Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
16 Wrz, 2018 - 02:00
Polonia za granicą: Polacy w Niemczech (przydatne informacje)

Polonia za granicą: Polacy w Niemczech (przydatne informacje)

Mariola Krzyżak

Przeprowadzasz się za granicę i chcesz wiedzieć gdzie spotykają się Polacy w Niemczech? Jak wygląda tutejsza Polonia? Sprawdź!

Polacy w Niemczech oraz osoby polskiego pochodzenia stanowią ponad dwumilionową społeczność. Oznacza to, że przeprowadzając się za zachodnią granicę nadal mamy szansę obcowania z rodakami i kultywowania polskich tradycji w większej grupie. Prężnie działająca Polonia dba o to, aby na terenie Niemiec organizowane były różne wydarzenia promujące rodzimą kulturę i pozwalające na spotykanie swoich krajan.

Czy Polacy w Niemczech lubią spędzać razem czas?

Ogromna liczba naszych rodaków mieszkających za zachodnią granicą sprawia, że na ulicach miast i małych miejscowości bardzo często możemy usłyszeć język polski. Taka liczba krajan sprawia, że w wielu regionach tworzą się spore społeczności Polaków, którzy regularnie organizują spotkania i imprezy promujące naszą kulturę i pozwalające na dobrą zabawę w znanym towarzystwie.

Najprężniej działające skupiska Polonii można spotkać w Zagłębiu Ruhry oraz w Berlinie, gdzie statystycznie mieszka największa liczba rodaków. Polacy dbają nie tylko o wspólne spotkania na różnego typu wydarzeniach, ale także o edukację dzieci pod względem języka polskiego i historii naszego kraju. Dzięki Polonii możemy czytać polskie gazety, chodzić na ciekawe prelekcje rodzimych artystów czy uczestniczyć w koncertach najpopularniejszych w Polsce gwiazd.

Wystarczy zajrzeć do popularnych wyszukiwarek internetowych by przekonać się, jak wiele portali dla niemieckiej Polonii zrzesza ludzi, którzy pragną nadal zachowywać kontakt z rodakami i polskością.

Polonia w Niemczech – przydatne informacje

Polskie konsulaty w Niemczech

Na terenie kraju działają cztery generalne konsulaty Polski. Warto przyglądać się ich działaniom sprawdzając strony internetowe, gdyż to właśnie te instytucje są często inicjatorami wielu ciekawych wydarzeń.

  • Konsulat w Kolonii – adres: Im Mediapark 5 c, 50670 Kolonia, telefon: 0049 221 937300, telefon alarmowy (24 godz. na dobę): 0049 30 7001 4801
  • Konsulat w Berlinie – adres: Lassenstr. 19-21, 14193 Berlin, telefon: 0049 30 223130, telefon alarmowy: 0049 30 7001 4801
  • Konsulat w Hamburgu – adres: Gründgensstr. 20, 22309 Hamburg, telefon: 0049 4061187-0
  • Konsulat w Monachium – adres: Röntgenstr. 5, 81679 München, telefon: 0049 89 4186080

Oprócz konsulatów generalnych w Niemczech znajdują się także konsulaty honorowe. Mieszczą się one w Bremen, Lubece, Lipsku, Schwerinie oraz Frankfurcie nad Menem. Polacy mogą zgłaszać się do każdej z instytucji w celu uzyskania pomocy w różnych sprawach dotyczących obywatelstwa, dokumentacji, edukacji i wielu innych.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Niemczech >>

Nauka języka polskiego

Młodzi Polacy w Niemczech mają szansę na naukę języka polskiego jako ojczystego w placówkach szkolnych. Na terenie kraju działa mnóstwo punktów, w których można przyswajać język na wysokim poziomie. W wielu regionach znajdziemy szkoły, do których dzieci mogą uczęszczać już od najmłodszych lat. Część z nich jest placówkami polsko-niemieckimi, inne organizowane są przez Polską Misję Katolicką.

W wielu szkołach niemieckich język polski może być wybierany jako drugi język obok angielskiego. Przed wyborem placówki edukacyjnej warto więc zapoznać się z jej ofertą, by mieć pewność, że nasze pociechy będą mogły przyswajać umiejętność w normalnym toku nauczania.

Na terenie Niemiec działa Związek Nauczycieli Języka Polskiego i Pedagogów, który dba o krzewienie języka ojczystego w ramach standardowej, niemieckiej edukacji. Udział w takich zajęciach owocuje oceną, która trafia na świadectwo. Warto przejrzeć listę polonijnych placówek oświatowych, by móc skorzystać z szerokiej oferty nauczania na terenie Niemiec.

