni wyższych należą:

 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS),
 • Uniwersytet Medyczny,
 • Uniwersytet Przyrodniczy,
 • Politechnika Lubelska,
 • Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL to uczelnia niepubliczna, ale na prawach uczelni publicznej, otrzymująca dofinansowanie państwa).

Lublin – życie studenckie

W 2016 r. Lublin znalazł się w gronie najlepszych europejskich miast dla studentów według studenckiego portalu CollegeMagazine.com, który docenił jego wielokulturowość i wyjątkową otwartość na studentów z zagranicy. Na lubelskich uczelniach studiuje bardzo duża liczba żaków z Ukrainy, Białorusi oraz Gruzji, choć nie brakuje także studentów z Zachodniej Europy.

O ile najbardziej znane miasta dla studentów w Polsce, takie jak Warszawa czy Kraków, to tętniące życiem zatłoczone metropolie, Lublin ma bardzo kameralny i spokojny charakter, choć nie brakuje tutaj atrakcji dla młodych ludzi i miejsc związanych z kulturą, sztuką i rozrywką. Młodzi lubią spacerować po malowniczym Starym Mieście, odwiedzać kina i teatry, a także chodzić na koncerty ulubionych wykonawców, którzy bardzo chętnie przyjeżdżają do Lublina.

W mieście nie brakuje pubów i klubów muzycznych, a także cyklicznych imprez kulturalnych, takich jak Międzynarodowe Konfrontacje Teatralne, Jarmark Jagielloński czy Międzynarodowy Festiwal „Najstarsze Pieśni z Małej Europy”.

Podobnie jak inne miasta dla studentów, także Lublin organizuje co roku Juwenalia, jednak tutaj noszą one nieco inną nazwę – Kozienalia (od koziołka widniejącego w herbie Lublina).

Często podkreślaną przez studentów zaleta Lublina jest to, że wszędzie jest tu blisko – uczelnie są zlokalizowane w pobliżu akademików. Niedaleko uczelni są też tanie bary z dobrymi domowymi obiadami. Na tle innych miast Lublin oferuje dość niskie koszty utrzymania. Jeśli student nie znajdzie miejsca w akademiku, może już za około 1 100 zł wynająć niewielkie mieszkanie.

Dowiedz się więcej: Praca dla studenta – gdzie jej szukać? >>

Rzeszów – najszybciej rozwijające się miasto w Polsce

Najlepsze polskie miasta dla studentów - Rzeszów

źródło zdjęcia: Depositphotos / ccat82

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego, która kilka lat temu zyskała miano miasta europejskiego, w którym przypada największa liczba studentów na 1000 mieszkańców. Podobnie jak Lublin Rzeszów ma kameralny charakter, jednak należy do czołówki najlepiej rozwijających się miast w Polsce.

Dzięki wielu inwestycjom oraz świetnej infrastrukturze Rzeszów przyciąga mnóstwo firm z zagranicy i stwarza doskonałe warunki dla rozwoju lokalnego biznesu, dlatego studenci tutaj mają duże szanse po zakończeniu studiów znaleźć dobrą pracę.

Rzeszów – uczelnie

Podczas gdy największe miasta dla studentów w Polsce oferują zwykle kilkadziesiąt uczelni do wyboru, w Rzeszowie działają zaledwie dwie uczelnie publiczneUniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska, a także kilka uczelni wyższych niepublicznych m.in. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa (działająca pod patronatem lubelskiego UMCS-u), Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, czy Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna.

Rzeszów – życie studenckie

Rzeszów jest niewielkim miastem, liczącym zaledwie 190 tys. mieszkańców, jednak zapewnia młodym ludziom doskonałe warunki do nauki, wypoczynku i rozrywki. Serce miasta bije w Śródmieściu, przede wszystkim na starówce i jego centralnym punkcie Rynku, na którym odbywają się różne imprezy, i wokół którego znajdują się modne bary, puby i restauracje.

W Śródmieściu są także teatry (np. Teatr Maska oraz Teatr im. Wandy Siemaszkowej), Filharmonia Podkarpacka, kina oraz muzea. Studenci jednak dużo czasu spędzają w miasteczku studenckim Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie obok akademików mają swoje ulubione bary i kluby, przede wszystkim kultowy Klub Pod Palmą przy ulicy Cichej.

Życie w Rzeszowie jest dość tanie – niewielkie odległości powodują, ze nie zawsze trzeba korzystać z komunikacji miejskiej, a tanie zakupy można zrobić w jednym z wielu dyskontów i marketów. Koszt wynajęcia kawalerki w Rzeszowie też jest niewielki, bo wynosi średnio 900 zł.

Dowiedz się więcej: Jak napisać CV dla studenta? >>

Akademicki Szczecin

Najlepsze polskie miasta dla studentów - Szczecin

źródło zdjęcia: Depositphotos / rochu_2008

Szczecin to jedno z największych miast Polski, które posiada ważny port morski i jest oddalone zaledwie 150 km od Berlina. Ze względu na układ urbanistyczny nazywany jest Paryżem Północy, a ze względu na dużą ilość zieleni Zielonym Miastem.

Choć ogromny potencjał Szczecina podobno jeszcze nie został w pełni wykorzystany, już teraz miasto pełni ważną rolę na mapie gospodarczej Polski. Potencjał ten leży między innymi w młodych ludziach, którzy w Szczecinie mają zapewniony wysoki poziom kształcenia na lokalnych uczelniach wyższych.

Miasto aktualnie prowadzi akcję Akademicki Szczecin, której celem jest zachęcenie młodych ludzi do studiowania w Szczecinie.

Szczecin – uczelnie

W Szczecinie działa 5 uczelni publicznych i są to:

 • Uniwersytet Szczeciński,
 • Akademia Morska,
 • Akademia Sztuki w Szczecinie,
 • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie,
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Oprócz tego jest 7 uczelni niepublicznych m.in. Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Szczecinie i Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie. Oferta edukacyjna Szczecina stoi na wysokim poziomie, dlatego lista obejmująca najlepsze miasta dla studentów w Polsce, bez wątpienia powinna go uwzględniać.

Szczecin – życie studenckie

W ramach programu Akademicki Szczecin miasto stara się wyjść naprzeciw potrzebom młodych ludzi, oferując im np. Program „Dom dla studenta” (tanie mieszkania dla studentów z niskim czynszem), program stypendialny dla najlepszych studentów, czy też wsparcie dla absolwentów na rynku pracy (organizacja targów pracy, inkubatory, biura karier itp.).

Miasto jest też przyjazne dla studentów pod innymi względami. Jest tu bogate zaplecze kulturalno-rozrywkowe. W Szczecinie jest kilka teatrów np. Teatr Polski i Teatr Współczesny, Filharmonia Szczecińska, Opera na Zamku, wiele kin, muzeów oraz galerii sztuki, organizowane są różne koncerty oraz imprezy cykliczne np. Festiwal Artystów Ulicy, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE, Jarmark Jakubowy, Rajd Magnolii, czy Dni Odry.

Jak przystało na Zielone Miasto, jest tutaj także mnóstwo parków, 70 km ścieżek rowerowych, a także wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych (Jezioro Dąbie, Zalew Szczeciński).

Koszty zakwaterowania w Szczecinie nie należą do najniższych – jeśli studentowi nie uda się znaleźć miejsca w akademiku lub zakwalifikować się do Programu „Dom dla Studenta”, czeka go spory wydatek związany z wynajmem mieszkania. Średni koszt najmu kawalerki to około 1 300 zł.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe nad polskim morzem >>

Białystok – piękne i niedoceniane miasto studenckie

Najlepsze polskie miasta dla studentów - Białystok

źródło zdjęcia: Depositphotos / mikolajn

Białystok to piękne miasto pełne zabytków, w którym od dziesiątków lat żyją obok siebie przedstawiciele różnych narodów, religii i kultur. Wśród niespełna 300 tys. mieszkańców miasta są Polacy, Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy, Tatarzy, a także Romowie.

Stolica województwa podlaskiego jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym regionu, a także oświatowym i akademickim. Tutejszy Uniwersytet Białostocki, który powstał na bazie wcześniej działającej tu filii Uniwersytetu Warszawskiego, jest najważniejszą uczelnią wyższą w regionie, która kształci 12 tysięcy studentów na przeszło 30 kierunkach. Choć inne polskie miasta dla studentów cieszą się większą popularnością, Białystok zasługuje na miano jednego z najlepszych ośrodków akademickich w naszym kraju.

Białystok – uczelnie

W Białymstoku oferta szkolnictwa wyższego jest bardzo szeroka – w mieście działają 3 uczelnie publiczne: Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, a także 2 filie warszawskich szkół wyższych: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku oraz Akademia Teatralna w Warszawie, filia w Białymstoku.

Oprócz tego w Białymstoku jest kilka niepublicznych szkół wyższych m.in.:

 • Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku,
 • Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku,
 • Wyższa Szkoła Menedżerska,
 • Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku,
 • Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.

Białystok – życie studenckie

Białystok uważany jest za miasto bardzo przyjazne dla studentów, wśród których nie brakuje tych z zagranicy. Miasto nie jest typową zatłoczoną aglomeracją, dlatego czas tutaj płynie nieco wolniej niż w Warszawie czy Wrocławiu.

Jednak Białystok intensywnie się rozwija i oferuje młodym ludziom wiele możliwości rozwoju oraz spędzania wolnego czasu, podobnie jak dużo większe miasta dla studentów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – są tu piękne zabytki reprezentujące różne epoki, kultury i religie, działają tu teatry (m.in. słynny Białostocki Teatr Lalek oraz Teatr Dramatyczny), jest też nowoczesna Opera i Filharmonia Podlaska, a także kina, muzea i galerie sztuki.

Białystok jest znanym w Polsce ośrodkiem tańca – organizowane są tutaj profesjonalne kursy, ale także festiwale i prestiżowe konkursy taneczne. Centrum życia towarzyskiego Białegostoku znajduje się w okolicach Rynku Kościuszki, gdzie są liczne restauracje, puby, kawiarnie i kluby.

Na Rynku odbywają się też najważniejsze imprezy w mieście m.in. koncerty i jarmarki.

Studenci lubiący aktywny sposób wypoczynku mogą korzystać z różnych obiektów sportowych, licznych tras rowerowych i szlaków pieszych. Z Białegostoku jest niedaleko na Pojezierze Mazurskie, a także do Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Utrzymanie w Białymstoku nie kosztuje studentów wiele – ceny są tu na niższym poziomie niż w stolicy, nawet wynajęcie kawalerki jest tanie, bo wynosi średnio 900 zł. Po zdobyciu dyplomu wielu studentów znajduje pracę w Białymstoku – rozwój biznesu wspiera Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (BPN-T) z bogatym zapleczem technologicznym oraz Inkubator Technologiczny.

Dowiedz się więcej: Wakacyjny staż dla studentów – gdzie szukać ofert? >>

Trudno zdecydować, które polskie miasta dla studentów są najlepsze, ponieważ zarówno największe ośrodki, jak i te mniejsze oferują bogate życie kulturalne, rozrywkowe, a także możliwości zatrudnienia, rozwoju, szkoleń poszerzających umiejętności. Bez względu na wybór miejsca, studia w jednym z nich mogą stać się niezwykłą przygodą intelektualną, kulturalną i kulturową.

ZOBACZ RÓWNIEŻ