Dowiedz się więcej: Szkoła w Niemczech: poznaj niemiecki system szkolnictwa >>

Polacy w Niemczech – polskie szkoły

Polska Misja Katolicka

Polacy w Niemczech zrzeszają się bardzo często wokół kościołów. Działająca w Niemczech od 1945 roku Misja Katolicka dba o kultywowanie tradycji opierających się na wierze i polskości, które krzewi na wielu płaszczyznach.

To właśnie dzięki działającym tutaj księżom oraz osobom zakonnym w wielu regionach można uczestniczyć w nabożeństwach odprawianych w języku polskim. Do tego przy świątyniach organizowane są katechezy dla najmłodszych oraz różne wydarzenia kulturalne promujące polskość.

Dowiedz się więcej: Przeprowadzka do Niemiec z dziećmi (niezbędne formalności) >>

Polskie Instytuty w Niemczech

Na terenie Niemiec znajdziemy także instytuty działające przy uniwersytetach. Placówki organizują mnóstwo ciekawych imprez kulturalnych, na których pojawiają się ludzie polskiej nauki, sztuki i polityki. Jeżeli chcemy więc zachować związek z rodzimą kulturą, warto na bieżąco śledzić poczynania tych miejsc, by móc brać udział w wyjątkowych wydarzeniach. Gdzie znajdziemy takie placówki? Oto lista:

Polskie media w Niemczech

Mieszkając za zachodnią granicą można mieć kontakt także z polonijnymi mediami. Na sklepowych półkach znajdziemy w różnych regionach wiele polskich gazet wydawanych specjalnie dla osób przebywających w Niemczech. Do najpopularniejszych, wydawanych na cały kraj, należą: Samo Życie, Angora, Dialog, Kontakty czy Moje MiastoWarto wspomnieć także, że w kiosku możemy trafić także na gazety w polskim wydaniu typu Newsweek czy Życie na Gorąco

Wieczorną porą mieszkający za granicą Polacy mogą posłuchać także audycji w niemieckim radiu. Od poniedziałku do piątku o godzinie 22 w rozgłośni Cosmo nadawane są programy w języku polskim. Audycje dotyczą zarówno bieżących tematów z kraju i ze świata, jak i przekazują nam wiele ciekawych informacji ze świata polskiej kultury i nauki. Z rozgłośni możemy dowiedzieć się także wiele o wydarzeniach dla tutejszej Polonii.

Polskie imprezy i koncerty w Niemczech

Miłośnicy dobrej zabawy w rytm polskich hitów nie będą zawiedzeni! Polacy w Niemczech bardzo często organizują polonijne imprezy. Mało tego, w kraju tym działa mnóstwo typowo polskich dyskotek, a wielkie hale bardzo często wypełniają się tysiącami fanów gromadzących się na koncertach największych gwiazd rodzimej estrady.

Dużą popularnością cieszą się także polskie kabarety, które bardzo chętnie występują na deskach niemieckich scen. Jeżeli jesteśmy zainteresowani wzięciem udziału w takim wydarzeniach, warto śledzić największe portale dla Polonii w Niemczech (np. mypolacy.de), na których systematycznie ukazują się informacje o nowych imprezach.

Polskie przysmaki w Niemczech

Niemiecka Polonia bardzo często gromadzi się także wokół rodzimych restauracji oraz sklepów z ojczystymi specjałami. W wielu miastach z łatwością znajdziemy miejsca, w których można ukoić swoją tęsknotę za tradycyjnymi przysmakami.

Do tego w lokalnych restauracjach i pubach bardzo często organizowane są ciekawe wydarzenia zrzeszające okoliczną Polonię. To właśnie w takich lokalizacjach najłatwiej jest zdobyć nowe znajomości i móc porozmawiać z rodakami w ojczystym języku.

Spragnieni polskich smaków powinni rozejrzeć się także po półkach w niemieckich dyskontach. Wiele z nich do sprzedaży wprowadza typowo polskie produkty.

Polacy w Niemczech – miejsca spotkań Polonii

Polacy w Niemczech stanowią ogromną grupę, dlatego na ulicach z łatwością będziemy mogli usłyszeć polski język. Do tego tradycje polonijne w tym kraju posiadają długą historię, co przekłada się na działalność promocyjną naszej kultury i obyczajów.

Praktycznie w każdym regionie Niemiec prężnie działają instytucje oraz grupy miłośników rodzimej kultury, które pozwalają nam na uczestniczenie w ciekawych wydarzeniach i pozostawanie w kontakcie z naszymi tradycjami na każdej płaszczyźnie. Warto więc po przyjeździe zorientować się, czy w naszej okolicy również działa jedna z takich grup. Dzięki takim spotkaniom tęsknota za polskością z pewnością będzie trochę mniejsza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